הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

שאלות ותשובות

שינוי מדיניות של וועד הבית בעניין תשלום על דירה ריקה

הרב עמוס ראבילו

ועד הבית יכול לשנות את המדיניות שנהג בה אם אין זה שינוי של התקנון, ובתנאי שיודיע על כך לדיירים מראש.

פרנסת אשת אב שאינו בדעתו

הרב עמוס ראבילו

למרות שבני האב חייבים לכבד את אשתו, אין להם חובה לפרנסה מממונם אלא כחלק מדיני צדקה. במקרה בו לאישה יש ילדים משל עצמה החובה מוטלת על ילדיה ולא על בני האב.

דיווח למשטרה על חשדות פליליים במועצה מקומית

הרב עמוס ראבילו

מותר לדווח למשטרה על חשדות לעברות פליליות כאשר החשדות מבוססות מאוד. במקרים אחרים אין לעשות כך.

מכירת דירה ראשונה

הרב עמוס ראבילו

בגמרא מבואר שזה סימן לא טוב למכור דירה ראשונה. אעפ"כ הפוסקים העלו כמה וכמה מקרים בהם לא תיהיה בעיה במכירה זו.

קיצוץ בימי החופשה בניגוד לסיכום בזמן הקבלה לעבודה

הרב אורי סדן

ימי החופשה שסוכמו עם העובד הם המחייבים. ואם מעסיק רוצה לשנות את התנאים באמצע התקופה זו הרעת תנאים, ואם העובד התפטר בעקבות הרעת התנאים הרי זה כאילו פוטר.

תשלום דמי תיווך כאשר המידע הגיע בעקיפין מהמתווך

הרב עמוס ראבילו

לקוח ראה דירה על ידי מתווך, והעביר את המידע לחברו. אע"פ שהמידע הגיע ללקוח בעקיפין מהמתווך, לא מגיע לו תשלום דמי תיווך, כיוון שההנאה לא נבעה ישירות מהמתווך. אולם הלקוח שהעביר את המידע פעל לא כראוי.

תאונת דרכים- בור או אדם המזיק?

הרב עמוס ראבילו

בתאונת דרכים, אין להחשיב את אחד הצדדים כבור, אפילו אם עצר לגמרי, אלא כאדם המזיק.

תשלום לוועד הבית למפרע

הרב הלל גפן

נחלקו הפוסקים מהו מעמדו של וועד הבית, האם כמנהל של חברה או כשליח הדיירים. נפקא מינא במחלוקת זו היא האם הוועד יכול למחול על חובות הדיירים. לכן במקרה כזה כדאי שהדיירים ישלמו כדי לצאת ידי כל הדעות.

דיווח לא נכון לבנק כדי לקבל משכנתא

הרב הלל גפן

אסור לדווח לבנק נתונים לא נכונים כדי לקבל משכנתא, כיוון שאסור לגנוב את דעת הבריות.

הורדת שיעורים מהאינטרנט

הרב יובל חסיד

אתר לשמיעת שיעורים התיר לשמוע שיעורים ממנו אך לא להוריד אותם. אולם, אדם שרוצה לשמוע את השיעור במהירות יותר גדולה ומיד למחוק- מותר לו לעשות כן.

ריבית בקרדיטפלייס

הרב אורי סדן

חברת קרטידפלייס מציעה למשקיעים לרכוש חשבוניות של ספקים לחברות במחיר מופחת. אם החברה החייבת תשלם את החוב בזמן- המשקיע לא הרוויח, אך אם החברה תשלם לספק באיחור, המשקיע ירוויח מההפרש ככל שהאיחור בתשלום יהיה גדול יותר. כיוון שהמשקיע קונה את החשבונית (=החוב) לגמרי, אין בדבר זה ריבית.

חזרה ממקח בקניה מיד שניה לאחר תשלום בצ'ק בנקאי

הרב יובל חסיד

קונה אינו רשאי לבטל עסקה אחרי ששילם בצ'ק בנקאי ללא סיבה טובה, כגון, מום במקח.

תשלום על חבילה שאבדה בדואר ואח"כ נמצאה

הרב עמוס ראבילו

אדם הזמין מוצר באינטרנט וכשלא הגיע קיבל את כספו בחזרה. לימים נמצא המוצר. אע"פ שמדובר בחברה של גויים עליו להודיע להם על המציאה מדין קידוש ה'.

האם מותר להמר בפייס טוטו ווינר

הרב עמוס ראבילו

הימורים רגילים אסורים לדעת השולחן ערוך ומותרים לדעת הרמ"א. ישנם פוסקים שסוברים שהגרלות הנערכות על ידי קניית כרטיס מותרות לכל הדעות, ויש החולקים עליהם.

תקלה ברכב שכור

הרב יובל חסיד

מי ששכר רכב ובמהלך הנסיעה התקלקל הרכב, יש מקרים בהם יהיה פטור מתשלום כיוון שקלקול זה נחשב כמתה מחמת מלאכה. אולם אם חתמו על חוזה שכירות, החוזה מחייב, וברוב החוזים מחייבים את השוכר בתשלום אם הרכב התקלקל גם אם השתמש בו שימוש רגיל.

אישה שעזבה את הבית, האם צריכה להשתתף בתשלומי שכירות הדירה

הרב עמוס ראבילו

האיש חייב בתשלום עבור מגורי אשתו, והאישה פטורה מתשלום עבור מדור האיש.

האם מותר לקחת כסף שנשכח בכספומט?

הרב יובל חסיד

אדם שראה כסף בתוך הכספומט לא יוציאנו כי אחרי כמה זמן הכסף נבלע אוטומטית חזרה ולא מחייבים את החשבון של המושך. אבל אם כבר הוציא אין אפשרות לחייבו להחזיר לבעלים, ועליו להשתדל לברר מי הוא.

הנחה בתשלום לחוגים- האם יש בזה ריבית

הרב אורי סדן

למרות שהנחה בתשלומים אסורה מדיני ריבית בתשלום לחוגים אין בעיה של ריבית

מתווך הראה דירה, וקרוב של הקונה טוען שראה קודם

הרב יובל חסיד, הרב עמוס ראבילו

למתווך מגיע תשלום, אפילו אם קרוב של הקונה טוען שראה קודם, כיוון שהחתן אינו אחד הקונים אלא רק שליח שלהם ולכן אין לראות במעשיו התחלה.

גבאי מחל על חלק מסכום הנדר

הרב עמוס ראבילו

גבאי בית הכנסת אחרי לניהול הכספים של בית הכנסת. אבל אין לו סמכות לוותר על כספים של בית הכנסת בלי תועלת ברורה לקהילה.

נתינת מעשר כספים לפני שקיבל בשכר

הרב עמוס ראבילו

מותר להפריש מעשר כספים לפני שקיבל את המשכורת או הקצבה.

ריבית והצמדה בהוצאה לפועל

הרב עמוס ראבילו

כאשר בעל חוייב בתשלום מזונות והוא לא עומד בהתחייבות שלו, האישה פונה להוצאה לפועל ושם גובים מהבעל ריבית והצמדה על החוב. אם הבעל לא משלם בזדון ולא כיוון שאין לו לשלם- אין בכך איסור ריבית. אך אם הבעל לא משלם בגלל שאין לו נראה שיש בכך בעיה של ריבית.

בית כנסת שנבנה על 'שטח ירוק'

הרב הלל גפן

האם מותר לבנות בית כנסת על שטח המיועד להיות שטח ציבורי ירוק ולא שטחי ציבור? הרישום בטאבו מעיד מי הוא הבעלים האמיתי על השטח, ולכן אסור לבנות בית כנסת על שטח כזה. מכאן עולה שאסור לכתחילה להתפלל בבית הכנסת כזה, כיוון 'שאין קטגור נעשה סנגור'.

פיצויי פיטורים לעובדת שהתחילה לעבוד אחרי גיל 67

הרב עמוס ראבילו

גם לפי דין תורה מגיעים לעובד פיצויי פיטורים, או כיוון שכך המנהג או מדינא דמלכותא דינא (http://dintora.org/publication/38). עובד שהתחיל לעבוד אחרי גיל פרישה לא זכאי לפיצויי פיטורים לפי החוק, ולכן גם לא לפי דין תורה.

מעמדו של תצהיר בדין תורה

הרב עמוס ראבילו

מה מעמדו של תצהיר כאשר הרישום בטאבו סותר אותו? תצהיר נחשב להודאת בעל דין, וחלק מהפוסקים סוברים שבמקרים מסויימים הוא נחשב לקניין. במקרה של סתירה בינו ובין הרישום בטאבו נחלקו הדעות, דעת החזון אי"ש היא שהקניין גובר, ודעת פוסקים אחרים שהרישום בטאבו גובר.

תחרות עסקית במכירת מטפחות

הרב עמוס ראבילו

האם מותר לעובד להתחרות במעביד שלו? אם מדובר על תחרות בתוך בית העסק של המעביד הדבר אסור, אבל אם מדובר על תחרות במקום אחר, תחרות זו תהיה מותרת ברוב המקרים, אם לא תגרום למעביד לפשיטת רגל.

הסתרת מידע בשידוכין

הרב עמוס ראבילו

אישה הסתירה מבעלה שעברה התעללות מינית לפני החתונה. לאחר זמן האישה תובעת גירושין. הבעל רוצה לתבוע תביעת נזיקין מכל מי שהסתיר ממנו את המידע- האישה, ההורים, השדכנית ורב הקהילה. אע"פ שבכל פעולת קניין הסתרת מידע עלולה להיות אונאה או גניבת דעת, בשידוכין נחלקו הפוסקים איזה מידע מותר להסתיר. יש פוסקים שאסרו להסתיר כל מידע רפואי או אחר, ויש פוסקים שהתירו אם לא מדובר במידע שיוביל למקח טעות, כיוון שפעמים אנשים נמנעים מהיכרות בצורה לא מוצדקת. אפילו לפי הפוסקים שסוברים שאסור להסתיר מידע אין באפשרות הבעל לתבוע תביעת נזיקין כי מדובר על פחות מנזקי גרמא.

מדיניות בית הדין לדיני ממונות

הרב עמוס ראבילו

בית הדין לדיני ממונות פועל במרחב המשפטי בישראל מכוח חוק הבוררות. לכן אם נתבע לא מגיע לדין לפני שחתם על שטר בוררות לא ניתן להפעיל מולו סנקציה חוקית. לעומת זאת פסק הדין של בית הדין לאחר אישרורו תקף ככל פסק דין אחר ומכובד ע"י חברות האשראי.

חזרה מהסכם בתוך שבועיים

הרב עמוס ראבילו

החוק מאפשר לחזור מהסכם בתוך שבועיים. לדעת בית הדין ארץ חמדה גזית, חוק זה מחייב אף בדין תורה.

גבאי שמפלה מתפלל בגלל סכסוך אישי

הרב עמוס ראבילו

הגבאי הוא שליח המתפללים ועל כן אסור לו לערב שיקולים אישיים בהתנהלותו בבית הכנסת.

איום בתביעה לבית משפט כדי לגרום לחייב לשלם את חובו

הרב עמוס ראבילו

האיסור לפנות לערכאות שאינן דין תורה קיים כבר בעצם הגשת התביעה וההתדיינות בפניהם ולא רק בשלב הכרעת הדין. לכן אין להגיש תביעה לבית משפט על מנת לאיים על הנתבע, ולגרום לו לבוא לדין תורה. אך לאיים עליו בלבד ללא הגשת תביעה ממש כדי לגרום לו לבוא לדין תורה, מותר.

כיצד בית הדין יכול לעזור במקרה של אדם קנה רכב משומש ולא שילם את מלוא הסכום?

