אתיקה צבאית יהודית

הספר אתיקה צבאית יהודית עוסק בעיקרו ב"רוח צה"ל" לאור המקורות והערכים היהודיים ולאור מסורת צה"ל עצמו, ובכלל זה סוגיות יסוד כגון חיי אדם, טוהר הנשק, דוגמה אישית ועוד. בנוסף, הספר פורש משנה סדורה של ערכים ועקרונות יהודיים לניהול צבא במדינה יהודית בעתות שגרה ובעתות חירום, ויש בו קווים מנחים להתמודדות עם הדילמות המורכבות שעומדות בפני הצבא.  הספר נכתב על ידי הרב עדו רכניץ, והרב אלעזר גולשטיין, ויצא בהוצאת מכון משפטי ארץ וידיעות ספרים. 
לרכישה עלות: 59 ש"ח
tags icon תגיות

הספר אתיקה צבאית יהודית עוסק בעיקרו ב"רוח צה"ל" לאור המקורות והערכים היהודיים ולאור מסורת צה"ל עצמו, ובכלל זה סוגיות יסוד כגון חיי אדם, טוהר הנשק, דוגמה אישית ועוד. בנוסף, הספר פורש משנה סדורה של ערכים ועקרונות יהודיים לניהול צבא במדינה יהודית בעתות שגרה ובעתות חירום, ויש בו קווים מנחים להתמודדות עם הדילמות המורכבות שעומדות בפני הצבא. 
הספר נכתב על ידי הרב עדו רכניץ, והרב אלעזר גולשטיין, ויצא בהוצאת מכון משפטי ארץ וידיעות ספרים. 

הספר יצא עם הקדמה של הרב יעקב אריאל, וזכה בפרס הרב שאול ישראלי ליצירה תורנית לשנת תשע"ג. 
 

ביקורת ספרים

הצצה לפרק מהספר מתוך אתר כיפה

עדי ארבל, מקור ראשון:

יומן מקור ראשון, גיליון 847, כח חשוון תשע"ד
בראי המוסר והמסורת - לאחרונה קראתי את הספר החדש של מכון משפטי ארץ, 'אתיקה צבאית יהודית'. חובבי הסטיגמות, מימין ומשמאל, יחשדו שמדובר בפרסום שנועד לקדם אג'דנה פוליטית שמאלנית או ימנית (בהתאמה). בפועל, מדובר בחיבור נהדר אשר מציג פילוסופיה לאומית ליברלית מדויקת אשר פורטת את המונחים הערטילאיים, אתיקה ומוסר, לתפיסה פרקטית אשר שואבת מהמסורת היהודית וחותרת להבנה מהו המעשה הראוי שחובה לעשותו בשדה הקרב, במובנו הרחב. באופן לא מפתיע, למרות שהספר החדש שמשקף עמדות של קהלים רבים בחברה הישראלית נכתב בהתנחלות עפרה, הוא זכה לקצת פחות התייחסות בתקשורת מאשר 'תורת המלך' היצהרי. חבל שכך, אבל מעניין יהיה להשוות את נתוני המכירות של שני הספרים בעוד שנה.

 

כתבה על הספר באתר ynet

בעשר השנים האחרונות, העלו קצינים בכירים בצה"ל, כמו גם רבנים מבקרב הציונות הדתית, את הטענה כי הצבא מאבד מחוסנו, נוכח החשש המופרז מפגיעה בחיי חיילים או בחפים מפשע. בתקופת מלחמת לבנון השנייה, החריפה הביקורת כשיישובי הצפון הותקפו במאות טילים מדי יום, אך הרמטכ"ל דן חלוץ וראש הממשלה אהוד אולמרט, השתהו עד שהחליטו על כניסה קרקעית לדרום לבנון. במהלך המלחמה ההיא, יזם הרב אברהם גיסר, העומד בראש מכון "משפטי ארץ", כתיבת ספר שיעסוק בסוגיות המוסריות שאיתן מתמודד צה"ל בשגרה ובחירום, מנקודת מבט יהודית. יותר משבע שנים אחר כך, קרם המיזם שלו עור וגידים כשהרבנים עדו רכניץ ואלעזר גולדשטיין, שניהם חברים במכון "משפטי ארץ" ומשרתים במילואים, הוציאו את הספר "אתיקה צבאית יהודית" - עיון יסודי ראשון על סוגיות צבאיות אתיות באור ההלכה... ... הספר "אתיקה צבאית יהודית" אינו עושה שימוש בלשון הלכתית וגם לא בלשון אקדמית, אלא דובר "ישראלית" ופונה גם לחייל ולמפקד. בצורה מסודרת וברורה דנים המחברים בסוגיות ערכיות כגון גיוס בני ישיבות, סירוב פקודה מטעמים דתיים, אם מלחמה לשחרור הארץ היא מלחמת מצווה, התאבדות בעת מלחמה, הסתכנות בעת הבאת חללים לקבורה ועוד.

 

ראיון עם אלעזר גולדשטיין ברשת מורשת של קול ישראל (להורדה, 35:18 דק').

 

ראיון על הספר עם עדו רכניץ ואלעזר גולדשטיין בעלון פרשת השבוע "גילוי דעת" פרשת ויצא, ה כסליו תשע"ד.

 

כתבת עומק במוסף צדק מקור ראשון איציק וולף, ב שבט תשע"ד.

הדפיסו הדפסה