הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

מאמרים שנכתבו על ידי הרב שלמה שפירא

 1. ** מתן צוי הגבלה על אשה המסרבת להתגרש כאשר בינתים היא פונה לערעור / פד"ר 289554/29

  זוג פרוד כבר כמה שנים. בית הדין קבע שעל הצדדים להתגרש, אך האשה עוד מבקשת לערער. ביה"ד הגדול קבע שעליה להפקיד סכום כסף לשם כך אך היא טרם עשתה כן. בינתים היא מבקשת לעכב את צוי ההגבלה שהוצאו נגדה. בית הדין סרב לבקשה.

  קראו עוד...

 2. מזונות הילדים תיק / בית הדין הרבני ‏913242/1‏

  על פי ההלכה, אב חייב במזונות ילדיו עד גיל שש. אולם, על רקע השינויים באורחות החיים, חיוב זה הורחב. חיוב זה נדון בפסק הדין הארוך והמנומק ש הרב שלמה שפירא (בית הדין בנתניה, תיק מס' ‏913242/1‏, בפני הדיינים: הרב שלמה שפירא – אב"ד‏, הרב אברהם מייזלס, הרב רפאל י' בן שמעון).

  קראו עוד...

 3. גירושין לאחר נישואים אזרחיים / בית הדין הרבני 1010027/1‏

  בית הדין קבע שבני זוג שנשאו בנישואים אזרחיים הנם גרושים ללא צורך בגט, וזו תמצית ההחלטה: א. הצדדים אינם נשואים כדמו"י. ב. מכיוון שלאשה יש בת שנולדה אחרי הפירוד מהבעל, אין לסדר גט פיטורין לחומרא.

  קראו עוד...

 4. חיוב גט בשל אלימות נפשית / פד"ר 966775/4

  בית הדין חייב א הבעל לגרש את אשתו מהסיבות הבאות: א) הבעל מונע מהאשה כל ענייני האישות. ב) ההתעללות הנפשית שנקט הבעל כנגד האשה. ג) מכיוון שכבר שנים רבות הצדדים חיים באותו בית בנפרד ואין שום סיכויים לשלום בית.

  קראו עוד...

 5. סמכות בית הדין לדון בגירושין כאשר אחד הצדדים איננו יהודי / בית הדין הרבני 1057110/1

  בית הדין דן בגירושין של אשה יהודיה עם גבר לא-יהודי. מסקנתו שכיון שהצדדים התחתנו בחתונה יהודית מוסמך בית הדין לקבוע שהחתונה בטלה. אולם, הוא אינו מוסמך לאשר את הסכם הגירושין ובכך יעסוק בית המשפט למשפחה.

  קראו עוד...

 6. גירושין בטענת מאיס עלי כתוצאה מחשדנות של הבעל / בית הדין הרבני 1004782/1

  אישה תבעה גט בטענת מאיס עלי כתוצאה מחשדנות אובססיבית של הבעל, מניעת יציאתה מהבית והשפלתו אותה בפני הילדים. בית הדין קיבל את תביעת האישה לגירושין. מכיוון שהצדדים מתגוררים תחת קורת גג אחת בית הדין מנוע הלכתית מסידור גט פיטורין. עד להפרדת מגוריהם.

  קראו עוד...

 7. **מירוץ הסמכויות / בית הדין הרבני 1067029/2

  נציג הלשכה לסיוע משפטי כפר בסמכות בית הדין לדון בתיק בלי לנמק. בית הדין קנס את הלשכה לסיוע משפטי.

  קראו עוד...

 8. האם רווחי ניירות ערך כלולים בחוק איזון נכסים? / פד"ר 895985/6

  בית הדין פסק ע"פ החוק לאיזון נכסים שאת הנכסים שהרויחו בני הזוג במשך ימי הנישואין יש לחלק שוה בשוה, ואילו הנכסים שהיו ביד כל אחד מהם לפני הנישואין יש להחזיר לבעלים המקורי. לכן הקרן של ניירות ערך שהיו ביד הבעל לפני הנישואין חוזרת אליו בשלמותה אולם הרווחים מאותם ניירות - כיוון שהשבחה נעשתה לאחר הנישואין על ידי השקעה של מאמץ וזמן, הרי זה מוגדר כעבודה של ממש, והרווחים נחשבים למשאב משותף אשר פֵרותיו יחולקו בין הצדדים בחלקים שווים. עוד פסק בית הדין כי עסקאות שעשה הבעל ובהן העביר כספים לקרובי משפחתו בסוף תקופת הנישואין נראות על פניהן כעסקאות פיקטיביות ולכן יש לבטלן, או לפצות את האשה במחצית הסכום שהועבר.

  קראו עוד...

 9. **תקפו של הסכם ששני הצדדים ראוהו כמבוטל / פד"ר 1084485/1

  הצדדים חתמו על הסכם גירושין וביטלו אותו. ואולם אין החלטה רשמית על ביטול ההסכם, לכן תובע הבעל את קיומו. בית הדין דחה את תביעתו על הסף, כיון שכל התנהגותו לאורך כל התהליך העידה על כך שהוא לא רואה את ההסכם כמחייב.

  קראו עוד...

 10. פרשנות הסכם שיש בו סתירה / פד"ר 1089941/1

  בהסכם גירושין נאמר שהאשה תקבל את כתובתה בששה תשלומים, בסעיף אחר נאמר שהאשה מוחלת על כתובתה. גם בפסק בית הדין היתה סתירה מעין זו. הבעל בקש להפטר מהתשלום, ובית הדין באר את דבריו ואמר שהבעל חיב לשלם. הבעל ערער לבית הדין הגדול. בית הדין הגדול קבע שבפרשנות חוזה תמיד יש להעדיף את הפרשנות המקיימת את החוזה בכללותו. לכן יש לפרש שהאשה לא מוחלת על כתובתה אלא מאשרת שקבלה אותה. כמו כן קבע בית הדין הגדול שבית הדין האזורי מוסמך לפרש את דבריו.

  קראו עוד...

 11. **מקום הדיון כאשר הצדדים כבר דנו לפני בית המשפט / פד"ר 1086472/1

  בית הדין קבע את משמורת הבנות אצל האב. החלטה זו לא שונתה. אך בהמשך דנו שני ההורים בפני בית המשפט, והאב לא הביע התנגדותו לכך. כעת הוא מבקש לשוב ולדון בפני בית הדין. בית הדין קבע שמקום הדיון הוא בבית המשפט.

  קראו עוד...

 12. מזונות לילדים כאשר חלקם כבר בגרו / פד"ר 810386/6

  בני זוג התגרשו ונפסק סכום מסוים שישלם האב למזונותיהם. בינתים בגרו ארבעה מתוכם ונותרו שנים. האב טוען שכעת עליו לשלם רק שליש מהסכום המקורי. בית הדין קבל את טענת האם שהוצאות גדול שני ילדים הם יותר משליש מהוצאות גדול ששה ילדים. כמו כן פסק ביה"ד שבנסבות שלפנינו יש מקום לחייב את האב גם בהחזקת הבוגרים. לכן פסק סכום גבוה יותר.

  קראו עוד...

 13. בירור יהדות לאשה שעלתה לארץ לפני חמשים שנה, ואינה יודעת מי אביה ומה תולדות משפחתה / פד"ר 885943/1

  אשה פנתה לבית הדין בטענה שאשתו השניה של אביה, שנשאה לעת זקנתו, אינה יהודיה. התביעה הוגשה משום שהבת מסוכסכת עם אמה החורגת, אבל אין זאת אומרת שבית הדין פטור מלברר את הדברים. בירור הדברים מעלה סיפור ארוך של ניצולת שואה שאינה מוכנה לומר דבר על אשר עבר אותה בשואה, ועל זהותו של אבי בנותיה. מ"מ בית הדין דן בעניין והעלה שאשת האב הנידונה היא יהודיה.

  קראו עוד...

 14. הערכה מחדש של ערך דירה בהסכם גירושין בעקבות עלית מחירי הדירות / פד"ר 902774/6

  בני זוג שהתגרשו סיכמו שהבעל יקנה את חלקה של האשה בדירה בסכום שסוכם. ביצוע ההסכם התעכב ובינתים עלו מחירי הדירות באופן משמעותי. בית הדין קיבל את ערעור האישה וקבע שיש להעריך את המחיר מחדש לפי שוויה העדכני של הדירה גם אם יתברר שהעיכוב היה באשמת האשה.

  קראו עוד...

 15. חיוב כתובה בבעל אלים ונרקומן כאשר האשה תבעה את הגירושין / פד"ר 1098277/1

  אשה תבעה גירושין וכתובה מבעלה האלים. בית הדין חייב את הבעל בכתובה. ב"כ האשה ערער על כך, בטענה שהמרידה הדדית, ובטענה שלא הוכחה אלימותו של הבעל. עוד טען ב"כ הבעל שכיון שביה"ד צמצם את הכתובה המופרזת משום אסמכתא, בטל השטר כולו. בית הדין דחה את הערעור.

  קראו עוד...

 16. בעל שהשביח את נכסי אשתו / פד"ר 999700/1

  בני זוג גרו במשך שנים באחוזתם של הורי האשה, ואף התפרנסו ממנה. הורי האשה נפטרו והורישו את האחוזה לאשה. הבעל טוען לזכויות בנכסים עקב השקעתו בהם ועקב היותם שייכים לאשה מתוך כוונת שיתוף. בית הדין דן במשמעות ההשקעה של הבעל ופסק שאין הבעל שותף ואין להתייחס לירושה כחלק מנסכי השותפות. וזאת מכמה סיבות: (א) הבעל לא הוכיח שאכן מקור הכסף להשקעה בנחלה היה מנכסיו. (ב) ההשקעות היו בתקופה שבה הייתה הנחלה רשומה על שם הורי האישה. ולכן יש להניח שהמגורים והפרנסה היו בתמורה למה שהשקיע, אם השקיע. (ג) אם צדקו דברי הבעל כי מימן והוציא הוצאות על הנחלה, הרי שההגדרה ההלכתית של הנידון שלפנינו היא המוציא הוצאות על נכסי מלוג של אשתו. וכאן כיוון שהוא נהנה מהנכסים אפילו אם ההנאה אינה שוות ערך להשקעה נפסק ש"מה שהוציא הוציא, ומה שאכל אכל". בנוסף דן בית הדין האם יש כאן חזקת שיתוף (לנכסים שאינם בני איזון) ופסק שלאור הנסיבות בנדון זה בעל הרכוש (קרי: האישה) לא נתכוון להקים חזקת שיתוף לנכסי הירושה.

  קראו עוד...

 17. **פיצויי גירושין לאשה שנישאה בנשואין אזרחיים ללא כתובה, ובעלה התעלל בנכדתה / פד"ר 998761/3

  זוג נישאו בנישואין אזרחיים ללא כתובה. האשה תבעה גירושין לאחר שהבעל התעלל מינית בנכדתה. היא תובעת גם פיצויי גירושין. בית הדין קבע שאע"פ שהאשה היא זו שתבעה את הגירושין, כיון שהיא תבעה אותם מסבה מוצדקת, היא זכאית לסכום הפיצויים שהבעל התחייב לה בהסכם ממון שהצדדים חתמו עליו בחתונתם. בית הדין דחה את תביעת האשה לקבל פיצויי גירושין גבוהים בהרבה. בית הדין דחה את תביעות הצדדים לאיזון נכסים בדירות שהיו שייכות לבני הזוג לפני הנישואין. וכן דחה את תביעות הצדדים להחזר עבור הוצאות שהוציאו זה על זה במהלך תקופת נישואיהם.

  קראו עוד...

 18. **בקשה לפסול בית דין בטענה שהוא רודף את הבעל המעגן / פד"ר 1074635/1

  אדם דרש לפסול את בית הדין בטענה שבית הדין שונא אותו ורודף אותו, ובטענה שבית הדין הגדיר את אשתו כעגונה למרות שלא התקיים דיון שבו נפסק שעליו לגרש את אשתו. בית הדין קבע שטענותיו של הבעל אינן עומדות, כיון שהוא עצמו נהג שלא בתום לב. הוא עצמו יצא מן הארץ כנגד צו איסור יציאה, ובשל כך לא היה יכול בית הדין לקיים דיון שבו יחויב הבעל בגט. ולכן אינו יכול לטעון שלכן אינו מעגן. עוד קבע בית הדין שכל אשה שבעלה איננו נמצא והיא מנועה מלהנשא היא אשה עגונה.

  קראו עוד...

 19. **אשה שמבקשת לערער על פסק דין, אך עושה דין לעצמה ואינה מקיימת אותו / פד"ר 1063300/7

  אשה מונעת במשך זמן רב מילדיה לראות את אביהם, ואינה מקיימת פסקי דין בעניין. כמו כן, היא איננה משלמת חיובים שפסק בית הדין. האשה מבקשת לערער על פסק ביה"ד. ביה"ד קבע שהערעור לא ישמע עד אשר תציית האשה לבית הדין, ותאפשר לאב לראות את ילדיו.

  קראו עוד...

 20. **אשה שעברה לגור בגרמניה ולקחה עימה את הבנות בלי תיאום עם האב / פד"ר 1041446/2

  בני זוג חרדים שגרים בארץ. האשה ילידת גרמניה, נסעה לגרמניה עם בנות הזוג ולא שבה. האב נסע לגרמניה והביא עמו את אחת הבנות. האיש תובע בארץ את השבת הבנות לארץ. האשה תבעה בגרמניה את השבת הבת לגרמניה. בית המשפט בגרמניה קבע שהאשה הביאה את הבנות לגרמניה שלא כדין, אבל בית המשפט העליון בגרמניה קבע שבני הזוג גרו לא בארץ אלא "בפלסטין". בית הדין בארץ קבע שיש להשיב את הבנות לארץ. ושבית הדין הוא המקום לדון בכך. אלא שאם הבעל חוזר בו מתביעתו לגט ואינו נותן גט, יש לסגור את התיק.

  קראו עוד...

 21. **קביעת מעמדם האישי של קרובי המבקשת / פד"ר 1091278/1

  בית הדין האזורי קבע שאשה מסוימת אינה יהודיה, והמסמכים שהגישה מזויפים. מכאן נובע שגם אחיה ובניה אינם יהודים. לכן קבע בית הדין שגם הנ"ל אינם יהודים. כיון שהנ"ל אינם צד לדיון, הוגש ערעור. בית הדין הגדול קבע שיש לרשום אותם כטעוני בירור.

  קראו עוד...

 22. שלילת יהדות מאשה שהתברר שלא היתה יהודיה / פד"ר 977509/1

  אשה הביאה מסמכים המאשרים את יהדותה. במרשם האולוסין היא רשומה כרוסיה. לימים, התברר שהרב שנתן לה אישור אינו אמין, והרבנות הפסיקה לסמוך עליו, מה גם שהמסמך שנתן לה סותר את דברי האשה עצמה. לפיכך, נשללה יהדותם שלה ושל בניה.

  קראו עוד...

 23. **דירת בני זוג שחולקה, והבעל טוען שחולקה שלא כדין / פד"ר 1048170/1

  בני זוג התגרשו. לאחר הגירושין חתמו בני הזוג על תוספת להסכם הגירושין, המחייבת את הבעל לשלם על מדור ילדיו. הבעל טוען שהוא פטור מחיוב זה, כי לילדים יש קורת גג, וכי אילו ידע על כך לא היה חותם. בית הדין דחה את טענותיו.

  קראו עוד...

 24. **אשה שלא קיבלה רשות להביא ראיות בבית הדין / פד"ר 1087957/1

  אשה שתבעה תשלומי מזונות מאבי ילדיה, טענה שלא קיבלה הזדמנות להביא ראיות בבית הדין. בית הדין טען שהמשך הסכסוך בין ההורים מזיק לילדים יותר מהפחתת דמי המזונות. בית הדין הגדול קבע שעם כל זה זכותה של האשה להביא ראיות. אך בסופו של דבר הסתפק בהגדלת חיוב המזונות, מבלי לאפשר לאשה להביא ראיות.

  קראו עוד...

 25. סמכות בית הדין כאשר הצדדים כבר התדיינו בבית המשפט ואיש לא מחה / פד"ר 1086472/1

  בית הדין דן בנושא משמורת ילדים, ונתן את המשמורת לאב. תפקוד האם היה לקוי. לאחר כמה שנים נפגשו הבנות עם האם, ומאז הן מסרבות לכל קשר עם האב. משום כך, בית המשפט למשפחה דן בעניין, והעביר את המשמורת לאם. האב היה נוכח בדיון ולא מחה על כך. לאחר זמן פנה האב לבית הדין, כדי לקבל את המשמורת בחזרה. בית הדין קבע שכיון שהאב שיתף פעולה עם ההליכים בבית המשפט ולא מחה - קנה בית המשפט סמכות.

  קראו עוד...

 26. התמחרות לחלוקת דירה שלא בוצעה, ובינתים עלו מחירי הדירות / פד"ר 902774/6

  בני זוג שנפרדו סיכמו ביניהם שהבעל יקנה את מחצית הדירה של האשה בסכום מסוים. העסקה לא יצאה אל הפעל, ובינתים עלו מחירי הדירות באופן משמעותי. כעת דורשת האשה לבטל את ההתמחרות ולקבוע מחיר חדש. עוד היא דורשת שהבעל ישלם מחיר מלא על ההשבחה שהשביחה היא את הדירה. בית הדין קיבל את טענתה שיש לבטל את ההתמחרות ולקבוע מחיר תואם את שוויה העדכני של הדירה. אך הוא דחה את טענתה השניה.

  קראו עוד...

 27. אדם שמהתל באשתו ובבית הדין, וברגע האחרון לא נותן את הגט / פד"ר 1015853/7

  אדם חזר בו פעמיים תוך כדי תהליך נתינת הגט, וזרק את הגט על הרצפה במקום לתת אותו בידי אשתו. בית הדין קנס אותו בסכום גבוה.

  קראו עוד...

 28. סמכויות בית הדין ובית המשפט בהוצאת תעודת גירושין לאישה שהתגיירה בגיור ניאולוגי / פד"ר 974995/4

  בני זוג בקשו להתגרש. כיון שהאישה התגיירה בגיור ניאולוגי בהונגריה הנחשב כגיור רפורמי, קבע בית הדין שאין לו סמכות, ושלח את הזוג לבית המשפט. בבית המשפט לאחר התייעצות עם הרב בוארון נקבע שיש לסדר גט לחומרה, ובשל כך אין לו גם סמכות להפיק תעודת גירושין. בבית הדין סודר גט לחומרה, אך לצד זה סבר בית הדין שאין לו סמכות לסדר תעודת גירושין. בפסק דין זה קבע הרכב בית הדין הרבני הגדול שעל אף שבמקרה רגיל שבו אחד מבני הזוג איננו יהודי אין לבית הדין סמכות להפיק תעודת גירושין אפילו בהסכמת הצדדים, אולם כאשר קיבל בית הדין סמכות מבית המשפט לסדר גט, כרוכה יחד עם זה סמכות הפקת תעודת גירושין. ולכן על בית הדין לערוך את תעודת הגירושין או מסמך שווה ערך לה לבד שידגיש שאין בתעודה עדות לגבי יהדותה של האישה.

  קראו עוד...

 29. חיוב אשה בדמי שימוש עבור מחצית הדירה ששייכת לגרושה / פד"ר 869340/19

  בני זוג התגרשו, והאשה הוסיפה לגור בדירה המשותפת. בעלה מבקש תשלום עבור השמוש במחצית דירתו, מהיום שבו עזב את הבית. בית הדין קבע שאין לחייב בדמי שימוש אלא מיום הגירושין. ובנידון שלפנינו גם אחרי הגירושין אין לחייב, כי ילדיו של הבעל גרו בדירה. כמו כן, דחה בית הדין את התביעה להכיר במרתף כיחידת דיור נפרדת.

  קראו עוד...

 30. **מקום הדיון בערעור על החלטת בית דין כשלא ברור שהיתה לו סמכות / פד"ר 936852/1

  דיון בנושא הקדש שנוצר בפני נוטריון ציבורי, נידון כבר שנים בבית הדין. כעת, לאחר זמן רב, החליף אחד הצדדים את עורך דינו, ועורך הדין החדש טוען שאין לבית הדין סמכות לדון בהקדש כזה. בית הדין הגדול פסק שאמנם אין לבית הדין סמכות לדון בהקדש כזה, אך כיון שהוא כבר דן - דינו דין. לכן גם ערכאת הערעור המתאימה היא בית הדין הגדול.

  קראו עוד...

 31. **בני זוג שנהלו חשבונות אישיים וחשבון משותף, והאשה לא הפקידה בו כספים למרות התחייבותה / פד"ר 1046160/2

  בני זוג נישאו והתנו ביניהם שלכל אחד מהם יהיה חשבון בנק משלו, ושניהם יפקידו מחשבונותיהם הפרטיים סכום שיוגדר לחשבון משותף. לאחר שנים התגרשו בני הזוג. לבעל היו חשדות שאשתו בגדה בו, אבל ראיות לא היו לו. לאחר הגירושין, נודע לבעל שאשתו לא הפקידה לחשבון המשותף את הסכום שהתחיבה, לפיכך הוא דורש שתשיב לו את הסכומים האלה. ביה"ד קבע שהאשה אכן היתה חייבת לשלם. ואולם, ברוב דעות קבע בית הדין שהעובדה שהבעל לא בדק במשך השנים האם אשתו אכן משלמת, מעידה על כך שמחל על הסכומים האלה. כמו כן, קבע בית הדין שכיון שאין לבעל ראיות לחשדותיו, הוא חיב לשלם לאשתו את כתובתה, והוא לא יכול לתבוע ממנה דמי שימוש על הימים שמעת עזיבתו את הבית, כי איש לא מנע ממנו לשוב אל הבית.

