הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

ערבות הדדית חיי אדם עני המהפך בחררה תחרות דיני חברות סמכות השלטון המקומי שכנים דיני עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך ועשית הישר והטוב טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה דינא דמלכותא חזרה מהתחייבות דיני חוזים קבלן פיטורי עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית התמודדות עם כשלים חוזים משפטי ארץ גבורה מצור פדיון שבויים משמעת מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר דבר האבד גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה דיני ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זכיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר לשאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי דיני משפחה לימודי אזרחות בתי הדין הרבניים עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה חוזה לטובת צד שלישי מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמני הקדש חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה משפטי ארץ ד - חוזים ודיניהם תום לב פסולי דין ערך זכויות עתידיות גיור משומדים זכרון דברים עריכת דין אסמכתא חשבון בנק נאמנות אב על כשרות בניו ממזרות שיעורים במסגרת מרכז הלכה והוראה עד מומחה עד פסול מורדת פוליגרף זכות עמידה בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התחייבות מופרזת התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה אופן קבלת עדות חיוב גבוה מסכום התביעה טענת אי הבנה בדיקות גנטיות חקירה וראיה ביוזמת בית הדין מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה טוהר המידות צנעת הפרט כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית

מכירת דירה ראשונה

הרב עמוס ראבילו
בגמרא מבואר שזה סימן לא טוב למכור דירה ראשונה. אעפ"כ הפוסקים העלו כמה וכמה מקרים בהם לא תיהיה בעיה במכירה זו.

מכירת דירה ראשונה

שאלה

האם יש איסור למכור דירה ראשונה?

תשובה

הגמרא (קידושין דף נט, א) אומרת: "א"ל: זבוני לא מזבנינא לה, דארעא קמייתא היא ולא מסמנא מילתא, אי בעי במתנה נישקליה..." ומסביר רש"י שהכוונה לקרקע הראשונה שר' אבא קנה, ואין זה סימן טוב למכור אותה.

הפוסקים לא הרבו לעסוק בסוגיה זו, אך היא הובאה בכמה פוסקים. עיין בכף החיים (חיו"ד סי' קטז ס"ק קפח), שכתב, לא ימכור אדם קרקע ראשונה שלקח כי לא יהיה לסימן טוב.

עיין גם בשו"ת רב פעלים ח"ב סימן כט, הדן בענין איסור ניחוש, שהוכיח מסוגיה זו, שבסימנים מעין אלו אין איסור ניחוש. 

בשו"ת עטרת פז (כרך ג' חושן משפט סימן ה') הוכיח שסימן זה הוא לא רק במכירת קרקע, אלא מכירת כל דבר שנקנה ראשון. אך לדבריו לא נהגו בזמננו להקפיד על סימן זה. הוא מציע כמה הצעות לכך: א. הכוונה שאין זה סימן טוב אם הוא משתמש בכספי המכירה למחייתו לצרכי מזונות וכדומה בלבד. אבל אם הוא משתמש במכירה לצרכי שיפור רמת החיים שלו כגון שהוא מוכר דירה קטנה על מנת לקנות דירה מרווחת יותר, אזי אין בזה סימן לא טוב. ב. סימן זה הוא רק כאשר קונה משהו לצרכי פרנסתו, ולא כאשר קונה לצורך שימוש אישי.

בעטרת פז מוסיף: "איך שיהיה על זה ועל כיו"ב לימדונו רבותינו (פסחים קי ע"ב) כל דלא קפיד לא קפדינן בהדי", כלומר ההקפדה תלויה בתחושה האישית, ואם הוא לא מרגיש שיש עם הדבר בעיה, הרי שבאמת בשבילו אין בעיה.

נוסיף שגם לפי הגמרא, אין בכך איסור כמובן,  אלא רק אין סימן טוב.