הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

ערבות הדדית חיי אדם עני המהפך בחררה תחרות דיני חברות סמכות השלטון המקומי שכנים דיני עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך ועשית הישר והטוב טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה דינא דמלכותא חזרה מהתחייבות דיני חוזים קבלן פיטורי עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית התמודדות עם כשלים חוזים משפטי ארץ גבורה מצור פדיון שבויים משמעת מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר דבר האבד גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה דיני ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זכיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר לשאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי דיני משפחה לימודי אזרחות בתי הדין הרבניים עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה חוזה לטובת צד שלישי מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמני הקדש חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה משפטי ארץ ד - חוזים ודיניהם תום לב פסולי דין ערך זכויות עתידיות גיור משומדים זכרון דברים עריכת דין אסמכתא חשבון בנק נאמנות אב על כשרות בניו ממזרות שיעורים במסגרת מרכז הלכה והוראה עד מומחה עד פסול מורדת פוליגרף זכות עמידה בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התחייבות מופרזת התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה אופן קבלת עדות חיוב גבוה מסכום התביעה טענת אי הבנה בדיקות גנטיות חקירה וראיה ביוזמת בית הדין מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה טוהר המידות צנעת הפרט כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה

החזרת ציוד למעסיק בסיום העבודה

הרב עמוס ראבילו
ציוד רב שנשאר בידי עובד מצריך אישור מבעל סמכות כגון מנכ"ל שהוא מוותר על הציוד ולא מספיק וויתור של מנהל זוטר

שאלה

שלום וברכה

עבדתי במשך כמה שנים בחוגי אומנות בגני ילדים דרך קרן מסוימת,

במהלך השנים הצטבר אצלי המון ציוד שהחסנתי, כרגע נראה שאיני חוזרת לעבודה שם.

אמרתי למנהלת התוכנית שיש אצלי ציוד ואפילו צילמתי שתבין שמדובר בכמות די רצינית, ושאלתי אם יש מי שיכול לבוא לאסוף את הציוד.

למיטב זכרוני, בחוזה אני חתומה על החזרת ציוד בסוף כל שנה- זה לא קרה כי המשכתי משנה לשנה, אבל עכשיו כבר חשבתי שאם מנהלת התוכנית לא תצליח להביא מישהו שיאסוף את הציוד ממני אז אני יעמיס מה שאוכל ואביא למשרד, חשוב לציין שיש פה עבודת העמסה ונסיעה של כ 45 דקות לכל כיוון , וגם סחיבה מהאוטו למשרד.

לפני כשבוע שאלתי שוב את מנהלת התוכנית מה קורה, היא השיבה לי בהודעה  שאין לה כרגע מי שיבוא לקחת ושאני רשאית לעשות בציוד כרצוני.

האם עכשיו אני חופשיה להשתמש בציוד או שאני צריכה להחזיר אותו  כי חשבתי שזה מה שאעשה אם היא תגיד שזו חובה ואחריות שלי להחזיר?

תשובה

יש לדון בשתי שאלות:

א. על מי מוטלת החובה להשיב את הציוד, האם על העובדת, או על המעסיק.

ב. האם דברי מנהלת התכנית היא מחילה על החובה להשיב ויש בסמכותה למחול, או שמא אין זה בסמכותה למחול.

א. על מי מוטלת החובה להשיב את הציוד

פועל העובד עם ציוד בעל הבית ולוקח אותו לביתו נחשב שומר (חינם או שכר- עיין בשולחן ערוך חו"מ סי' שו,א סמ"ע סק"א וש"ך סק"א). השומר אמנם לא צריך להחזיר את החפץ הנמצא בידו לבעלים אלא הבעלים צריכים לקחת ממנו (כך משמע בשו"ע חו"מ שו,א) אך כיוון שבחוזה התחייבת להחזיר את הציוד מוטלת עליך החובה להשיב ואין את יכולה לצפות שמקום העבודה יעשה זאת עבורך.

ב. דברי המנהלת

דברי המנהלת כפי שציטטת אותם, אינם מורים בהכרח על מחילה. היא אמרה רק כי אין לה מי שיקח את הדברים ממך אבל אם היא היתה יודעת כי החובה מוטלת עליך- לא היתה אומרת כך, וכמובן ניתן לשאול את פיה למה היא התכוונה.

גם אם היא אמרה במפורש שאת יכולה לא להחזיר את הציוד, יש מקום לבדוק האם זה בסמכותה למחול על ציוד השייך לקרן או לעירייה או שמא אין זה בסמכותה. למנכ"ל יש סמכות להחליט, אבל למי שאינו מנכ"ל אלא רק מנהל תכנית, קשה להניח שיש סמכות כזאת, ובפרט שמדובר על ציוד רב ששווה  ממון רב.