  קראו עוד...

 32. **בני זוג שניהלו כל ימיהם חשבונות בנק נפרדים והתחשבנו על כל שקל, וירושת אחד הצדדים נרשמה על שם שניהם / ‏1098305/1

  בני זוג היו נשואים 45 שנה, במהלכן היה לכל אחד מהם חשבון בנק נפרד, והם התחשבנו על כל שקל. כספים שנפלו לאשה בירושה הופקדו בחשבון הרשום על שם שניהם. הבעל טען שהרישום על שם שניהם מלמד על כוונה של האשה לשתף אותו בכספים. האשה טענה שלא היתה שום כוונה כזאת. בית הדין הכריע שהירושה מגיעה כולה לאשה.

  קראו עוד...

 33. הסכם נישואין שנאמר בו שרק לבית המשפט למשפחה יש סמכות לפסוק בו / פד"ר 1085415/2

  בני זוג חתמו על הסכם קדם נישואין ובו הסדירו את יחסי הממון ביניהם. בין השאר הוסדרה בו דירתה של האשה. נאמר בהסכם שרק בית המשפט למשפחה מוסמך לעסוק בו. כעת בני הזוג מתגרשים. והבעל הגיש לבית הדין תביעה לגון בפירוק השיתוף. כיון שהדיון אינו בשאלת פרשנות ההסכם, קבע בית הדין שיש לו סמכות. הואיל ואין מחלוקת בין הצדדים לגבי ההסכם ומשמעותו, והכל מודים שמה שכתוב בהסכם על בעלות - חל, קובע בית הדין שמעתה יש לו סמכות לדון בתביעה הרכושית.

  קראו עוד...

 34. **מעמד אשה שהוריה טוענים שהתגיירו ואין לכך הוכחות, ובפעל הם עומדים בראש כת נוצרית / פד"ר 867755/2

  אשה הביאה תעודת גיור של הוריה. התעודה בלתי קריאה, והיא שונה מכל תועדת גיור מוכרת. גם הרבנים שנקבה בשמם אינם מוכרים. הוריה יסדו כת נוצרית שטוענת שהיא יהודית ומקיימת את ההלכה. בית הדין קבע כי לא ניתן לאשר את יהדותה של המבקשת. בית הדי קבע שאפשר לפרסם את פסק הדין במלואו, כולל שמות הנוגעים בדבר.

  קראו עוד...

 35. **השפעת מודעא על הסכם שאושר בבית הדין / פד"ר 1116241/1

  מודעא אינה יכולה לבטל הסכם שאושר בבית הדין. אולם, יש מקום לדון בטענות אחרות לבטלות ההסכם, אלא שכיון שיש חשש שמדובר בהליך סרק המבקש יחויב בהפקדת ערבות.

  קראו עוד...

 36. חיוב בעל בגט לאחר חיי נישואים קצרים ביותר / פד"ר

  בית הדין חייב בעל בגט לאחר שבני הזוג היו נשואים פחות מחודש ודחה דרישה לשלום בית.

  קראו עוד...

 37. **אשה הטוענת שחתמה על הסכם בכפיה ומסרה מודעה לפני החתימה / פד"ר 1116241/1

  אשה מבקשת רשות לערער על הסכם שחתמה עליו, ולטענתה מסרה מודעה לפני החתימה על כך שהיא אנוסה. בית הדין קבע שאין לדון במודעה, משום שאם כן - כל אדם ימסור מודעה לפני שהוא חותם על הסכמים, ומה הועילו ההסכמים? ואולם, אם האשה טוענת שהיתה אנוסה, תוכל להגיש בקשה לבטול ההסכם, אם תביא ראיה לדבריה.

  קראו עוד...

 38. **אסיר שהתנה מתן גט לאשתו במחילת כל החובות, כולל חובותיו לילדיו / פד"ר 669147/5

  אשה תובעת גט מבעלה. בית הדין חייב אותו בגט. הבעל התנה את מתן הגט בכך שהאשה תמחל על כל חובותיו, כולל חובותיו לבתו הקטינה. בית הדין קרע שהאיש צריך לתת גט בכל מקרה, ושהאשה לא מוסמכת למחות על חובות בשם בתה הקטינה.

  קראו עוד...

 39. **הסדרי ראיה לבן שנולד לאשת איש שגרה עם איש אחר, אבל הבעל טוען שהוא האב / פד"ר 797129/20

  בני זוג היו בהליכי גירושין, והאשה עברה לגור עם גבר אחר. האשה ילדה בן. כיון שהבעל טען שהוא שלו, קבע בית הדין שהבעל הוא האב. האשה הגישה לבית המשפט תביעה להכיר באיש שעמו היא חיה כאבי הילד. בית המשפט דחה את התביעה כדי שלא לפסול את כשרות הילד, אך עם זאת קבע שהבן ישא את שם משפחתו של הגבר השני, ושהאפוטרופסים הבלעדיים שלו הם האשה והגבר השני. כמו כן קבע שאין לאפשר הסדרי ראיה עם הבעל (שמעולם לא ראה את הבן). על כך ערער הבעל. וכן טען הבעל שהסמכות נתונה לבית הדין ולא לבית המשפט. בית הדין הגדול קבע שהסמכות אכן נתונה לבית הדין, אלא שבית הדין רשאי לומר שאינו פוסק בדבר לאחר שכבר פסק בית המשפט. כמו כן, בית הדין התרשם שהתובע אינו מעוניין בטובת הילד ותביעתו אינה כנה. לכן קבע שלא לשנות את קביעת ביהמ"ש שלא יהיו סדורי ראיה בין בעלה של האשה לבין הילד.

  קראו עוד...

 40. **אדם שהגיש תביעה לבית הדין לאחר שכבר שיתף פעולה עם ההליך המתקיים בבית המשפט / פד"ר 1121808/1

  אדם הגיש תביעה לבית הדין לאחר שכבר שיתף פעולה עם מינוי אקטואר מטעם בית המשפט, מבקש להורות לבית הדין שיש לו סמכות לדון בעניינו.

  קראו עוד...

 41. **החזרת מזונות אשה שניתנו שלא כדין / פד"ר 861543/6

  בית הדין האזורי קבע שיש להותיר בידי האשה את דמי המזונות ששלם לה בעלה לאחר שכבר לא היה סיכוי לשלום בית. בית הדין קבע כך כדי שהאשה תסכים להתגרש מיד, כשתדע שאם לא תסכים - עלולה היא לאבד את הסכום הזה. לאחר הגט דרש הבעל להשיב לידו את הסכומים האלה. הוא טען שההחלטה לעודד את האשה לקבל גט על חשבונו - התקבלה בלי ידיעתו. בית הדין הגדול דחה את דבריו ברוב דעות.

  קראו עוד...

 42. **דיון נוסף כאשר אחד הצדדים טוען שנמנע ממנו להביא ראיות / פד"ר ‏1113045/1

  בית הדין האזורי קבע שאדם פטור מתשלום כתובת אשתו כי הגירושין נגרמו בגללה. האשה ערערה על כך שביה"ד לא אפשר לה להציג קלטות המתעדות את האלימות המילולית של הבעל. בית הדין הגדול קבע שיש להשיב את התיק לבית הדין האזורי, להרכב אחר, לצורך שמיעת הקלטות.

  קראו עוד...

 43. חיוב בעל לשלם כתובה ומזונות לאשה שבעלה טוען שהכתה וקללה אותו / פד"ר 1056047/6

  בית הדין דן בתביעת בעל לפטור כתובה ומזונות בטענה שהאישה הייתה אלימה כלפיו, וכן שהיא לא דאגה לכלכל את עצמה. בית הדין דחה את כל טענות הבעל כיוון שמילים וטענות אינם הוכחות ואפילו "כשחוזרים פעמים רבות הן בדיונים הן בסיכומים על המילה "הוכח" – אין בכך כל הוכחה." והוא הכריע שבין הצדדים התגלעו חילוקי דעות מצויים ורק חוסר ניסיון ורצון טוב, וכנראה התערבות גורמים נוספים במערכת היחסים גרם להם לחשוב כי הם במצב שאינו ניתן לתיקון. ולכן אין כאן טענת מאיס עלי הנחשבת כעילת גירושין. ומכיוון שהבעל הגיש תביעת גירושין ללא עילה מספקת הרי שחייב במלוא סכום הכתובה בסך 72,000 ש"ח. בפסק הדין נידונה גם חובת המזונות של הבעל לאישה, זכותה שלא לפתוח נכסי מלוג על מנת לזון את עצמה, חובתה להחזיר תכשיטים, וקיזוזים נוספים.

  קראו עוד...

 44. סמכות בית הדין למנוע גיור מאישה המתגיירת לשם נישואים ומואשמת בפירוק המשפחה / פד"ר 1111448/1

  בית הדין לגיור דחה גיורה של אישה החיה עם יהודי, לאור תביעת אשתו הראשונה של היהודי שהאישה חיה עם בעלה בעוד הוא היה נשוי והיא האשמה בפירוק הנישואים, ובנסיבות אלו אין זה מוסרי שבית הדין יקבל את המבקשת לתוך כלל ישראל. בבית הדין הגדול דנו באריכות רבה בכלל הנושאים הנוגעים לסוגיה: נוהג בית הדין לגייר אישה המתגיירת לשם אישות; האם אכן האישה אשמה בפירוק הנישואים; המשמעות של מניעת הגיור של האישה וילדיה המתחנכים כבר היום בחינוך דתי; ובעיקר בסמכות בית הדין לגיור שלא לקבל מי שאכן מתכוון לקבל מצוות בשל מעשיו בעבר. למסקנה בית הדין הגדול דחה את הכרעת בית הדין לגיור וקבע שיש לבדוק מחדש ובהרכב אחר האם האישה אכן מתכוונת לשמור מצוות, ולא ראוי ש"בית הדין מתפקד כוועדת קבלה... לקבוע קריטריונים שונים או נוספים מעבר למה שהורונו חז"ל בש"ס ובפוסקים". לצד זאת מצא לנכון בית הדין גם למתוח ביקורת חריפה על גיור הקטנים בזמן הזה בבתי הדין הפרטיים כיוון שגם זה לשיטתו איננו נובע מהקריטריונים שהורנו חז"ל

  קראו עוד...

 45. חלוקת דירה באופן שווה למרות שהבעל נושא לבד בחובות גידול הילדים / פד"ר 917531/2

  בני הזוג התגרשו והבעל קיבל משמורת על הילדים, בבית הדין לערעורים נידונה חלוקת הדירה. הבעל תבע 70% מערך הדירה כיוון שלטענתו האישה אשמה בגירושין וכל הוצאות הילדים עליו, ומעבר לכך לטענתו גם האישה הסכימה במשא ומתן בבית הדין האזורי לתלות את המשמורת בחלוקת הדירה באופן דומה. בית הדין דחה את דרישת הבעל כיוון שלדבריו נסיבות הגירושין או משמורת הילדים אינם רלוונטיות לענין חלוקת הרכוש. ובפסק הדין האריכו לנמק מדוע המזונות במקרה זה חלים רק על הבעל מדין "כופין על הצדקה". בנוסף בית הדין שלל את הסתמכות הבעל על הפרוטוקול מבית הדין האזורי כיון שרק אם נעשה משא ומתן, ובסופו של דבר נעשה קנין, או שניתן תוקף של פס"ד למה שנאמר – הדברים מחייבים, שהרי אם נאמר שהצדדים מחוייבים לכל הצעה, הצדדים ימנעו מלערוך משא ומתן. בנוסף לכך קבעו הדיינים שהתניית האישה את אחוזי הדירה במשמורת נחשבת לאסמכתא שהרי הדבר תלוי בשיקול דעתם של דייני ביה"ד שפועלים על פי המלצות גורמי לשכת הרווחה ולא בדעתה.

  קראו עוד...

 46. כליאת אדם בבידוד ומניעת זכויות אסיר עד שיגרש את אשתו / פד"ר ‏1009706/2

  פסק הדין דן בכלים העומדים בפני בית הדין לכפות סרבן גט המעגן את אישתו כבר שלוש עשרה שנה לתת גט. בפסק הדין נקבע שעל פי ההלכה היה ראוי להכות אותו עד שיאמר רוצה אני אלא שבית הדין מוגבל להוראות החוק ולכן יש להטיל עליו את מלוא הסנקציות שהחוק מאפשר לבית הדין הגדול. בכלל זה בידוד וביטול זכויות אסיר רבות, אשר יחזרו עליהם לפי הגבלות החוק עד אשר הסרבן יבצע את פסק הדין ויתן גט לאישתו.

  קראו עוד...

 47. **אשה שסרבה לקבל גט מבעלה והבעל קיבל היתר לשאת אשה שניה, וכעת האשה הראשונה תובעת חלק בירושתו / פד"ר 1064437/5

  אדם ביקש לגרש את אשתו לאחר שגילה שהיא בוגדת בו. האשה סרבה לקבל את גיטה ובית הדין התיר לבעל לשאת אשה שניה. הבעל נשא אשה שניה שילדה לו שתי בנות. לאחר שנים גרש הבעל את האשה השניה. כעת טוענת האשה הראשונה שיש לה זכויות בירושת הבעל. בית הדין דחה את דבריה. כמו כן נידון עניין סמכות בית הדין לעסוק בתביעה.

  קראו עוד...

 48. שינוי חלוקת דירה בין גרושים לאור שינוי בהחזקת הילדים / פד"ר ‏1074520/2

  בני זוג התגרשו, וסיכמו שהדירה תחולק 60% לאשה ו40% לבעל, משום שהאשה מגדלת את הילדים. הבעל קנה את חלקה של האשה בדירה. כעת הבעל הוא שמגדל את הילדים, ולכן הוא תובע השבת 10% מערך הדירה. בית הדין נעתר לבקשתו.

  קראו עוד...

 49. ערעור על סמכות בית הדין / פד"ר ‏1158566/1

  אשה ערערה לבית הדין הגדול על סמכות בית הדין. בית הדין הגדול קבע שאין מקום לערעור זה. הוא הוגש בשלב מאוחר של הדיון בבית הדין האזורי, כלומר האשה קבלה את סמכותו של ביה"ד האזורי כל וד היא לא ראתה שהוא עומד לפסוק נגדה. מה גם שסמכות בית הדין אינה פסק דין סופי וממילא אין מה לערער עליו לביה"ד הגדול.

  קראו עוד...

 50. חיוב הוצאות משפט למי שהפסיד בדין / פד"ר ‏ 1074520/3

  אדם ערער בבית הדין הגדול על כמה פסקים של בית הדין האזורי. בחלק מהם קיבל בית הדין הגדול את הערעור, ובחלק מהמקרים דחה אותו. במקרים שבהם ערעוריו נדחו, חויב האיש לשלם הוצאות משפט. על כן, טוען האיש, במקרים שבהם ערעורו התקבל יש לחייב את הצד השני בהוצאות משפט. בית הדין הגדול דחה את טענתו.

  קראו עוד...

 51. נישואין וחיובי מזונות בין בני זוג שאינם לגמרי בני דעת / פד"ר 1037729/5

  בני זוג ששניהם סובלים מלקות שכלית קלה. לאשה אין אפוטרופוס, ולטענתה אינה זקוקה. הוריו של האיש הם אפוטרופסיו. בית הדין קבע שהקצבה שמקבל האיש תכנס לחשבון הבית, כדי לזון את אשתו ובנותיו (החיות אתו בזמנים שבהם אינו מאושפז). הורי הבעל, אפוטרופסיו, ערערו על כך וטענו שאין לקחת ממנו את כל סכומי הקצבה. לטענתם אין תוקף לנישואין כי הצדדים אינם בני דעת, ואין חיוב על האיש לזון את אשתו. בית הדין קבע כי הנישואין תקפים. וקבע איזה סכום מן הקצבה יופנה לחשבו הבית.

  קראו עוד...

 52. **אשה שבקשה דחיית דיון בבית הדין האזורי, ואח"כ הגישה ערעור לבית הדין הגדול / פד"ר ‏ 1163337/1

  בית הדין האזורי סרב לפסוק לאשה מזונות זמניים, וקבע דיון על מזונות קבועים במועד קרוב. האשה בקשה לדחות את הדיון. בית הדין סרב, ואף הבהיר לאשה שאם היא עומדת על כך - יקבע לה דיון במועד רחוק. האשה הסכימה. אח"כ בקשה האשה לערער בבית הדין הגדול. בית הדין הגדול דחה את בקשתה, וקבע שהיא הוגה בחוסר תום לב.

  קראו עוד...

 53. **בקשה לבטול הסכם גירושין בטענה שהוא היה פיקטיבי / פד"ר 268139/6

  בני זוג התגרשו וחתמו על הסכם גירושין שלפיו הדירה נשארת בידי האשה. בני הזוג המשיכו לחיות יחד עוד כשנתים, בהן נולד להם בן נוסף. לאחר מכן הרחיקה הגרושה את הגרוש מהבית. שנים לאחר מכן טוען הגרוש שההסכם היה פיקטיבי ונועד להבריח מידי נושים. בית הדין דחה את טענתו.

  קראו עוד...

 54. **עיכוב נישואיה של אשה שלא הוכיחה את יהדותה / פד"ר 1167046/2

  אשה שנולדה וגדלה בארץ להורים עולים מרוסיה קבעה מועד לנישואין. אין לה ראיה ליהדותה. מלבד מסמך אחד שככל הנראה הוא מזויף. בית הדין קבע שהיא לא תוכל להתחתן עד שתוכיח את יהדותה.

  קראו עוד...

 55. אשה שמסרבת להתגרש ומונעת מבעלה לראות את הילדים / פד"ר 1063300/10

  בני זוג פרודים במשך כמה שנים. האישה מסרבת להתגרש, ומונעת מהבעל לראות את הילדים. בית הדין האזורי התרשם שאין כל רצון כנה לשלום בית ופסק שעל האישה לקבל את גיטה, ושהמשמורת תעבור לאב. פסק דין זה דן בערעור האישה ובקשתה שלום בית, בית הדין הגדול דחה את הערעור וקבע שאין להתערב במקרה זה בהתרשמותו של בית הדין האזורי, ודן בהרחבה בדברי רבי חיים פאלאג'י שזוג הפרוד זמן רב צריך לעשות הכל לכופם לגט. למעשה חייב את האישה להמשיך בהליך בבית הדין האזורי, וחייב את האישה בהוצאות משפט.

  קראו עוד...

 56. חיוב אסיר במזונות ילדיו / פד"ר ‏ 1109224/3

  אשה תבעה מזונות מגרושה האסיר. בית הדין קבע שהמזונות ישולמו מתוך חלקו בדירה.

  קראו עוד...

 57. בקשה לבטל הליך בירור יהדות של גיור בבית דין פרטי / פד"ר 1114670/1

  אישה הרשומה במרשם האוכלוסין כלא יהודייה ביקשה להתגרש בבית הדין, בטענה שהיא התגיירה בבית דין פרטי של הרב קרליץ. בעקבות הבקשה בית הדין פתח בהליך בירור יהדות, על מנת לקבוע למי הסמכות להתיר את נישואיה. פסק דין זה דן בבקשת האישה לבטל את הליך בירור היהדות, זאת לאור מספר טענות שונות לפיהם הדיון בבית הדין נעשה בחוסר סמכות. בית הדין דחה את בקשת האישה לביטול ההליך וקבע שלא נפל רבב בהליך, כיוון שהאחריות לדון באישור הגיור לצורך התרת נישואים מסור בידיו ורק לאחר סיום בירור זה יכולה להיקבע מהי הערכאה שבסמכותה להתיר את הנישואים.

  קראו עוד...

 58. חיובו של חרש בכתובה / פד"ר 1122894/1

  חרש נשא אשה וכעת הוא מתגרש. בית הדין האזורי פטר אותו מהכתובה כי התחייבותו לא התחייבות. בית הדין הגדול חייב אותו בכתובה. החרש הזה הוא בר דעת. הוא עובד ונוהג.

  קראו עוד...

 59. **סמכות בית הדין בענייני משמורת, לאחר שבהסכם הגירושין שאושר בפניו נאמר שהוא יכריע / פד"ר ‏1146232/1

  בני זוג ניהלו תיק בפני בית הדין. בכתבי התביעה לא הוזכר עניין המשמורת. אך עניין המשמורת נידון בהסכם הגירושין שאושר בבית הדין, ובו נאמר שבית הדין יכריע. לאחר הגירושין טענה האשה שבית הדין משולל סמכות לדון, כי נושא המשמורת לא נתבע בפניו בכרוך לגירושין. בית הדין האזורי דחה את טענתה. האשה ערערה לבין הדין הגדול שדחה גם הוא את טענתה.

  קראו עוד...

 60. ***תשלום דמי שימוש בדירה העומדת למכירה

  בני זוג נפרדו תוך כדי סכסוך קשה, ובית הדין הורה על מכירת הדירה המשותפת. עד רגע המכירה בפועל הבעל המשיך להתגורר בדירה. האישה תובעת מהבעל תשלום של דמי שכירות, והבעל טוען כי כיוון שהדירה עמדה למכירה וכל יום יכלה להימכר, אין אפשרות מעשית להשכירה, ואם כן זו דירה שלא עומדת לשכירות והאישה לא הפסידה דבר. בית הדין קבע שהבעל חייב לשלם על דמי השימוש מכמה נימוקים, וביניהם, כיוון שאפילו בחצר שאינה עשויה להשכרה אם הבעלים אמר לו צא מחויב להעלות לו שכר (חושן משפט שסג,א)

  קראו עוד...