הרב יובל חסיד

האם עיכוב בתשלום על רכב משומש יכול להוות עילה לביטול המכירה? כאשר הקונה רק מתעכב בתשלום, אין דבר זה מהווה עילה לביטול מכירה, אבל אם סביר להניח שהוא לא ישלם כלל, ניתן לבטל את המכירה. במקרה בו המוכר לא רוצה לבטל את המכירה, החוב יגבה ע"י פסק דין, ובעזרת הוצאה לפועל.

האם די ברוב יהודי או שיש צורך ברוב יהודי של 61 חברי כנסת?

הרב אורי סדן

מותר וראוי להקים ממשלת הנסמכת על רוב יהודי גם אם איננו רוב מוחלט (61).

כפל כתובה

הרב עמוס ראבילו

בתי הדין בארץ ישראל נוהגים לחייב במקרים מסויימים כפל כתובה, ופיצויי גירושין. יש דיינים שמצמצמים את התשלום מאוד, ויש כאלו שמרחיבים יותר ומחייבים את התשלום הנ"ל אפילו במקרים שבהם אין הגירושין ביוזמתו של הבעל.

האם צוואה צריכה את הסכמת היורשים

הרב עמוס ראבילו

צוואה אינה צריכה את הסכמת היורשים, אך חז"ל הדריכו לא להעדיף בן אחד יותר מחברו.

זכות ההפגנה ואיסור התפילה בימי הקורונה

הרב עדו רכניץ

על פי המשפט העברי יש מספר סיבות לכך שיש איסור על תפילות במניין בזמן שיש היתר לקיים הפגנות

השתתפות השכנים בתשלום עבור הוצאות בניה

הרב יובל חסיד

שכנים שחתמו והסכימו לתוספות בניה של אחד השכנים ותוספות אלו השביחו את הנכס שלהם, לדוגמא מעלית חדשה- עליהם להשתתף בהוצאות אלו לפי גודל הדירה.

קנה דירה עם בעיית איטום וחוייב בבית משפט

הרב יובל חסיד

ראובן קנה דירה משמעון. לאחר זמן תבע אותו שכנו החדש בבית משפט אזרחי על בעיית איטום שנובעת מדירתו. לאחר מכן התברר שהעניין נדון בבית דין ושם יצא המוכר- שמעון, זכאי. אין באפשרותו של הקונה- ראובן לתבוע את המוכר שישלם את הפסדיו.

חנות שלא נוהגת לפי חוק הפיקדון

הרב הלל גפן

לפי החוק חנות שאינה נוהגת לפי חוק הפיקדון ניתן להתלונן עליה לפני המשרד לאיכות הסביבה. לפי ההלכה ניתן לעשות כך רק אם היא נעשית על פי ההגבלות הנובעות מהלכות לשון הרע.

עזיבת דירה שכורה לפני הזמן בגלל רטיבות ועובש

הרב אבישי קולין

ניתן לעזוב דירה שכורה ללא הודעה מראש כאשר יש בה נזק חוזר ונשנה של רטיבות ועוב, אם לא נאמר בחוזה השכירות אחרת.

האם מדינת ישראל היא מדינה יהודית?

הרב עדו רכניץ

רבים מפוסקי ההלכה פסקו כאפשרות השניה, שלמדינת ישראל יש את המעמד והסמכות של מלך ישראל. כעת (בשנת תש"פ) מדינת ישראל מקיימת רק חלק חשוב מהחובות התורניות שלה, כגון, הגנה צבאית על אזרחי ישראל, קיום מערכת צדקה ציבורית, קיבוץ גלויות, תמיכה כספית בתלמידי חכמים, יישוב הארץ, שיפוט על פי ההלכה בתחום הגירושין, וקביעת יום השבת כיום מנוחה. על השאר עלינו להתפלל.

מתווך שלא תפקד כראוי, והלקוח סגר עם קונה אחר

הרב יובל חסיד

הלקוח שהביא מתווך הדירות לא סגר את העסקה והתעכב איתה הרבה זמן. מותר למוכר לסגור עסקה עם קונה חדש ואין בזה בעיה של מי שאינו עומד בדיבורו.

מסירת מספר טלפון לאחרים

הרב עמוס ראבילו

אין למסור מספר טלפון חסוי או מספר שיודעים שבעליו לא מעוניין בכך.

מי משלם על הדברת עכברים, השוכר או המשכיר?

הרב עמוס ראבילו

אם אדם רגיל היה מזמין חברת הדברה לבעיית העכברים הזאת, על המשכיר לשאת בעלויות ההדברה.

שכר עובד שנקבע מראש האם ניתן לשנותו בעקבות התארכות העבודה

הרב עמוס ראבילו

אם סיכמו על שכר מסוים אין לשנותו אפילו אם העבודה התארכה מאוד.

סמכות המדינה להפקיע רכוש

הרב עמוס ראבילו

למדינה יש זכות להפקיע רכוש לטובת הציבור כאשר מדובר על קריטריונים ברורים ולא מוטים. סמכות זו מבוססת על דינא דמלכותא דינא, ועל הפקר בית דין הפקר.

תשלום דמי תיווך, כאשר הקונה ראה את הדירה לבדו

הרב יוני רוטנברג

מותר לקונה לקנות דירה הנמצאת בתיווך, אם נודע לו עליה ללא שום עזרה מהמתווך. אם יש הסכם בלעדיות בין המוכר והמתווך, על המוכר לסדר את ענייניו מול המתווך, ואין זה קשור לקונה.

זכות קדימה בדירה שנפלה בירושה

הרב הלל גפן

יורשים שירשו דירה וכולם רוצים לגור בה ולקנות את חלק האחים אחרים, עליהם להגיע להסכמה בדרך של גוד אואגוד. כלומר, אחד האחים יציע סכום שבו הוא מוכן לקנות את הדירה ויאמר לאחרים- קנה אתה במחיר זה או שאני אקנה במחיר הזה.

הלנת שכר

הרב עמוס ראבילו

איסור הלנת שכר קיים גם אצל קבלן ולא רק אצל שכיר.

אי השתתפות בסדנא בגלל מחלה

הרב עמוס ראבילו

אדם לא השתתף בסדנא בגלל מחלה. אם המחלה לא היתה צפויה וידועה הוא רשאי לקבל את כספו בחזרה.

חיוב קופאית על חוסרים בקופה, תפיסה ממעסיק שלא שילם פנסיה, ושימוש במוצרים שנשלחו בטעות

הרב עמוס ראבילו

ניתן לתבוע קופאית על חוסרים שנוצרו בקופה, אע"פ שלפי החוק לא ניתן לגבות את החוסרים מיידית מהמשכורת של העובד. במקרה ומעסיק לא שילם כראוי פנסיה והחוב ברור ניתן לתפוס מהמעסיק את הכסף ששייך לעובד. מוצרים שנשלחו בטעות יש להחזיר לשולח. אך אין חובה לטרוח ולשלוח אותם על חשבונו אלא יש להודיע על כך לשולח.

האם ניתן לחייב משרד אדריכלות שדווקא עובדת בכירה תעבוד, ותביעה על טעויות ונזקים

הרב אורי סדן

כששוכרים משרד שוכרים את כל העובדים של המשרד ולא ניתן לדרוש שדווקא עובד מסויים יטפל בענייני השוכר. מאידך, אם היו טעויות שגרמו לנזקים לשוכר על עובדי המשרד מוטלת האחריות לפצות על הנזקים הללו.

אונאה בגודל הדירה

הרב עמוס ראבילו

במקום מסוים המנהג הוא לשלם שכר דירה לפי גודל הדירה. המשכיר אמר לשוכר שגודל הדירה הוא 130 מ"ר. כעבור זמן התברר שהדירה קטנה יותר. במקרה זה יש אונאה למרות שמדובר בקרקע. אבל אם המשיך לגור בדירה אחרי שנודע לו על כך, ואחרי זמן רוצה לקבל את ההפרש לא יוכל לעשות כך.

אתר הכנסת

האם יש לקיים הסכמים פוליטיים

הרב עדו רכניץ

בניגוד לחוק הנוהג, על פי ההלכה יש תוקף הלכתי מחייב להסכמים פוליטיים ולא ניתן להפר אותם, למעט מקרים בהם יפסוק בית הדין שההסכם נוגד את טובת הציבור. פורסם בעלון שבת בשבתו, פרשת משפטים תש"פ

השלכות שונות מכך שמעסיק לא הפריש פנסיה

הרב עמוס ראבילו

מעסיק שלא משלם פנסיה בזמן לא עובר על בל תלין, אך עליו לספר על כך לעובד כדי שיוכל להציל את זכויותיו.

האם מותר לקבל פרות מגנן המטפל בגינות של אחרים?

הרב עמוס ראבילו

גנן נוהג לכבד את ידידו בפירות מגינה שבה הוא עובד. הגנן טוען שבעל הגינה מרשה לו לקחת פירות מהגינה כרצונו. ההלכה אוסרת ליהנות משומרי פירות שיש חשש שגנבו מהמעסיק שלהם. אך שם מדובר על אנשים שהם בחזקת גנבים, אך גננים בימינו בשדה פרטית לרוב אינם גנבים אלא קיבלו רשות ליטול. בנוסף, יש מקום לומר שחז"ל אסרו לקנות מהגנב והגזלן, אך לא לקבל מתנה.

האם יש איסור ריבית בנתינת הטבה למשלמים במזומן במקום באשראי?

הרב עמוס ראבילו

אין איסור ריבית במתן הנחה למי שמשלם במזומן במקום באשראי. ובכל זאת, מומלץ לבית העסק לחתום על היתר עיסקא כללי לכל עסקיו.

ירושה בקצבת נכות

הרב עמוס ראבילו

נכה זכאי לקבוע מוטבים שיקבלו קצבה מביטוח לאומי לאחר מותו בגין הנכות שלו. הנכה רשאי לרשום זם אנשים שאינם יורשים לפי דין תורה (ללא צוואה) כיוון שהמענק מוענק ע"י המדינה ואינו רכוש של הנכה ולכן לא קשור לדיני ירושה.

פניה של עובד סוציאלי לבית המשפט ללא היתר מבית דין

הרב יובל חסיד

כחלק מעבודתו של עובד סוציאלי עם נוער, הוא צריך להיעזר בבית המשפט, למשל, כאשר הנער או הוריו מסרבים לשתף פעולה. במקרה כזה אין צורך בהיתר מבית דין כיוון שבתחומים אלה בית הדין אינו עוסק וכן יש בהם משום הצלת נפשות או הצלת ממון ואז מותר לפנות לבית המשפט מיד.

את מי לתבוע על ליקויים במטבח

כאשר מגישים תביעה לבית דין, מומלץ לתבוע כל מי שיכול להיות לו קשר לתביעה.

ריבית במטבעות וירטואליים

הרב עמוס ראבילו

מטבעות וירטואליים אינן נחשבים ככסף לעניין הלכות ריבית אלא כ'סחורה' ולכן יש בהם חשש ריבית.

סירב לחתום בוררות האם נחשב סרבן?

הרב עמוס ראבילו

אם נתבע מסרב לחתום על שטר בוררות בית הדין לא ידון בנושא, ולכן הוא נחשב כסרבן.

עזרה בשכירות דירה לבני זוג לא נשואים

הרב עמוס ראבילו

מותר להורים לתמוך בבנם ע"י סיוע בשכר דירה אע"פ שהוא גר בדירה עם בת זוג ללא נישואין.

תשלום לשדכן שלא הציע הצעות מתאימות

הרב עמוס ראבילו

אין צורך לשלם לשדכן אם ההצעות שהציע לא הגיעו לידי פגישה כיוון שלא היו מתאימות.

