זכותו של שוכר להאריך את חוזה השכירות

כאשר שוכר ומשכיר הסכימו על חוזה שכירות דירה שנקבע בו מועד סיום – לא ניתן להמשיך אותו ללא הסכמת שני הצדדים
tags icon תגיות

השאלה

אנחנו שוכרים דירה ברמת בית שמש כבר שלוש שנים. בשנתיים הראשונות שילמנו 2800 ₪ ועבור השנה השלישית בעל הבית דרש מינימום של 3400 ₪ (עלייה של 18%). הודענו לבן של המשכיר שרצינו להישאר, אבל לא רצינו לקבל עלייה בשכר הדירה. בעל הבית נתן את מספרי הטלפון שלנו והתחלנו לקבל שיחות טלפון אינסופיות ביום שישי אחר הצהריים מזרים שרצו לראות את הדירה (!). אני בת 65, בעלי הוא בן 70. לא רצינו לשלם הרבה, אבל לא רצינו לקחת על עצמנו את ההוצאות והמאמץ לעבור דירה, אז נתנו לבעל את מה שהוא דרש.

בחורף שעבר התקלקל מנגנון חלון הממ"ד (הדירה היא בת מעל 20 שנה, איננו מאמינים כי בעל הבית המתגורר בירושלים ביקר בה יותר מפעם אחת בתקופה זו). הוא לא נתן לנו לתקן את זה, והעדיף להביא את בנו ואת בעל המקצוע שלהם. אין צורך לומר, שהפועל בא והלך, והחדר לא היה שמיש במשך 3-4 שבועות. האם אנו זכאים לכל פיצוי? עכשיו, הכיור של נטילת ידים במסדרון לא עובד. בעלי התקשר כדי ליידע את בעל הבית, אבל בעל הבית אמר שזו האחריות שלנו וניתק את הטלפון.

הבן שלנו אמר לנו פשוט להשתמש בכיורים האחרים לשטיפת ידיים .... לא לגרום צרות.

בעוד כמה חודשים אנחנו רוצים לחדש את החוזה והמשכיר מן הסתם יעלה את שכר הדירה. האם יש לנו זכות להמשיך את החוזה? אנחנו לא רוצים לעבור, אבל אנחנו מרגישים שמנצלים אותנו בצורה לא הוגנת בגלל שיש מחסור בדירות 3 חדרים ברמת בית שמש. תודה מראש על כל עצה.

 

 

התשובה

שלום רב

כאשר שוכר ומשכיר הסכימו על חוזה שכירות דירה שנקבע בו מועד סיום – לא ניתן להמשיך אותו ללא הסכמת שני הצדדים (שו"ע חו"מ שיב, ח). משמעות הדברים היא שאינכם יכולים להכריח את המשכיר להמשיך את השכירות.

אמנם, יש מחלוקת במקרה שהמשכיר רוצה להשכיר את הדירה לאדם אחד והשוכר מוכן לשלם את אותו שכר דירה – האם לשוכר יש זכות קדימה (ראו פתחי חושן שכירות ד, הערה נ).

לגבי הפחתת שכר דירה בגלל ליקויים – כאשר מדובר על תקלות משמעותיות יש לכך מקום (עמק המשפט - שכירות עמ' תלו-תלז).

כל האמור לעיל הוא בגדר עקרונות כלליים. כדי להתייחס באופן ממוקד למקרה שלכם יש לשמוע את שני הצדדים.

הדפיסו הדפסה