 61. ***ביטול הסכם גירושין שקיבל תוקף פס"ד

  בני זוג נשאו. כעשר שנים לאחר הנישואין האישה חתמה על הסכם גירושין בו היא מוותרת על כל זכויותיה הממוניות, וההסכם קיבל תוקף של פס"ד. רק לאחר חודשים רבים ולאחר שהתמנה לה עו"ד טענה האישה לביטול ההסכם. ערכת הערעור ביטלה את ההסכם. ההסכם לדעת בית הדין היה לא סביר בעליל ובית הדין קמא, כפי שעולה מהפרוטוקול, לא בירר בצורה ראויה האם האישה הבינה כראוי את ההסכם והאם היא חתמה עליו מתוך בריאות ומודעות. אם בית הדין היו מבררים כראוי היו עומדים על מספר סיבות לביטול ההסכם: ראשית האישה באותה תקופה היתה במצב של חוסר מודעות לפעמים (עיתים חלים ועיתים שוטה), שנית דברים שאמרה במהלך התקופה של עריכת ההסכם נחשבים כ'מודעא' שדי בה לבטל את המתנה אפילו ללא הוכחת אונס. בנוסף, עצם העובדה שאישה מוותרת מחמת לחצים של הבעל אין למחילתה תוקף (שו"ע אה"ע קח,ח). לבסוף קובע בית הדין כי אף אם ההסכם נחתם מרצונה, בסופו של דבר היא חזרה ממנו לפני הגט, והגירושין נעשו מכוח החלטת בית הדין לחייבה בגירושין ולא מכוח הסכמת הצדדים, וממילא ההסכם בטל.

  קראו עוד...

 62. שִעְרוּךְ 'מאתיים זקוקין' על דרך הפשרה, והדרך הראויה לכתיבת כתובה הנוקטת סכום זה / פד"ר ‏1134092/1

  בני זוג התגרשו, ובית הדין האזורי פסק לאישה תשלום דמי כתובה לפי הפרשנות הנמוכה ביותר של מאתיים זקוקים הכתובים בכתובתה בסך 5,220 ש"ח. האישה ערערה ודרשה לקבל פיצויי גירושין כיוון שהבעל יזם את פירוק התא המשפחתי. בית הדין דחה את התביעה לפיצויים כיוון שנחלקו הדעות בשאלה עקרונית זו, אך קבע שיש להגדיל את ערך הכתובה במקרה זה בדרך של פשרה הקרובה לדין לפי פרשנות גבוהה יותר של מאתיים זקוקים כסף צרוף, בסך שווי של 14 ק"ג כסף ביום התשלום. בשולי פסק הדין הדיינים פנו לרבנות הראשית לקבל החלטה שבשולי כתובות בהן מובא רק סכום של מאתיים זקוקין כסף צרוף, יובהר לפי איזו שיטה ימדדו את הזקוקים. כיוון שעל פי רוב אפילו הרב מסדר החופה והחתן לא יודעים מה ההתחייבות, ואף אם היו יודעים מהו הסכום שיתחייבו בפועל, על פי הפסיקה לשלם את הסכום המועט מספק – יש בדבר משום זלזול הן באישה הן בתקנה ובמנהג שנהגו.

  קראו עוד...

 63. אי־תלות תום תקופת עיכוב ההליכים בפגרה שבתוכה, בקיום פגישות 'מהו''ת' או בהודעה על סיום ההליך

  בית הדין הגדול קבע כי ימי עיכוב ההליכים הם שבעים וחמישה ימים מקסימום ללא שום תלות בדבר אחר המתרחש בתוך הימים האלו.

  קראו עוד...

 64. בירור מחודש באישורי יהדות

  בפני בית דין קמא הופיע אישה שהתעורר חשד בנוגע לאישור היהדות שקיבלה סבתה. בית דין קמא ביטל את אישור היהדות של האישה ושל כל משפחתה. ערכת הערעור ביארה מתי ניתן לפסול אישור יהדות שהושג במרמה, ומתי אומרים שמשפחה שנטמעה נטמעה.

  קראו עוד...

 65. כנות התביעה לשלום בית/ פד"ר תיק ‏1147208/2

  אישה האשימה את בעלה בקשר עם גברים. בעקבות כך הבעל וכל הילדים (המצדדים בעמדתו) עזבו את הבית. כעבור זמן דרשה האישה שלום בית. בית דין קמא דחה את תביעתה והמליץ לצדדים להתגרש, ולא ביצע בירור האם טענות האישה על מעשי הבעל נכונים. ערכת הערעור ביקשה מבית דין קמא לדון בטענות האישה ולפי זה להכריע בנוגע לכתובה והפיצויים.

  קראו עוד...

 66. טובת הילדים – מזונות ותנאי מחיה ראויים אל מול משמורת משותפת / 1142916/1

  בית הדין דן בבקשת האב לפטור אותו מדמי מזונות לילדיו מעל גיל שש לאור זה שהילדים נמצאים במשמורת משותפת, ולאור קביעה עקרונית דומה בבית המשפט העליון. בית הדין הגדול דחה את ערעור האב, לפי פסק הדין המשמרות המשותפת לא פותרת את הקושי שיש בפרנסת ילדים באמצעות המשכורת של האם ולכן נדרשים דמי המזונות כדי להשלים את החסר. בנוסף, בית הדין הביע את דעתו שמשמורת משותפת שאינה מאפשרת פרנסה סבירה של הילדים איננה עדיפה לילדים. בית הדין דחה את טענת המחקרים לפיהם משמורת משותפת טובה לילדים בכל מקרה. לדעת בית הדין יש עדיפות לבית אחד יציב עם תנאי מחייה טובים על פני משמורת משותפת אצל שני הורים הנמצאים בתחרות תמידית על הפחתת מזונות.

  קראו עוד...

 67. *תשלום דמי מדור למפרע

  בהסכם גירושין חוייב הבעל בתשלום מדור לילדיו. הבעל לא עמד בהתחייבות וטען שהאישה גרה בבית אמה בחינם. בית דין קמא קבע שיש לחייב את הבעל במדור בכל אופן אפילו אם המדור לא עלה לאישה דבר. ערכת הערעור קיבלה את דברי הבעל וקבעה שאם אכן המדור ניתן בחינם אין לבעל חובה לשלם עליו, ודין זה שונה מדין מזונות. אולם במקרה שלפנינו אין לומר שהסבתא לא תגבה שום סכום עבור המגורים אלא שהסכום תלוי במה שבית הדין יחייב ואם בי תהדין יחייב את הבעל הסבתא תגבה את דמי המדור הללו. לכן למסקנה פסק בית הדין שיש לחייב את הבעל בסכום מסויים עבור המדור אם כי לא סכום מלא.

  קראו עוד...

 68. בירור האמת מול הגנת הפרטיות / פד"ר 1175940/1

  בעל חשד שאשתו נאפה עם צד ג ושצד ג שיקר בעדותו בבית הדין שהכחיש את הטענה. הבעל ביקש גילוי מסמכים. צד ג' טען שזה פוגע בפרטיות שלו. בית דין קמא קיבל את עמדתו של צד ג'. ערכת הערעור קיבלה את ערעור הבעל באופן חלקי: בנוגע למסמכים שאין בהם בכדי לפגוע בשמו הטוב של צד ג' באופן ישיר, כגון האם יצא לחו"ל- יש לגלותם כיוון שהפגיעה בפרטיות היא מינורית, ומטרת המסמכים היא לאמת את עדותו, וזה חלק מחובת בית הדין לרדת לשורש העניין ולברר את האמת בכל הדרכים העומדות בפניו. לעומת זאת מסמכים שיש בהם פגיעה קשה יותר בצד ג', כגון נוכחות במקומות מפוקפקים- ההחלטה האם להוציא צו שכזה חוזרת לבית דין קמא שיכריע בה לפי דעתו הרחבה.

  קראו עוד...

 69. תוספת כתובה לאלמנה שהיתה בהליך גירושין / 1152920/1

  בני זוג בנישואין שנים החלו הליך גירושין. האישה תבעה גט בטענה שהאיש מורד כיוון שהוא אינו מוכן לשלם לה דמי מזונות, לעומת זאת הבעל טען שהאישה לא הכניסה את הכנסותיה לניהול הבית ולכן היא מורדת. בבית דין קמא נפסק שהאישה איבדה את תוספת כתובתה בעקבות זה שהיא תבעה את הגירושין. האישה הגישה ערעור על פסק הדין, אך באמצע הדיון בערעור וטרם סיום הליך הגירושין נפטר הבעל. בית הדין הגדול קיבל את ערעור האישה ודחה את הטענה שהיא הפסידה כתובתה כיוון שאין מעשיה נחשבים למרידה, ואילו הבעל סירב לקיים את חובתו ולכן הוא היה חייב בכתובה ובתוספת כתובה. ובנוסף לכך, כיון שכעת לאחר שלא הסתיים תהליך הגירושין, גביית הכתובה היא מדין אלמנה, וממילא אין כל משמעות לדיון על מרידה. למרות זאת דחה בית הדין את תביעת האישה לתשלום מזונות למפרע מדמי העיזבון, כיון שעל אף הסכסוך הבעל זן אותה במידה מספקת.

  קראו עוד...

 70. עדיפות לימודי קטין במוסד שליבו חפץ חרף התנגדות אביו / פד"ר 1167612/4

  בני זוג חרדים התגרשו. בתם המשותפת רוצה ללמוד בבית ספר מעורב שבו היא חושבת שיינתן מענה נרחב לבעויותיה הלימודיות והאחרות. האב מתנגד לכך. בית דין קמא קיבל את עמדת האב, והורה לרשום אותה במוסד עם רמה דתית גבוהה יותר. בעקבות כך הקטינה לא הלכה לבית ספר במשך חצי שנה ונשארה לבדה בביתה. ערכת הערעור הפכה את ההחלטה וקבעה שבמקרה דנן המוסד המוצע עדיף על שהות בבית. בנוסף, האב כלל לא מעורב בחינוך הילדים, ואפילו כתובתו ומספר הטלפון שלו חסויים, ולכן אין לו זכות להשתמש בזכות הווטו שלו כדי לנגח את האם ואת ילדיו, ועליו מוטלת לפחות חלק מהאחריות על המצב שנוצר.

  קראו עוד...

 71. החזר למפרע של מזונות בעקבות מעבר של הילדים למשמורת האב וחזרתם למשמורת האם / 1041017/10

  בהסכם גירושין הבעל העדיף לתת לאשתו את חלקו בדירה בתמורה לאי תשלום מזונות. כעבור כמה שנים בעקבות מריבה עם האם הבנים עברו לגור אצל האב. האב תבע החזר למפרע של דמי המזונות. בית דין קמא, קיבל את בקשתו וחישב שמגיע לו 75,000 ש"ח. אולם האם ערערה על גובה הסכום כיוון שאחד הילדים חזר לגור אצלה. ערכאת הערעור קבלה את הערעור של האם באופן חלקי, והורידה את החוב ל30,000 ש"ח. חלק מהדיון נסוב על מציאות שבה ילד בן שש-עשרה מעוניין לשהות חלק מהזמן אצל כל אחד מהוריו, על כך קבע בית הדין שטובת הילד מצריכה להגיע לסופיות הדיון, וראוי שההחזר יתחשב גם באפשרות שהבן יוכל להיות תקופות מסוימות אצל האב באופן חופשי בלי שהדבר יהווה עילה לתביעה חוזרת, שהרי תביעות מעין אלה מעכירות את האווירה ומונעות מהבן החלטה עניינית אצל מי לשהות.

  קראו עוד...

 72. בעניין בני זוג פרודים המסרבים להתגרש מסיבות כספיות מזה עשרות שנים / פד"ר 1124318/2

  האשה הגישה תביעת גירושין כלפי בעלה שאינו נמצא בארץ, וביקשה לחייבו במתן גט בכפיה ולהטיל עליו "הרחקות דרבנו תם". בית הדין קמא הבהיר כי עשרים וחמש שנים קודם לכן הבעל הגיש תביעת גירושין כלפי האשה, אך היא סירבה מסיבות כספיות. לאחר מכן הבעל ברח לארה"ב ובשלב מסויים שלח גט לבית הדין על מנת שיימסר לאשה, אך היא סירבה לקבלו משום שלא רצתה בהסכם הגירושין שהוצע לה. תביעתה הנוכחית של האשה צריכה להתברר בנוכחות שני הצדדים, ואי אפשר לפסוק חיוב גט וכל שכן כפיית גט כאשר האיש אינו בארץ. על כך ערערה האשה. בית הדין הגדול פסק שהבעל חייב לתת גט פיטורין לאשה ללא תנאי, ואילו הבעל היה בארץ היה כופה אותו על כך. בית הדין לא הטיל עליו "הרחקות דרבנו תם" כיון שהדבר אינו אפקטיבי כאשר הבעל אינו בארץ, וכן משום שבית הדין התרשם שמטרת האשה היא רק לנקום בבעל. בית הדין מתח ביקורת חריפה על התנהלות באת כח האשה, משום שהיא מנעה השגת הסכם שהיה מביא לסיום הפרשה ומיטיב עם האשה יותר מאשר צעדים בלתי אפקטיביים.

  קראו עוד...

 73. עיכוב סידור גט בשל תביעות ממון - האם סחיטה? / פד"ר 1201519/5

  תביעת הבעל לדון בחלוקת הרכוש לפני מתן הגט, בטענה שדירה מסוימת שייכת לבני הזוג על אף שהיא רשומה על שם אחר, ואם יתן גט מיד לא יוכל לגבות ממנה את המגיע לו. בית הדין פסק שהבעל אינו יכול לעכב את סידור הגט בגין תביעות שיש לו נגד אבי האישה בגין הבטחות שהובטחו לו בשעת השידוכין ('תנאים'). זכותו להגיש תביעה זו כנגד אבי האישה או נגד מי שהדירה רשומה על שמו במקום שיחפוץ, אך לבית הדין אין סמכות לדון בכך.

  קראו עוד...

 74. גביית כתובה באמצעות ההוצאה לפועל בתוספת ריבית פיגורים / פד"ר 1152448/2

  בית הדין קמא פסק על האיש חוב עבור הכתובה. כאשר האשה תבעה את החוב באמצעות ההוצאה לפועל קיבל האיש הודעת חיוב בסכום גבוה הרבה יותר, מחמת תוספת של רבית עבור הזמן שחלף מאז פסק הדין. בית הדין קמא הבהיר שעל פי פסק דינו יש לגבות את החוב בלבד ללא רבית, על כך מערערת האשה. בית הדין הגדול קיבל את הערעור מכמה נימוקים: כוונת המחוקק בהטלת רבית פיגורים אינה להביא רווח לנושה, אלא לגרום לחייב לשלם בזמן. בית הדין אינו זה שמטיל את הריבית אלא רשות ההוצאה לפועל לצורך הגביה. ההוצאה לפועל היא בבחינת ה"שוטר" של בית הדין, ולשוטר מותר לפעול בדרכים שאסור לשאר אדם.

  קראו עוד...

 75. הפחתת מזונות והטלת קנסות בשל 'ניכור הורי' / פד"ר 993786/2

  האב ברח לחו"ל לאחר הנישואין, ועיגן את האם כשנתיים. במשך זמן זה נולד הבן. לאחר שחזר נקבע הסכם גירושין ובו חיוב מזונות והסדרי ראיה. האב לא שילם מזונות, וטען שהאם מונעת ממנו לראות את הבן. בית הדין קמא קבע שהאם תיקנס על כל פעם שתמנע מהאב לראות את בנו, וקיבל את תביעת האב לממש את הקנסות, ולפטור אותו מהחוב המצטבר של המזונות." בית הדין הגדול קבע שאע"פ שבדרך כלל אין ערעור מתערב בקביעת העובדות ובהתרשמות בית הדין האזורי, בנידון שלפנינו חובה להתערב, על פי תקנה קל"ה לתקנות הדיון הקובעת שאפשר לערער על יסוד טעות הנראית לעין בשיקול הדעת או בקביעת העובדות. כאן מתח ביקורת קשה על האב וקבע שהאב לא עשה מאמץ רציני לראות את בנו, ובקשתו לממש את הקנסות באה כדי להשיג את הכסף ולא את המפגשים. בית הדין גם קבע שאין לבית הדין קמא סמכות להורות על תשלום קנס לטובת האב אלא לטובת אוצר המדינה. משום כך בית הדין קיבל את ערעור האם, חייב את האב בתשלום המזונות עבור כל השנים שלא שילם, ופטר את האם מפיצוי כל שהוא בגין אי קיום הסדרי ראיה.

  קראו עוד...

 76. הסמכות לדון בעניין משמורתה של הקטינה (בת הצדדים) מכוח הסכמה ושלא בכריכה לתביעת גירושין / פד"ר 1197202/3

  קראו עוד...

 77. *הסמכות לדון בעניין משמורתה של הקטינה (בת הצדדים) מכוח הסכמה ושלא בכריכה לתביעת גירושין / פד"ר 1197202/3

  קראו עוד...

 78. דחיית בר"ע הממחזרת טענות ישנות ומטיחה אשמות שווא בדייני ביה"ד האזורי / פד"ר 826461/30

  קראו עוד...

 79. מחילת כתובה לעומת הסכם הכולל התחייבות למחול / פד"ר 1221460/1

  קראו עוד...

 80. החזקת מי שאומצה ונישאה בגרוזיה כיהודייה למרות 'רוב נוכרים' / פד"ר 1223861/1

  סבתה של המערערת אומצה כשהיתה תינוקת על ידי הורים יהודים, ואין עדות על הוריה הביולוגיים. החשש הוא משום שבמקום הולדתה חיים רוב נכרים. בית הדין הגדול אישר את יהדותה של הסבתא וממילא כל ילדיה ונכדיה, כיון שהסבתא נישאה בגרוזיה כדת משה וישראל, ומסדרי הקידושין היו תלמידי חכמים גדולים שודאי ידעו על כך שהסבתא מאומצת, ועל כן ודאי ידעו שהיא יהודיה או שדאגו לגיירה כדין.

  קראו עוד...

 81. סמכות בית הדין בעניין משמרות ילדים / פד"ר 1221277/1

  קראו עוד...

 82. חוב משכנתה וביטוחה, חובת האב במדור ילדיו ודין ריבית שבהסכם / פד"ר 1074520/5

  קראו עוד...

 83. דיון בעניין צוואה וסמכות בית הדין לעסוק בעניינה / פד"ר 1204359/1

  קראו עוד...

 84. קביעת ורישום אבהות וסמכויות בית הדין בעניינן / פד"ר 1148696/4

  קראו עוד...

 85. אי־חיוב הוצאות בגין ערעור שעניינו בילוי מסמכים / פד"ר 1193314/6

  קראו עוד...

 86. מבחני חזקת והלכת השיתוף בנכס ירושה / פד"ר 854780/13

  קראו עוד...

 87. המדדים והשיקולים המכריעים בבקשה לעיכוב ביצוע / פד"ר 1179490/7

  קראו עוד...

 88. חיוב כתובה למרות טענות המערער כי המשיבה אשמה בגירושין והגדרת כתובה מוגזמת / פד"ר 1220008/1

  קראו עוד...

 89. מניעת מפגשי ילדים עם אביהם המזיק לנפשם במפגשים / פד"ר 936295/40

  קראו עוד...

 90. פיצוי על גירושין ברצון האישה אך באשמת הבעל / פד"ר 1162006/1

  קראו עוד...

 91. פרשנות הסכם שהסתום בו רב על המפורש / פד"ר 1216998/1

  קראו עוד...

 92. חובת אב השותף בדירה במדור ילדיו למרות הכנסותיו השוטפות הדלות ויישומה / פד"ר 1076746/2

  קראו עוד...

 93. אי־היכולת להגיש תביעה ולקנות סמכות בעת עיכוב ההליכים לפי החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה למרות החלטה על סיום הליך המהו"ת / פד"ר 1205146/1

  קראו עוד...

 94. ההבדל בין סעד דחוף לסעד זמני / פד"ר 1239164/1

  קראו עוד...

 95. פשרה בכתובה בסכום גבוה בלירות / פד"ר 1129420/3

  קראו עוד...

 96. עיכוב ביצוע פסק בית הדין הרבני הגדול בעניין 'הוועד הכללי' ו'בית הרב' / פד"ר 884268/1

  קראו עוד...

 97. דחיית בקשות לפסילת ההרכב או חלק מדייניו / פד"ר 884268/2

  קראו עוד...

 98. מגורי קטינה בפנימייה כחלק מענייני משמורת וחינוך / פד"ר 1207701/1

  קראו עוד...

 99. מעמדו של הרשום יהודי על יסוד מסמכים מזויפים; סמכות וסדרי הדין בבירורי יהדות / פד"ר 1168879/1

  בית הדין הגדול קיבל את עמדת בית הדין קמא, אשר קבע שאם ובתה מעוכבות נישואין, כיון שלא הוכח שהן יהודיות. להיפך, תעודת הלידה של האם הוכחה כמזויפת, והמבקשת לא פנתה למכון "שורשים" לקבלת עזרה בבירור יהדותה למרות הפניית בית הדין. גם החלטתו של בית הדין קמא לחייב את האם בהוצאות משפט ולהעביר את החומר שבידיו למשטרה נותרה על כנה.

  קראו עוד...

