הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

על מי מוטלת האחריות לתיקוני איטום?

הרב עמוס ראבילו
בימינו המנהג המצוי בהרבה מקומות הוא שהשכן העליון מתקן את כל הנזקים המגיעים מרכושו, ובדיני שכנים, יש למנהג זה תוקף. בנוסף, גם החיים בבתים המשותפים מוסדרים פעמים רבות על פי התקנון המצוי ובסעיף 3 לתקנון חובת התיקון מוטלת על מי שהליקוי ברשותו, קרי, על הדייר העליון. אשר על כן, בימינו בדרך כלל בעל המרפסת (או הקומה העליונה) צריך לשאת בעלויות האיטום של המרפסת.

השאלה

על מי מוטלת האחריות לתיקוני איטום?

התשובה

 

לאחר שנים שחונות רבות אנו חווים השנה שנה ברוכה. הגשמים הרבים גורמים לפעמים גם למתיחות בין שכנים. כזה היה המקרה שבו רטיבות נוצרה בדירתו של ראובן. הרטיבות יצרה עובש והזיקה לקירות הדירה ולארון שעמד סמוך לקיר. בבדיקה של איש מקצוע, התברר שמקור הרטיבות הוא במרפסת של שכנו שמעון. התברר שכדי לפתור את הבעיה יש לבצע תיקון של האיטום במרפסת שימנע חדירה של מי גשמים. כעת הצדדים שואלים האם שמעון חייב לשלם את עלות התיקון לבדו, או ששכנו צריך להשתתף בתשלום?

אחריות לאיטום

בנוגע לתיקון נזקי רטיבות יש הבדל בין ההלכה הפסוקה בשולחן ערוך ובין המנהג הרווח היום.

הרמ"א (חושן משפט סימן קנה סעיף ד) פסק: "אם ירדו גשמים על העלייה ויורדין למטה, על הניזק לתקן שלא יוזק" כלומר חובת התיקון מוטלת על מי שנפגע ממי הגשמים ולא על בעל הקומה העליונה. גם השולחן ערוך (חושן משפט סימן קסד סעיף א) פסק שהדייר התחתון אחראי לתיקונים בתקרה: "הבית והעליה של שנים, כל קלקול שיארע בכתלים, מן התקרה ולמטה, חייב בעל הבית לתקנו". אולם, הרמ"א העיר על כך וכתב: "ויש אומרים דאין בעל הבית חייב לתקן התקרה, אלא בעל העלייה צריך לתקנו, וכן נראה לי לדון; וכל צרכי הגג חייב בעל העלייה לתקן גם כן",

 האחרונים נדרשו ליישב את הסתירה בדברי הרמ"א.

הב"ח (טור חו"מ סי' קנה סע' ז) כתב שהעליון אחראי רק במקרה של נזילה מתמשכת וקבועה של מי גשמים. אולם, אם מדובר על נזילה חריגה עקב גשם שוטף העליון אינו אחראי.

ה'דרישה' תירץ כי יש הבדל בין מקרה בו גם השכן העליון נהנה מהאיטום, ואז מוטל עליו לתקן את הגג לבדו, ובין מקרה בו אין לשכן העליון שום הנאה מהתיקון אלא רק לשכן התחתון. לפי השיטה הזאת בעל המרפסת פטור מאיטום המרפסת, כיוון שאין לו שום הנאה מפעולה זו.

נתיבות המשפט (קסד, ב) תירץ, שבמקרה בו שני שכנים בנו בית משותף השכן העליון קיבל על עצמו אחריות לתקן את הגג עבור השכנים ועל דעת כן בנו את הבית. אבל במקרה בו לא היתה התחייבות כזאת מראש, השכן הניזוק צריך לשאת בעלויות. לפי זה, בימינו כאשר בניינים נבנים בבת אחת, בעל המרפסת חייב באיטום המרפסת שלו.

מנהג המדינה

הלכה זו תקפה במקומות בהם אין מנהג אחר. אולם, החתם סופר (הגהות לשו"ע חו"מ קנה, ד) כותב שתיקון הגג תלוי במנהג.

בימינו המנהג המצוי בהרבה מקומות הוא שהשכן העליון מתקן את כל הנזקים המגיעים מרכושו, ובדיני שכנים, יש למנהג זה תוקף. גם החיים בבתים המשותפים מוסדרים פעמים רבות על פי התקנון המצוי ובסעיף 3 לתקנון חובת התיקון מוטלת על מי שהליקוי ברשותו, קרי, על הדייר העליון.

אשר על כן, בימינו בדרך כלל בעל המרפסת (או הקומה העליונה) צריך לשאת בעלויות האיטום של המרפסת.