הרב עמוס ראבילו

שינויים בדירה בבית משותף

הרב עמוס ראבילו
ככלל, אסור לבנות מרפסת ללא היתר בנייה
קראו עוד קראו עוד

אדם שגרר בטעות דוקרנים לכביש, וכתוצאה מכך נגרם תקר לרכב שעבר שם

הרב עמוס ראבילו
(א) אדם שברשלנותו נגררו דוקרנים לכביש חייב לשלם מדין בור. (ב) אם ניזוקו רכבים ולא אנשים פטור מלשלם בדיני אדם ויש פוסקים המחייבים לשלם בדיני שמים. (ג) החובה לשלם היא על גלגלים משומשים, ואם לא ניתן להשיג אלא גלגלים חדשים יש להתפשר שיפחיתו מסכום התשלום כפי השימוש שהשתמשו כבר בגלגלים.
קראו עוד קראו עוד

תשלום קנס ברכבת הקלה

הרב עמוס ראבילו
מקור כוחה של הרכבת לקנוס את הנוסעים בה עשוי להיות מבוסס על כמה יסודות: 1) תקנת בעלי אומנות; 2) תקנת טובי העיר; 3) 'דינא דמלכותא דינא'. מכל הסיבות הללו נראה שצריך לשלם את הקנס. פורסם בגיליון 107 של כתב העת אמונת עיתך
קראו עוד קראו עוד

תקנון בית משותף מותאם לציבור שומר מצוות

הרב עמוס ראבילו
תקנון בית משותף התואם את דרישות ההלכה, ומעבר לכך יש בו התייחסות לצרכים של הציבור הדתי. ככל החוזים הקודמים באתר גם תקנון זה מהווה התאמה של התקנון המצוי לדרישות ההלכה, ובנוסף לכך יש בו התייחסות לנושאים בהם התקנון המצוי כלל לא עוסק והם מטרידים את הציבור הדתי. התקנון (ללא הערות) זמין להורדה מהאתר בקובץ וורד לצורך עריכה ושימוש.
קראו עוד קראו עוד

תקלה חמורה שהתגלתה ברכב לאחר מכירתו

הרב עמוס ראבילו
גם מום שלא היה ידוע למוכר מהווה עילה לביטול עסקה במסגרת מקח טעות
קראו עוד קראו עוד

נייר עמדה 16: זכויות יוצרים בהלכה

הרב עמוס ראבילו
נייר עמדה זה עוסק בסוגיית זכויות יוצרים וקניין רוחני על פי ההלכה ומציע שורה של מסקנות הלכתיות
קראו עוד קראו עוד

אחד האחים שהחתים את הוריו על צוואה ללא ידיעת שאר האחים

הרב עמוס ראבילו
מי שחתם על צוואה תוך כדי שהוא מיושב בדעתו - הצוואה תקפה. גם אם נעשתה רק בנוכחות חלק מהיורשים. אם אח"כ חתם על צוואה אחרת - הצוואה הראשונה בטלה, ואין לה תוקף.
קראו עוד קראו עוד

תביעת חברת ביטוח

הרב עמוס ראבילו
מותר לתבוע את חברת הביטוח על נזק, אע"פ שאפשר לתבוע גם את המזיק בדין תורה.
קראו עוד קראו עוד

אדם חתם על חוזה עבודה עם אחד השותפים בחברה, והשותף האחר רוצה לשלם לו פחות

הרב עמוס ראבילו
אדם שסיכם עם אחד השותפים על תנאי עבודה - הדבר מחייב גם את השותף השני.
קראו עוד קראו עוד

קניית בית שאדם אחר ברחוב מעוניין לקנותו

הרב עמוס ראבילו
בתנאים מסויימים מותר לקנות בית אע"פ שאדם אחר ברחוב מעוניין בו.
קראו עוד קראו עוד

כיצד יש לסדר צוואה הלכתית ואיזה קניין יש לעשות עליה

הרב עמוס ראבילו
שטר צוואה הוא שטר סבוך שיש לתת את הדעת למספר שאלות הנוגעות אליו.
קראו עוד קראו עוד

בניה על גג של בית שבנה השכן

הרב עמוס ראבילו
הדייר בקומה תחתונה הרחיב את ביתו, כעת רוצה גם הדייר בקומה השניה להרחיב את ביתו, על הגג של ההרחבה של השכן התחתון. האם הוא צריך לשלם לשכן התחתון על השימוש בגגו?
קראו עוד קראו עוד

חוק פינוי בינוי על פי ההלכה

הרב עמוס ראבילו
חוק פינוי בינוי נחקק לתועלת בני המדינה, והוא בא לענות על צורך שלא היה קיים בימי קדם. לכן מסתבר שעל פי הקריטריונים שקבע הרב הרצוג יהיה לחוק תוקף במסגרת "דינא דמלכותא". יחד עם זאת, יש צורך לתת את הדעת לכך שהדיירים המפונים, שהם פעמים רבות זקנים וחלשים, לא יפגעו יתר על המידה.
קראו עוד קראו עוד

אדם שנרשם ללימודים במכון והתברר שהמכון אינו מלמד כראוי

הרב עמוס ראבילו
אדם נרשם ללימודים במכון שפרסם שיש לו אחוזי הצלחה גבוהים, אבל בחוזה היה כתוב שהמכון לא מחוייב למה שנאמר בפרסומות. רוב משתתפי הקורס נכשלו. כיון שלא הוכח שהמכון עבר על הסעיפים הכתובים בפירוש בחוזה, אי אפשר לתבוע את המכון שישיב את הכסף.
קראו עוד קראו עוד