 100. התחייבות בתנאים וטענת אונס, בעלות שלא נרשמה מאילוץ או בכוונת מרמה, מעשי ידי אישה המפרנסת את בעלה / פד"ר 860101/6

  קראו עוד...

 101. הגדרת הסכם 'הסכם ממוןבין בני זוג'- פד''ר ‏1033364-2

  קראו עוד...

 102. זכויות רכושיות שעל פי חוק ולא על פי דין תורה כפיצוי גירושין / פד"ר 796880/5

  קראו עוד...

 103. שחרור כספים מהחשבון הרשום על שם האישה תוך הבטחת זכויות שני הצדדים / פס"ד 1097015/7

  קראו עוד...

 104. ערעור על דחיית תביעה לביטול הסכם / פד"ר 1249404/1

  קראו עוד...

 105. בקשה לחשיפת מסמכים / פד"ר 1185575/1

  קראו עוד...

 106. סמכות בית הדין לצוות על רשות המיסים להמציא מידע בעניינו של נישום / פד"ר 1228070/1

  קראו עוד...

 107. עיון מחודש בפסק דין – בין בקשת צד מעוניין ליוזמת בית הדין; כוונת שיתוף – מבחניה ומשמעויותיה / פד"ר 809633-6

  קראו עוד...

 108. העברות בעלות בנכס המבטלות הסכמות קודמות / פד"ר 1033364/4

  קראו עוד...

 109. קביעה בדבר אי־אישור הסכם כדין – אינה חלה בהכרח על כל חלקיו ושוללת את תוקפם / פד"ר 1216998/2

  קראו עוד...

 110. חובת המזונות אל מול שאלת ניכורו של הבן לאב או של האב לבן / פד"ר 993786-3

  בפסק דין קודם פסק בית הדין הגדול שעל האב מוטלת האחריות לניכור ההורי בינו ובין בנו, ולכן האב חייב בכל מזונות הבן שלא שילם במשך השנים. כמו כן, האם אינה חייבת לשלם פיצוי כלשהו לאב בגין אי־קיום הסדרי השהות מכיוון שהאב לא היה מעוניין בהם ולכן לא פגש את בנו במשך השנים. האב מבקש לסתור את הדין על יסוד תקנה קכ"ט לתקנות הדיון, המאפשרת בקשה לסתירת הדין על סמך עובדות או ראיות חדשות. בית הדין פרך את טענות האב ואת מהימנות "הראיות החדשות" שהביא, השאיר את פסק הדין על כנו והטיל על האב הוצאות משפט בסך 15000 ₪.

  קראו עוד...

 111. פסילת הסכם גרושין שהושג שלא כדין / פד"ר 891827-3

  קראו עוד...

 112. בקשה למתן רשות ערעור / פד"ר 1097015/9

  קראו עוד...

 113. השתתפות האם בהוצאות הנסיעה של האב לצורך הסדרי ראיה לאחר שעברה דירה עם הבן המשותף / פד"ר 1131739-6

  בית הדין הגדול ביטל את החלטת בית הדין האזורי שחייב את האם להשתתף בהוצאות הנסיעה של האב כדי לקיים את הסדרי הראייה, לאחר שהאם עברה דירה עם הבן המשותף.

  קראו עוד...

 114. תוקפו של הסכם ממון שאושר שלא כדין, ותוקפן ההלכתי של הוראות חוק יחסי ממון / פד"ר 1151791/4

  קראו עוד...

 115. חיוב כתובה למרות רצון האישה בגט שעה שמעשי הבעל הם שהביאוה לכך / פד"ר 1153437/10

  קראו עוד...

 116. בין קיזוז להתליית חיובים אלה באלה; בחינת טענות קיזוז בבית הדין ולאו דווקא בהוצאה לפועל 950642/4

  בית הדין דחה בקשה להימנע מקיזוז חובות בבית הדין, ולהותיר אותה לסמכות ההוצאה לפועל. הסמכות השיפוטית לרשמי ההוצאה לפועל אינה מחליפה את סמכות ערכאות שיפוטיות אחרות.

  קראו עוד...

 117. קיזוז חובות הדדים שמועד פירעונם הגיע אל מול טענות כי יש בו מתן פרס למי שחיובו קודם ושהשתהה עד כה מלפורעו 950642/4

  דחיית בקשה למניעת קיזוז חובות הדדיים, למרות שהקיזוז נובע מאיחור של צד אחד לתשלום. בנימוק שקיזוז חובות איננו תלוי באשמה וזכות. הוראות לקיזוזים הדדיים מלבד בכספים שיש עליהם מחלוקת שעליהם יוגשו טענות.

  קראו עוד...

 118. חיוב כתובה נוכח סירוב האיש לוויתור על סודיות שיאפשר את בירור האמת / פד"ר 1161709-2

  בית הדין קמא פסק שאין האשה זכאית לכתובה, כיון שעזבה את הבית ללא רשות בעלה ודינה כמורדת, ולא קיבל את גירסת האשה שעזבה את הבית בעקבות אירוע של איום להתאבד באקדח לעיניה ולעיני הילדה. האשה ערערה וביקשה שהמטפלים הזוגיים יעידו על האירוע הזה, אולם האיש לא אישר להם להעיד. בית הדין הגדול קיבל את הערעור וקבע שאם הנתבע מסתיר ראיות מבית הדין יש לקבל את טענות התובע. נסיון נוסף לחקר האמת נעשה על ידי בדיקת פוליגרף, האשה נמצאה דוברת אמת, והאיש נמצא דובר שקר ביחס לאירוע עם האקדח. בית הדין דן באמינותה של בדיקה זו, ובמשקל שיש לתת לה מבחינה הלכתית, והסיק שתוצאות הבדיקה הן לא פחות מעדות של פסולים שסומכים עליהם כאשר אין עדות אחרת. מסקנת בית הדין היתה שעזיבת הבית היתה מוצדקת, ועל הבעל לשלם לאשה את כתובתה.

  קראו עוד...

 119. תוקפה של הסכמה למסור את ענייני הילדים להכרעת בורר / פד"ר 1264329/1

  קראו עוד...

 120. הקדמת ענייני הממון למתן הגט / פד"ר 1248559/1

  קראו עוד...

 121. הגבלת זמנה של הגשת ערעור לעומת אי הגבלת סתירת הדין בשל ראיות חדשות / פד"ר 1235703-4

  קראו עוד...

 122. חלוקת נכס שחלקו מומן בידי הורי האיש ונרשם בחלקים שאינם שווים / פד"ר 1240846-1

  קראו עוד...

 123. ההבדל בין אב ואם בחיובי מזונות וסמכות בי'ת דין אזורי לשנות מפסיקת בית דין אחר / פד"ר 1266707-1

  קראו עוד...

 124. הסמכות להפחית מזונות שנפסקו בין שינוי נסיבות לשינוי הרכב ועמדות הדיינים / פד"ר 1265220-2

  קראו עוד...

 125. דחיית בקשה לגיור - פד''ר- 1228708-1 - ביה''ד הגדול

  קראו עוד...

 126. גדרי 'מורדת' והיחס בין דינה לבין דיני 'אשה רעה' ו'יצאו הגירושין ממנה' / פד"ר - 1215028-1

  קראו עוד...

 127. עיכוב החלטה על הרכוש אם נצפה חוסר תום לב בעניין הגירושין / פד"ר 1073494-4

  קראו עוד...

 128. בתביעה לביטול הסכם מה הם הקריטריונים לבדוק האם יש בו קיפוח קיצוני / פד"ר 1252224-1

  קראו עוד...

 129. קביעת זרם חינוכי שבו ילמדו ילדים שהוריהם חלוקים בדעותיהם / פד"ר 1278426-1

  בית הדין קמא פסק לטובת האב שילדיו יתחנכו בבי"ס ממלכתי דתי, ולא כרצון האם לרשמם לבי"ס ממלכתי. בית הדין הגדול קיבל את ערעור האם, למרות ההסכמה העקרונית עם מסקנת ביה"ד קמא, משום שעיקר החינוך מושפע מהתנהלות ההורים, והם רחוקים מקיום מצוות. האב חי עם אשה ללא נישואין, ולא ברורה מידת חיובו לקיום מצוות. גם האם הצהירה שהיא שומרת שבת אך לא ברור מה כלול בהצהרה זו. במצב כזה כפיה על הילדים ועל האם להירשם במוסד ממ"ד לא תביא לתוצאה טובה.

  קראו עוד...

 130. נכס שחלקו מומן ממתנות אבי האישה שנטען כי יש לראותן כ'מקח טעות' נוכח יחס האיש לאשתו / פד"ר 1061935-3

  קראו עוד...

 131. הסמכות בכריכה לתביעת 'שלום בית ולחילופין גירושין' ואובדנה משנפסק שלום בית / פד"ר 1205636-1

  קראו עוד...

 132. סדרי דין בהליכי ערעור ערובה להוצאות כתנאי לו ובירור טענות קיזוז בנוגע לחיובים קודמים / פד"ר 970523-20

  קראו עוד...

 133. פירעון חיוב הוצאות משפט קודמות לעומת הפקדת ערובה להוצאות עתידיות כתנאי להליכי ערעור / פד"ר 970523-20

  קראו עוד...

 134. כינוס נכסים - תפקיד בית הדין סמכותו ואחריותו / פד"ר 1260508-1

  בהסכם הגירושין בין הצדדים נקבע שהגט יסודר לאחר מכירת הבית, ובאי כח הצדדים ימונו לכונסי נכסים לצורך המכירה. הצדדים גם חייבים כספים לצד ג', והערות אזהרה רשומות בטאבו על כך. המכירה לא התקדמה, והבעל ביקש להחליף את כונסי הנכסים. כתוצאה מכך בית הדין קמא קבע מועד לסיום תוקפו של כינוס הנכסים. על כך ערערה האשה. בית הדין הגדול קיבל את הערעור, וקבע שבית הדין קמא שמינה את כונסי הנכסים הוא זה שמוסמך לפטרם או להחליפם, כדי להביא לידי כך שפסק הדין יתבצע, ואין הוא רשאי להעביר את סמכותו לערכאה אחרת. החובה מוטלת עליו לפקח על ביצוע פסק דינו.

  קראו עוד...

 135. תנאי מתן צו הרחקה ללא דיון ובדן יחיד מגבלותיו ובטלותו אם סטה מהן / פד"ר 1244861-2

  קראו עוד...

 136. בקשת פסלות בעילות מופרכות שנועדה לעכב את ההליך השיפוטי - 1205146-2

  קראו עוד...

 137. הבטחת מדור הקטינים לעת פירוק השיתוף / פד"ר 1281833-1

  קראו עוד...

 138. בקשה להורות לבית דין אזורי לדון בסתירת דינו של בית הדין הגדול ולעכב את ביצועו 1201276/3

  קראו עוד...

 139. דחיית בקשה לעיכוב ביצוע פסק דין בנימוק של כוונה לעתור נגדו לבג"ץ 812818/6

  קראו עוד...

 140. ביטול הוצאות אישיות שהושתו על עורכת דין בשל השתתן בדן יחיד ובלי התראה וזכות טיעון ובשל העדר צידוק להן 1249375/1

  קראו עוד...

 141. השבחת והגדלת נכס משותף מכספי האיש המגדילה את חלקו או מזכה אותו בהחזר הוצאותיו וטרחתו / פד"ר 1222918-1

  קראו עוד...

 142. בטלות החלטה שניתנה בדן יחיד שלא כדין_ דרכי הדיון בתביעה לשינוי הסכם ובענייני ילדים -פד''ר- 1239725-1 - ביה''ד הגדול

  קראו עוד...

 143. היסודות ההלכתיים לייצוג בידי מורשה וחובותיו אכיפת פשרה וחיוב הוצאות בגין סירוב לה / פד"ר 1251626-1

  בית הדין קמא חייב את באת כח האישה בתשלום אישי של הוצאות משפט, בגין בזבוז זמן שיפוטי, לאחר שהיא סיכלה את האפשרות להביא את הצדדים להסכם לאחר שהם כבר הסכימו לו. בית הדין הגדול קיבל את הערעור וביטל את חובת התשלום, לאחר שבירר באריכות את מעמדו של המורשה וחובתו לייצג נאמנה את משלחו. לפי מסקנת בית הדין המערערת היתה חייבת להעמיד את מרשתה על זכויותיה המגיעות לה על פי דין ולמנוע ממנה מהלך שעל פי דעתה עלול לפגוע בזכויותיה.

  קראו עוד...

 144. מימוש התחייבות לתשלום בגין הפרת הסכם וסיכול מכירת הנכס המשותף / פד"ר 1164471-5

  קראו עוד...

 145. חיוב בהוצאות משפט בגין הניסיון להטעות את בית הדין במסמכים מזויפים / פד"ר 1168879-1

  קראו עוד...

 146. חיוב גירושין בשל סבל האישה שבגין מעשי ומחדלי הבעל / פד"ר 1229944/1

  קראו עוד...

 147. ערובה להוצאות כתנאי לדיון בבקשה לסתירת הדין; מעמדו הראייתי של הפרוטוקול / פד"ר 1253916-1

  קראו עוד...

 148. סמכויות דיין עמית; פרשנות תקנות הדיון תכליתית ולא לשונית דווקנית / פד"ר 1168511-4

  קראו עוד...

 149. מניעת מי שאינו כשיר לייצג בבי''ד מלפעול בתיק ומלעיין בו למרות 'ייפוי כוח' שהציג / פד"ר 1115336-8

  קראו עוד...

 150. זכות זוכה בדין שלא לעכב את זכייתו ללא תלות במצבו הכלכלי; הילוך אימים על עד / פד"ר 970523-20

  קראו עוד...

 151. סמכות בית הדן בענייני ירושות וצוואות / פד"ר 1260142-1

  קראו עוד...

 152. מרכיבי 'מאזן הנוחות' בבקשת עיכוב ביצוע בכלל ובעיקול כספים בפרט 1124357/3

  קראו עוד...

 153. החובה לדחות דיונים בתקופת הסגר שבשל מגפת 'קורונה' 1113045-4

  לא ראוי לקיים דיונים בבית הדין באופן שיש חשש הידבקות, שהוא חשש פיקוח נפש, ויש לדחות דיונים ולא להתירם אלא במקרים יוצאי דופן. וקל וחומר כיום, שהציבור התחיל להתחסן – וודאי משבקבוצות הסיכון מתחסנים במועד קרוב – והחיסון יועיל וימנע את האפשרות להידבקות, שיש לדחות הדיונים לזמן קצר עד שיעלה אחוז המחוסנים ותתמעט כמות החולים היכולים להדביק במחלה. כך צריך לנהוג כל מי שהולך בדרכה של תורה, ולא ראוי שבתי הדין יתעלם מדרכה של תורה. ואף שבמבט ראשוני ושטחי קביעת וקיום דיונים נעשים לשם שמים, להעמיד את הדין על תילו, חובתנו לילך בדרך התורה האמיתית, ש"דרכיה דרכי נֹעם וכל נתיבֹתיה שלום". ומשכך אין לקיים דיונים בבתי הדין בתקופה הקרובה אלא באופן שאין חשש סכנה כלל.

  קראו עוד...

 154. קבלה חלקית של ערעור על חיוב מלא הכתובה / פד"ר 1269273-1

  קראו עוד...

 155. נמנע מלהגיש שאלות הבהרה לשמאי ועתה רוצה לפסול את חוות דעתו / פד"ר 1241596-1

  קראו עוד...

 156. גדרי תביעת גירושין כנה וכריכה כנה של נושא הרכוש / פד"ר 1266689-1

  קראו עוד...

 157. מינוי כונס נכסים ודחיית טענה לחוסר שימת לב להוראת הגשת התגובה / פד"ר 1159793-5

  קראו עוד...

 158. הסדרי שהות של בת עם אביה שבעברו פגיעות בבנות משפחה / פד"ר 1247338-1

  בית הדין קיבל את הערעור של האם וקבע כי המפגשים של האב עם הבת יתקיימו במרכז קשר בלבד. בית הדין חייב את האב לאפשר מפגשים עם הסבא והסבתא, הורי האב.

  קראו עוד...

 159. חיוב אישי בא כוח בהוצאות משפט / פד"ר 1252688-1

  קראו עוד...

 160. סתירת הדין משנתגלתה בו טעות מקור הדין עקרונות ויישום / פד"ר 1245822-7

  קראו עוד...

 161. הליכי סתירת הדין מתי והיכן; אימתן רשות לערעור שסיכויו קלושים ותום הלב שבו מסופק / פד"ר 961861-14

  קראו עוד...

 162. טענות כנגד בר"ע / פד"ר 1191538-4

  קראו עוד...

 163. סמכות בית הדין להעלות בעצמו טענות שלא העלה המערער / פד"ר 1236913-7

  קראו עוד...

 164. בטלותו של תצהיר של עד הנעשה 'בתנאי' / פד"ר 970523-20

  קראו עוד...

 165. דחיית ערעור של מי שמסרבת לפנות את הדירה לאחר שקיבלה מחצית מדמי הדירה / פד"ר 1251937-1

  קראו עוד...

 166. הסכם עמום שלפיו יהיו זכויות הצדדים ברכוש 'לפי דין תורה' פד''ר - 910066-2 - ביה''ד הגדול

  קראו עוד...

 167. דחיית ערעור הכולל חזרה על טענות שנדחו בבית דין קמא ללא ראיות חדשות / פד"ר 1185575-1

  קראו עוד...

 168. מקום הדיון בענייני הקדשות ודרך קביעתו; תפקידיהם של נאמני ההקדשות אל מול מעמדם ותפקידם של בית הדין ושל הממונה והמפקח על ההקדשות 1271643/1

  קראו עוד...

 169. סמכויות בית הדין לבחון מחדש את אישורו לעסקאות בנכסי הקדש ולצוות לשם כך על איסור דיספוזיציה בהם ועל המצאת מסמכים מצדדי ג' 1273461/2 1273461/3 1273461/4

  קראו עוד...

 170. דחיית ערעור על החלטה לאסור דיספוזיציה בנכסי הקדש שנמכר והתמורה נעלמה 1261659/1

  קראו עוד...

 171. חיוב מזונות עבר במזונות שנכתבו בהסכם גירושין טענת 'פרעתי' בשטר בכתב ידו בפסק דין ובשטר ישן / פד"ר 1277634-1

  (א) התחייבות האב לזון את ילדיו היא התחייבות מוחלטת, והחיוב אינו פג גם אם הילדים אכלו והסתדרו על ידי צד אחר. (ב) במיוחד הדברים אמורים בהתחייבות במסגרת הסכם גירושין, כיון שיתכן שכנגד התחייבותו הצד השני וויתר על דברים מסויימים. (ג) כאשר האם מקבלת קצבת נכות מביטוח לאומי, ובה תוספת עבור ילדים, הדבר אינו "תחליף לחיוב האב" אלא תחליף למה שהאם היתה נותנת לילדיה אם היתה עובדת, ואין לנכות סכומים אלו מחיוב המזונות המוטל על האב. (ד) כאשר האב טוען שפרע את חיובו מוטלת עליו חובת ההוכחה, כיון שהסכם הגירושין קיבל תוקף של פסק דין. (ה) שיהוי האם מלתבוע את המזונות אינה הוכחה שהאב פרע.

  קראו עוד...

 172. בקשה לקיום דיון הוכחות בשיהוי ובחוסר תום לב / פד"ר 1169979-30

  קראו עוד...

 173. פטור אישה ממימון הגנת הבעל המואשם בפלילים - חובת הבעל ברפואת אשתו ופדיונה; אחריות שותף לעבירות שותפו / פד"ר 1074168-4

  קראו עוד...

 174. דחיית בקשת מייצג להשתחרר מייצוג סמוך לדיון ולדחותו עד לאיתור מייצג חלופי / פד"ר 1269824-3

  קראו עוד...

 175. דחיית בקשה לעיכוב ביצוע פסק דין / פד"ר 1271643-2

  קראו עוד...

 176. מזונות ילדים לפי דין תורה ותקנות הרבנות הראשית לעומת ה'מחקרים' / פד"ר 1267785-2

  האב והאם קבעו בהסכמה דמי מזונות זמניים בשיעור מסוים. בית דין קמא פסק בדעת הרוב שסכום זה הוא די והותר כולל מדור, והסתמך על נתונים סטטיסטיים. דעת המיעוט היתה שסכום זה יישאר כיון שנקבע בהסכמה, אך אינו כולל מדור. בית הדין הגדול קיבל את ערעור האם, ומתח ביקורת על הסטייה ממנהג בתי הדין על סמך נתונים שאינם בדוקים דיים.

  קראו עוד...

 177. דחיית בקשה לצו שיאסור את כניסת האיש לנכס הצדדים והימצאותו בקרבתו לאחר זכיית האישה בהתמחרות; פרשנות הוראה על מועד תגובה; הגשת בקשות דומות בערכאות שונות 1113045/4

  קראו עוד...

 178. הפקדת ערובה להוצאות משפט כתנאי לדיון בערעור / בית הדין הגדול 1193314/11

  אשה טענה שיש לדון בערעורה אע"פ שאין בידה להפקיד ערובה להוצאות, משום שתביעתה אינה תביעת סרק, וכי אין חולק שהיא מייצגת את טובת הקטינים. הרב שלמה שפירא דחה את טענתה, באמרו שרק בסוף הדיון מתברר אם התביעה תביעת סרק היא, וכל תובע טוען שתביעתו אינה סרק, ומסתבר שיש חולק על כך שהיא מייצגת תאת טובת הקטינים, משום שאל"כ לא היה צורך בערעור.

