הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

מאמרים שנכתבו על ידי הרב אברהם הרוש

 1. ***הסכם גירושין שכתוב בו שידונו לפי דין תורה

  בהסכם גירושין נכתב שחלוקת הרכוש תעשה לפי דין תורה. באי כוח האישה בקשו לחזור בהם מההסכם או לטעון כי הדין יקבע לפי דין תורה והביצוע לפי החוק. בית הדין דחה את דבריהם כיוון שההסכם חתום על ידי הצדדים, מדקדקים בלשון השטר.

  קראו עוד...

 2. הדרך לקביעת יהדותה של תורמת ביצית / פד"ר 1216693/1

  האם ילדה את בנה מביצית של תורמת אנונימית, והיא מבקשת לקבוע כי הוא רשאי להינשא כדת משה וישראל. על פי החוק התורמת צריכה להיות בת דתה של הנתרמת, אולם בית החולים אשר ביצע את ההפריה הסתמך על מרשם האוכלוסין בלבד. בית הדין עמד על כך שעל פי פסיקת בג"ץ הפרטים הרשומים במרשם האוכלוסין אינם מהווים ראיה אפילו לכאורה לנכונותם, ולכן יש לברר אם התורמת היא יהודיה. עמדת ב"כ היועץ המשפטי לממשלה היא שאין לבית הדין סמכות להורות על הבאת הראיה לפניו, אולם בית הדין הוכיח מלשון החוק שיש לו סמכות לכך, וגם הציע דרך אחרת פשוטה וקלה לבירור יהדותה של התורמת ללא חשיפת העובדה שתרמה ביצית.

  קראו עוד...

 3. גיורת שהסתירה כוונתה לקיים קשר זוגי עם אינו יהודי / פד"ר 1229182/1

  קראו עוד...

 4. חיוב תוספת כתובה בתובעת גירושין / פד"ר 1158116/2

  קראו עוד...

 5. פשרה שלא מן הדין בחיוב כתובה / פד"ר 1105762-3

  קראו עוד...

 6. תשלום הלוואה שנטלה האשה לפרנסת הבית לפני גירושין - פד''ר 148578-14 - ביה''ד באר שבע

  קראו עוד...

 7. קיום הסדרי שהות בעידן קורונה 1186300/4

  קראו עוד...

 8. כללים בפרשנות שטר (והסכם ממון) -פד''ר - 1182883-6 - ביה''ד באר שבע

  קראו עוד...

 9. דחיית בקשה לשינוי הסכם גירושין לאור פגיעה בזכות הקטינה / פד"ר 1045761-4

  קראו עוד...

 10. אשה שבגיטה נרשמה טעות בשם אביה. הטעות הועתקה מרישומו במשרד הפנים ובתעודת הזהות שלה / בית הדין באר שבע 104334/3

  אשה ששם אביה ברישומי משרד הפנים היה שגוי, והשגיאה הועתקה לגט, נישאה שנית וילדה. בית הדין הכשיר את ילדיה.

  קראו עוד...

 11. חלוקת נכסים בין בני זוג, ובעל דין שהוחזק שקרן / בית הדין באר שבע 133004/5

  קראו עוד...

 12. דרך חישוב דמי מזונות / בית הדין באר שבע 1161022/12

  בית הדין פסק פסק דין עקרוני, עוד בטרם הכרעת השאלה במקרה הספציפי שלפניו. השאלה העקרונית היא האם לחשב את דמי המזונות לפי צריכתם של הילדים, או שיש לקחת בחשבון את העובדה שהם גרים בבית שבו אנשים רבים ונר לאחד נר למאה, ולכן חלקם בהוצאות פוחת.

  קראו עוד...

 13. חיוב אב בהוצאות פעוטון וצהרון / בית הדין באר שבע 1161022/12

  בית הדין חייב אב בתשלום עבור פעוטון וצהרון

  קראו עוד...

