הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

מחלוקת בנוגע למכירת חנות / ארץ חמדה גזית 73109

הרב יוסף כרמל, הרב סיני לוי, הרב דניאל כץ ( ארץ חמדה גזית - ירושלים)
מחלוקת סביב חנות שנמכרה לשני אנשים שונים הסתיימה בפסק דין הקובע כי לקונה הראשון אין כל זכות בקרקע או במטלטלין

סקירת פסק דין 

הרב שמואל פולצ'ק

לפתחו של בית הדין "ארץ חמדה – גזית" בירושלים (תיק מס' 73109, בפני הדיינים: הרב יוסף כרמל, אב"ד; הרב דניאל כ"ץ; הרב סיני לוי), הגיעה מחלוקת משפטית סביב מכירה כפולה של נכס. בכתב התביעה נטען כי חנות למוצרי בשר ודגים שפעלה במבנה שכור, נמכרה לתובע בסכום של 400,000 ש"ח לפני שהנתבעים רכשו אותה מהמוכר. על כן, לטענת התובע, החנות על כל מרכיביה, הציוד והמלאי, המוניטין והמקום, שייכים לו, בהיותו הקונה הראשון, ועל הנתבעים להעבירם לידיו. מנגד, הנתבעים טענו שכלל לא היה מדובר במכירה אלא בהלוואה כיון שסוכם כי המוכר יוכל לחזור ולקבל את החנות אם יחזיר את הכסף, מה גם שלמוכר היה סיכום עם המשכיר של החנות כי לא יוכל להעביר את הבעלות על החנות ללא אישור של המשכיר. עוד טענו הנתבעים שאף אם המכירה הראשונה תקפה, זכותם גוברת עקב תקנת השוק מכיון שהם לא ידעו ולא יכלו לדעת על המכירה הראשונה.

קניין חסר

בפסק הדין קבע בית הדין כי הצדק עם הנתבעים ולמכירה הראשונה אכן לא היה תוקף. מבחינה הלכתית, אין אפשרות לומר שהתובע רכש זכויות בקרקע, שכן על פי הסכם השכירות בין המוכר לבין בעלת המקום, זכויות אלה לא היו ברשותו, והוא לא יכול היה להעבירן לאחרים בלי רשות בעלי הקרקע. לגבי הציוד – לאור אי התקפות של מכירת הזכויות במקום, נראה שגם לא נעשה מעשה קניין המועיל להעברת הזכויות בציוד, ומכל מקום לא הוכח מעשה כזה. ואף אילו היה נעשה מעשה כזה, ייתכן שעם ביטול חלק החוזה הנוגע למקום, בטל גם החלק הנוגע לציוד. הדברים אמורים ביתר שאת ביחס למלאי, שאף לא הוזכר בחוזה.

בעניין המוניטין של החנות קבע בית הדין שיש להבחין בין מוניטין הדומה לקניין רוחני, כמו במוניטין של מותג, לבין המוניטין הקיים במקרה כגון זה, שעיקרו נובע ממיקום החנות וחוג הלקוחות הקבוע שלה (ע"פ הרב צבי יהודה בן יעקב בשו"ת משפטיך ליעקב ב יד).

במקרה של מותג, מדובר ב"קניין רוחני" כמו זכויות יוצרים. יש דעות שונות בפוסקים כיצד להבין זכות זו: על פי הסבר אחד מדובר בזכויות קנייניות מעיקר הדין (שו"ת שואל ומשיב מהדורה א ח"א מד). על פי דעה שניה הזכויות מבוססות על חוק המדינה בהתאם לכלל "דינא דמלכותא - דינא" (שו"ת בית יצחק יו"ד ח"ב עה). על פי דעה שלישית הזכות נובעת מדיני "נהנה מפעולת חברו", כלומר "עשיית עושר ולא במשפט" (הרב זלמן נחמיה גולדברג תחומין ו' עמ' 196).

אולם כאמור, במקרה הנדון כאן, המוניטין אינו ניתן להפרדה מהמיקום של החנות, וכשם שמכירת המקום לא היתה תקפה, כך גם לגבי המוניטין.

תקפות בחוק

ביחס לאפשרות שתקפות החוזה לפי חוקי המדינה תרפא את הפגמים ההלכתיים שבו, ותיצור קניין לתובע, קבע בית הדין כי אדרבה, לפי חוקי המדינה (סעיף 2 לחוק המשכון), למרות כינוי העסקה כ"מכירה", יש לראות את החוזה כחוזה הלוואה היוצר משכון, ועל כן הוא טעון רישום ברשם המשכונות. זאת, לאור האופציה הכתובה בחוזה ה"מכירה" לפיה יכול המוכר לחזור ולקנות את החנות בתוך חצי שנה, ונתונים נוספים. מכיון שלא נעשה רישום כזה, אין מבחינת חוקי המדינה זכות קניינית של התובע בציוד שבחנות, וזו רק התחייבות של המוכר, ולא של הנתבעים. על כן קבע בית הדין שאין תוקף למכירה הראשונה.

מעבר לנדרש קבע בית הדין שגם אילו היה תוקף לחוזה המכירה הראשון ביחס למרכיבי החנות שאינם קרקע, הרי שביחס למיטלטלין יש מקום לתקנת השוק (שולחן ערוך חושן משפט שנו, ב), ועל כן לא היה מקום לחייב את הנתבעים בכל אופן. על כן דחה בית הדין את התביעה. 

 

פורסם במוסף צדק של מקור ראשון