  קראו עוד...

 179. בעל שטען שאשתו עשתה מעשה כיעור לאחר שחי עימה 35 שנה בשלום אחרי אותו מעשה כיעור / בית הדין הגדול 1290362/1

  אדם תבע גירושין, וביקש לשלול את זכויותיה של אשתו בשל מעשה כיעור שנעשה 35 שנים קודם לכן. כיון שהבעל חי עם האשה 35 שנה לאחר אותו מעשה, פסק ביתה דין שלא המעשה ההוא גרם לגירושין, אלא העובדה שהבעל נתן עיניו באחרת.

  קראו עוד...

 180. הסכם שנחתם ואושר בשל הטעיה של אחד הצדדים / בית הדין הגדול 1288408/1

  בני זוג חתמו על הסכם גירושין שאושר בבית דין. לאחר זמן קצר בקשה האשה לבטל את ההסכם, משום שהוא ניתן משום שהאיש הציג בפניה ובפני בית הדין מצג לא נכון על מצבו הכלכלי. ביתה דין ביטל את ההסכם.

  קראו עוד...

 181. חיוב מזונות ילדים כששני ההורים במצב כלכלי קשה / בית הדין הגדול 1303732/1

  דיון בתביעת מזונות ילדים כששני ההורים אינם עומדים בנטל.

  קראו עוד...

 182. קביעת נאמני הקדש / בית הדין הגדול 1256082/1

  בית כנסת לא נוהל כראוי, הנאמנים השכירו את האולם של בית הכנסת לארועים לא צנועים ושאינם על פי ההלכה, ואולם, משבקשו הגבאים והנאמנים לפעול בעניין, התעוררו סכסוכים רבים ביניהם, והתקימו דיונים רבים. בית הדין עסק בשאלה וקבע כי לפי שטר הנאמנות אינו רשאי למנות נאמנים, אך הוא רשאי לפקח על פעילותם.

  קראו עוד...

 183. צרוף אדם כצד לדיון למרות שאחד הצדדדים בדיון טוען שלא קרא את בקשת ההצטרפות / בית הדין הגדול 1273360/6

  מנהלת מיוחדת שמונתה לנכסיו של פושט רגל בקשה להצטרף כצד לדיון של אותו אדם. האיש טוען שלא קבל את בקשת הצרוף שלה. הרב שלמה שפירא כתב שהדין נותן לצרף אותה כצד בתיק. אמנם, הדין גם מחייב לשמוע את טענתו של האיש בעניין. אבל כיון שהאיש קבל את בקשת ההצטרפות. והוא עצמו אינו טוען שהמנהלת אינה צד אלא רק שלא קבל את הבקשה, המנהלת תצורף כצד.

  קראו עוד...

 184. ערעור על תיק החזקת ילדים כאשר הדיון עדיין מתנהל / בית הדין הגדול 1283980/3

  הרב שלמה שפירא דחה את בקשתו של אב לערער על החלטת בית הדין האזורי כאשר התיק עדיין מתנהל בפניהם. הרב שלמה שפירא קבע שביתה הדין עושה את מלאכתו נאמנה, ואין מקום לערער כאשר התיק עדיין מתנהל. כמו כן הוא דחה את בקשתו של האב למנוע מהאם לרשום את הילדים כאזרחי ישראל.

  קראו עוד...

 185. בקשה לצרוף לדיון שלא הוגשה כראוי / בית הדין הגדול 1273360/6

  כונסת נכסים ביקשה להצטרף כצד לתיק. הבקשה הוגשה שלא כראוי. בית הדין הביע את מורת רוחו על כך, אבל קיבל את הבקשה משום שדחייתה עלולה לפגוע באנשים אחרים - נושי החייב. בית הדין לא השית על המבקשת הוצאות משפט משום שאילו הושתו הוצאות כאלה - היה הדבר בא על חשבון המדינה.

  קראו עוד...

 186. אדם שחפץ להביא ראיות כאשר אין לדבר נפק"מ לדין / בית הדין הגדול 1327814/1

  אדם תבע גירושין ואשתו הסכימה. האיש דורש לקיים דיון ולהביא את כל הראיות שהכין נגד אשתו. בית הדין דחה את דרישתו. כיון שממילא אשתו הסכימה לגירושין, אין צו רך בהבאת הראיות.

  קראו עוד...

 187. אי שמיעת טענות שממילא אין להן נפק"מ לפסק הדין / בית הדין הגדול 1326932/1

  במהלך דיון גירושין השמיעה האשה טענות חמורות מאד נגד האיש והאיש חפץ להשיב עליהן. ואולם, למעשה שני הצדדים חפצים בגירושין, וגם בית הדין בפסק דינו לא קבע דבר בדבר טענות האשה. לכן פסק הרב שלמה שפירא שאין לקיים דיון בו ישיב הבעל לטענות האשה. בית הדין לא נועד אלא להוצאת פסק דין.

  קראו עוד...

 188. ערעור על פסק דין בעניין לימודי בן, שהוגש לאחר המועד וסמוך לפתיחת שנת הלימודים / בית הדין הגדול 1146574/6

  אב ביקש לערער על קביעת בית הדין האזורי לגבי לימודי בנו. הערעור הוגש לאחר המועד וחמשה עשר יום לפני פתיחת שנה"ל. לכן הוא נדחה

  קראו עוד...

 189. תנאי סף להגשת ערעור / בית הדין הגדול 1283980/5

  הרב שלמה שפירא דחה על הסף בקשה להגיש ערעור, כי לא התקיימו בו תנאי סף להגשת ערעור, כגון הצבעה על טעות או עוות בפסק הדין המקורי.

  קראו עוד...

 190. דחיית ערעורים על סמכות בית הדין ועל גובה מזונות / בית הדין הגדול 1310785/1

  בית הדין הגדול דחה את ערעור האשה על סמכות בית הדין האזורי, ואת ערעור האיש על גובה המזונות.

  קראו עוד...

 191. טענת פסילת דיין שהוגשה ללא טעם ואחרי שנתיים של הסכמה לדון בפניו / בית הדין הגדול 1289570/2

  בני זוג ניהלו דיונים רבים בפני דיין שמכיר את אבי הבעל (ללא קשר קרבה הפוסל אותו מלדון). הצדדים הסכימו לדון בפניו, ואף ניהלו בפניו דיונים רבים במשך שנתיים. כעבור שנתייים החליפה האשה את עורכת דינה, ועורכת הדין החדשה הגישה בקשת פסילה נגד אב בית הדין. בית הדין הגדול דחה את טענתה וחייב אותה בהוצאות.

  קראו עוד...

 192. גירושין ופיצויים עקב פירוד ממושך למרות תביעת שלום בית של האשה / בית הדין הגדול 1254104/2

  בית הדין הגדול חייב אשה לקבל את גיטה למרות רצונה בשלום בית, עקב פירוד ממושך. ועם זאת הוא נתן לה זכויות שונות ופיצויים, מותנות בכך שתקבל את גיטה במועד שבית הדין יזמן אותה.

  קראו עוד...

 193. הסכם גירושין שהתבסס על טעות בהערכת שווי נכס / בית הדין הגדול 1185575/1

  בית הדין הגדול ביטל הסכם גירושין שקיפח את האשה, משום שהנכס שהיא קיבלה הוערך בו בשווי גבוה הרבה יותר משוויו האמיתי. וזאת למרות הצהרת האשה שהיא מבינה על מה היא חותמת. ולאור הודאת הבעל שמטרת ההסכם היתה ליצור שוויון, קבע בית הדין שהנכסים יחולקו בשוה.

  קראו עוד...

 194. מרידה של הבעל שהובילה למרידת האשה / בית הדין הגדול 1299285/1

  בית הדין האזורי פטר בעל מתשלום הכתובה כי אשתו הגישה את תביעת הגירושין. בית הדין הגדול ביטל את ההחלטה משום שהתברר שתביעת הגירושין של האשה היתה מחוייבת לאור מרידתו של הבעל.

  קראו עוד...

 195. ערעור לאחר המועד/ בית הדין הגדול 1248480/4

  הרב שלמה שפירא דחה בקשה לערער אחר המועד, למרות כמה טענות שהציג המבקש ובהן הסביר מדוע לא יכול היה להגיש את הערעור במועד. כיון שהטענות אינן מספיקות.

  קראו עוד...

 196. פיצויים לאשה שבעלה הסתיר ממנה את נטיותיו המיניות ואת מעשיו, אך בהסכם הגירושין היא מחלה על כתובתה / בית הדין הגדול 1267213/4

  אשה גילתה שבעלה מתהולל עם גברים. משכך - התגרשו הצדדים וחתמו על הסכם שבו האשה מוחלת על כתובתה. לאחר הגירושין תבעה האשה פיצויים. בית הדין האזורי דחה את בקשתה בטענה שפיצויים הם תוספת לכתובה, ומשמחלה על הכתובה - מחלה גם על הפיצויים. בית הדין הגדול קבע שמבחינה משפטית צודק בית הדין האזורי. אך לאור נסיבות המקרה מומלץ שבית הדין האזורי יקח בחשבון את אשמתו של הבעל ואת המצב הקשה שאליו הכניס את האשה בקבעו את דמי המזונות.

  קראו עוד...

 197. הסכם גירושין שכולל התחייבות שמקום מגורים, שהאשה טוענת שאינו לטובת הילדים / בית הדין הגדול 1331339/1

  אשה הגישה ערעור על החלטה של בית הדין האזורי שלא לבטל הסכם גירושין שבו התחייבה האשה למגורים במקום שנקבע. הרב שלמה שפירא קבע שאין הצדקה לביטול ההסכם שהאשה חתמה עליו. אמנם, כיון שהאשה טוענת בשם טובת הילדים, ישמע בית הדין את הערעור, בכפוף להפקדת ערובה להוצאות משפט.

  קראו עוד...

 198. מחלוקת בין בני זוג גרושים בקשר למקום חינוכה של הבת / בית הדין הגדול 1318344/1

  בני זוג התגרשו, שניהם חוזרים בתשובה. האיש שייך לזרם מסויים, שהאשה השתייכה אליו כל עוד היתה נשואה לו, ועזבה כשהתגרשו. האיש מבקש לשלוח את הבת לגן של זרם זה. האשה מתנגדת. ובשל ההסכם ביניהם קיבל בית הדין את טענת האשה.

  קראו עוד...

 199. ערעור שהוגש בחוסר תום לב ובלי שיתוף פעולה עם כונס הנכסים/ בית הדין הגדול 1220685/3

  קראו עוד...

 200. מחלוקת עם מקום מגורי וחינוך הילדים / בית הדין הגדול 1329705/1

  הרב שלמה שפירא דחה בלב כבד את טענות האב לגבי מקום מגורי האם והילדים, למרות טענות כבדות משקל שהעלה האב, בגלל כמה שיקולים מנגד. ואולם, הרב שלמה שפירא הדגיש שההחלטה יכולה להשתנות בעתיד.

  קראו עוד...

 201. אי עיכוב ביצוע פסק דין גם אם אחד הצדדים מתכוון לערער עליו, כל עוד לא הפקיד ערובה / בית הדין הגדול 1283980/5

  אדם מבקש לערער על פסק דין, אך טרןם הפקיד את הערובה הנדרשת, ואף לא טען אף טענה רלוונטית. הרב שלמה שפירא דחה את טענותיו.

  קראו עוד...

 202. הערכת אופציה שערכה עלה במסגרת איזון משאבים / בית הדין הגדול 1145278/5

  אשה טוענת שאופציה ששייכת לבעל נישומה במחיר קנייתה למרות שערכה עלה. בית הדין מינה שמאי על חשבון האשה כדי לבדוק את נכונות הטענה.

  קראו עוד...

 203. דחיית בקשה לדון ביהדות אדם שאינו רוצה להתחתן אלא רק לקבל אישור עליה / בית הדין הגדול 1335867/1

  בית הדין האזורי דחה את בקשתו של אדם לדון ביהדותו, משום שהוא לא מעוניין להתחתן אלא רק לעלות לפי חוק השבות. האיש ערער לבית הדין הגדול, והוא דחה את הבקשה על הסף משום שהיא הוגשה באיחור, ולא היו בה טענות על טעות של בית הדין האזורי,

  קראו עוד...

 204. דחיית בקשה של אב למנוע מאם ילדיו לראותם כי היא עבריינית ועבריינים עלולים לפגוע בה ובילדים / בית הדין הגדול 1333078/2

  אב ביקש לערער על ההחלטה שלא למנוע מאם ילדיו לראותם, בטענה שעבריינים עלולים לפגוע בה ואגב כך בהם. בית הדין דחה את טענתו, משום שלא הוצגו כל ראיות לכך שהאשה בסכנה. כל מה שידוע הוא שהיא עבריינית.

  קראו עוד...

 205. דחיית בר"ע על משמורת זמנית / בית הדין הגדול 1333078/1

  בית הדין דחה בקשת רשות ערעור על פסק של בית הדין האזורי, כי לא הוצגה טעות בהלכה או בחוק של בית הדין האזורי, וכי החוק לא מאפשר לדון במשמורת זמנים לפני שנעשה תהליך לישוב סכסוך. אמנם, הרב שלמה שפירא הציע לפנות לשר המשפטים ולבקש תיקון לחוק. אבל עמד על כך שכל עוד לא שונה החוק, אי אפשר ללכת נגדו.

  קראו עוד...

 206. דחיית דרישה לדחיית דיון / בית הדין הגדול 1147399/3,4

  אדם מינה עו"ד חדשה לאחר שכבר נקבע מועד לדיון בערעור בעניינו. היא בקשה לדחות את הדיון. בית הדין דחה את בקשתה.

  קראו עוד...

 207. בקשת דחייה בביצוע פסק דין כאשר לא הוגש ערעור כראוי / בית הדין הגדול 1235703/9

  אדם הגיש כתב ערעור על פסק דין, בו בלל יחד כמה נושאים בצורה לא ברורה. בית הדין הבהיר לו שלא יוכל לדון בערעורו אם לא יבחין בין הנושאים, ויפתח תיק וישלם אגרה עבור כל אחד מהם. למרות זאת מבקש האיש לדחות את ביצוע פסק הדין שעליו טרם הגיש ערעור כראוי. בית הדין דחה את בקשתו לדחיה.

  קראו עוד...

 208. תביעות בני זוג גרושים על כספים שהועברו "בשחור" כדי להעלימן מן הרשויות / בית הדין הגדול 1112510/4

  בני זוג ניהלו עסק שכספיו הופקדו במוסד שמוצג רשמית כגמ"ח. בפעל אנשים מפקידים בו כספים והוא מעביר אותם למקומות שהם מבקשים ממנו. בני הזוג הפקידו בו סכום גדול, ומינו בוררים לדון ברכוש. בהסכם הגירושין סוכם שהסכום שהופקד שם יועבר לאשה אא"כ יתברר שהוא שימש לרכישת הדירות שבידי בני הזוג (שעבורן נעשה סיכום בנפרד). הבוררים הגיעו למסקנה שהסכום הנ"ל או לפחות רובו אכן שימש לרכישת הדירות. הגורמים המעידים העידו שהופעלו עליהם לחצים ובוצע בהם שיימינג גדול ע"י בני הזוג. האשה לא הצליחה לציין מקור אפשרי אחר לרכישת הדירות מלבד הסכום הנ"ל. בית הדין קבע שאין לאשה תביעה על הסכום הנ"ל, כי ככל הנראה הוא שימש לקניית הדירות.

  קראו עוד...

 209. בקשה כי דיין יפסול את עצמו לאור פסקיו בשלבים מוקדמים יותר של התיק / ביתה הדין הגדול 1146574/7

  בעל דין ביקש כי דיין יפסול את עצמו, לאור העובדה שבשלבים מוקדמים יותר פסק נגדו, ואף העיר לו הערות בלי שיעיר הערות מקבילות לבעל דינו. בקשתו נדחתה.

  קראו עוד...

 210. דחיית בקשת ערעור / בית הדין הגדול 1283980/5

  אדם ביקש למנוע מגרושתו לרשום את בניו כאזרחי ישראל. בית הדין פסק שטובת הילדים היא להרשם כאזרחים. האב ביקש זמן לעשות לאשתו מחוות של רצון טוב ולהגיע לפשרה. בית הדין פסק שאם הוא רוצה לעשו זאת שיפנה לאשתו וידון עימה. אבל אין כאן בסיס לערעור על החלטת בית הדין.

  קראו עוד...

 211. תיק שבו אחד הצדדים מיוצג ע"י עו"ד והאחר אינו מיוצג / בית הדין הגדול 1327814/2

  האיש היה מיוצג ע"י עו"ד, האשה לא היתה מיוצגת. בית הדין העיר שזכותה של האשה להיות לא מיוצגת, ולכאורה כך ראוי לכתחילה. אבל בנסיבות שנוצרו הוא ממליץ לה להעזר בעו"ד, ואם היא בטוחה בצדקתה היא לא תנזק מכך. בינתי הוא נהג בדרך של פתיך פיך לאלם.

  קראו עוד...

 212. טענות אדם כי גרושתו צריכה להשתתף עימו בהחזר חובות בעבור ביתם המשותף / בית הדין הגדול 1287348/1

  בית הדין האזורי קבע כי האשה צריכה להשתתף עם הבעל בהחזר סכום שנקבע כי נלקח בהלוואה עבור הבית המשותף. בית הדין הגדול לא דחה את הכרעת בית הדין האזורי שהעריך כי זה הסכום, אך קבע שהאשה לא תשלם אותו לפני שהנושים יתבעו אותו, ולפני שתנתן לאשה הזכות להתדיין מול הנושים על הסכום.

  קראו עוד...

 213. ערעור שאין לו נפק"מ מעשית / בית הדין הגדול 1292141/2

  בית הדין הגדול דחה על הסף תביעה לערעור שאין לה נפ"מ מעשית.

  קראו עוד...

 214. בקשת פריסת חוב כתובה לתשלומים / בית הדין הגדול 1235703/11

  אדם ערער לבית הדין הגדול על כך שנתנו לו רק 90 יום לתשלום הכתובה ואין לו אמצעים לשם כך. תביעתו נדחתה על הסף.

  קראו עוד...

 215. דחיית ערעור שעד אשר ידון יהיה לא רלוונטי / בית הדין הגדול 1336609/1

  עקב פציעתו של אדם, קבע בית הדין שאשתו היא שתביא אליו את הילדים במשך תקופה מסוימת. האיש ביקש להאריך את התקופה ובית הדין דחה את בקשתו. האיש ערער וביקש להאריך את התקופה. בית הדין הגדול דחה את הערעור כי עד שיקון ממילא תחלוף התקופה הנוספת שהאיש מבקש.

  קראו עוד...

 216. ערעור שלא הוגשה עבורה ערובה בזמן / בית הדין הגדול 1323914/2

  בית הדין הגדול התנה ערעור בכך שתופקד עבורו ערובה כספית. העותר עתר לבג"ץ נגד הדרישה להפקיד ערובה, ובג"ץ דחה את דרישתו. הערובה לא הוגשה בזמן, ולמרות זאת מבקש העותר שערעורו ידון. בית הדין דחה את דרישתו.

  קראו עוד...

 217. חובת בית הדין לנמק את דבריו / בית הדין הגדול 1128887/17

  הרב שלמה שפירא כתב שזכותו של אדם שישמעו דבריו גם אם הוא מערער סדרתי שאינו מוכן לקבל פסק שאינו מוצא חן בעיניו. עם זאת הוא דחה חלק מערעורו, אך חייב את בית הדין האזורי לנמק את פסקו, ולא לתת פסק לא מנומק.

  קראו עוד...

 218. ערעור שקלושים סיכוייו להתקבל והוא גורם נזק לנתבע / פד"ר 1196680/6

  אשה ביקשה לערער על פסק שאיפשר לגרוש שלה למכור מניות שחל עליהן איזון נכסים. הרב שלמה שפירא קבע שזכותה של האשה לערער, אך כיון שזה ערעור שקלושים סיכוייו להתקבל, ועיכוב המכירה עלול לגרום נזק לבעל, יותנה הערעור בהפקדת ערבות גבוהה, ויצויין שבית הדין יוכל אח"כ להטיל הוצאות משפט גבוהות אף יותר, אם יראה שנגרם נזק לבעל. עוד קבע הרב שלמה שפירא כי נכס בר איזון אין משמעותו שיש לאשה זכויות בגוף הנכס, אלא שהבעל צריך לתת לה את שווים.

  קראו עוד...

 219. ערעור על פסק סופי שמצריך עוד החלטות / בית הדין הגדול 1335776/1

  אשה ערערה על פסק דין שניתן, כאשר הפסק כבר ניתן אך הוא זוקק החלטות נוספות. הרב שלמה שפירא קבע כי הפסק בר ערעור. אך קבע שהוא כפוף לערובות.

  קראו עוד...

 220. ערעור על כך שדיין יחיד תיקן פסק של שלשה / בית הדין הגדול 1332965/1

  אשה ערערה על כך שדיין יחיד דן בתיקון חיוב מזונות ונתן סעד זמני. בית הדין דחה את הערעור, למרות שלא התקבלה תגובתו של הבעל, כי כך הנוהל בבתי הדין שבהם דיין יחיד נותן סעד זמני עקב שינוי הנסיבות.

  קראו עוד...

 221. בקשת רשות ערעור חוזרת במקום שהדיון מעכב את עבודת בית הדין האזורי / בית הדין הגדול 1247338/7

  בית הדין הגדול דחה בקשת ערעור. המערערת מבקשת לערער שוב ונדחית שוב.