תשלום על עבודה שהופסקה ע"י המעסיק והתשלום רק לאחר השלמת העבודה

הרב עמוס ראבילו, הרב חיים בלוך

במקרה בו המעסיק קיבל את העבודה לידיו ולא השתמש בה עליו לשלם עליה, אע"פ שאחד מהתנאים היה שהתשלום יהיה רק אחרי שישתמש בעבודה.

האם יש תוקף לחוק המכר?

לדעת בית הדין יש תוקף לחוק זה שנקבע לתקנת בני המדינה ונועד למנוע מקבלנים לאחר במסירת הדירות לדיירים.

היתר פניה לערכאות

בכדי לקבל היתר פניה לבית המשפט יש להגיש קודם תביעה לבית הדין הרבני

ייצוג ע"י עורך דין או שליח בבית דין רבני

הרב עמוס ראבילו

מותר למנות שליח שיופיע ויסייע לנתבע בדיון, וע"פ המנהג הנתבע לא חייב להיות נוכח בדיון. אעפ"כ לרוב בית הדין דורש את נוכחות שני הצדדים על מנת לברר את האמת בצורה הטובה ביותר.

עזיבת דירה בגין חשבון מים גבוה

הרב עמוס ראבילו

אין לשוכר רשות לעזוב את הדירה בגין חשבון מים גבוה. אולם יש לערוך את החשבון בצורה הוגנת לשני הצדדים.

חובה לגלות פגמים בדירה

הרב עמוס ראבילו

ככלל, מוכר דירה צריך לגלות לקונה את המומים שידועים לו. אם המומים הם כאלו שהאנשים מקפידים עליהם- עליו לספר מה הם הפגמים. אם אנשים לא מקפידים עליהם אך הם מורידים את ערך הדירה- עליו להוריד את המחיר אך הוא לא חייב לספר מדוע.

החובה לתת פרוטוקול לצדדים הדנים בדין תורה

הרב הלל גפן

לפי דין תורה אין כלל חובה לרשום פרוטוקול, אך לפי תקנות הדיון של הרבנות הראשית ישנה חובה להכין פרוטוקול ולהעביר את הפרוטוקול לעיון הצדדים.

תשלום על גזל מצווה

הרב הלל גפן

מתפלל תרם כסף עבור פתיחת ההיכל, ובסופו של דבר אחר פתח. הרב המשיב ציין שאין חובה לשלם על גזל של מצווה מעין זו. אך מצד שני אין לו חובה לשלם את התרומה שהוא תרם.

האם מותר לפנות לבית המשפט ללא פניה לבית דין בחובות ברורים?

הרב עמוס ראבילו

כאשר יש לאדם חוב ברור, לדוגמא שיק שחזר, או משכיר שרוצה לגבות משוכר את החשבונות שלא שילם, מתעוררת השאלה האם יש צורך לפנות קודם לבית דין או שזה הליך פשוט של גביה ואין צורך בהיתר. למעשה נחלקו בדבר הפוסקים ולכן יש להחמיר ולתבוע את החייב לבית דין.

למי שייכת מתנה שנתנה לפרילנסר

הרב הלל גפן

ההלכה אומרת שכאשר שליח לקנייה קיבל מתנה מהמוכר היא מתחלקת בין השליח והמשלח. אך אם השליח הוא פרילנסר והמתנה נתנה עבור שירותו האדיב, היא שייכת לעובד ולא לחברה.

פירק ארון על סמך מידות לא נכונות, האם חייב להרכיב?

הרב עמוס ראבילו

אדם רצה לקנות ארון בגובה 1.90 כי תקרת דירתו נמוכה. הוא בירר על ארון שהמוכר אמר שגובהו מתאים. לאחר הפירוק התגלה שגובה הארון הוא 2.30. הקונה לא חייב להרכיב מחדש את הארון כיוון שלא היה צריך להעלות על דעתו שהמוכר נותן לו מידות כה שגויות.

טיול עם כלב מפחיד

הרב עמוס ראבילו

אין איסור לטייל עם כלב שנראה מפחיד כאשר הוא קשור כראוי. אולם אין זו מידת חסידות להפחיד אחרים.

לא הגיעו לאירוח מחמת אונס

הרב עמוס ראבילו

משפחה הזמינה חדרי אירוח. שלוש מבנות המשפחה לא הגיעו, מחמת אונס. אם הם שילמו מקדמה, עליהם להשלים את מלוא הסכום. אלא אם כן ישנו מנהג שונה או נחתם חוזה אחר.

שכירות דירה במקום אסור

רבני משפטי ארץ

מי שמיקם דירה במחסן עבר על חוקי התכנון והבנייה. השוכר את המחסן לא עבר שום עבירה לפי חוקי התכנון והבנייה, ולכן מותר לו לשכור את הדירה. בנוסף, אין לחייב משום לפני עיוור את מי שהכשיל אחרים בדינא דמלכותא דינא כאשר המלכות עצמה אינה אוסרת זאת.

תשלום על קבצים במחשב נייד שניזוק

הרב יובל חסיד

אדם מועד לעולם וחייב לשלם על נזקיו. אם הזיק למחשב ולא ניתן לשחזר את הקבצים שהיו בו, גם אם אין להם שווי בשוק, חובה על המזיק לשלם עבור שעות העבודה שיצטרכו להשקיע כדי לחדש את העבודה.

תיקון גנרטור על השוכר או על המשכיר

הרב עמוס ראבילו

המשכיר צריך לתקן דברים שהתקלקלו בדירה המושכרת שהם עיקר גדול מישיבת הבתים והחצרות. גנרטור אינו עומד בקריטריונים הללו ואין חובה על המשכיר לתקנו.

דייר בבית משותף מסרב לאשר ביצוע תיקונים בביתו

הרב עמוס ראבילו

דייר לא רשאי למנוע מועד הבית לבצע תיקונים בדירתו הנדרשים לטובת שאר הדיירים והבניין, ואם יש לו טענות על כך עליו לדון בהם בבית דין. מצד שני ועד הבית לא רשאי לנקוט באלימות ולפגוע ברכוש הדייר כדי לבצע את התיקון הדרוש.

גובה התשלום למודלית שלא סוכם עימה על שכר מראש

הרב הלל גפן

נערה בת 15 עבדה כמודלית עבור מאפרת. המאפרת לא אמרה לה מראש מה השכר והיא שמעה מחברה שהשכר הוא 500 שקלים. בסוף העבודה המאפרת רצתה לשלם רק 100 ש"ח. הנערה סירבה לפרסום התמונות הן בגלל המחיר והן בגלל שלא היתה מרוצה מהופעתה. בנוגע לגובה השכר- המאפרת לא אחראית למה שנאמר ע"י החברה לנערה, והיא יכולה לשלם רק את הסכום הפעוט יותר. ואם הנערה מסרבת לפרסם את התמונות (המאפרת לא מנסה לחייבה לכך) לא מגיע לנערה כלל שכר, ויש מקום למאפרת לתבוע על אובדן זמנה וטרחתה.

תשלום דמי תיווך כאשר הודיע לפני סגירת העסקה שאינו מוכן לשלם דמי תיווך

הרב משה צבי כהן

מתווך ביצע את עבודתו נאמנה ורגע לפני סגירת העסקה טען המזמין שלא ישלם לו דבר כיוון שאין לו צורך בתיווכו והוא יכול להשיג אחר. למתווך מגיע שכר מלא. ואפילו אם לא נחתם חוזה ביניהם ולכן באופן פורמאלי לפי חוק המתווכים ייתכן שלא מגיע לו שכר, נראה שבמקרה כזה אין לחוק תוקף בדין תורה.

עסקה בשוק המניות על ידי שליח לעניין ריבית וזיכוי מס

הרב שמואל פולצ'ק

שליח משקיע בשוק המניות עבור משלחו ושומר לעצמו חלק מהרווחים. באופן זה אין כלל חשש של איסור ריבית.

התקין דלת בצורה לא טובה ונפלה, האם חייב לשלם על נזקים שנגרמו בשעת הנפילה?

הרב עמוס ראבילו

אומן התקין דלת ונפלה כעבור כמה שנים וגרמה נזק. הלקוח היה חייב לדווח בזמן לאומן שיבוא לתקן את הדלת. אם עשה כך והתיקון לא הועיל יש מקום לחייב את המתקין בגלל דיני גרמי, ובגלל שידע שמסתמכים על מומחיותו.

תשלום דמי תיווך בלי הודעה מראש

הרב משה צבי כהן

שוכר יזם פרסום של הדירה המושכרת לו ותבע לאחר מכן דמי תיווך. אין לו זכות לתבוע דמי תיווך. ראשית, ישנם פוסקים שאין מקום לתבוע דמי תיווך אלא אם כן ברור ואנן סהדי שהנהנה היה שוכר את שירותיו של המתווך. בנוסף, כיוון שחוק המתווכים תקף לפי דין תורה, וחוק זה נועד להתמודד בדיוק עם מציאות כזאת אין לו זכות לדמי תיווך.

האם מותר לפטר עובד שלא מוכן להתחסן?

הרב אורי סדן

ניתן לפטר עובד הנמצא במגע עם לקוחות ובמידה וידבק יגרם נזק למקום העבודה, אחרי שהמעסיק יתרה בו ויודיע לו כי סירובו להתחסן יגרום לפיטוריו.

דיווח למשטרה על מי שמוכר חומרים מזיקים לציבור

הרב הלל גפן

מי שמוכר חומרים מזיקים לציבור הוא מזיק, ומותר לדווח עליו למשטרה כדי שיפסיק לבצע את מעשיו הרעים.

גרימת נזק לחיסון קורונה על ידי ביטול תור לחיסון בזדון

הרב אבישי קולין

(א) אסור להזמין תור לקבלת חיסון ולבטלו, מתוך כוונת זדון, משני טעמים: משום איסור גרימת נזק, ומשום איסור הפרת הבטחה - 'מחוסר אמנה'. (ב) יש בסיס הלכתי לחייב בתשלום את מבטל התור בזדון, במקרה שלא ניתן להשתמש עוד במנת חיסון שנשמרה עבורו.

השבת אבידה בחפץ שאין בו סימן

הרב עמוס ראבילו

אם מצא חפץ שאין בו סימן ולא ניתן לדעת האם המאבד שם לב לאבידתו והתייאש וכבר הגביה את המציאה- המציאה שייכת לו כפי שיטת הש"ך.

גזל ולא יודע למי להשיב, ורוצה לתרום ולהיכנס להגרלה לתורמים

הרב עמוס ראבילו

מי שגזל ולא יודע ממי, ועושה בזה צרכי הרבים, אסור לו ליהנות מהתרומה לרבים. ולכן אסור לו להשתתף בהגרלה שנעשית לתורמים.

גביית דמי מזונות מכספי ירושה של אבא שלא שילם

הרב עמוס ראבילו

ניתן לתבוע את היורשים ולגבות מכספי הירושה את דמי המזונות שהאבא לא שילם. אולם התובעת צריכה להיות האימא ולא הבת.

הפסקת הסכם שכירות באופן חד צדדי

הרב משה צבי כהן

כדי להפסיק הסכם שכירות יש צורך בטענות מהותיות ולא כל טענה עשויה להתקבל. בשאלה שלפנינו העלו השוכרים טענה שתמיד צריכה להיות הדדיות בין השוכר והמשכיר, אך המשיב העלה שאין הדבר כן, ובכל אופן טענותיהם להפסקת השכירות אינן מתקבלות.

תשלום למתווך כגומר או כמתחיל

הרב עמוס ראבילו

כאשר מתווך עסק רבות בעסקה מגיע לו תשלום גדול יותר ממתחיל, אפילו שלא הוא עצמו זכה לסיים את העסקה.