 14. טענת אדם שקנה מגרש ולוה הלוואה כאשר אין ראיה לאף אחת מהטענות אלא מדבריו / בית הדין באר שבע 1237405/8

  בני זוג התגרשו והאשה טוענת שבעלה קנה מגרש באתיופיה. הבעל אומר שאכן קנה את המגרש אלא שגם לקח הלואה לצורך הקניה, ואם רוצה האשה להתחלק עמו במגרש - שתתחלק אף בהלואה. האשה טוענת ששטר ההלואה מזויף. אך כיון שגם האשה מודה שאינה יודעת על קיומו של המגרש אלא מפי הבעל, קבע בית הדין שאם נאמן הוא שקנה נאמן אף שלוה.

  קראו עוד...

 15. פרשנות סעיף להסכם גירושין / בית הדין באר שבע 1176983/3

  בני זוג התגרשו, וחתמו על הסכם שבו מוותר הבעל על כל הזכויות הפנסיוניות של האשה, ואילו האשה מוותרת על כל הזכויות הפנסיוניות של הבעל "למעט תשלום הפנסיה בשיעור של 25% שצבר הבעל במקום עבודתו ו/או סיום עבודתו." נחלקו הבעל והאשה בשאלה האם הבעל חייב לאשה 25% מכל הזכויות שצבר במשך ימי נישואיהם, או מכל הזכויות שיצבור כל ימי חייו. תוספת המלים "סיום עבודתו" מלמדת כדברי האשה, לכן הכריע בית הדין בדעת רוב כדברי האשה.

  קראו עוד...

 16. בן המתנכר לאמו ככל הנראה באשמת אביו / בית הדין באר שבע 1197864/14

  בתיק יושב דיין יחיד בהסכמת הדצדדים. הצדדים קבעו הסדרי שהיה של הילדים אצלם. ואולם, אחד הבנים מתנכר לאמו ועבר לגור אצל אביו. האם טוענת שגרמה לכך השפעתו של אביו. לכן מבקש אביו לפטור אותו מתשלום המזונות. בית הדין קבע שטובתו של הילד מחייבת את שובו לאמו, ואת קיום ההסכם.

  קראו עוד...

 17. כתיבת שם אדם שהכל קוראים לו רק בשם משפחתו / בית הדין באר שבע 1376271/2

  בני זוג התגרשו. אביה של האשה נקרא בפי כל רק בשם משפחתו. לאשה סודרו שני גיטין לחומרא.

  קראו עוד...

 18. מחילת קטן על חלקו בירושה לסבתו אשת המנוח, כדי להתאים את חלקו למגיע לו ע"פ חוק המדינה / בית הדין באר שבע 1384001/1

  אדם נפטר, וע"פ ההלכה יורשים אותו בניו, וכן בני בנו המנוח, ששניהם קטינים ע"פ חוק, ואחד מהם קטן ע"פ ההלכה. בית הדין קבע שאם הבן הקטן, בהיותה אפוטרופסית, יכולה לחתום על מחילתו על חלקו, והדבר טוב אף לו.

  קראו עוד...

 19. סתירת הדין ע"י הערכאה המקורית, סופיות הדיון, וניכוי סכום שהממונה שדן בו לא נתן דעתו לפסק העתידי / בית הדין באר שבע 814876/11

  לבני זוג היו כמה חשבונות בנק. האשה פרעה חוב משותף מאחד מהם, וביקשה שבעלה ישא בחצי הסכום. בית הדין קבע שהבעל ישא בחצי הסכום, אך קבע שהחשבון שממנו נפרע הסכום הוא משותף. משום כך, ביקש הבעל לסתור את הדין. שהרי אם החשבון משותף - הרי שכבר פרע את חלקו. ב"כ האשה התנגד, ואמר שאי אפשר לסתור את הדין באותה ערכאה שדנה בו. בית הדין האריך לברר שהערכאה המקורית יכולה ואף צריכה לסתור את הדין אם טעתה. אבל לגוף הנושא הנידון הוא סבר שהצדק עם האשה.