  קראו עוד...

 222. ערעור על תהליך שעדיין מתקיים כאשר בינתים הילד אינו רואה את אמו / בית הדין הגדול 1146574/7

  אב אינו מביא את בנו, בן השש, למפגשים עם אמו, למרות פסק דין. האב טוען שהבן אינו רוצה להפגש עם האם והוא אינו יכול להכריח אותו. האם ערערה לבית הדין הגדול על התנהלות בין הדין האזורי. האב טען שהערעור אינו עומד בתקנות הדיון ובסדר הדין. הרב שלמה שפירא קבע שהתקנות וסדר הדין אינם חשובים יותר מהדין עצמו, והן נדחות מפני הדין עצמו. עם זאת קבע שלא טוב לנהל דיון בשתי ערכאות במקביל, ולכן קבע שביתה דין האזורי ידון בתיק תוך חמשה עשר יום ויקבל החלטות, עקב דחיפות העניין.

  קראו עוד...

 223. בקשה להעברת דיון להרכב אחר / בית הדין הגדול 1331339/1

  אשה דרשה להעביר דיון להרכב אחר, כי אחיו של הבעל עובד באחד מבתי הדין. הרב שלמה שפירא דחה את הבקשתה, ואמר שהחלטתו ניתנה לפני שידע עובדה זו, ואף אם היה יודע אותה אין בכך כדי לפסול אותו. את בקשתה לשינוי הדין עקב שינוי הנסיבות אמר שתפנה לבית הדין האזורי.

  קראו עוד...

 224. סעיף בערעור שלא נומק / בית הדין הגדול 1159793/5

  בית הדין הכריע בכמה סעיפים, שאחד מהם לא נומק. הרב שלמה שפירא כתב שיש לדון שנית בסעיף הזה, גם אם התחלף ההרכב וגם אם עבר זמן הערעור, כי פסק שאינו מנומק הוא כמי שאינו.

  קראו עוד...

 225. אשה שמסכימה לקבל גט אך דוחה את קבלתו ומבקשת בינתים מזונות / בית הדין הגדול 1325589/2

  בית הדין קבע שאשה אינה חייבת לקבל גט. עם זאת, האשה מסכימה להתגרש, אלא שהיא דוחה את הסכמתה לתאריך מאוחר יותר, ובינתים מבקשת מזונות. על כך ערער הבעל. הרב שלמה שפירא קבע שזכותו לערער, אבל כיון שטענתו נראית קלושה, שהרי אשתו אינה חייבת כלל להתגרש, יהיה עליו להפקיד ערובה גבוהה.

  קראו עוד...

 226. אדם שהגיש ערעור על החלטת בית הדין שלא לפסול את עצמו, ובינתים מבקש דיון בהרכב אחר / בית הדין הגדול 1169979/36

  אדם תבע שבית הדין האזורי יפסול את עצמו. בית הדין סרב, והאיש ערער. לכן, בינתים דחה בית הדין האזורי את הדיון בעניינו, עד אשר יתברר הערעור. האיש טוען שהדיון דחוף, לכן הוא מבקש להעביר את הדיון להרכב אחר. בית הדין דחה את תביעתו על הסף.

  קראו עוד...

 227. ערעור שעבר זמנו / בית הדין הגדול 1336462/1

  אשה הגישה בקשה לדיון מחודש. בית הדין דחה את בקשתה. כעת מבקשת האשה לערער על ההחלטה הזאת, ויחד עימה לערער על פסיקות שונות בדין המקורי שזמן הערעור עליהן חלף כבר. הרב שלמה שפירא השיב שכיון שהנימוקים להחלטה שלא לפתוןח דיון מחודש שרירים וקיימים, העלאת ערעור לא מאפשרת לערער גם על סעיפים נוספים.

  קראו עוד...

 228. בקשה לפטור מהפקדת ערובה בגלל חוסר אמצעים / בית הדין הגדול 1323914/2

  אשה נדרשה להפקיד ערובה להוצאות משפט לצורך הגשת ערעור. היא מבקשת לפטור אותה על סמך תצהיר שלפיו אין לה אמצעים. בית הדין דחה את בקשתה משום שהיא לא הביאה ראיות לדלותה, ומשום שצריך לקחת בחשבון גם את הצד השני, שלא יגררו אותו שוב ושוב לתביעות סרק. וכן, צריך להרתיע את התובע תביעות סרק.

  קראו עוד...

 229. דרישה לפסילת דיין בטענה שהוא עוין את בעל הדין, ודרישה להפחתת ערובה / בית הדין הגדול 809968/6

  אדם שהיה כלוא שנים רבות בשל סרובו לגרש את אשתו, טוען כעת שאינו יכול להפקיד את הערובה הנדרשת ממנו לשם הערעור, כי מצבו הכלכלי רעוע עקב ישיבתו בכלא. כמו כן, הוא טוען שהדיין עוין אותו, שהרי הנ"ל חייב אותו בהפקדת ערובה להוצאות משפט. הרב שלמה שפירא דחה את טענותיו וכתב שאין כאן עילה לפסילת דיין. לגבי הבקשה לפטור אותו מהפקדת ערובה כתב הרב שלמה שפירא שהאיש עצמו אשם במצבו הרעוע, אבל הסכים שהערובה תופקד ע"י צד שלישי.

  קראו עוד...

 230. עיקול נכס של אדם שהתחייב בתשלום חוב בתשלומים למשך שנים רבות / בית הדין הגדול 1299285/2

  בני זוג שהתגרשו הגיעו לפשרה שלפיה תשולם הכתובה בתשלומים במשך שנים רבות. האשה מבקשת עיקול על נכס של האיש כדי להבטיח את תשלום הכתובה. בית הדין אישר את הבקשה.

  קראו עוד...

 231. קיזוז כספי איזון נכסים מן הכתובה ודרכי חישוב הכתובה / בית הדין הגדול 1315967/1

  בית הדין חייב אדם בכתובת אשתו. האיש ערער הן על עצם החיוב והן על גובה החיוב. לגבי עצם החיוב קבע בית הדין הגדול שכיון שמיד אחרי הגט נשא האיש אשה אחרת, הוכיח סופו על תחילתו והוכח שזאת הסיבה לגירושין, ולכן חייב את האיש. לגבי גובה החיוב, קבע בית הדין הגדול שאילו היה הדבר תלוי בו היה מחייב יותר, אך כיון שהאשה לא ערערה הוא רואה את הדבר כמחילה, ומותיר בעינו את הסכום המקורי.

  קראו עוד...

 232. ערעור על החלטה שממילא עבר זמנה, והוראת בית דין על בנים בוגרים / בית הדין הגדול 1324857/2

  אדם ערער על החלטת בית הדין בשני עניינים: א. דרש לאפשר לו להשתתף במסיבת יום ההולדת של בנו הקטין. ב. דרש ליצור קשר בין הבנים הבוגרים לבין אמם. בית הדין הגדול קבע שאינו מתערב בהחלטה שממילא אין לה נפק"מ, כי יום ההולדת כבר עבר. ולגבי הבנים הבוגרים כתב שאין סמכות לבית הדין לדון בעניינם, ואם בית הדין סובר שיש לו סמכות - שינמק זאת.

  קראו עוד...

 233. סמכות בית הדין לדון בעניין בנים בוגרים / בית הדין הגדול 1324857/2

  בית הדין קבע בהחלטה קודמת כי אם ירצה בית הדין האזורי לדון בענייני בניםפ בוגרים יצטרך לנמק מדוע הוא רשאי לעשות זאת. בינתים כתבה האם נימוקים לעניין. הרב שלמה שפירא כתב שהוא ממשיך לחכות לנימוקי בית הדין האזורי, אך הוסיף ואמר שהסכמת הבנים אינה מקנה לבית הדין סמכות לדון בעניינם.

  קראו עוד...

 234. ערעור על חיוב אב למממן לימודים לבתו הבוגרת / בית הדין הגדול 1335489/1

  בית הדין התיר לאב לערער על חיובו בלימודי בתו הבוגרת.

  קראו עוד...

 235. סמכות בית הדין בתיק שנסגר ונפתח מחדש ומהותו של איזון נכסים / בית הדין הגדול 1185575/1

  בבית הדין נידון תיק גרושין וחלוקת רכוש. הצדדים הגיעו להסכם והתיק נסגר. לאחר מכן, בשל ביטול ההסכם, נפתח מחדש תיק חלוקת הרכוש לאחר הגירושין. נציג הבעל טען שאין לבית הדין סמכות משום שאין לו סמכות לדון ברכוש שלא בכריכה לגירושין. בית הדין דחה את טענותיו משום שכשבטל ההסכם נפתח מחדש הדיון הראשון. כמו כן, העיר בית הדין שאדם לא יכול לשתף פעולה עם בית הדין לאורך כל התהליך, ובסופו, כשהוא רואה שהוא מתחייב, לטעון לחוסר סמכות. לגבי איזון הנכסים קבע בית הדין שאיזון נכסים אינו שותפות אלא חוב.

  קראו עוד...

 236. ערעור לאחר הזמן כאשר ההליך היה תלוי בהליכים המתנהלים במקומות אחרים / בית הדין הגדול 1273360/6

  הרב שלמה שפירא התיר לערער לאחר הזמן כאשר העיכוב נגרם מכך שמעמדו של הנתבע התברר בבית דין אחר.

  קראו עוד...

 237. צו בינים, בית הדין אוסר על נאמני הקדשות לשתף פעולה עם רשם ההקדשות / בית הדין הגדול 1310115/2

  בפני בית הדין נידון ערעורו של רשם ההקדשות, והדיונים בעניינו נדחים פעם אחר פעם בשל בקשתו של רשם ההקדשות. אולם רשם ההקדשות אינו ממתין לפסק הדין בעניינו (שנדחה פעם אחר פעם בגללו) והוא מהלך אימים על נאמני הקדשות (בעיקר יהודיים). לכן אסר בית הדין על כל נאמני כל ההקדשות לשתף פעולה עם רשם ההקדשות.

  קראו עוד...

 238. ארכה למתן ערעור בשל ימי פגרה ומועד / בית הדין הגדול 1339726/1

  הרב שלמה שפירא דחה בקשה לערער לאחר הזמן בשל ימי פגרה ומועד.

  קראו עוד...

 239. ערעור שלא ע"פ התקנות כדי למנוע ניכור הורי / בית הדין הגדול 1269036/2

  אשה ערערה שלא ע"פ התקנות על שני עניינים שונים, הרב שלמה שפירא דחה את הערעורים שלא הוגשו כדין, אבל כיון שהתרשם שהילדים מתנכרים לאימם, התיר ערעור בעניין זה מתוך נסיון לתקן זאת. ואף המליץ לבנים הבוגרים לכבד את אימם כהלכה.

  קראו עוד...

 240. מעבר אם גרושה עם ילדיה לעיר אחרת כי היא נאלצת לעזוב את המקום / בית הדין הגדול 1334561/2

  בית הדין התיר לאשה לעזוב עם ילדיה את מקום הישוב של אביהם כיון שהיא נדרשת לפנות את מקומה שם.

  קראו עוד...

 241. דחיית ערעור והשתת הוצאות משפט על מערער ללא סיבה / בית הדין הגדול 936295/42

  אדם ערער על פסק דין בלי טעם ובלי נימוק, וטען לבטלות פסק דין. בית הדין דחה את דרישתו והטיל עליו הוצאות משפט.

  קראו עוד...

 242. הטלת עיקול על חשבון בנק כדי להבטיח תשלום / בית הדין הגדול 1299285/2

  בית הדין הטיל עיקול על חשבון בנק של חייב כדי להבטיח שישלם מה שנקבע.

  קראו עוד...

 243. דחיית ערעור סרק / בית הדין הגדול 1323914/2

  קראו עוד...

 244. ערעור על פסק דין חלוט כאשר הצד השני מכריז על פשיטת רגל / בית הדין הגדול 1273360/6

  הרב שלמה שפירא איפשר לאשה לערער על פסק דין, למרות שעבר הזמן המוקצב לכך, ואף פטר אותה מהפקדת דמי ערבות, משום שהנתבע מכריז על עצמו כפושט רגל, והאשה עלולה לא לקבל את שלה למרות שתזכה בדין. ובשל העובדה שיש ספק לגבי סמכותו של בית הדין.

  קראו עוד...

 245. בירור יהדות המבקשת לפני דיון בתביעת הגירושין / בית הדין הגדול 1336817/1

  בית הדין האזורי קבע שלפני הדיון בבקשת הגירושין של הצדדים, יש לברר את יהדותה של האשה. האשה ערערה על כך לבית הדין הגדול, שדחה את הערעור על הסף, ואף נזף בבאי כח הצדדים שביזו את בית הדין. הוא אף העיר שלא טוב עשה בית הדין האזורי שלא גער בעצמו במי שביזה אותו.

  קראו עוד...

 246. דחיית בקשה להורות על מניעת קיומו של דיון / בית הדין הגדול 1273360/7

  בית הדין הגדול דחה דרישה למנוע מבית הדין האזורי לנהל דיון עקב הליך פשיטת רגל.

  קראו עוד...

 247. ערעור על קביעת סמכות בית הדין לאחר הזמן / בית הדין הגדול 1308912/6

  אדם ערער על החלטת בית הדין שיש לו סמכות, לאחר חלוף המועד. הרב שלמה שפירא קבע שהוא טעה בשני דברים: היה צריך לבקש רשות לערער, וערער אחר הזמן.

  קראו עוד...

 248. חלוקת דירה שלא ע"פ הרישום בטאבו עקב אומדן / בית הדין הגדול 1213613/2

  לבני זוג היו שתי דירות, אחת שנרכשה אחרי שהאשה קיבלה ירושה, וגם נרשמה על שמה. בית הדין קבע שהיא תשאר בידי האשה, למרות שגם הבעל סייע בשיפוצה. ובית הדין הגדול אישר זאת. הדירה השניה היתה דירת מגוריהם של בני הזוג. נבנתה על קרקע שהיתה שייכת לאשה עוד לפני הנישואין, ונרשמה בשני שליש לטובת האשה ושליש לבעל. בית הדין האזורי קבע שאומדן הדעת מלמד שגם היא נבנתה מכספי הירושה וכולה לאשה. בית הדין הגדול קבע שאי אפשר להוציא מיד המוחזק ע"פ אומדן, ושהרישום בטאבו הוא מוחזקות.

  קראו עוד...

 249. תיק שבו לא מולאו כדין פרטי כל הנוגעים בדבר ויפוי כח באי כחם / בית הדין הגדול 1338858/1

  הרב שלמה שפירא קבע שבית הדין לא ידון בתיק כל עוד לא יוגשו כל הפרטים כדין

  קראו עוד...

 250. ערעור על החלטה לאחר שהתברר שאי אפשר לקיימה כלשונה / בית הדין הגדול 854780/17

  בית הדין פסק שזכויות פנסיוניות יחולקו בין הצדדים כך שעלות החלוקה תוטל כולה על האשה. מתברר שהקרן הפנסיונית לא מוכנה ולא רשאית לחלק כך את הפנסיה, ולפיכך יש לדון בשאלה כיצד יועברו הכספים. לכן התיר הרב שלמה שפירא לערער גם לאחר עבור המועד.

  קראו עוד...

 251. אשה שנאסרה על בעלה אך תבעה שלום בית / בית הדין הגדול 1326645/2

  אשה שהוכח שנאסרה על בעלה ערערה על פסק הדין ותבעה שלום בית. בית הדין הגדול דחה את בקשתה.

  קראו עוד...

 252. כריכה שלא נאמרה בפירוש ולא שולמה עליה אגרה / בית הדין הגדול 1315423/1

  אשה הגישה תביעת גירושין וכרכה לה את ענייני הממון, כפי שעולה מתוך כתב התביעה. הבעל טוען שבית הדין לא קנה סמכות לדון בענייני הממון כי הם לא פורטו בכתב התביעה ולא שולמה אגרה. בית הדין הגדול קבע שכיון שהעניין הממוני הוזכר בכתב התביעה - התביעה נכרכה כדין. גם אם לא פורטה. ואת האגרה אפשר לשלם גם למפרע.

  קראו עוד...

 253. דחיית בקשה להשתת הוצאות / בית הדין הגדול 1331082/1

  אשה ערערה ותבעה לתקן טעות סופר בפסק דין ולהשית על הבעל הוצאות. בית הדין קבע כי אמנם אין צורך לתקן את הטעות שהרי היא ניכרת לעין, ואולם כיון שהצדק עם האשה - יתקן את הטעות. אבל אין בכך כדי לחייב את הבעל בהוצאות.

  קראו עוד...

 254. כריכה וסמכות של בית דין שקבע שאין לו סמכות / בית הדין הגדול 1331082/1

  בית הדין האזורי קבע שאין לו סמכות לעסוק בכל העניינים שבתביעה. בית הדין הגדול קבע שהכריכה נעשתה כדין ויש סמכות כזו. לכן תובע הבעל לציין שלבית הדין האזורי יש סמכות לדון בכל ענייני התביעה. ואולם, את בקשתו זו דחה בית הדין הגדול, משום שהערעור שהגיש הבעל הוגש רק על חלק מההחלטות של בית הדין האזורי, ואינו יכול לערער כעת על היתר משום שהמועד כבר עבר. (אמנם בית הדין הגדול רמז שאילו ערער הבעל במועד היה ערעורו מתקבל).

  קראו עוד...

 255. שינוי הסכם גירושין שהושג תוך הטעיה בשווי הנכסים ואע"פ שהטענה לא נטענה / בית הדין הגדול 1304990/1

  בית הדין האזורי תיקן הסכם גירושין שההערכה בו נבעה מתוך טעות בשווי הנכסים, אע"פ שהאשה תבעה לשנותו מטעמים אחרים שנדחו. בית הדין הגדול קיבל את דעתו של בית הדין האזורי.

  קראו עוד...

 256. חלוקת רכוש לאחר שבית הדין ביטל הסכם בין הצדדים לחלוקתו / בית הדין הגדול 1185575/1

  בני זוג חתמו על הסכם לחלוקת רכוש. בית הדין ביטל את ההסכם כי הוא הושג תוך הונאה. וקבע שהחלוקה תיעשה לאחר חוו"ד של שמאי מוסמך. כעת מבקשת האשה לחלק את הדירה המשותפת. בית הדין דחה את בקשתה כיון שעדיין אין חוו"ד של שמאי. עם זאת דחה בית הדין את דברי הבעל שביקש להסביר לבית הדין שהם לא התכוונו לבטל את החלוקה. וחייב אותו בהוצאות משפט על הערעור שהגישה האשה.

  קראו עוד...

 257. חיוב כתובה מיידי לאדם שבגד באשתו וגרשה, למרות טענתו שהכתובה מוגזמת, ובלי להמתין להליך מקביל / בית הדין הגדול 1283801/2

  אדם בגד באשתו ועזב את הבית, לכן חויב בגט וכתובה. הוא טוען שהוא פטור מהכתובה כי היא מוגזמת, וכי האשה אשמה בבגידותיו כי היא ידעה ושתקה, ושיש להמתין עם גביית הכתובה עד שיתברר נושא איזון הנכסים. בית הדין דחה את טענותיו וחייב אותו בהוצאות משפט.

  קראו עוד...

 258. חלוקת נכסים ורישום דירה כאשר לא ברור האם הבעל מתפקד והאם הוא מבין את מעשיו / בית הדין הגדול 1270606/5

  בני זוג שנרשמו כנשואים שנים רבות לאחר נישואיהם בפעל. בינתים התדרדר מצבו של האיש, והוא איננו מתפקד. האשה החתימה אותו על כך שהדירה תרשם על שמה. ואולם, מסתבר שאכן רוב הכספים הגיעו ממנה, והיא פרנסה את הבית. עם זאת, לא הובאו ראיות מספיקות לדבר.

  קראו עוד...

 259. פטור מהפקדת ערובה להוצאות משפט / בית הדין הגדול 1346863/1

  הרב שלמה שפירא קיבל את טענתה של אשה, ופטר אותה מהפקדת ערובה להוצאות משפט לפני שמיעת ערעורה, בשל העובדה שאין ביכלתה להפקיד סכום כזה. אך הוא התנה זאת בכך שאם ימצא בית הדין לנכון להטיל עליה הוצאות משפט - יקוזז הסכום מחלקה בדירה. אמנם, הוא דחה שני נימוקים אחרים שלה.

  קראו עוד...

 260. חיוב כתובה בשעה שנושא איזון הנכסים נידון בבית המשפט / בית הדין הגדול 1283801/2

  בית הדין האזורי קבע שהכתובה תשולם מיידית עם הגירושין. הבעל ביקש להמתין עד שיוכרע עניין איזון הנכסים. וכן התלונן שהכתובה מוגזמת. בית הדין האזורי ובית הדין הגדול קבעו שישלם מיד.

  קראו עוד...

 261. רשות ערעור לאשה הטוענת כי האב מסוכן לילדים / בית הדין הגדול 1267213/7

  ביתה הדין התיר לאשה לערער על החלטה כיון שיש חשש שהאב מסוכן לילדים.

  קראו עוד...

 262. אי חיוב משיב בהוצאות המערערת למרות קבלת הערעור / בית הדין הגדול 1321879/1

  הרב שלמה שפירא קבע כי קבלת ערעור אין פירושו השתת הוצאות על המשיב.

  קראו עוד...