פיטורי אישה לאחר חופשת לידה

רבני משפטי ארץ

אישה שפוטרה בניגוד לחוק זכאית לפיצויים ולקנסות הכתובים בחוק. אולם גובה הפיצוי נתון לשיקול דעת בית הדין.

קניית מוצר על מנת להשתמש בו ולהחזירו לאחר מכן

הרב עמוס ראבילו

אין לרכוש מוצר על מנת להשתמש בו ולהחזירו לאחר מכן.

למי שייך כסף שנמצא באוטובוס

הרב עמוס ראבילו

כסף שנמצא באוטובוס ללא סימן שייך למוצא ולא לחברת האוטובוס.

הגבלת תחרות עסקית של פועל לשעבר

הרב אבישי קולין

לרוב לא ניתן למנוע מפועל לשעבר לפתוח עסק מתחרה באותו התחום, אא"כ הפועל עלול למוטט את העסק הקודם, או הוא משתמש במוניטין של המעסיק לשעבר או בסוד מקצועי.

ילדים המשחקים בחצר השכנים ומפריעים למנוחה

הרב עמוס ראבילו

שכן יכול למחות על רעש בשעות המנוחה. אם הרעש מגיע מדירה בבניין משותף או חצר משותפת- הוא רשאי למחות מצד הלכות שכנים, ואם זה מבניין מעבר לרחוב- מצד המנהג.

כסף שנמצא ע"י ילד באוטובוס ונלקח ע"י המורה

הרב עמוס ראבילו

ילד שמצא כסף באוטובוס הכסף שייך לילד או לאביו ואין לקחת ממנו את הכסף. אם נטלו ממנו את המציאה ישנה חובה להשיב לו (כדי לצאת ידי שמיים).

מתווך שטרח בתיווך ולבסוף המוכר חזר בו

הרב הלל גפן

מתווך שטרח עבור עסקה זמן רב ולבסוף המוכר חזר בו מהסכמתו למכור, לא זכאי לקבל תשלום על עבודתו.

עץ של משכיר שנפל והזיק את השוכר

הרב עמוס ראבילו

ישנם מקרים מסוימים בהם יחויב המשכיר לשלם לשוכר אם השאיר בחצר עץ המשיר ענפים ועלול לפגוע. כגון, אם השוכר אמר למשכיר שהעץ עלול ליפול ואכן כל אחד היה אמור להבין את זה, ונגרם נזק לרכוש של השוכר ניתן לחייב את המשכיר בתשלום לצאת ידי שמיים, ולדעת חלק מהפוסקים בתשלום מדינא.

בית כנסת בבניין מוריד את ערך הדירה

הרב עמוס ראבילו

בית כנסת שהוקם ברשות בבניין מגורים, ודיירים חדשים לא רוצים לקנות דירה מתוך חשש לדברי הט"ז, אפילו אם הוא מוריד את ערך הדירה אין אפשרות לפנותו. אולם אין סיבה לחשוש לגור בבניין זה גם לדעת הט"ז.

להערים על חברת ביטוח

הרב עמוס ראבילו

אסור להערים על חברת ביטוח אפילו אם החברה שייכת לגויים.

תשלום למשפחתון מפוקח

הרב עמוס ראבילו

במשפחתון מפוקח כללי התשלום נקבעים על ידי המדינה גם בכל מה שנוגע לסגרים השונים.

מכירת דירה לשותף נכרי

רבני משפטי ארץ

אישה היתה נשואה לגוי. כאשר החלה בתהליך התחזקות היא התגרשה ממנו. במסגרת פירוק השיתוף היא רצתה למכור את חצי הדירה לבעלה הנכרי. בתשובה נכתבו מספר סברות להקל במקרה זה ולמכור את הדירה לשותף הנכרי.

הוספת דיירים ברחוב והסתרת נוף

הרב הלל גפן

מותר להוסיף דיירים ברחוב ללא הסכמת הדיירים. בנוגע לנזק שנגרם כתוצאה מהסתרת הנוף, רוב הפוסקים סוברים שאין טענת נזק כזו בדיני שכנים.

נזק שנגרם לאולם על ידי אחד האורחים

הרב עמוס ראבילו

אחד האורחים גרם נזק לאולם בו נערכה החתונה. השוכר של האולם הוא שומר שכר ולכן פטור משמירה על קרקעות ולא חייב לשלם על הנזק שאירע לאולם.

נתינת מעשר כספים לארגון לסיוע משפטי

הרב עמוס ראבילו

נחלקו הפוסקים האם כספי מעשר חייבים להימסר לצדקה ממש או גם למצוות אחרות. עמדת המכון היא שניתן לתת מעשר כספים גם למצוות אחרות ולכן ניתן לתרום לארגון לסיוע משפטי.

ישיבת קרובי משפחה בוועדה הממנה רב

הרב עמוס ראבילו

אסור לקרובי משפחה לשבת בוועדה הממנה רב, כיוון שלוועדה יש דין של בית דין ועליה לשמור על כללים אלו. זאת בניגוד לעמדת כמה פוסקים שראו בוועדה שותפות בעלמא שלא צריכה לעמוד בקריטריונים של בית דין.

מחלוקת האם דייר שילם דמי וועד הבית

הרב עמוס ראבילו

כאשר דייר טוען ששילם דמי וועד הבית ויו"ר הוועד טוען ומסתמך על הפנקס שהדייר לא שילם- ידו של הוועד על העליונה, כיוון שהוועד הוא גוף ציבורי. אולם אם וועד הבית מאמין לדייר, זה חלק מסמכותם והם רשאים למחול על החוב הזה.

ילדים שיחקו בכדור ואחד השכנים נפגע

הרב עמוס ראבילו

ילדים שרגילים לשחק בחצר מסויימת והשכנים לא מחו בהם- פטורים מלשלם על נזק שנגרם לאחד השכנים שעבר שם. בין אם הם מעל גיל בר מצווה ובין אם הם מתחתיו.

אונאה בשכר של חשמלאי

הרב עמוס ראבילו

חשמלאי נתן הצעת מחיר של 800 שקל עבור עבודה. הלקוח חשב שאמר 1800 וביקש הנחה של 200 שקלים והעובד הסכים. המחיר נקבע על ידי המוכר בהסכמת הקונה, ובנוסף מותר לבקש הנחה אפילו אם יש בזה אונאה ובתנאי שההנחה ניתנת מרצון.

קניית ערבות מילד קטן

לכתחילה יש לקנות ערבות מילד שהוא בר מצווה ולא מקטן, וכן יש להקפיד שהערבות אינן גזולות (מתך הספר שו"ת משפטי ארץ חלק ב)

תשלומי ועד הבית בדירות מפוצלות

הרב עמוס ראבילו

גובה התשלום לועד הבית אמור להיקבע ע"פ מידת ההנאה של הדיירים וע"פ עצם השתתפותם בנכס. אולם במקומות מסוימים בארץ נקבעו מנהגים אחרים, שמשלמים וועד הבית לפי מספר יחידות הדיור, ומנהג עוקר הלכה.

מוסכניק שקלקל במקום לתקן

הרב עמוס ראבילו

אומן שהתרשל במלאכתו ולא ביצע אותה כראוי חייב לשלם על נזקיו.

השכרת דירה לחנות לקעקועים

הרב עמוס ראבילו

מותר להשכיר חנות לחנות לקעקועים אם כי עדיף למצוא עסק אחר.

פינוי בינוי בהלכה

הרב עמוס ראבילו

חלק מההליך של פינוי בינוי הוא חתימה על הסכמה להתדיין בפני בית משפט. אם רוב מוחלט של הדיירים כבר חתמו על כך מותר לחתום על הסכם כזה, אולם אם עדיין לא חתמו, יש לאסור חתימה כזאת. בנוגע לעצם חוק פינוי בינוי- חל בנוגע אליו הכלל של דינא דמלכותא דינא בהגבלות מסויימות.

תפיסת חנייה, תופס לבעל חוב?

הרב עמוס ראבילו

מי שתופס חנייה עבור אחר אינו נחשב 'תופס לבעל חוב'. אך האיסור לתפוס חניה נובע מלא תמנע טוב מבעליו

חובר בשגגה למערכת ביוב פיראטית, האם חייב לשלם

הרב משה צבי כהן

האם קבלן חייב לפרק גדר שנבנתה לא לפי ההזמנה

הרב עמוס ראבילו

גדר שנבנתה באופן כזה שהבעלים חייב לפרק אותה ולבנות אחרת- על הקבלן הבונה לשאת בהוצאות.

מבצע עימוד ששגה

הרב הלל גפן

מעמד שגה וגרם נזק גדול לסידור שהתבקש להוציא לאור. כדי להשיב לשאלה זו נדרת מומחיות ולכן המשיב נתן לשואל כיוון כללי בלבד מהן השאלות שבית הדין צריך לשאול כדי להשיב על שאלה זו.

האם יש ריבית בתשלום עמלה יותר גבוהה לבנק ממה שהבנק גובה?

הרב עמוס ראבילו

ריבית היא תשלום עבור 'המתנת מעות'. כאשר אין המתנת מעות אין גם איסור ריבית

הסכימה להרחבת בנייה ועכשיו מתחרטת מסיבות שונות

הרב עמוס ראבילו

ההסכמה להרחבת בניה צריכה להיות ללא טעות ברגע החתימה ואם אח"כ השתנתה המציאות לא ניתן לשנות את ההסכם

סכסוך עם שכן בנוגע לבעלות על שביל גישה

הרב עמוס ראבילו, הרב יוני רוטנברג

בדרך כלל השרטוט בעירייה יכול להוכיח למי שייך שטח מסוים. במקרה בו השרטוט לא נותן מענה ולא ניתן לגלות זאת על ידי מודד מוסכם אזי השטח נשאר משותף בין שני הצדדים הגובלים בשביל.

טכנאי מזגנים שניסה לתקן ולא הצליח באונס

הרב עמוס ראבילו

בדרך כלל כאשר פועל היה אנוס ולכן לא הצליח בעבודתו מגיע לו שכר. אבל אם ברור שלא נגרמה שום הנאה למעסיק- אין לו זכות לשכר. כמו כן אם העובד הודיע מראש למזמין שהואלא בטוח בתיקון על המזמין לשאת בעלות התיקון.

חובת הזנת פועלים

הרב עמוס ראבילו

המעסיק לא חייב לזון את הפועלים שלו בכל מקרה, אלא רק אם יש מנהג או בגידולי קרקע.

שכפול מפתח של מקווה ללא רשות

הרב עמוס ראבילו

אסור לשכפל מתפתח של מקווה עירוני ללא רשות, זאת כיוון, שאין לשנות מדעת בעל הבית אפילו אם מסתבר מאוד שהוא לא מקפיד

השתתפות בדוח חנייה שניתן לנהג

הרב עמוס ראבילו

אין חובה להשתתף בדוח חנייה שניתן לנהג.

הטבות בשכר לימוד אם לא לומדים

הרב עמוס ראבילו

אין לקבל הטבות הניתנות עבור שכר לימוד אם לא לומדים בפועל.

נזק לרשת של טניס שולחן

הרב עמוס ראבילו

תלמידים שאלו רשת למשחק טניס שולחן, מתחו אותה מעבר לראוי והיא נקרעה. במקרה בו שיקול הדעת שלהם היה סביר, אין מקום לחייבם כיוון שמעשה זה נחשב כ'מתה מחמת מלאכה', אך אם היה שיקול הדעת לא היה סביר יש לחייבם.

