הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

זכות קדימה בדירה שנפלה בירושה

הרב הלל גפן
יורשים שירשו דירה וכולם רוצים לגור בה ולקנות את חלק האחים אחרים, עליהם להגיע להסכמה בדרך של גוד אואגוד. כלומר, אחד האחים יציע סכום שבו הוא מוכן לקנות את הדירה ויאמר לאחרים- קנה אתה במחיר זה או שאני אקנה במחיר הזה.

דיני קדימה בקניית דירת ההורים

השאלה:

במידה ומספר אחים רוצים לקנות את בית ההורים.אותו סדר גדול של מחיר. מי זכאי לקנותה? האם זה עניין של מי שביקש ראשון? אם יש אחות רווקה שגרה בבית האם לה יש זכאות על פני השאר? תודה

תשובה

 

אני מבין שמדובר על הורים שנפטרו, והאחים ירשו את ביתם, והשאלה היא כיצד לחלק את הירושה. כמו כן התשובה נכתבת בהנחה שהיתה צוואה שבה הורישו חלק לכל הילדים.

 

לפי דין תורה האחים נחשבים כשותפים בבית כאשר לכל אחד מהם יש זכות שווה. אם הבית ניתן לחלוקה, באופן שכל אחד מן החלקים יהיה בר שימוש, האחים יכולים להגיע להסכם ביניהם כיצד יחלקו את הבית (ראו שולחן ערוך חו"מ סי' קעא). אם הבית אינו ניתן לחלוקה הם יכולים להמשיך לתפקד כשותפים, ולהשכיר את הבית וכד'. אם הם אינם מעוניינים להמשיך בשותפות, ומספר אחים רוצים לקנות מיתר האחים את חלקם, אזי אין עדיפות למי שביקש ראשון לקנות משאר האחים את חלקם. הפתרון הוא מה שנקרא בלשון הגמרא "גוד או אגוד", כלומר שאחד האחים מציב בפני אחיו את הבחירה לקנות ממנו את חלקו במחיר מסויים או למכור לו את חלקם במחיר זה (שם סעיף ו). לדעת רוב הפוסקים יכול התובע לקצוב סכום גבוה מערכו הממשי של הנכס, ואם אחיו אינם מעוניינים לקנות בסכום כזה הרי שהוא ישלם לאחיו את הסכום הגבוה ויזכה בכל הנכס (רמ"א שם).

 

לכאורה הסברא לתת לאחות הגרה בבית עדיפות על פני שאר האחים היא משום דין בר מצרא, כמו שהשולחן ערוך כתב לגבי שוכר: "השכיר ביתו לאחר ואחר כך מכרה לו, אין בן המצר יכול להוציא מידו". (שו"ע חו"מ קעה סב). אולם נראה לי שהמציאות כאן היא שונה. לא מדובר בקונים הבאים מבחוץ, אלא בשותפים שחלק מהם רוצים לקנות את הנכס מידי השותפים האחרים. אין דין ברור שיסדיר את סדרי העדיפות, ויש להגיע להסכמות בין האחים מתוך רצון טוב, והאמת והשלום אהבו.