הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם עני המהפך בחררה תחרות דיני חברות סמכות השלטון המקומי שכנים דיני עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך ועשית הישר והטוב טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה דינא דמלכותא חזרה מהתחייבות דיני חוזים קבלן פיטורי עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית התמודדות עם כשלים חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה גבאי רישום כוזב הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר דבר האבד גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה דיני ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זכיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר לשאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי דיני משפחה לימודי אזרחות בתי הדין הרבניים עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה חוזה לטובת צד שלישי מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמני הקדש חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין ערך זכויות עתידיות גיור משומדים זכרון דברים עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורים במסגרת מרכז הלכה והוראה עד מומחה עד פסול מורדת פוליגרף זכות עמידה בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התחייבות מופרזת התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה אופן קבלת עדות חיוב גבוה מסכום התביעה טענת אי הבנה בדיקות גנטיות חקירה וראיה ביוזמת בית הדין מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה טוהר המידות צנעת הפרט כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים

מנהג להצהיר הצהרה חלקית לבגרות בידיעת מוסד הלימודים

במילוי טפסים לבגרות במוזיקה ביצועית נדרשים להצהיר על וותק ופרטים שונים, הנוהג בבתי הספר לוותר על חלק מהדרישות. האם ניתן לסמוך על נוהל בית הספר במקום שבטפסים מוצגת הצהרה רחבה יותר של ניסיון ויכולת? לכתחילה עדיף שבית הספר יבדוק את העניין מול משרד החינוך, אולם באופן עקרוני, אם אכן כולם נוהגים כך, ומשרד החינוך מודע לכך, ואף לא מייחס חשיבות מיוחדת לנתונים הללו, אין איסור של גנבת דעת או שקר כי הרי אף אחד לא מרמה וכל האמת נמצאת 'על השולחן'.

השאלה

שלום אני תלמיד בישיבה תיכונית מוסיקלית שמגישה לבגרות ביצועית-מעשית על כלי נגינה (רסיטל). בטפסים ובהנחיות שקודם לרסיטל רוצים לשמוע שאני מנגן 6 שנים ברציפות על הכלי, וכן לקבל חוו"ד של מורים פרטיים למוסיקה, כל המורים בשנתיים האחרונות. בבית הספר ניתן ללמוד מקסימום ארבע שנים על כלי. קורה תדיר שאפי' מחליפים כלי או מורה בתוך ארבע השנים. הדבר גורם להצהרה כוזבת בדבר מספר השנים או נותני חוות הדעת. אצלי, למשל, המורה הקודם (שהוא בתוך השנתיים) הועזב מהישיבה בגלל חוסר התאמה. חוות דעתו עליי הינה שלילית, להערכתי ולהערכת מוריי הנוכחיים. השאלות: כיצד עליי לנהוג בדבר מילוי הטפסים? האם מותר לי לחסות בצילה של הישיבה שמגישה תלמידים כל שנה באופן הזה? האם אין בזה גניבת דעת? וכו'.. תודה רבה

 

התשובה

א) האיסורים הקיימים בדיווח על נתונים לא נכונים

ב'אגרות משה (חושן משפט ב,ל) כתב בנוגע להעתקה במבחנים, שיש בכך מספר איסורים:

א. גניבת דעת הבריות (חולין צד)

ב. אם יתקבל לעבודה על סמך הנתונים השקריים, או יקבל הטבה במשכורת, יש בכך איסור גזל.

ג. מדבר שקר תרחק.

 

ב) על מי מוטל האיסור

א. אם אתה לא מגיש את הטפסים אלא הישיבה עצמה, ואתה אמרת לישיבה את כל האמת, לא גנבת את דעת הבריות, ולא שיקרת, והישיבה אחראית כלפי משרד החינוך להציג את הנתונים האמיתיים.

ראוי שהישיבה תעלה את הדבר מול הפיקוח ותשאל מה לעשות במקרים תדירים אלו.

ב. כמו כן אם כולם נוהגים כך, ומשרד החינוך מודע לכך, ואף הוא לא מייחס חשיבות מיוחדת לנתונים הללו, אין איסור של גניבת דעת או שקר כי הרי אף אחד לא מרמה וכל האמת נמצאת 'על השולחן'. ייתכן שזו המציאות במקרה שלך,  כי כתבת שקורה תדיר שמחליפים כלי וסביר שגם משרד החינוך יודע על כך.

ג.  בנוסף, מסתבר שכוונת התנאי היתה שלא יהיה תלמיד שלא למד כלל, או למד זמן מועט, אך תלמיד שפעל כראוי לא מקפידים עליו.