הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם עני המהפך בחררה תחרות דיני חברות סמכות השלטון המקומי שכנים דיני עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך ועשית הישר והטוב טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה דינא דמלכותא חזרה מהתחייבות דיני חוזים קבלן פיטורי עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית התמודדות עם כשלים חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה גבאי רישום כוזב הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר דבר האבד גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה דיני ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זכיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר לשאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי דיני משפחה לימודי אזרחות בתי הדין הרבניים עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה חוזה לטובת צד שלישי מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמני הקדש חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין ערך זכויות עתידיות גיור משומדים זכרון דברים עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורים במסגרת מרכז הלכה והוראה עד מומחה עד פסול מורדת פוליגרף זכות עמידה בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התחייבות מופרזת התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה אופן קבלת עדות חיוב גבוה מסכום התביעה טענת אי הבנה בדיקות גנטיות חקירה וראיה ביוזמת בית הדין מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה טוהר המידות צנעת הפרט כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים

תחרות עסקית במכירת מטפחות

הרב עמוס ראבילו
האם מותר לעובד להתחרות במעביד שלו? אם מדובר על תחרות בתוך בית העסק של המעביד הדבר אסור, אבל אם מדובר על תחרות במקום אחר, תחרות זו תהיה מותרת ברוב המקרים, אם לא תגרום למעביד לפשיטת רגל.

יורד לאומנות חברו

שאלה

אישה אחת מייצרת מטפחות. ישנן נשים ביישובים שונים שמוכרות את המטפחות שלה והשכר שלהן הוא על כל 10 מטפחות שהיא מוכרת היא מקבלת מטפחת אחת חינם. הצטברו אצל אחת המוכרות הרבה מטפחות והיא שואלת האם מותר לה לעשות מכירה משל עצמה ביישוב שלה של המטפחות. לא דובר ביניהן על בלעדיות.

תשובה

בגמרא בב"ב כא: מובאות שתי דעות בנוגע ליורד לאומנות חברו. דעת ר"ה היא שבן מבוי (בפד"ר ו,ג תרגמו זאת בזמננו לשכונה) שיש לו חנות, יכול למנוע מבן השכונה לפתוח חנות מתחרה. אך ר' הונא בריה דרב יהושע חולק עליו בהמשך הגמרא וסובר שמותר לבן העיר להתחרות, אך ניתן למנוע מבן עיר אחרת לפתוח חנות מתחרה. מי הוא בן העיר נקבע ע"י תשלום מיסים ליישוב.

להלכה פסק השו"ע כדעת ר' הונא בריה דרב יהושע (חו"מ קנו,ה). ולפי"ז נראה שיהיה מותר לאישה למכור את המטפחות, כי הרי היא תושבת היישוב ואילו המוכרת לא גרה שם ואף לא משלמת מיסים ליישוב. במקרה בו המייצרת היתה פושטת את הרגל בעקבות המכירה של המטפחות הללו, היה אסור לה למכור אותן (עיין פת"ש חו"מ קנו סק"ג), אך כמובן לא זו המציאות.

אמנם יש להעיר שעובד חייב להימנע מתחרות כנגד המעביד שלו גם אם אין לו את הגדרים המדוייקים של יורד לאומנות חברו, כיוון שהעובד צריך להיות ישר עם המעביד שלו כפי שלמדנו כבר מיעקב אבינו (גם לפי המשפט הישראלי חלה על העובד חובה להיות נאמן למעביד שלו ולא להתחרות בו כל עוד הוא מועסק על ידו (אם הוא מקבל תשלום הולם)[1], ועיין בפד"ר ירושלים ז עמוד רס שהזכיר דבר זה כפטור מתשלום פיצויים לעובד שנהג בדרך זו, כיוון שדיני פיצויים לפי דין תורה נוהגים לפי החוק). אך במקרה שלפנינו נראה שאין בכך בעיה כיוון שהמייצרת ידעה שבשלב מסויים לא יהיה מה לעשות במטפחות ומן הסתם מוכרת מוכשרת תרצה לקבל כסף ולא עוד ועוד מטפחות, ובנוסף אין בכך פגיעה משמעותית במייצרת, ועל כן נראה שאין בזה אף לא פגם מוסרי.