כלכלה וערכי היהדות

ד"ר יצחק יוסף ליפשיץ
ספר זה מתמקד בהנחות היסוד ההגותיות והדתיות של הסוציאליזם והקפיטליזם ולעומתן בהנחות היסוד ההגותיות של היהדות, אשר מציגה דרך עצמאית בסוגיות אלה.
להורדת קובץ מצורף לרכישה עלות: 98 ש"ח

ניתן להוריד את הספר בחינם כקובץ

אודות הספר

ספר זה מתמקד בהנחות היסוד ההגותיות והדתיות של הסוציאליזם והקפיטליזם ולעומתן בהנחות היסוד ההגותיות של היהדות, אשר מציגה דרך עצמאית בסוגיות אלה.

חלקו הראשון של הספר עוסק בזכות הקניין ובמצוות הסוציאליות ובמשמעותן. עיקרו התמודדות עם הטענה כי היהדות תומכת בצדק חברתי. חלקו השני עוסק בערכים היהודיים של המסחר והשוק. חלק זה נועד להשיב לחסידי השוק החופשי והיד הנעלמה, ולהציג תפיסת עולם מתחרה לגישה זו. החלק השלישי עוסק בשאלה המכונה "חלוקת העוגה" אל מול "הגדלת העוגה". הוא נפתח במקומה של הרגולציה של השוק בהלכה, ומשמעותה בימינו, ומסתיים ביסודות ההגותיים של תפיסת "הגדלת העוגה" ביהדות.

כל זאת, מתוך אמונה עמוקה כי יש במקורות היהדות חכמה עמוקה שיכולה לסייע לנו גם כיום לנווט את דרכנו הציבורית בסוגיות חשובות אלה.

 

ספר זה הינו הראשון שמביא תפיסה שלמה, מורכבת אך עקבית, של הכלכלה היהודית, תוך שהוא מנתח ללא משוא פנים את תפיסת חז"ל, הראשונים והאחרונים, הן בפני עצמם והן בהשוואה לתפיסות עולם אחרות של הכלכלה, ובראשן הגישה הקתולית ששלטה בעולם המערבי ואת הדיה אנו שומעים עוד היום בשיח הציבורי. הרב ד"ר יצחק ליפשיץ מתווה לנו את הדרך לעולם נפלא, תחרותי ומלא חסד, של הכלכלה היהודית.

ד"ר אמציה סמקאי

 

הרב יוסף יצחק ליפשיץ הוא בוגר ישיבת חברון, בעל תואר דוקטור לפילוסופיה מאוניברסיטת תל-אביב, ר"מ בישיבת ר' יצחק יחיאל ומרצה בכיר במרכז האקדמי שלם. בין ספריו: רזא דשבת (הוצאת שלם, תשע"א), אחד בכל דמיונות (הוצאת הקיבוץ המאוחד, תשע"ה), R. Meir of Rothenburg and the Foundation of Jewish Political Thought (Cambridge University Press, 2015).

ספר זה פורסם לפני מספר שנים באנגלית (Judaism, Law and the Free Market, Acton, 2012) וכעת הוא מתפרסם בעברית לאחר תוספות, עריכה ועיבוד. 

הדפיסו הדפסה