זכויות יוצרים בהעתקה עסקית

הרב עמוס ראבילו

לפי דין תורה יש הגנה על זכויות יוצרים. ולכן מי שפתחה רעיון עסקי מסויים לא ניתן להעתיק את הרעיון ולעשות אותו בלי לקבל את רשותה של היוצרת. אולם לא כל דבר מוגן בזכויות יוצרים ורק ככל שצורת הביטוי היא דומה לרעיון המקורי ישנה הגנה על זכויות אלו ואם צורת הביטוי אינה דומה אין הגנה לא מצד החוק ולא מצד ההלכה.

היתר פנייה לערכאות כאשר הוא הנתבע

הרב עמוס ראבילו

הנתבע לא צריך לקבל היתר פנייה לערכאות וכאשר תובעים אותו הוא יכול להתגונן כראוי בבית המשפט.

נוסע בתחבורה ציבורית שספק האם התחייב בתשלום

הרב עמוס ראבילו

נוסע בתחבורה ציבורית ששילם על כרטיס רשאי להחליף כלי תחבורה במשך 90 דקות והוא פטור מתשלום. במקרה והוא לא יודע אם עברו 90 דקות והמכשיר מקולקל הוא פטור מתשלום כיוון שלא מוטל עליו לדעת האם עבר הזמן.

תביעת מסעדה כיוון שכמעט נהרג מהאוכל במקום

הרב עמוס ראבילו

בדיני הנזיקין הדיינים בודקים מה הנזק שהתרחש ולא מה הנזק שכמעט התרחש. ולכן אם סועד במסעדה כמעט נהרג אך לא נגרם לו נזק ממשי אין למסעדה חובה לפצותו. אולם בית הדין רשאי לקנוס את המסעדה אם הוא רואה שמדובר על רשלנות פושעת ונפוצה שיש צורך לגדור את הציבור מהתנהגות כזו או דומה לה.

אבדה מדעת בארבעת המינים

הרב הלל גפן

אדם נטל לולב ממוכר על מנת לשאול את הרב האם הלולב כשר, וכשחזר המוכר לא היה שם. כיצד ינהג הלכה למעשה?

תשלום קופאית על טעויות בקופה

הרב עמוס ראבילו

החוק אוסר על מעסיק לנקות משכר הקופאית את החוסרים שהתגלו בקופה. אולם המעסיק רשאי לתבוע את העובדת על חוסרים אלו. מצד דין תורה העובדת אחראית על חוסרים ועליה לשלמם. לכן, המעסיק לא יכול לנקות לעובדת ישירות משכרה אך העובדת צריכה להשיב למעסיק את החוסרים במידה וידוע לה עליהם.

האם שואל שלא מדעת ששאל כדי לעשות טובה לחברו והזיק חייב לשלם על הנזק?

הרב עמוס ראבילו

אם אדם שאל שלא מדעת המשאיל רכב והזיק לו אין הוא יכול להיפטר מתשלום בגלל שעשה טובה כיוון שהוא נחשב כגזלן.

האם מותר לשכנים להתנגד לבניה של שכנם, והאם יש בהתנגדות זו משום מידת סדום?

הרב עמוס ראבילו

אף במקום בו יש מנהג שאסור להתנגד להרחבות בניין, השכנים יכולים להתנגד במקרה בו יש חשש מנזק עתידי

קבלן שהזיק ועשה עבודה רשלנית, האם חייב לשלם על נזקיו והאם זכאי לשכר על עבודתו?

הרב עמוס ראבילו

קבלן מיזוג עשה עבודה לא טובה ובעקבות כך הלקוח היה צריך להוציא הוצאות ולהפסיד ימי עבודה כדי לתקנה. הלקוח יכול לדרוש את תיקון הנזקים ולגבות את התשלום מהקבלן. אולם אם הקבלן הועיל לו במעשיו- עליו לשלם לו עבור התועלת. הוצאות עקיפות שנגרמו לללקוח אינן בתחום אחריות הקבלן.

נזק שנגרם לפועל במקום העבודה, האם המעסיק חייב לשלם לפי תנאי חברת הביטוח גם אם הוא לא מבוטח?

הרב עמוס ראבילו

פועל ניזוק במהלך עבודתו והמפעל לא היה מבוטח (לא ברשלנות אלא בגלל סירוב חברת הביטוח). המעסיק חייב לפצות את העובד לפי האחריות המורחבת המוטלת עליו בחוק, אולם דרך שומת הפיצויים תהיה על פי שיקול דעת בית הדין עד שיעור שיראה להם שהעובד מתפייס בו.

מי קובע באיזה בית דין יהיה הדיון, הלווה או המלווה?

הרב עמוס ראבילו

הלווה קובע תמיד באיזה בית דין יתקיים הדיון.

האם התחייבות המעסיק בע"פ להעסיק עובדת עד הפרישה מחייבת במקרה בו העסק נמכר?

הרב עמוס ראבילו

מעסיק התחייב לעובדת בע"פ להעסיק אותה עד הפרישה ואחר כך מכר את העסק לאחרים. התחייבותו מחייבת את עצמו כל עוד הוא מעסיק את העובדת, אך ברגע שמכר את העסק אין עליו שום חיוב כלפי העובדת.

כיצד יחזור בתשובה מי שהזיק ואינו יודע למי?

הרב עמוס ראבילו

מעיקר הדין המזיק פטור מתשלום כאשר הוא לא יודע למי הזיק. לפנים משורת הדין עליו לתרום את סכום הנזק לצרכי הרבים.

האם מותר לעורך דין לעסוק בתחום הנדל"ן? אם כן, כיצד יישמר מאיסורי תורה שונים?

הרב עמוס ראבילו

עורך דין העוסק בתחום הנדל"ן עלול לעבור על כמה איסורים (לדוגמא איסור ריבית). בתשובה זו אנו מפרטים מה הן הבעיות שבהן עורך דין העוסק בתחום עלול להיתקל וכיצד עליו להתמודד עימן.

האם ישנה חובה להמשיך לשלם למי שהגה רעיון למקורות לקבלת תקציב לבית כנסת?

הרב עמוס ראבילו

מי שעבד כמתווך והציע לבית הכנסת לקבל תקציב מהמדינה לא זכאי לכך שתמיד בית הכנסת יפעל דרכו.

מי צריך לשלם על הוצאות הובלת מקרר בדירת שותפות?

הרב עמוס ראבילו

מי שהביא רכוש לצורך שותפים וכל השותפים נהנים ממנו כולם צריכים להשתתף בהוצאות הנלוות להחזקת הרכוש המשותף

האם ישנו איסור ריבית בקבלת החזר מס על תרומות?

הרב עמוס ראבילו

רשות המיסים מעניקה לתושבים החזרי מס על תרומות. אם הבקשה הוגשה זמן מה לאחר התרומה הסכום נושא ריבית והצמדה. האם מותר לקבל את הריבית? התשובה לכך היא שאכן מותר לקבל את הריבית מכיוון שלא מדובר על הלוואה אלא על החלטת המדינה לשלם סכום מסויים וקביעתה שאם עבר זמן היא תוסיף לכך סכום שנקרא ריבית.

האם חובה לקזז את דמי השכירות בעקבות שיפוצים נרחבים של השכנים?

הרב עמוס ראבילו

שיפוצים הממררים את חיי השוכר אינם עילה להורדת דמי השכירות כיוון שברחבי הארץ המנהג הפשוט הוא שמשפצים. אולם אם בעל הדירה ידע על השיפוצים המתוכננים והעלים את המידע, ניתן לתבוע אותו ולדרוש החזר שכר דירה.

האם מותר לישיבה לקנוס את התלמידים על אי עמידה בסדרים?

הרב עמוס ראבילו

ישנן ישיבות הנוהגות לקנוס את התלמידים על אי עמידה בסדרי הישיבה. קנס זה אינו מוצדק אלא אם כן הדברים הוגדרו במפורש בעת קבלת התלמידים למוסד או הם ידועים ומוכרים כמנהג בכל הישיבות של אותו המגזר.

מי חייב לשלם על נזק שאירע לסאפ מושאל על ידי צד שלישי?

הרב עמוס ראבילו

ילדי השכנים הזיקו לסאפ מושאל. השואל חייב לשלם למשאיל על הנזק, אך ילדי השכנים צריכים להחזיר לשואל את הכסף שהוא שילם. ואם הם מתחת לגיל בר מצווה על הוריהם לשאת בתשלום חלקי.

האם מותר לעבוד כמתווך דירות?

הרב אורי סדן

מותר לעבוד כמתווך דירות אם נזהרים לא לרמות את הלקוחות

האם זה מוסרי לקנות דירה להשקעה כאשר זה גורם לעליית מחירי הדירות?

הרב אורי סדן

האדם הפרטי לא יכול להשפיע על מחירי הדיור בארץ ורק הממשלה יכולה לעשות כן. לכן אין בעיה מוסרית בקניית דירה להשקעה.

מהם הכללים הבסיסיים עליהם יש להקפיד בעריכת חוזה על פי דין תורה?

הרב עמוס ראבילו

באתר דין תורה יש חוזים המתאימים לדין תורה להרבה מהנושאים הממוניים. אולם פעמים לא ניתן לשכנע את הצד השני לחתום על חוזה כזה. למקרים אלו נכתבה תשובה זו ובה מוסבר בקצרה מהם הדברים המרכזיים עליהם יש להקפיד בעריכת חוזה כדי שיהיה תקף גם לפי דין תורה.

האם אסור לערוך שיפוצים בין השעות 1400-1600?

הרב עמוס ראבילו

השעות בהן יש להימנע מרעש נקבעו לפי חוק ואין איסור לעבוד בשיפוצים בין השעות 1400 ו1600, וכל הדיירים באו לדור במקום זה על דעת כן.

האם מותר לתבוע חברת ביטוח בערכאות

הרב עמוס ראבילו

אין איסור לתבוע חברת ביטוח, אפילו אם החברה תפנה לערכאות.

מוכר שאמר לקונה שמילא שמן והסתבר שלא מילא ובעקבות כך נהרס המנוע -האם המקח בטל?

הרב עמוס ראבילו

כאשר מוכר ידע על מום במקח ולא סיפר לקונה וכתוצאה מכך המוצר נהרס, המקח הוא מקח טעות והקונה רשאי להחזיר את המוצר למוכר.

האם שוכר חייב לתקן משאבת ביוב שהתקלקלה בגלל מגבונים?

הרב עמוס ראבילו

זריקת מגבונים לשירותים נחשבת כשימוש לקוי בדירה השכורה. לכן שוכר שעשה כך, ובחוזה שלו כתוב שעליו לשלם על כל הנזקים הנובעים משימוש לקוי, חייב לשלם על הנזקים שנבעו מהשימוש שלו. זאת בהנחה שמוכח שהוא אכן הזורק.

רטיבות שנוצרה בזמן שדירה היתה בידי מוכר ראשון - האם מוטל על המוכר הראשון לתקנה או על המוכר השני?

הרב עמוס ראבילו

חפצים שהונחו בחניה של בניין האם הם הפקר?

הרב עמוס ראבילו

אם יש על החפצים סימן צריך להכריז. אך אם מדובר במקום שהמאבד לא היה יכול להניח שלא יטלו אותו עוברים ושבים ועבר זמן רב מאז שהחפץ הונח שם, הדיירים יכולים לעשות בחפצים כרצונם.

האם צריך לשלם לשכן עבור בניית יסודות, והאם ניתן לחזור בו ממחילה?

הרב עמוס ראבילו

השכן חייב לשלם חצי מעלות בניית העמודים אם ברצונו להשתמש במה שעשה השכן. אך במקרה בו מחל בונה העמודים על התשלום- אין יותר חובה לשלם.

