הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה

האם ניתן לחייב משרד אדריכלות שדווקא עובדת בכירה תעבוד, ותביעה על טעויות ונזקים

הרב אורי סדן
כששוכרים משרד שוכרים את כל העובדים של המשרד ולא ניתן לדרוש שדווקא עובד מסויים יטפל בענייני השוכר. מאידך, אם היו טעויות שגרמו לנזקים לשוכר על עובדי המשרד מוטלת האחריות לפצות על הנזקים הללו.

השאלה

שלום. שילמנו למשרד אדריכלות לצורך הפקת היתר בניה. בפועל, העבודה נמסרה לעובדות הזוטרות של המשרד (בלא הסכמתנו) ומשם התרחשו טעויות ועיכובים שגרמו לנו נזק ממוני. נעשה נסיון לפשרה אך ללא תועלת. כעת כנראה הכל תקוע. השאלה: האם ניתן לתבוע מבית הדין: א. לחייב את הנתבעת לטפל באופן אישי בתיק זה ועד זמן סביר ומוסכם. ב. לחייב את הנתבעת לשלם את הנזקים שנגרמו כתוצאה מהרשלנות. הערה חשובה: אין בינינו חוזה עם פירוט זמני העבודה. תודה רבה!

התשובה

שלום וברכה

בנוגע לשאלה הראשונה, האם ניתן לדרוש מאדריכל בכיר לעבוד עם התיק התשובה על פי ההלכה שלילית. משרדי אדריכלות עובדים עם צוות של עובדים חלקם מיומנים יותר וחלקם פחות. אדם המתקשר עם משרד ולא קובע מראש שעל העבודה שלו יעבוד דוקא אדריכל מסוים אינו יכול לבוא בטענה אם בעבודה שלו טיפל אדריכל זוטר. כך פוסק גם הרשב"א במקרה דומה (שו"ת הרשב"א חלק א סימן ש נפסק ברמ"א אורח חיים נג, כה): "מי שמתנה עם הצבור לשמש בפניהם בדבר מן הדברים אינו מתנה בדוקא שיהא הוא משמש בעצמו לעולם באותו שמוש בלתי שיסייענו אחר לפרקים בזמן שהוא אינו יכול. אלא דעת הקהל ודעת המשמש להיות הוא משמש בפניהם רוב הפעמים. ואם פעמים הוא צריך לסיוע אחרים שיעמיד אחר תחתיו אותו זמן מועט שהוא צריך לסיוע". כלומר אפילו כאשר עובד נשכר באופן אישי אם ידוע שדרך העולם להיעזר בעובדים זוטרים אזי אין המעסיק יכול לדרוש מהעובד שלא לעשות כן.

לגבי השאלה השניה, האם ניתן לתבוע את משרד האדריכלים בגין טעויות ונזקים שנגרמו ברשלנות התשובה העקרונית היא חיובית, וניתן לתבוע את העובד או את החברה במקרים מסויימים. העובד חייב לעבוד באופן מקצועי ובמידה ובמעשיו הוא גרם לנזקים הוא חייב לשאת בהם. אין לעובד, פועל או קבלן הגנה אוטומטית מפני תביעות נזיקין (שו"ע חו"מ שו ד). אמנם יש לציין כי יתכנו מקרים בהם על אף העובדה שנגרם נזק, ועל אף העובדה שלו העובד היה פועל באופן שונה היה הנזק נמנע, ההלכה לא תטיל על העובד את החובה לפצות את המעסיק בגינו. ככלל ניתן לומר כי ככל שהנזק נגרם באופן עקיף, שלא בגין מעשה שעשה העובד, ובצירוף של נסיבות נוספות, קיים סיכוי נמוך יותר שהאחריות לפיצוי המעסיק תוטל על העובד. על מנת לענות על השאלה האם משרד האדריכלים חייב בנזק שנגרם לך יש לשמוע את שני הצדדים ולבחון את מהות הנזק ואת מידת הרשלנות לה אתה טוען. פעולה זו אמורה להתבצע בפני בית הדין.