 263. פסק דין שלא נומק דיו וערעור שלא הוגש ע"י הצד הנפגע / בית הדין הגדול 1327593/1

  בית הדין האזורי פסק דין בענייני מזונות. וקובל את הצעת האב. בית הדין לא נימק את החלטתו. האב ערער לבית הדין הגדול. בית הדין הגדול קבע שאילו היתה האם מעמערת, היה מקום להחזיר את התיק לבית הדין האזורי כדי שינמק את פסקו. אך כיון שהאב הוא המערער אין מקום לערעור.

  קראו עוד...

 264. פסק דין שאינו מנומק / בית הדין הגדול 1336548/1

  בית הדין הגדול החזיר לבית הדין האזורי תיק ע"מ שנמקנו כראוי.

  קראו עוד...

 265. ערעור על גובה דמי מזונות / בית הדין הגדול 1263444/4

  בית הדין הגדול דחה ערעור על גובה דמי מזונות, כיון שמצא את פסק דינו של בית הדין האזורי מנומק כראוי.

  קראו עוד...

 266. חזרה מתביעת שלום בית בשל ההבנה שאין לה סיכוי / בית הדין הגדול 1328157/1

  בית הדין הגדול דחה את ערעורו של אדם הדורש לחייב את אשתו לקבל גט בשל העובדה שהם כבר חיים בפירוד כי הוא עזב את הבית לטובת אשה אחרת. הוא טוען שתביעת האשה לשלום בית אינה כנה שכן היא אינה עומדת מאחוריה. בית הדין הבהיר לו שהיא אינה עומדת מאחוריה לא מפני שאינה רוצה אלא מפני שהיא מתרשמת שהיא חסרת סיכוי.

  קראו עוד...

 267. חיוב קשר בין אב לבין ילדיו / בית הדין הגדול 936295/44

  בית הדין קבע דיון בעניין יצירת קשר בין האב לידלדיו, לאור בקשת האם כי קשר כזה יתקייים.

  קראו עוד...

 268. כתובה מוגזמת והאם היא רלוונטית כאשר יש רכוש רב נוסף / בית הדין הגדול 1321879/1

  בית הדין האזורי קבע שאין מקום לקיים דיון על הכתובה כי היא מוגזמת וכי ממילא האשה קבלה סכום גדול. בית הדין הגדול קבע שהדיון יתקיים.

  קראו עוד...

 269. חיוב מזונות לאב שמתפרנס ממילגה אך בעל כושר השתכרות גבוה / בית הדין הגדול 1320290/1

  אשה תבעה מזונות עבור ילדיה. האב בעל כושר השתכרות גבוה, אך כעת עושה דוקטורט באוניברסיטה בארה"ב ומתפרנס ממילגה. בית הדין קבע שאין הלתחשב בכושר השתכרות לא ממומש, אך יש לקחת אותו בחשבון ולא לפטור את האב מהמינימום של המזונות. בית הדין דחה את טענתה של האשה שהאב מקבל תוספת עבור ילדיו, כיון שטענה זו לא הוכחה.

  קראו עוד...

 270. סמכות בית הדין לדון בעניינו של אב פסול דין ולמנות אפוטרופוס לילדים / בית הדין הגדול 1289509/1

  אשה הפרה את הסדרי הראיה ומנעה מפגש של ילדיה עם אביהם. כיון שהאב סובל ממחלת נפש, מינה בית הדין אפוטרופוס לילדים לצורך הדיון. האשה ערערה על כך ובית הדין הגדול דחה את ערעורה.

  קראו עוד...

 271. אשה שהתחייבה למחול על כתובה אך לא מחלה / בית הדין הגדול 1323804/2

  אשה חתמה על חוזה במסגרתו התחייבה למחול על כתובתה, אך לא מחלה. בית הדין האזורי פטר את הבעל מכתובתה. בית הדין הגדול קבע שיהיה דיון על הכתובה.

  קראו עוד...

 272. ערובות להוצאת קטינים לחו"ל כאשר יש חשש שהאם רוצה לנתק את הילדים מאביהם / בית הדין הגדול 1280170/5

  בית הדין הגדול אישר את החלטת בית הדין האזורי למנוע מאשה להוציא את ילדיה לחו"ל עד שתפקיד ערובות מספיקות לשובם. כאשר ידוע שהיא מבקשת לנתק את הילדים מאביהם.

  קראו עוד...

 273. תביעת אשה לשיתוף בנכס שנרשם על שם בעלה משיקולי מס ולא היה שייך לו / בית הדין הגדול 1269028/4

  אדם רשם נכס על שם בנו והתנה שהוא רק לבנו ולא לאחרים, ואם יהיה בו שיתוף לאחרים תתבטל המתנה. הרישום נעשים לצרכי מס וכד'. כעת בנו התגרש והאשה דורשת שותפות בנכס. בית הדין דחה את דרישתה וחייב אותה בהוצאות.

  קראו עוד...

 274. איזון סכום שניתן כהלואה / בית הדין הגדול 1132813/6

  בית הדין הורה לנכות מאיזון הנכסים סכום שניתן כהלואה והאשה צריכה להשיבו.

  קראו עוד...

 275. חישוב צרכי הילדים ודמי מזונות / בית הדין הגדול 1308941/1

  בית הדין הורה כיצד יש לחשב את צרכי הילדים ודמי המזונות

  קראו עוד...

 276. מקח טעות בשל הזדקקות האשה לתרופה פסיכיאטרית, ומרידה שלא הוכחה / בית הדין הגדול 1308372/2

  אדם טען לפטור מכתובה בטענה שלא ידע שהאשה לוקחת תרופה פסיכיאטרית. בית הדין דחה את טענתו גם משום שלא הוכח שהתרופה המסוימת הזאת מעידה על מום, וגם משום שהאיש המשיך לחיות עם האשה שנים רבות לאחר שנודע לו הדבר. כמו כן דחה בית הדין את טענתו של הבעל שהאשה מורדת משום שלא הוכחה.

  קראו עוד...

 277. ערעור על החלטה הקובעת שהדברים לא הוכחו בטענת חוסר נימוק / בית הדין הגדול 1335936/1

  אדם טען שאשתו מורדת ופטור הוא מכתובתה. בית הדין חייב אותו בכתובתה ונימק זאת בכך שהבעל לא הביא שום ראיה לדבריו. הבעל ערער בטענה שפסק הדין לא מנומק. בית הדין הגדול דחה את טענתו וכתב שכיון שהבעל לא הביא ראיה, די בכתיבת משפט זה.

  קראו עוד...

 278. חובת אישור הסכם משלים להסכם גירושין / בית הדין הגדול 1333563/1

  בני זוג חתמו על הסכם גירושין, שלפיו האשה תגור בבית עד הגיע הבן לגיל 18. לאחר הגעת הבן לגיל 18, חתמו הצדדים על הסכם נוסף המסדיר את חלוקת הבית. בית הדין האזורי קבע שההסכם השני אינו הסכם גירושין ולכן אינו מצריך אישור של ערכאה שיפוטית. בית הדין הגדול קבע שגם ההסכם השני הוא חלק מהגירושין, ולכן אין לו תוקף ללא אישור ערכאה שיפוטית.

  קראו עוד...

 279. כתובה מוגזמת שהיה למתחייב סכום בשוויה וטענות שאין בהן כדי סתירת הדין / בית הדין הגדול 1238431/4

  בית הדין הגדול דחה את ערעורו של אדם שטען שהכתובה היתה מוגזמת, משום שהיה לו סכום בשוויה כשהתחייב. כמו כן דחה את טענתו על עובדות מוטעות משלא הוכיח את דבריו

  קראו עוד...

 280. חיוב גט בזוג החיים בנפרד ובטענה מבוררת / 1343730/1

  בית הדין הגדול חייב בעל לתת גט לאשתו, כיון שהם חיים בנפרד והוא מאוס.

  קראו עוד...

 281. הרכב הפוסל את עצמו ממדת חסידות / בית הדין הגדול 1255570/6

  עניין מסוים נידון בבית הדין האזורי, וכיון שעלתה טענה כלפי אחד הדיינים, החליט בית הדין שאע"פ שבטענה זו אין ממש, ממדת חסידות הוא פוסל את עצמו ומעביר את התיק לבית דין אזורי אחר. בית הדין הגדול קבע שהדיין יכול ממדת חסידות לפסול את עצמו, אך לא את שאר ההרכבים של אותו בית דין אזורי. לכן ימשיך התיק להיות נידון באותו בית דין אזורי, אך בהרכב אחר.

  קראו עוד...

 282. הסכם שיתוף בדירה שלא נרשם בטאבו / בית הדין הגדול 809633/3

  בית הדין הגדול ביטל פסק של בית הדין האזורי שקבע שבית שהשותפות בו לא נרשמה בטאבו אינו משותף, אע"פ שהאיש חתם על הסכם שבו הוא מתחיב לשתף את האשה בדירה.

  קראו עוד...

 283. חסיון עו"ד לקוח כאשר קיים חשד שהלקוח מתחמק מבית הדין / בית הדין הגדול 936295/46

  הנתבע פיטר את עורך דינו, ואחר זמן שכר אותו מחדש. בית הדין חושד שהדבר נעשה כדי למשוך את הזמן. כיון שעורך הדין ולקוחו לא סיפקו הסבר לצעד התמוה, קבע בית הדין כי יש בסרובם כדי לחזק את החשד.

  קראו עוד...

 284. הוצאות משפט למי שהפר צו הרחקה / בית הדין הגדול 936295/46

  בית הדין קבע כי הוא אינו הכתובת לאכיפת צו הרחקה, וכי האמצעי לעשות זאת אינו הוצאות משפט.

  קראו עוד...

 285. ערעור סרק על כשרות גט / בית הדין הגדול 936295/47

  בית הדין דחה על הסף את ערעורו של איש על כשרות גט שנתן, וחייב אותו בהוצאות, ומדין "שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא" קבע שהוא מעוכב חיתון.

  קראו עוד...

 286. חיוב גט / בית הדין הגדול 1353339/1

  בית הדין חייב אדם לתת גט, כיון שמוכח שפני שני הצדדים לגירושין, וזאת על אף כמה טענות שהבעל מבקש שידונו.

  קראו עוד...

 287. דחיית טענות שלא ממין העניין / בית הדין הגדול 1323914/4

  הרב שלמה שפירא דחה בקשת עו"ד להגיש כתב טענות שלא ממין העניין.

  קראו עוד...

 288. שמיעת ערעור שהוגש לאחר המועד ולאחר מעשיפ רבים שנעשו שלא כדין מחשש שמא יפגעו ילדי בני הזוג / בית הדין הגדול 1323914/3

  בית הדין הסכים לדון בערעור שהואגש הרבה אחר המועד, ואחר מעשים רבים שעשתה המערערת שלא כדין ובית הדין העיר עליהם, וזאת מחשש שמא אי שמיעת הערעור יביא לפגיעה בקטינים.

  קראו עוד...

 289. נישואי בן קהילת בני ישראל בהודו" ללא גיור לחומרא ופניה לב"ד מקל במקום שיש בו ב"ד מחמיר / בית הדין הגדול 1365816/1

  בית הדין האזורי קבע שהמבקש חייב לעבור גיור לחומרה. בית הדין הגדול קבע שיפה נהג בית הדין האזורי אם זו דעתו. אך כיון שהדעה הרווחת היא שבני עדה זו אינם צריכים גיור לחומרה, קובע בית הדין הגדול שהאיש יכול להנשא.

  קראו עוד...

 290. גרוש המוציא לעז על הגט / בית הדין הגדול 1078621/10

  אדם נתן גט לאשתו לאחר לחץ גדול ולאחר שחתם על הסכם המפקיע מהאשה זכויות רבות המגיעות לה. לאחר הגירושין הוציא לעז על הגט והפר את התחייבויותיו בהסכם. לכן פסק בית הדין שהוא מנוע מלהנשא, אבל ההסכם בטל והאשה יכולה לתבוע את כל אשר מגיע לה.

  קראו עוד...

 291. סמכות בית הדין בעניין הקדשות / בית הדין הגדול 1310115/2

  המדינה ערערה על פסק של בית הדין לפיו סמכות ניהול הקדשות מסורה לבית הדין. בית הדין דחה את הערעור

  קראו עוד...

 292. קביעת מועד הקרע ליום שבו האשה זנתה, בזוג שאינם נשואים ע"פ ההלכה ואורח חייהם לא הלכתי / בית הדין הגדול 1178205/12

  זוג שהיו נשואים אזרחית ולא הלכתית והגדירו את עצמם בזוג הומניסטי אתאיסטי נפרדו וקבעו את מועד הקרע. לאחר מכן נודע לאיש שאשתו זנתה תחתיו והוא מבקש להקדים את מועד הקרע למועד הבגידה. כיון שלא בטוח שאילו נודע לו על כך בזמנו היה מפרק את הקשר, קבע בית הדין שלא להקדים את מועד הקרע.

  קראו עוד...

 293. יחוס הנולד מתרומת ביצית / בית הדין הגדול 1174963/1

  בית הדין הגדול הכריע בדעת הרוב שכיון שהסוגיא טרם הוכרעה יש להצריך גיור לחומרא כין אם הביצית היא של גויה ובין אם ההריון היה ברחם של גויה. אבל אין צורך בקבלת מצוות כיון שממילא הולד מחויב במצוות מספק.

  קראו עוד...

 294. גרושה הרוצה לעבור לארץ אחרת ולקחת עימה את בתה / בית הדין הגדול 1330348/1

  בני זוג התגרשו. האשה רוצה לעבור לארץ אחרת ולקחת עימה את הבת (שעדיין לא נקבעו לגביה סדרי משמורת קבועים). בית הדין קבע שאין מניעה שהאשה תעבור, ולגבי הבת הדבר תלוי בשאלת הסידור הקבוע שיקבע.

  קראו עוד...

 295. איזון נכסים במניות שהבעל התחייב למכור / בית הדין הגדול 1196680/9

  אדם התחייב במסגרת עבודתו למכור מניות שיש לו בחברות שונות, כדי להמנע מניגוד עניינים עם החברה שהוא עובד בה. האשה טוענת שמחצית המניות שייכת לה ולכן אי אפשר למכרן. בית הדין דחה את תביעתה של האשה, וקבע שהיא זכאית למחצית שוי המניות, אך לא בהכרח למניות עצמן.

  קראו עוד...

 296. הסכם גירושין שבו נקבע שהאשה תמחל על כתובתה, שאחריו חזרו הצדדים לחיות יחד עוד כמה שנים / בית הדין הגדול 1265511/2

  בני זוג חתמו על הסכם גירושין, בו נאמר שהאשה תמחל על כתובתה. בני הזוג לא התגרשו וחזרו לחיות יחדו. כמה שנים לאחר מכן התגרשו בני הזוג, והאשה תבעה את כתובתה. בית הדין חייב את הבעל בכתובה, אך התפשר על הסכום.

  קראו עוד...

 297. זכותה של גרושה להעתיק את מקום מגוריה / בית הדין הגדול 1244979/2

  בית הדין קבע שהאשה יכולה להעתיק את מקום מגוריה, אך מעבר כזה ישנה את הסדרי הראיה, ויאפשר לגרוש לתבוע את המשמורת.

  קראו עוד...

 298. זכות עמידה של נהנה מן ההקדש מול ההקדש, ומכירת נכס של הקדש / בית הדין הגדול 1353981/1

  אדם הנהנה מן ההקדש ערער על פעילות ההקדש. בית הדין נתן לו מעמד לעניין החלטה שעלולה להיות בלתי הפיכה, אבל הגביל את זכות עמידתו רק לעניינים אלה ולא עסק ביתר טענותיו על ניהול ההקדש. בית הדין קבע שהטענה בדבר הכרח למכור נכס משום פיקוח נפש וסכנת חיי אדם תתאפשר רק אם יוכח שאכן אין דרך אחרת למנוע את הסכנה, ואכן המכירה תמנע את הסכנה. אבל אם המכירה רק מעבירה את הסכנה מן ההקדש לאחריות אדם אחר - אין בה הצדקה.

  קראו עוד...

 299. פסילת דיין בשל חוות דעת קודמת שלו בתיק / בית הדין הגדול 1269036/4

  הרב שלמה שפירא דחה את התביעה שיפסול את עצמו בשל חוות דעת קודמת שלו בתיק.

  קראו עוד...

 300. אשה שבעלה מאוס עליה בשל הצטברות של התנהגויות משונות / בית הדין הגדול 1326723/4

  אשה טענה שבעלה מאוס עליה, ובית הדין כפה את הבעל לתת לה גט.

  קראו עוד...

 301. דחיית בקשת רשות ערעור כיון שהדיון בערכאה הראשונה קרוב / בית הדין הגדול 1389890/3

  בית הדין הגדול דחה בקשת רשות ערעור כיון שממילא בית הדין האזורי עומד לדון בתיק בזמן קרוב. וכן קבע שאין להחשיב ערב חג במניין ימי העבודה של בית הדין.

  קראו עוד...

 302. קיום דיון בבית דין בדיני הקדשות בדלתים פתוחות / בית הדין הגדול 1352103/3

  בית הדין האזורי קיים דיון בדלתים סגורות כמקובל בבית דין רבני. על כך ערערו נכדיה של המקדישה שטענו שאלמלא הדלתים הסגורות הם היו יודעים על הדיון. לדיון יש משמעות פוליטית כי הוא עוסק בנכס בשכונת שמעון הצדיק. ולכן גילו הנכדים עניין בתיק.

  קראו עוד...

 303. איזון נכסים בחברה בהעברת שוויה או במניות / בית הדין הגדול 1325589/1

  בני זוג התגרשו. לאיש יש חברה מצליחה. בית הדין האזורי קבע כי על האיש לשלם לאשה את מחצית שווי החברה. האיש ערער וטען שאינו חייב לקנות מהאשה את מחצית החברה והוא יעביר לזכותה מחצית ממניות החברה. בית הדין דחה את טענתו ואמר שהעברת מניות תפגע בערך החברה. אמנם, בית הדין קיבל את טענת האיש שיש לנכות מסכום חיובו את המס שהיה משלם אילו מכר את המניות.

  קראו עוד...

 304. חיוב אב במדור ילדיו הגרים בבית שבבעלות האם / בית הדין הגדול 1336937/2

  בית הדין קבע שאב חייב לשלם דמי שכירות עבור ילדיו הגדלים בדירה השייכת לאמם.

  קראו עוד...

 305. קביעת מועד קרע לפני שארע ארוע קרע מובהק / בית הדין הגדול 1363489/1

  בית הדין דחה את ערעורו של אדם שבקש לקבוע את מועד הקרע במועד המוקדם בכמה שנים לתחילת הסכסוך הרשמי, ואף חייב אותו בהוצאות משפט.

  קראו עוד...

 306. קביעת מועד הקרע ליום תביעה רשמי / בית הדין הגדול 1266689/3

  בית הדין האזורי קבע את מועד הקרע בין הצדדים ליום בו התחילו לגור בחדרים נפרדים ולהתנהל בחשבונות בנק נפרדים, אע"פ שהתביעה הרשמית הוגשה שנים מאוחר יותר. על כך הוגש ערעור לבית הדין הגדול, והוא דחה את הערעור.

  קראו עוד...

 307. חלוקה שוויונית למרות שהבעל היה אברך / בית הדין הגדול 1251154/4

  אשה הסכימה שבעלה ילמד תורה ולא ישא בהוצאות הבית. כיון שהדבר היה בהסכמת האשה, פסקו בית הדין איזון שוויוני. כעת טוענת האשה שהיא הסכימה כדי להנות מחלקו של הבעל בעולם הבא, וכעת הבעל הפסיד את העולם הבא שלו בהתנהגותו. בית הדין דחה את טענותיה.

  קראו עוד...

 308. קבלת ערעור שלא בהתאם לפרוצדורה מפני מהות העניין / בית הדין הגדול 1330348/7

  הרב שלמה שפירא קבע כי אף שנפלו ליקויים פרוצדוראליים בהגשת ערעור, כיון שהערעור נראה סביר וגם הליקויים מוצדקים, יש להעדיף את המהות על הפרוצדורה ולדון בערעור.

  קראו עוד...

 309. מתן סעד בדיין יחיד מפני טובת הקטינים / בית הדין הגדול 1330348/4

  בית הדין נתן סעד זמני בדיין יחיד מפני טובת הקטינים

  קראו עוד...

 310. דחיית בקשת רשות ערעור מפני טובת העניין ומפני שבית הדין האזורי מקיים דיון / בית הדין הגדול 1330348/5

  בית הדין דחה בקשת רשות ערעור שהוגשה בטענה שבית הדין האזורי גורר רגלים, משהתברר כי אינו גורר רגלים.

  קראו עוד...

 311. דחיית בקשת רשות ערעור למרות טעות בתאריך ההגשה / בית הדין הגדול 1330348/5

  בית הדין דחה בקשת רשות ערעור למרות טעות בתאריך ההגשה, כי היה טעם נוסף לדחיה.

  קראו עוד...

 312. סמכותו של בית דין לדון בתיק שהוחזר אליו מבית הדין הגדול / בית הדין הגדול 1357812/2

  בית הדין דחה את טענת הנתבעת שדרשה שלא להשיב את התיק לאותו הרכב שדן בו בעבר. לטענת האשה בית הדין הנ"ל כבר נעול על פסק הדין שלו. בית הדין הגדול דחה את טענתה. גם מטעמים של סדר הדין וגם מטעמים לגופם של דברים.

  קראו עוד...

 313. דמי שימוש בבית משותף בו גרה האשה עם בנם של הזוג, וכתובה במקרה של מרידה הדדית / בית הדין הגדול 1357812/1

  בית הדין קבע שאשה לא צריכה לשלם דמי שימוש בדירה המשותפת בה גרה לאחר פרידה עם בנם המשותף של הזוג, וכן קבע בית הדין שגם במקרה של מרידה הדדית, אם הדבר היה באשמת הבעל עליו לשלם כתובה.