מצא חבילת בשר בחנות, כיצד ינהג?

הרב עמוס ראבילו

אם יש סימן צריך להכריז בקרבת מקום של האבדה שנמצאה אבדה ואת הפרטים שלך. ככה אולי כאשר יבואו פעם הבאה לקנות בחנות הזאת יראו את הפתק ויתקשרו אליך. ואם עבר זמן רב ואיש לא פנה, ניתן לרשום את הסכום בפנקס ולהשתמש בעופות. ב. אם אין סימן, יכול להשתמש על סמך זה שבדעתך להשיב אם המאבד יביא עדים שהבשר היה שלו.

שבר מנעול שהונח על אופניו, האם צריך לשלם?

הרב עמוס ראבילו

השובר מנעול שהונח על אופניו צריך לשלם. אלא אם כן הוברר לחלוטין שמדובר בגנב שלא יציית לדין.

האם מותר לתבוע עירייה על נזק, כשלפי דין תורה היא פטורה?

הרב עמוס ראבילו

מותר לתבוע עירייה על נזק שכזה, כיוון שמדובר על כסף שמראש ניתן לעירייה על מנת שתנהג בו לפי פסיקת בית המשפט וכן חברת הביטוח מתנהלת באופן דומה.

האם מותר להשקיע בקופת גמל שאין לה מסלול מפוקח

הרב עמוס ראבילו

ראוי להשקיע בקופה מפוקחת, אך המקל בעניין זה יש לו על מי לסמוך.

דרישה לוויתור על דמי תיווך כדי שהעסקה תתממש

הרב עמוס ראבילו

מתווך הוא עובד ולכן זכאי למלוא שכרו ואין זכות להפחית משכרו ללא הסכמה.

האם חובה לעקור שיח שמשיר עלים לחצר השכנה?

הרב עמוס ראבילו

אם לא נגרם נזק ממשי מהעלים אין חובה לעקור את השיח ממקומו.

השארת עגלות בחדר מדרגות

הרב עמוס ראבילו

אין להשאיר עגלות בחדר מדרגות ללא החלטה של אסיפת דיירים שאמרה שמותר לעשות זאת.

האם מותר להערים על פלטפורמה המתווכת בין לקוחות ומוכרים?

הרב עמוס ראבילו

התשובה לשאלה זו היא שאין להערים על פלטפורמה שנועדה לתווך בין אנשים ואם הערים עליה חייב לשלם. אולם אם יש חלק בפלטפורמה שהוא חינמי מותר להשתמש בו ואפילו לסגור עסקה בעקבות הפרסום תוך עקיפת הפלטפורמה.

סיום שכירות לפני הזמן

הרב עמוס ראבילו

שכירות הקצובה בזמן לא ניתן לסיימה לפני המועד הקצוב

ריבית בעסק להחלפת כספים

הרב עמוס ראבילו

בהחלפת כספים עשוי להיות איסור ריבית אלא אם כן מדובר על סוג של מכירת מטבע המותרת.

שוכר ומשכיר שכתבו חוזה בו המשכיר משלם את הארנונה. האם מיסי יישוב כלולים בארנונה?

הרב עמוס ראבילו

משכיר קיבל על עצמו לשלם ארנונה. לאחר זמן הוטלו מיסי יישוב על התושבים. במקרה זה המשכיר לא יהיה חייב במיסים אלו, הן משום שבלשון בני אדם מיסי יישוב אינם נקראים ארנונה ואינם חלק ממנה ולכן אין זה חוב המוטל על המשכיר., והן משום שישנם הבדלים רבים בין מיסים אלו ובין הארנונה.

השתתפות שכן בהוצאות בניית קיר משותף

הרב עמוס ראבילו

בדרך כלל שכר שמשתמש בקיר המשותף צריך לשלם חצי מההוצאות שהוצאו על בניית הקיר, אך ישנם מקרים בהם הוא משלם כפי כמות ההנאה שלו.

על מי מוטל להרוס בנייה בלתי חוקית, על השכנים שמעוניינים בשטח או על הבונה הפולש?

הרב עמוס ראבילו

השכן שפלש חייב לשאת בעלויות השונות ואין במקרה זה חזקת שלוש שנים.

האם מותר לעבוד כשליח למוצרים ספק כשרים

הרב עמוס ראבילו

בשעת הדחק ניתן להקל ולהיות שליח לקניית מוצרים ספק כשרים.

האם מותר לקנות דירה שיש חשש שירשו אותה לא לפי דין תורה

הרב עמוס ראבילו

במקרה בו ירשו בהסכמה ניתן לקנות את הדירה אפילו שיש חשש שמא ירשו אותה שלא כדין. רק כאשר ידוע שהיה סכסוך בין היורשים ובית המשפט הכריע יש מקום להחמיר באיסור גזל.

באילו מקרים מותר לסיים שכירות לפני הזמן

הרב עמוס ראבילו

אם לא כתבו תאריך סיום בחוזה אלא רק קבעו סכום לתשלום מותר לסיים את השכירות לפני הזמן. אםאך אם כתבו בחוזה תאריך שבו השכירות מסתיימת לא ניתן לסיים את השכירות לפני הזמן שלא בהסכמת הצדדים.

כאשר יש אפשרות להציל או את עצמו או את חברו, את מי להעדיף?

הרב הלל גפן

הרב קוק לא הכריע בשאלה האם יש חובה להקדים את חיי עצמו לחיי חברו או שזו רשות. כמו כן אין הבדל בין בנו ובין אחרים לעניין העדפה זו, תמיד על האדם מוטל להציל קודם את עצמו.

תשלום למעון שנעזב בגין חשד לאלימות מילולית

הרב עמוס ראבילו

לא כל חשד מצדיק אי תשלום לגננת ולמעון בגין עזיבה לפני הזמן. אך אם החשד הוא מוצק ההורים רשאים לעזוב ואינם חייבים בתשלום.

מי זכאי להתפלל במקום גדול יותר, מניין קבוע או מניין ותיקין?

הרב עמוס ראבילו

המניין הקבוע זכאי להתפלל במקום הקבוע שלו ואין למניין הותיקין רשות לדחות אותו משם.

השבת אבדה בכרטיס זכרון שנמצאו בו דברים לא צנועים

הרב עמוס ראבילו

יש להשיב את הכרטיס לבעליו.

האם מותר למוכר שהזמין וקיבל עבור קונה מצר, לחזור בו ולא למכור את המוצר?

הרב עמוס ראבילו

לאחר התשלום אסור לחזור בו, בין אם משום 'מי שפרע' ובין אם משום שיש קניין סיטומתא.

מכירת חומרי בניין לבניית כניסיה. מותר?

הרב עמוס ראבילו

בשעת הדחק ובחו"ל ניתן להסתמך על השיטות המקלות

שוכר שהוסיף תוספות במושכר, האם המשכיר חייב לשלם לו עליהם?

הרב עמוס ראבילו

המשכיר יכול לומר לשוכר שייטול את התוספות שלו ולא חייב לשלם לו עליהם. אם המשכיר בוחר שהתוספת תישאר בשטח שלו ורוצה שהיא תהיה שלו עליו לשלם לשוכר את המחיר הזול של התוספת.

שאל ספרי קודש וספרי תורה ונגנבו האם חייב?

הרב עמוס ראבילו

הפוסקים דנו האם השואל ספר קודש חייב באונסים כמו כל שואל או שמא הוא חייב רק כשומר שכר. כיוון שמדובר פה על מקרה בו נגנבו הספרים, ברור שהשואל חייב לשלם.

שאל רכב והתקלקל המנוע. האם זה מתה מחמת מלאכה?

הרב עמוס ראבילו

מקרה זה מוגדר לכל השיטות כמתה מחמת מלאכה, והשואל יהיה פטור אלא אם כן התנו ביניהם מראש שיהיה חייב אפילו אם מתה מחמת מלאכה.

האם דייר בקומה תחתונה צריך להשתתף בתיקון הגג בקומה העליונה?

הרב עמוס ראבילו

כל הדיירים שותפים בגג ולכן עליהם להשתתף בתיקון שלו.

שאלות שונות בין שוכר ומשכיר

הרב עמוס ראבילו

פרע חוב לגננת עם עוגה והעוגה נזרקה. האם צריך לשלם שוב?

הרב עמוס ראבילו

במקרה ושילם את חובו באופן שהמלווה לא היה אמור להעלות על דעתו ששילמו לו, לא נחשב שפרע את חובו ועלילו לשלם שנית.

שוכר שהוסיף תוספות במושכר, האם המשכיר חייב לשלם לו עליהם?

הרב עמוס ראבילו

שוכר שהוסיף תוספות במושכר ונטילתם מהמושכר לא יפגע במושכר- יכול לקחת אותם איתו. ואם לא רוצה ליטלם- לא יכול להכריח את המשכיר לשלם. ואם המשכיר מבקש מהשוכר להשאיר את התוספת במושכר- משלם לו הוצאות.

האם מזכיר כולל זכאי לפיצויי פיטורים?

הרב עמוס ראבילו

מזכיר כולל נחשב לעובד וזכאי לפיצויי פיטורים

מהו מעמדם ההלכתי של תשלומי פיצויים בגין תקיפה מינית?

הרב עמוס ראבילו

תשלומים אלו מגיעים לקורבן כחלק מעונש שמענישים את התוקף. בדין הפלילי אין איסור ערכאות והתשלום מגיע לנפגע.

מי שסייע לחבירו להיכנס למקום ללא תשלום, חייב לשלם עבור החבר?

הרב עמוס ראבילו

המסייע לחברו לגנוב חייב לשלם, כיוון שהוא גרם נזק למפעילי המקווה וכיוון שיש לו דין של מסייע לגנב.

האם חייבים לשלם על שריטה שנגרמה לרכב?

הרב עמוס ראבילו

יש חובה לשלם על שריטה שנגרמה לרכב אם הרכב הוא חדש ונהוג לתקן או שיש לו ירידת ערך. אבל אם לא נהוג לתקן דבר זה או שמדובר על רכב ישן ומלא שריטות- פטור.

מוכר נקב במחיר זול, והקונה הבין שהמחיר יקר, והסכים לשלם. מה המחיר הקובע?

הרב עמוס ראבילו

אם נעשתה פעולת קניין המחיר נקבע על פי המוכר. אם עוד לא נעשתה פעולת קניין המוכר יכול לבקש מחיר גבוה יותר, ובתנאי שאין בדברים משום אונאה.

קבלן שנתן הצעת מחיר נמוכה ואח"כ רוצה העלאת מחיר בגלל טעויות

הרב עמוס ראבילו

קבלן שנתן הצעת מחיר אינו יכול לחזור בו ולטעון שטעה בהצעה והמחיר הוא גבוה יותר. אולם יש מספר יוצאים מהכלל: א. התגלו נתונים חדשים שלא היו ידועים לקבלן. ב. המזמין העלים פרטים מהקבלן והקבלן סמך על דבריו של המזמין. ג. חריגה הגבוהה בחמישית מהמחיר המקובל בשוק.

מעמדו ההלכתי של זכרון דברים

הרב עמוס ראבילו

זיכרון דברים שעומד בקריטריונים החוקיים ומהווה חוזה לפי החוק יהווה חוזה מחייב אף לפי דין תורה.

האם מותר לעשות קניין חליפין עם תלוש של רמי לוי או עם שטר כסף?

הרב עמוס ראבילו

אין לעשות קניין חליפין עם שטר כסף או תלוש של רמי לוי.