  קראו עוד...

 20. הטלת שכר טירחת רואה חשבון שחקר הברחות על הצד המבריח, וכשהתנגד לחקירה / בית הדין באר שבע 1178541/9

  אדם הבריח נכסים, ואף התנגד לחקירה. לכן הטיל עליו בית הדין את הוצאות רואה החשבון שחקר את הדברים.

  קראו עוד...

 21. חיוב בהוצאות משפט לבעל דין שהמתין לתורו זמן ארוך ובסוף הלך / בית הדין באר שבע 1381772/3

  אשה ועורך דינה המתינו זמן ארוך לתורם בבית הדין. לבסוף עזב עורך הדין את המקום והורה גם לאשה שלא תתייצב, כיון שנקבע לו דיון אחר במקום אחר. בית הדין דן בתביעת הבעל לחייב את האשה בהוצאות משפט, כיון שעו"דו גבה את שכ"ט על אותו יום.

  קראו עוד...

 22. זוג שנקבע שצריכים בירור אם יכולים להנשא, נישאו בנישואין פרטיים והאשה הרה, ומבקשים היתר להנשא. הם מעלימים מידע מבית הדין / בית הדין באר שבע 1390100/1

  זוג שנאמר שהם צריכים בירור אם רשאים להנשא, נישאו בנישואין פרטיים והאשה הרה. הם מעלימים מידע מבית הדין ומבקשים היתר להנשא.

  קראו עוד...

 23. כתובה לאשה שטענה שבעלה נהג כלפיה באלימות והוא זוכה / בית הדין באר שבע 1224675/4

  אשה תבעה שלום בית אך בדיון עצמו אמרה שרצונה להתגרש, כך רצה גם הבעל. האשה התלוננה במשטרה על ארועי אלימות מצד בעלה, והוא נשפט וזוכה. בית הדין פטר את האיש מתשלום הכתובה.

  קראו עוד...

 24. קנס לאדם שאינו נוהג כבוד בבית הדין / בית הדין באר שבע 1313311/7

  בית הדין דן בשאלה האם להטיל קנס שלא מן הדין על מי שאינו נוהג כבוד בבית הדין.

  קראו עוד...

 25. חיוב מזונות לאב שהכנסותיו נמוכות וסמכות בית הדין כשהתביעה הוזכרה אך לא נפתחה רשמית / בית הדין באר שבע 1383613/9

  בדיוני בית הדין עלה נושא המזונות. בית הדין שלח את האיש לפתוח תיק בנושא, והתברר שבינתים פתחה האשה תיק בבית המשפט. בית הדין קבע שכיון שפתיחת התיק הרשמית נעשתה משיקולים פרוצדורליים בלבד הסמכות נתונה לו. בית הדין קבע שאין לחייב את האב במזונות מעל ליכולתו.

  קראו עוד...

 26. גט שנמסר בשתי מסירות בגלל ספק בשם האשה שתוקן בין מסירה למסירה / בית הדין באר שבע 1182906/2

  בית הדין הסתפק בשאלה כיצד לכתוב את שם האשה. לכן כתב גט והבעל מסרו לאשה, ולאחר מכן תוקן השם בגט והבעל מסרו שנית.

  קראו עוד...

 27. בית דין ובית דין שקול במתן גט / בית הדין באר שבע 1417679/2

  הרב אברהם הרוש קבע שלכתחילה גט צריך להמסר בבית דין, ולכן לא יהיה בית דין שקול. ובדיעבד אינו מעכב.

  קראו עוד...

 28. דחיית בקשת אב למשמורת בלעדית והתר יציאה מהארץ לבן שמתנכר לאמו / בית הדין באר שבע 1197864/21

  בן המתנכר לאמו חי עם אביו. בית דין דחה את בקשת האב להעביר את המשמורת אליו ולאשר את צאת הבן עמו מהארץ.

  קראו עוד...