אדם שחתם על חוזה לרכישת דירה והביצוע התעכב בגלל המלחמה

הרב עמוס ראבילו
אדם חתם על חוזה לרכישת דירה, בו הוזכר סעיף של קנס במקרה של עיכוב. הרכישה התעכבה בגלל המלחמה. זהו אונס, לכן הוא פטור מהקנס.
קראו עוד קראו עוד

אדם ששכר דירה ומתברר שיש בה עש ורטיבות

הרב עמוס ראבילו
אדם שכר דירה ועזה אותה לאחר שהתברר שיש בה נזקים. המשכיר לא טיפל בבעיה, והוא דורש דמי שכירות. כיון שהמשכיר לא טיפל בבעיה אינו יכול לדרוש דמי שכירות.
קראו עוד קראו עוד

שכירת דירה כאשר אדם אחר כבר הקדים ואמר שהוא מעוניין לשכור, אבל המשכיר מעדיף את השני

הרב עמוס ראבילו
מותר לאדם לשכור דירה גם אם אדם אחר כבר הודיע לפניו שהוא מעוניין לשכור, אם המשכיר מיוזמתו מעדיף את השני.
קראו עוד קראו עוד

רעש מזגן המפריע למנוחת השכנים

הרב עמוס ראבילו
החזון איש ביאר, שלא ניתן למנוע מאדם שימוש בביתו שנעשה לצורך עצם המגורים, ובלשונו ל"עיקר הדירה", גם אם שימוש זה מפריע במידה רבה לשכנים.
קראו עוד קראו עוד

האם צריך להשקיע דוקא בתכנית חסכון כשרה

הרב אורי סדן הרב עמוס ראבילו
עמדתנו היא שצריך להשקיע דווקא בתכנית עם פיקוח הלכתי, אבל המשקיע בתכנית אחרת יש לו על מי לסמוך.
קראו עוד קראו עוד

הוצאות חתונה בביטול אירוסין

הרב עמוס ראבילו
המנהג הרוח בבתי הדין הוא אמנם לחייב את הצד המבטל, אך על פי רוב עושים פשרה בין הצדדים ולא מחייבים את הצד המבטל במלוא התשלום. בנוסף, ישנה חובה לבקש סליחה ומחילה בלב שלם מהצד שנפגע.
קראו עוד קראו עוד

הרשמו לקבלת עדכונים

tags icon תגיות

Institute books אבידה ומציאה אודות המשפט העברי אומדן אונאה אונס ואיומים אסמכתא אפוטרופסות אתיקה עסקית אתיקה שלטונית בוררות ביטוח בינה מלאכותית בית הדין לממונות בר מצרא בתי הדין הרבניים בתי המשפט גבורה גביית חוב גזל גיור גרמא ומניעת רווח דבר האבד דוגמא אישית דין נהנה דינא דמלכותא דיני חברות דיני חוזים דיני משפחה דיני עבודה דיני ראיות דיני תנאים הברחת נכסים הדין הבינלאומי הדין הפלילי הודאת בעל דין הוצאה לפועל הוצאות משפט הוצאת דיבה ולשון הרע היזק ראיה היתר עיסקא הכרעה במחלוקות הלוואה הלכת השתחררות הלנת שכר המחאה / שיק הסגת גבול הסכמי ממון במשפחה הסתמכות העימות האסימטרי הפרת חוזה הצמדה הקדש ונאמני הקדש השכרת רכב השלטון המקומי השקעות התיישנות התמודדות עם כשלים ועשית הישר והטוב זכויות יוצרים זכות עמידה זכיונות זכרון דברים חגים חוזה לטובת צד שלישי חוזה מכר דירה חוזה עבודה וקבלנות חוזה שכירות חוזים משפטי ארץ חוק הבוררות חוקה חוקי המדינה חוקי התורה חזרה מהתחייבות חיוב גבוה מסכום התביעה חיי אדם חירות חלוקת רכוש טוהר הנשק טוען ונטען טכנולוגיה ומשפט עברי טענת אי הבנה ייעוץ חקיקה ירושה ישמ"ע כלכלה יהודית כנסי הדיינים כספי ציבור כפיה דתית כשרות משפטית כתב סירוב כתובה לימודי אזרחות מבצע אנטבה מדינה כהלכה מדיניות ציבורית מוניטין מוסר לחימה יהודי מזונות מחילה מחשבה מדינית מטלת ביצוע מיגו מידות הלוחם הישראלי מידת סדום מיסים וארנונה מיקח טעות מכר מכר דירה מכר רכב מכת מדינה מלחמת לבנון השניה ממון המזיק מנהג מסחר מצור מקרקעין משטר וממשל משמעת משפט מנהלי משפט ציבורי משפטי ארץ ד - חוזים ודיניהם מתנה נזיקין סדר הדין סופיות הדיון סיוע לדבר עבירה ולפני עוור סמכות בית הדין ומקום הדיון סמכות עובד סעד שלא נדרש סקירת פסק דין עבודות אקדמיות עביד איניש דינא לנפשיה עגונה עד מומחה עד פסול עדות עדות קרובים עני המהפך בחררה ערבות הדדית עריכת דין ערעור פדיון שבויים פוליגרף פיטורי עובד פנימיות התורה פסולי דין פרשנות חוזה פרשת שבוע פשרה צדק מקור ראשון צדקה צו מניעה צוואה צנעת הפרט קבלן קורונה קניין קנסות רווחה יהודית ריבית רישום בטאבו רכב אוטונומי רמאות וגנבת דעת רפואה ומשפט עברי שבועה שו"ת משפטי ארץ חלק א שוויון שומרים שוק ההון שותפות שטר שטר בוררות שיעורים במסגרת מרכז הלכה והוראה שכירות דירה שכנים שמיטה ופרוזבול תום לב תורת המשפט תחרות תיווך תלונת שווא תקנון בית משותף תקנות הדיון