אישה שהתגרשה ואחרי שנים ביטלו את נישואיה, האם היא מותרת לכוהן

הרב עמוס ראבילו

אישה שהתגרשה ואחרי שנים בטלו את נישואיה עדיין אסורה לכוהן כיוון שאישה שקבלה גט ברבנות יש לכך קול יותר מאשר נישואין אזרחיים ולכן האיסור תקף מדרבנן.

אימתי חייבים השכנים בתשלום עבור מסלעה

הרב יובל חסיד

אם המסלעה מועילה לשכנים עליהם להשתתף בתשלום.

צוואה הלכתית וצוואה רגילה

הרב עמוס ראבילו

לפי התורה לא ניתן להוריש רכוש שלא על פי סדר הנחלות הרגיל. אולם ניתן לתת מתנה מחיים בצורות מסויימות וזו צוואה הלכתית. אמנם ניתן להשתמש בצוואה אזרחית כנספח לצוואה הלכתית או להיפך ובתנאי שאין סתירה ביניהם. בכל הצוואות אין צורך בעדים אולם עדים עשויים למנוע ערעורים שאחד הצדדים עלול לערער על הצוואה ביום מין הימים.

האם מותר לתת מעשר כספים לבן משפחה לצורך קניית דירה?

הרב עמוס ראבילו

מותר לתת מעשר כספים לבן שאיננו מסוגל לשכור דירה. אבל אם הוא יכול לעמוד בכך ואין לו יכולת לרכוש דירה אין להשתמש בכספי מעשר לצורך כך.

האם רב שחזר בו מדיון בוררות חייב בתשלום הוצאות לצדדים?

הרב עמוס ראבילו

במקרים מסוימים ניתן לחייב את הרב שחזר בו ללא סיבה מוצדקת בתשלום הוצאות

שכן הבטיח לא לדרוש תשלום ועכשיו חוזר בו

הרב עמוס ראבילו

שכן שהרחיב את דירתו הבטיח לשכנים לא לדרוש תשלום עבור השימוש בהרחבה כמרפסת ואח"כ חזר בו. הבטחה לתת מתנה גדולה אינה מחייבת. אולם אם ההבטחה נתנה בתמורה להסכמת השכנים יש לראות בה תשלום שלא ניתן לחזור ממנו.

מתווך הציע דירה שאחר כך הלקוח ראה בעיתון, האם חייב בדמי תיווך?

הרב עמוס ראבילו

המתווך זכאי לקבל דמי תיווך אם הועילה הצעתו במשהוא לעסקה. במקרה זה הוא יקבל דמי תיווך חלקיים. אבל אם לא הועילה הצעתו הראשונה כלל- אין לו זכות לקבל דמי תיווך.

מי פודה את הבן הגדול, האב הערל או הבן החוזר בתשובה?

הרב עמוס ראבילו

במקרה שבו האבא הוא ערל יש להעדיף שהבן יפדה את עצמו.

עריכת צוואה בגיל צעיר

הרב עמוס ראבילו

אין חשש בעריכת צוואה בגיל צעיר

עובד נשכר לעשות עבודה שהתבררה אחר כך כמיותרת, האם זכאי לשכר?

הרב עמוס ראבילו

העובד זכאי לקבל שכר אף אם אחר כך התברר שהעבודה היא מיותרת.

הודעה מראש לפני התפטרות

הרב עמוס ראבילו

עובד צריך להודיע מראש לפני עזיבתו. זמני ההודעה צריכים להיות לפי מה שהחוק קובע.

משכיר שהזמין חשמלאי והתקלקלו מכשירים של שוכר

הרב עמוס ראבילו

התחייבות שנתית לנהג הסעות כאשר הנהג אינו נוסע בזמן

הרב עמוס ראבילו

אדם התחייב שנה מראש לשלם לנהג שיסיע את בנו בתום הלימודים, אבל הנהג אינו יוצא בתום הלימודים אלא רבע שעה מאוחר יותר.

בניית גגון שחלק ממנו נכנס לתוך אויר החצר של שכן

הרב עמוס ראבילו

אדם בנה גגון, הגגון נכנס קצת לתוך אויר החצר של השכן

טבילת כלי שבבעלות הגוי

הרב יאיר פרנק

ספק אם גרם נזק

הרב עמוס ראבילו

אשה חוששת שגרמה נזק למכונית אך איננה יודעת זאת בוודאות.

תושב חדש שמחוייב לשלם מיסי ישוב שלא יודעו לו כשהחליט להתגורר בישוב

הרב עמוס ראבילו

אדם עבר לישוב חדש, ורק לאחר שעבר נודע לו על מס שהוא מחוייב לשלם, שלא הודיעוהו עליו לפני כן.

מעסיק שהבטיח שאם יועבר אליו בונוס הוא יועבר לעובד, הבונוס הועבר למרות שהעובד לא קיים את התנאי

הרב עמוס ראבילו

מזמין עבודה הבטיח לקבלן בונוס נכבד אם ישלים את העבודה עד תאריך פלוני. הקבלן אמר לעוב' שהוא לא מאמין שהבונוס אכן ינתן, אבל אם ינתן - ילך כולו לעובד. העובד הזדרז מאד אך לא סיים את העבודה עד התאריך הנקוב. למרות זאת נתן המזמין את הבונוס. המעסיק שילם לעובד רק מחצית מהבונוס.

הקמת הקדש בבית הדין השרעי

הרב עמוס ראבילו

האם מותר לחדש הקדש שהוקדש בבית הדין השרעי

חתמו חוזה למכירת בית והמחירים התייקרו

הרב עמוס ראבילו

אדם חתם חוזה עם קבלן למכירת בית. הבניה התעכבה והמחירים התייקרו. הקבלן דורש סכום גבוה יותר.

גנב שתרם רכוש גנוב למוסד צדקה

הרב עמוס ראבילו

גנב שתרם רכוש גנוב למוסד צדקה. המוסד מכר את הרכוש. האם הוא צריך לשלם לבעלים

לימוד ממי שקנה קורס מקוון

הרב עמוס ראבילו

האם מותר ללמוד מאדם שקנה קורס מקוון

הוצאת תלוש משכורת לבן משפחה

הרב עמוס ראבילו

האם מותר להוציא תלוש משכורת לבן משפחה כאשר הוא גם קצת עובד

השבת מקדמה כאשר הסחורה הנמכרת התגלתה כלא תקינה

הרב עמוס ראבילו

אדם שילם מקדמה על קניית מכונית. המכונית נלקחה לבדיקה ונמצאה לא תקינה. האם אפשר לתבוע את השבת המקדמה.

עזיבת דירה שכורה בגלל עובש

הרב עמוס ראבילו

האם אדם שרוצה לעזוב דירה בגלל שבחורף מופיע בה עובש צריך להודיע מראש

האם דיין חייב לנמק את פסק הדין?

הרב עמוס ראבילו

תפילה ביחידות כדי שלא להפסיד כסף

הרב עמוס ראבילו

האם אדם רשאי להתפלל ביחידות כשהליכה למניין תגרום לו להפסדים

אדם שעזב את עבודתו בגלל מחלוקת על הפרטים שסוכמו עם המעסיק

הרב עמוס ראבילו

אדם עזב את עבודתו כי לטענתו סוכמו עימו פרטים אחרים. הוא עובד בעבודה כבר זמן רב, אך לטענתו סוכם עימו על שינוי.

נהג שגרם נזק כשסטה כדי שלא להתנגש בעבריין תנועה שעקף שלא כחוק.

הרב עמוס ראבילו

נהג סטה כדי שלא להתנגש בעבריין תנועה שעקף שלא כחוק. הנהג גרם נזק לרכב חונה. האם אפשר לחייב את העברין העוקף?

שוכר דירה שהזמין תקון בבית וטוען שהמשכיר אמר שישלם

הרב עמוס ראבילו

שוכר דירה הזמין בעל מקצוע שיתקן חלון בבית. השוכר אמר לבעל המקצוע שהמשכיר ישלם. המשכיר לא דיבר ישירות על בעל המקצוע. כעת גם המשכיר וגם השוכר מתחמקים מלשלם.

משכיר דירה לכמה ימים שהסכים שהשוכר ישאר לילה נוסף בתנאי שינקה את הדירה, והשוכר לא ניקה.

הרב עמוס ראבילו

אדם השכיר דירה לכמה ימים. הוא הסכים שהשוכר ישאר לילה נוסף, בתנאי שינקה את הדירה. אחיו של השוכר ישנו בדירה לילה נוסף אך לא ניקו. המשכיר דורש תשלום על הלילה הנוסף.

חוזה מנוגד לחוק

הרב עמוס ראבילו

אדם מכר מחסן בבית משותף לאדם שאינו גר בבניין, האם החוזה חל ע"פ ההלכה

משכיר ושוכר שחתמו על חוזה שכירות דירה, והמשכיר לא מסר את המפתח כי השוכר לא שילם

הרב יובל חסיד

משכיר לא מסר לשוכר את מפתח הדירה כי השוכר לא שילם. כיון שהצדדים חתמו על חוזה הרי החוזה מחייב את שניהם, ולכן איש לא יכול לבטל את החוזה.

מכירת שובר קניה בניגוד לתנאי החברה

הרב עמוס ראבילו

האם מותר למכור שובר קניה שתנאי החברה הם שהוא לא ניתן להעברה?

דירה שנקנתה ע"י אחד מבני הזוג ונרשמה על שם האחר

הרב עמוס ראבילו

בני זוג קנו דירה מכספי האשה, אך היא נרשמה על שם שניהם. מה דין הדירה אם בני הזוג התגרשו.

תקלה חמורה שהתגלתה ברכב לאחר מכירתו

הרב עמוס ראבילו

אשה מכרה רכב, ולאחר מכן התגלתה בו תקלה. האשה לא ידעה על התקלה אך היו כמה סימנים מוקדמים שהאשה לא סיפרה עליהם לקונה (מחסור בשמן ).

שינויים בדירה בבית משותף

הרב עמוס ראבילו

אחד השכנים בבית משותף פיצל את דירתו לדירות משנה, וכן הוציא מרפסת המפריעה לשימוש הסדיר של השכן מעליו.

אדם שגרר בטעות דוקרנים לכביש, וכתוצאה מכך נגרם תקר לרכב שעבר שם

הרב עמוס ראבילו

גנן גרר עצים גזומים. עם העצים נגררו דוקרנים לכביש. נהג עבר שם ועלה על הדוקרנים

נסיעה בתחב"צ בהנחה ע"י חלוקת הנסיעה לשנים

הרב יובל חסיד

כל מעשה שנחשב תקין לפי תנאי הנסיעה שנקבעו ע"י הממשלה כשר הלכתית. לכן מותר לפצל נסיעה לשנים גם אם ע"י כך יגבה תשלום מופחת.

השבת אבדה בכרטיס רב קו

הרב יובל חסיד

המוצא כרטיס רב קו אנונימי והכריז ולא נמצאו לו תובעים, רשאי להשתמש בו. אבל לא בכרטיס הרשום על שם אדם.

חוזה שכירות שתם תקפו אבל השוכרים המשיכו לגור בבית ולשלם וכעת הם מבקשים לחזור בהם

הרב עמוס ראבילו

אדם שכר בית, תקופת השכירות תמה, אבל השוכרים המשיכו לשבת בבית ולשלם. בחוזה נאמר שבתום התקופה אפשר לחדש את החוזה. לכן יש לפרש את התנהגות הצדדים כהסכמה לחדש את החוזה. ולכן אם ירצו השוכרים לבטל יצטרכו לשלם עד שימצא שוכר חדש.

פתיחת עסק עצמאי לאחר הדבר הוצע לו ע"י חברה

הרב עמוס ראבילו

לאדם הוצע לעבוד בעבודה מסויימת מטעם חברה מסויימת, ואולם הוא לא הסכים לתנאים שהתנו עמו ולכן ההצעה לא יצאה אל הפעל. כעת הוא רוצה להפעיל את הדבר באופן עצמאי. נפסק שהדבר מותר.