  קראו עוד...

 314. הפחתת דמי מזונות ממחצית תשלום הפנסיה הניתן לאשה מעת שהוחלט להתגרש ועד הגירושין / בית הדין הגדול 1156328/2

  אשה תבעה שתשולם לה מחצית הפנסיה שמקבל בעלה מעת שהוחלט להתגרש ועד הגירושין. בית הדין קבע שהמזונות ששילם הבעל בתקופה הזאת ינוכו מהמחצית הזאת.

  קראו עוד...

 315. דחיית בקשה לפירוק שותפות בדירה בניגוד לפסק קודם של בית הדין / בית הדין הגדול 1156328/6

  בית הדין דחה את הסכם הגירושין של בני זוג, וקבע שבינתים תגור האשה בדירה ותשכור את חלקו של האיש. כעת תובע האיש לפרק את השותפות. בית הדין דחה את תביעתו.

  קראו עוד...

 316. פסילת דיין כשבעת הדין מרגיש שהוא נוהג במשוא פנים / בית הדין הגדול 1363182/3

  בית הדין דחה דרישה לפסול דיין כשבעל הדין חש שבית הדין נוהג נגדו במשוא פנים.

  קראו עוד...

 317. מעבר אם משמורנית עם ילדיה לגור בעיר שהיתה מרכז חייהם בעבר / בית הדין הגדול 1373002/3

  בית הדין התיר לאם משמורנית לגור עם ילדיה בעיר רחוקה שהיתה מרכז חייהם בעבר.

  קראו עוד...

 318. הסמכות להורות בנושא משיק לנושא הערעור / בית הדין הגדול 1386569/1

  בית הדין קבע כי הבעל צריך להעביר לאשה מסמכים מסויימים, שבעבר נקבע שאינו צריך להעביר אותם. בית הדין קבע שעם שינוי הנסיבות הוא יכול להורות על כך.

  קראו עוד...

 319. סמכות בית הדין לדון בתביעת גירושין כלפי אזרח מדינה אחרת הנמצא בארץ / בית הדין הגדול 1381090/1

  בית הדין קבע כי יש סמכות לבית דין בארץ לדון בתביעת גירושין נגד תושב חו"ל הנמצא בארץ, ואף לאסור את יציאתו מהארץ.

  קראו עוד...

 320. אי עיכוב מתן גט למרות שהחיוב לתתו עומד לערעור / בית הדין הגדול 1373002/6

  אדם ביקש לעכב את מתן הגט לאשתו כי בכוונתו לערער על החיוב לתת גט. בית הדין קבע שלמרות כוונת הערעור, כיון שסיכויי הערעור נמוכים, ומולו עומדת זכותה של האשה לא להיות מעוגנת, אין לעכב את מתן הגט.

  קראו עוד...

 321. ערעור על חוות דעת מומחה כאשר האיש קיבל על עצמו את המומחה / בית הדין הגדול 1371174/2

  אדם קיבל על עצמו לחלק את הנכסים עם אשתו לפי חוו"ד של אקטואר. כעת הוא מערער וטוען שהאקטואר טעה. בית הדין דחה את דבריו וקבע שכיון שקיבל על עצמו אינו יכול לטעון כך.

  קראו עוד...

 322. סמכות בית הדין לאכוף פסק דין שלו כאשר שאר הדיון מתנהל בבית המשפט / בית הדין הגדול 1382852/1

  בית הדין קבע כי בית דין שנתן להסכם גירושין תוקף של פסק דין יכול וחייב לאכפו, ואין בכך תביעה חדשה.

  קראו עוד...

 323. בית דין שקבע כי הצדדים ינהלו התמחרות אחרי שכבר נקבע תחילה כי חוות דעתו של האקטואר של בית הדין היא הקובעת / בית הדין הגדול 1390474/2

  בני זוג התגרשו, בבעלותם היתה תחנת מוניות, שנוהלה ע"י האיש. בית הדין קבע שהאיש יקנה את חלקה של האשה ע"פ חוות דעת של אקטואר שימונה ע"י בית הדין. האיש שילם את מחצית השווי שקבע האקטואר. לאחר מכן הביאה האשה חוות דעת של אקטואר משלה שלפיה העסק שוה יותר מפי 20 ממה שקבע המומחה מטעם בית הדין. לכן חזר בו בית הדין וקבע שהצדדים יתמחרו. על כך ערער האיש בטענה שכבר היה פסק דין שבו נקבע שיסמכו על האקטואר של בית הדין. בית הדין הגדול קיבל את הערעור וביטל את ההתמחרות, אך קבע שהאשה זכאית לחקור את האקטואר ולהציג לפניו שאלות.

  קראו עוד...

 324. חיובו של בית הדין האזורי לפסוק לפי הנחיית בית הדין הגדול / בית הדין הגדול 1336937/2

  בית הדין האזורי פטר אב מדמי מדור לבניו. האם ערערה לבית הדין הגדול שקבע שהאב חייב לשלם, והשיב את התיק לבית הדין האזורי שיקבע את גובה החיוב. בית הדין האזורי השיב שכיון שלדעתו אין מקום בנסיבות האלה לחייב דמי מדור, הוא מנוע מלעשות כן. בית הדין דחה את טענת בית הדין האזורי וקבע שבמקרים מעין אלה עליו ללכת לפי הנחיית בית הדין הגדול. אבל בסופו של דבר החזיר את התיק לבית דין אזורי אחר.

  קראו עוד...

 325. טענה על בית הדין שלא חקר ודרש דיו / בית הדין הגדול 1355956/3

  בית דין בגדול פטר אדם מתשלום כתובה לאחר שלא הוכחו הטענות שהוא הגורם לגירושין. האשה ערערה וטענה שבית הדין לא דרש וחקר דיו כדי למצוא ראיות לכך שהאיש אשם. בית הדין הגדול הבהיר שאין חובת בית הדין לתור אחר ראיות, וזוהי חובתו של בעל הדין.

  קראו עוד...

 326. עיכוב ביצוע פס"ד כיון שהוגש עליו ערעור, אף שהערעור מתעכב / בית הדין הגדול 1113045/11

  בית הדין הורה לעכב ביצוע פסק דין כיון שהוגש עליו ערעור, אף שבינתים מסיבות שאינן תלויות בצדדים הדיון בערעור מתעכב.

  קראו עוד...

 327. מינוי מורתו של הילד למפקחת על הסדרי השהות בין הילד לאמו / בית הדין הגדול 1146574/11

  בין הילד לאמו לא מתקיימים הסדרי שהות וראיה בהעדר פיקוח מתאים. המורה של הילד הציעה שהילד יפגוש את אמו בבית הספר בפיקוח המורה. האב מתנגד משום שלטענתו יש בכך משום התערבות בית הספר בסכסוך שבין ההורים. בית הדין דחה את טענתו.

  קראו עוד...

 328. בקשה לדחות הגבלות שהוטלו על אדם עד שיתן גט, עד לאחר שמיעת ערעורו / בית הדין הגדול 1373002/7

  אדם טען שכיון שמתן גט הוא בלתי הפיך, שכן האשה לא תרצה להתקדש לו מחדש, יש לדחות את מתן ההגבלות עליו עד לאחר שמיעת ערעורו. הרב שלמה שפירא הבהיר כי מנגד יש לשקול את המשך עיגונה של האשה. ועוד, גם אם יקבע שהוא פטור ממתן גט הלא היא לא תרצה לשוב אליו.

  קראו עוד...

 329. בקשת רשות ערעור על החלטה בדיין יחיד שטרם נומקה / בית הדין הגדול 1363489/8

  דיין יחיד נתן פסק דין אותו הגדיר כהחלטת בינים שתנומד מאוחר יותר. הרב שלמה שפירא קבע שהחלטה בלתי הפיכה אינה החלטת בינים גם אם הדיין כינה אותה כך. ושאין תוקף להחלטה בדיין יחיד שלא נומקה.

  קראו עוד...

 330. חובת הבעל במזונות אשתו שאינה חייבת בגט / בית הדין הגדול 1325589/4

  בית הדין פסק שהאשה אינה חייבת בגט, ולכן פסק שכל עוד לא קיבלה את גיטה חייב הבעל במזונותיה.

  קראו עוד...

 331. שמיעת ערעור ללא הפקדת ערובה להוצאות וקביעת ההורה המחזיק כששני ההורים מחזיקים בשוה / בית הדין הגדול 1409803/1

  אשה ערערה לבית הדין. הבעל התבקש להשיב ולא השיב, אך טען כי אין לשמוע את הערעור לפני שתפקיד האשה ערובה להוצאות. ביץ הדין דחה את טענתו. הבעל טען שכיון ששני הצדדים מחזיקים בילדים בשוה, אין האשה זכאית להגנה על ההורה המחזיק שיש לברר שיש לו סידור מגורים. בית הדין דחה את טענתו. בית הדין הורה לעכב את מה שאינו הפיך עד שמיעת הערעור, אך לא לעכב את ההפיך.

  קראו עוד...

 332. ערעור שהותנה בהפקדת ערבות שלא ניתנה / בית הדין הגדול 1269036/5

  בית הדין התנה שמיעת ערעור בהפקדת ערבות. הערבות לא הופקדה בזמנה, ולאחר הזמן הציעה המערערת ערבות צד ג (ללא הפקדה) במקום הפקדת ערבות. בית הדין דחה את בקשתה.

  קראו עוד...

 333. חיוב הוצאות שהוטל על צד שלא שיתף פעולה והוקפא כשנודע שגם הצד השני לא השלים את כל אשר היה עליו להשלים / בית הדין הגדול 1194533/3

  אשה סרבה במשך שנים לשתף פעולה עם בית הדין ולא הגישה מסמכים. האיש הגיש. לאחר שנים קנס בית הדין את האשה וגם הורה לה לפצות את הבעל, ולאחר מכן הגישה האשה את כל המסמכים. כעת נודע שגם בין המסמכים שהגיש הבעל היו חסרים כמה מסמכים. בית הדין הקפיא את חיובי האשה. האיש טוען שגם אם החסיר כמה מסמכים, הרי לאורך כל הדרך שיתף פעולה עם בית הדין, בעוד שהאשה לא עשתה כן. לכן התקבל ערעור האיש.

  קראו עוד...

 334. דחיית בר"ע כאשר בית הדין קמא לא הורה על כינוס נכסים / בית הדין הגדול 1190078/10

  אשה ערערה על פסק דין שבו נאמר שאם הצדדים לא יצליחו למכור את הדירה יתבצע כינוס נכסים. האשה ערערה בטענה כי היא רוצה לרכוש את חלקו של הבעל. בית הדין קבע כי אין צורך בערעור שכן היא יכולה לעשות זאת כבר כעת.

  קראו עוד...

 335. הצורך בבדיקה גנטית כשעולה חשד שהאשה אינה בתה הביולוגית של האשה המוחזקת כאמה / בית הדין הגדול 1177776/3

  אגב תיק גירושין טען אדם שהוא פטור מכתובה כי אשתו היא בת מאומצת וכנראה אינה יהודיה. בית הדין ברר את הדברים והתברר שהבת נולדה לאמה ברוסיה, בעיר מרוחקת ממקום מגוריהם, לאחר שנות עקרות רבות ובגיל 44. לכן הורה בית הדין על בדיקה גנטית. וזו לא התבצעה. בית הדין הגדול אישר את יהדותה של האשה בלי בדיקה.

  קראו עוד...

 336. חובת אדם במדור ילדיו הדרים בדירת האם / בית הדין הגדול 1383279/1

  בית הדין קבע שהאב חייב במדור ילדיו הגרים בדירת האם.

  קראו עוד...

 337. אדם שמעוניין לקנות את חלק אשתו בדירה לאחר שתמה ההתמחרות ולאחר שאדם שלישי זכה בה / בית הדין הגדול 1382426/1

  בית הדין קבע שתתקיים התמחרות על דירה. לאחר שזכה בה אדם שלישי מבקש האיש לשלם את הסכום שהתחייב האדם השלישי ולקנות את חלקה של אשתו. בית הדין דחה את בקשתו.

  קראו עוד...

 338. חיוב גט לאשה שהגישה תלונות שוא כנגד בעלה / בית הדין נתניה 900530/1

  אשה הגישה במשטרה תלונות שוא כנגד בעלה , ומררה את חייו. היא טוענת שהיא רוצה שלום בית, אבל בית הדין חייב אותה להתגרש.

  קראו עוד...

 339. דמי מזונות במשמורת משותפת / בית הדין הגדול 1336642/1

  בית הדין הגדול קבע שאב חייב בדמי מזונות ומדור גם כאשר במשך מחצית הזמן הילדים שוהים אצלו.

  קראו עוד...

 340. תשלום מזונות ומדור במשמורת משותפת / בית הדין הגדול 1163727/2

  בית הדין הגדול קבע שגם במשמורת הקרובה להיות משותפת יש מקום לחייב את האב במזונות ומדור.

  קראו עוד...

 341. פירוק שותפות בדירה מבלי שניתן גט או חיוב גט / בית הדין הגדול 1342658/1

  אדם זקן שנזקק לדיור מוגן עזב את ביתו, ותבע את פירוק השותפות בדירה. בית הדין האזורי לא חייב את האשה בגט, אך הורה על פירוק השותפות. בית הדין הגדול קבע שכל עוד הצדדים נשואים זכאית האשה לגור בדירת הצדדים, ואין לפרק את השותפות.

  קראו עוד...

 342. ערעור שהוגש לאחר זמנו בלי ראיות/ בית הדין הגדול 1113291/9

  הרב שלמה שפירא דחה בקשת רשות ערעור שהוגשה לאחר זמנה, מבלי להביא ראיות לטענות עליה היא מתבססת.

  קראו עוד...

 343. פיקוח מורה על מפגש בין ילד לאמו בבית הספר / בית הדין הגדול 1146574/11

  בית הדין קבע כי מורה יכול לפקח על מפגש בין ילד לאמו, ואין בכך משום התערבות או נקיטת עמדה בסכסוך בין הוריו של הילד.

  קראו עוד...

 344. ערעור על פסק דין שלא נחתם כדין / בית הדין הגדול 1409437/1

  לבית הדין הוגש ערעור על פסק דין שלא נחתם כדין ע"י הדיינים. בית הדין הגדול קבע כי בינתים אין על מה לערער, אך קבע קביעות כדי שלא להטריח את בית הדין ואת הצדדים פעמיים.

  קראו עוד...

 345. הסכם עם הקדש שלא אושר ע"י בית הדין והתגלה אחר שנים / בית הדין הגדול 1404254/1

  בית הדין פסל הסכם עם הקדש שלא אושר ע"י בית הדין. וסרב לדון בו מחדש.

  קראו עוד...

 346. חיוב רועה זונות בכתובת אשתו גם ללא התראה / בית הדין הגדול 1375421/1

  אשה גילתה שבעלה מבקר קבוע אצל זונות. לכן ביקשה גט וכתובה. ב"כ הבעל טען שאין לחייב את הבעל בכתובה, כיון שלא התרו בו, וכיון שמעשיו נובעים מכפיותיות שהוא לא שולט בה. בית הדין דחה את הטענות האלה. וכלשונו: הערעור נדחה, וחבל שהוגש.

  קראו עוד...

 347. פרשנות הסכם הנותן זכות מוגבלת בזמן / בית הדין הגדול 1383352/1

  בני זוג שהתגרשו חתמו על הסכם שקובע שלאשה יש שלשה חודשים לקנות את חלקו של הבעל בדירה ע"פ הערכת שמאי, ואם לא תצליח לעשות כן תוך שלשה חדשים תעבור הזכות לבעל. נחלקו בני הזוג בשאלה האם למנות את שלשת החדשים מיום חתימת החוזה או מיום הגשת דו"ח השמאי (שהתעכב באשמת הצדדים). בית הדין פרש את החוזה כפי שנראה מהסכמת הצדדים ולאו דוקא כפי לשונו. ועסק גם בדיני תנאים.

  קראו עוד...

 348. אשה שנכס של הקדש רשום על שמה ומבקשת למכרו ולהעביר את ההקדש למקום אחר / בית הדין הגדול 1389698/3

  אדם שנפטר לפני עשרות שנים צוה שביתו בתל אביב ישמש בית כנסת ובית מדרש לחסידי גור. האשה שהנכס רשום על שמה היום מבקשת למכור אותו, בטענה שאין היום חסידי גור בתל אביב, ואת ההקדש תעביר למקום אחר. בית הדין קבע שאי אפשר לשנות את הגדרת ההקדש.

  קראו עוד...

 349. סרבן גט שנים רבות מבקש ליותר לו לעיין בתיק הגיור של אשו כדי להוכיח שכלל אינה צריכה גט / בית הדין הגדול 809968/7

  בית הדין דחה את בקשת רשות הערעור של סרבן גט שביקש שיותר לו לעיין בתיק הגיור של אשתו.

  קראו עוד...

 350. חיוב דמי טיפול לאדם שתביעה שהגיש לבית הדין מנעה את הטיפול עליו הורה בית הדין / בית הדין הגדול 1113045/10

  בית הדין חייב את הצדדים בתאום הורי ע"י שירותי הרווחה. האב הגיש תביעה למשמורת לבית הדין, ולכן שרותי הרווחה אינם מוכנים לבצע את התאום ההורי. לכן חייב בית הדין האזורי את האב בדמי טיפול. בית הדין הגדול קיבל את ערעורו של האב, וסבר שאי אפשר למנוע את זכותו של אדם להגיש תביעות לבית הדין, גם אם כתוצאה מכך ימנעו שרותי הרווחה מנתינת תאום הורי

  קראו עוד...

 351. ערעורו של אדם העושה דין לעצמו ומפר את החלטות בית הדין / בית הדין הגדול 1391227/9

  בית הדין הגדול קבע כי אין לדון בערעורו של אדם כל עוד בינתים הוא עושה דין לעצמו ומפר את החלטות בית הדין האזורי. בפרט שיכול הוא לפתור את הבעיה הדחופה שבשלה הוא מערער אם יודיע שהוא מקבל את החלטת בית הדין האזורי כל עוד היא בתוקף. לאחר מכן יוכל לערער עליה.

  קראו עוד...

 352. דין בית כנסת שעומד על קרקע עירונית ואין מסמכים המוכיחים את עשייתו הקדש / בית הדין הגדול 1383993/1

  עיריית תל אביב הקצתה לפני 90 שנה שטח לבית כנסת, שנבנה על הקרקע מתרומות המתפללים. לא נמצאו מסמכים המעדים על כך שהמקום הוגדר רמית כהקדש. בית הדין קבע שהמקום הוא הקדש שידון בבית הדין למרות העדרם של המסמכים.

  קראו עוד...

 353. תביעת הוצאות משפט ללא הוכחה שאכן הוציא את ההוצאות האלה / בית הדין הגדול 1159793/5

  אשה תבעה הוצאות משפט גבוהות. הנתבע דרש שתוכיח שאכן הוציאה הוצאות אלה. האשה השיבה שתבעה את ההוצאות לא מפני שהוציאה אותן אלא הוצאות משפט לדוגמא, כדי להרתיע. בית הדין קבע שאמנם רשאי בית הדין לפסוק הוצאות לאו דוקא כשיעור המוכח, אבל הבסיס לחיוב הוצאות הוא ההוכחות על שעור ההוצאה.

  קראו עוד...

 354. איזון עסק שמאות שערכו כערך השמאי העובד בו / בית הדין הגדול 1388245/2

  שמאי הקים חברה לשמאות רכב, שהוא השמאי העובד בה. גירושין הביאו לפירוק בית השמאי. ובית הדין מינה שמאי לשום את חברת השמאות. בית הדין האזורי הלל את השמאי, וקבע שמדובר במוניטין אישי בלבד, ושבלא עבודתו אין ערך לחברה. בית הדין הגדול דחה זאת ואמר שיש ערך עצמי לחברת השמאות.

  קראו עוד...

 355. דרישה לתיאום הורי טרם השתת קנסות בעניין / בית הדין הגדול 1304264/4

  בית הדין קבע שיתקיים תהליך תיאום הורי בעניין הפרת המשמורת. האם בקשה לערער ולדרוש שיושתו קנסות. בית הדין דחה את ערעורה על הסף.

  קראו עוד...

 356. דחיית ערעור שלא הראה טעות בפסק הדין אלא רק הטיח האשמות חסרות בסיס בבית הדין, ולאחר התנהלות בזיונית / בית הדין הגדול 1393082/1

  אדם שהוא ועורך דינו התנהלו תוך בזיון בית הדין הגיש ערעור שלא היתה בו הצבעה על טעות של בית הדין.

  קראו עוד...

 357. חובת בית דין אזורי לשמוע לבית הדין הגדול, וחובת בית הדין לשמוע לטענות על צרכי הילדים / בית הדין הגדול 1214738/4

  בית הדין קבע כי בית הדין האזורי חייב לשמוע לבית הדין הגדול. וכן קבע כי בדיון על מזונות צריכים צרכי הילדים להתברר עד תום, ויש מקום לשמוע את כל טענות האם בכך.

  קראו עוד...

 358. אדם שניסה לרמת את בית הדין ולהציג קבלה על ערעור קודם / בית הדין הגדול 936295/46

  אדם חויב להפקיד ערובה על כל ערעור שיגיש. הוא הגיש ערעור והציג קבלה על תשלום קודם.

  קראו עוד...