רמאות גוי בחברה בחו"ל

הרב עמוס ראבילו

אנשים רוצים לנסוע ברכבת בחו"ל, ואינם רוצים שישבו איתם בתא גויים או נשים. לכן הם רוצים לקנות גם את שאר המקומות בתא, ולדווח שזה עבור נכים כדי להוריד את המחיר. הרב אסר לעשות כן

החלטת כלים של קבלן שקיבל כסף ולא השלים את העבודה

הרב עמוס ראבילו

קבלן ערבי קיבל סכום עבור עבודה, וכיון שפרצה המלחמה אינו בא להשלים את עבודתו. הרב התיר לבעל הבית למכור את כליו של הקבלן שנותרו בביתו כדי לגבות מהם את החוב.

דייר בבית שטוען שכבר שילם מיסי ועד בית, וידוע שהאחראי כבר טעה בעבר ושכח לרשום

הרב יובל חסיד

אחראי מיסי ועד בית תובע את אחד הדיירים. הדייר טועם שכבר שילם. האחראי כבר טעה בעבר ושכח לרשום. נפסק שיפנו לבית דין מוסכם על שני הצדדים, ואם האחראי בטוח ב100% שהדייר לא שילם יוכל להשביעו. אבל אין לסמוך על ספרי הרישום.

בית דין שדן במעמד צד אחד

הרב עמוס ראבילו

בית דין לא יכול לדון במעמד צד אחד אלא בתנאים מסויימים. אם לא כן פסק הדין חסר תוקף.

חתן שהעלים פרטים מהורי האשה, והם מבקשים להחזיר את הוצאות החתונה

הרב עמוס ראבילו

בחור הציג עצמו כשומר תו"מ ותלמיד כולל. הכלה ידעה שאין תוכו כברו אך לא ידעה עד כמה. היא אינה מעוניינת בגירושין. לכן אי אפשר לפסוק שיש כאן מקח טעות.

מזמין כתיבת ספר תורה שחזר בו ואחר כך נפטר

הרב עמוס ראבילו

אדם הזמין מסופר ספר תורה, והסופר התחיל לכותבו. לאחר זמן נחתם הסכם ביטול, והמזמין נפטר. למרות שספר התורה לא הושלם היורשים לא זכאים לקבל את מלוא כסף המוריש בחזרה.

תשלום עבור ימי ניסיון

הרב עמוס ראבילו

המעסיק צריך לשלם לעובד על עבודתו בימי הניסיון, וגובה השכר יהיה כפי שכרו של עובד כזה בזמניות כזאת, אך לא פחות משכר מינימום.

שכן זורק פסולת בחצר המשותפת

הרב עמוס ראבילו

אין להשתמש בחצר המשותפת אלא בשימושים שמנהג המקום להשתמש בהם, ולכן אין לזרוק פסולת בחצר המשותפת.

פנסיה במסלול כשר

הרב אורי סדן

בהשקעה בשוק ההון עלולות להיות כמה בעיות הלכתיות, כגון ריבית, השקעה בחברה המחללת שבת או עוסקת בשיווק איסורים. לכן, מספר גופים חידשו מסלולים כשרים בהם יש ניסיון להתמודד עם הבעיות הללו. לפי רוב הפוסקים בחירה במסלולים אלו היא חובה ולא רק מידת חסידות. יחד עם זאת, הבוחרים במסלולים הרגילים יש להם על מי שיסמכו.

עובד גרם לתאונה עם רכב מהעבודה

הרב הלל גפן

עובד חייב בתשלומי נזיקין שנגרמו עם רכב של העבודה, אלא אם כן הוא לא אשם כלל בתאונה. העובד לא יכול להכריח את המעביד לתבוע את הביטוח, ודאי לא במקרה בו הרגילות היא לא לתבוע.

קניית ערבות מקטן

האם מותר לקנות ערבות לארבעת המינים מקטן?

פיצויי פיטורים לעובד בשחור

הרב עמוס ראבילו

מנהג המדינה לשלם פיצויי פיטורים אפילו אם העובד מועסק ב'שחור'. פיצויים אלו ישולמו לפי החוק, ולכן אם העובד התפטר בגלל שינוי מקום המגורים שלו, אין לו זכות לקבלת דמי פיצויים.

גישת בית הדין לדיני הראיות ולענייני מיסוי

הרב עמוס ראבילו

בנקודת המפגש בין דין תורה ובין משפט המדינה מתעוררות שאלות מהי מדיניות בית הדין. בתשובה זו סקרנו את הגישה של בית הדין בנוגע לכמה מהשאלות הללו.

הצהרה שקרית על מחלה

הרב עמוס ראבילו

אסור לעובד שאינו חולה להשיג אישור מחלה מהרופא. אם בכל אופן הוא עשה כך, עליו להחזיר את הכסף למעסיק.

דיווח לעירייה

הרב עמוס ראבילו

מותר במקרים מסוימים לדווח על מעשי השכנים לעירייה גם טרם פניה לבית דין.

מים חמים בדירה שכורה

הרב עמוס ראבילו

המשכיר חייב לדאוג שהדירה המושכרת תיהיה ראויה למגורים רגילים. לכן, עליו גם לדאוג להימצאות מים חמים בדירה.

קטן שגנב, חייב לשלם?

הרב הלל גפן

בגמרא מבואר שקטן שגנב פטור מתשלום הגנבה. אמנם יש מקום לחייב את הוריו בתשלום כחלק מהחובה המוטלת עליהם לחנך אותו, או בגלל המנהג.

צוואה שאינה כשרה לפי ההלכה

הרב עמוס ראבילו

לפי ההלכה לא ניתן לצוות לתת מתנה אחרי המוות, וצוואה הלכתית היא צוואה שבה המתנה ניתנת מחיים. לכן במקרה בו יש צוואה חוקית שהיא נתינת מתנה לאחר המוות, צריך להוציא צו ירושה בבית דין ושם יעשו קניין על הצוואה. אם הדבר לא אפשרי, ניתן להשתמש ברכוש אף ללא קניין, אך על הקרקעות שהתקבלו בירושה חייבים לעשות קניין.

השבת אבידה ברב קו אנונימי

הרב הלל גפן

בדרך כלל אין מצוות השבת אבידה בחפץ ללא סימן. אך ברב קו אנונימי, הסכום שנותר ברב קו מהווה סימן. השבת האבידה תעשה על ידי מסירת הרב קו למחלקת אבדות.

פתיחת בריכה מתחרה

הרב אורי סדן

מותר ליישוב דתי לפתוח ברכה שיהיו בה שעות רבות יותר לשחייה נפרדת, גם אם ביישוב סמוך ישנה ברכה אחרת, שאין בה שעות רבות לשחייה נפרדת, והיא עלולה להיסגר בשל כך.

ביטול מכירה ומקח טעות במכירה ביד שניה

הרב אלעזר גולדשטיין

דין מוצר שנקנה באתר יד שניה שהוסכם לשלוח אותו, אך הלקוח ביקש לחזור בו בהודעת ווטסאפ שהשולח לא ראה, ודין מקח טעות.

מקום הדיון במקרה שאשה עלתה לארץ עם הילד המשותף ללא הסכמת בעלה

הרב עמוס ראבילו

אם אחד מבני הזוג הוא אזרח ישראל או אם יש להם זיקה לארץ ישראל כגון משפחה וכדומה, ואח"כ שהו בחו"ל במשך מספר שנים סביר שבית הדין בארץ ידון בגט משום שלבית הדין הרבני בארץ יש יכולת אכיפה בענייני אישות בשונה מבית דין בחו"ל.

רמאות בקצבת ילדים בחו''ל

הרב עמוס ראבילו

כיוון שנראה שמדובר על רמאות, יש לעשות כל מאמץ להחזיר את הכספים שהוצאו שלא כחוק.

התקנת מצלמה בשטח ציבורי של בית משותף

הרב הלל גפן

זכותו של הציבור לעשות ברכוש הציבורי כרצונו, ולכן יכולים רוב תושבי הבניין להתקין מצלמת אבטחה, אמנם הם לא יכולים בהכרח לכפות על כולם לשלם על כך. כדי להבטיח שלא יהיה היזק ראיה אפשר לדרוש שרק אדם חיצוני, יהיה רשאי לבדוק את התיעוד במצלמה, וגם זאת רק אם יש חשד להתנהגות בלתי ראויה בשטח המשותף.

האמנם הציונות הדתית התנגדה בעבר למדינת הלכה?

הרב עדו רכניץ

מאז ומעולם גורמים משמעותיים מאד בציונות הדתית תמכו במדינת הלכה (או בתיאוקרטיה), בכלל זה, ד"ר זרח ורהפטיג, הרב יצחק הרצוג והרב שלמה גורן

מחלוקת בגין תקלות ברכב במהלך תקופת ניסיון לפני מכירה

הרב יוני רוטנברג

בתקופת ניסיון מעמדו של המשתמש ברכב כדין שוכר, ולכך השלכות רבות.

האם במדינת הלכה נבחר ציבור עובד אצל הקב"ה

הרב עדו רכניץ

מסתבר שבעניין זה ישנה מחלוקת בין הרב וולדינברג והרב גורן

האם במדינת הלכה יהיה צורך בשני עדים כדי לתת דו"ח תנועה?

הרב עדו רכניץ

על פי ההלכה הדין הפלילי מבוסס על משפט המלך, אשר יכול לקבוע שניתן יהיה להרשיע על פי עד אחד ועל פי הודאה.

טענות למקח טעות בפרשיות של תפילין

הרב יובל חסיד

מקח טעות מוגדר לפי המקובל בשוק ולפי מה שסיכמו הצדדים. כאשר יש מחלוקת בעניין, אין להוציא ממון מהמוחזק.

תוקף כתובה בימינו

הרב עמוס ראבילו

במקרה בו האשה קיבלה כחצי מהרכוש המשותף במסגרת 'איזון משאבים' אשר שוויים עולה על סכום הכתובה, לא תקבל האשה את הכתובה. במילים אחרות, האשה תקבל חצי מהרכוש ולא פחות מסכום הכתובה

אונאת מחיר במכירת פרחים ברוכלות

הרב עמוס ראבילו

ישנה מחלוקת כיצד לקבוע את מחיר השוק: לדעת הרב אשר וייס אם המחיר הוא בגבול הסביר ולא חורג באופן קיצוני ממנו - אין אונאה. לדעת הרב ז"נ גולדברג מחיר השוק צריך להיות מחיר ממוצע בין החנויות בסביבתך שדומות לך. ישנם פוסקים שקובעים כי מחיר השוק הוא המחיר של רוב החנויות.

עלות הסרת אנטנה בגג של בית משותף

הרב עמוס ראבילו

על מי מוטלת האחריות לשלם על הסרת אנטנה שלא מתפקדת מגג משותף כאשר הסיבה להסרת האנטנה היא הצורך לאטום את גג של הדירה העליונה?

ריבית במיזם הלוואות שיתופי

הרב שמואל פולצ'ק

במקרה של חברה המתאמת בין לווה למלווה, לא די שהחברה תהיה חתומה על היתר עסקא, ויש צורך בהיתר עיסקא עליו יהיו חתומים שני הצדדים להלוואה. במידה ובמסגרת ההסכמים והמסמכים שבאתר החברה שהצדדים חותמים עליהם באופן מעשי או וירטואלי ישנה גם הסכמה וחתימה על היתר עסקא, אז ניתן לסמוך עליה כדיני היתר עסקא.

שימוש ברב קו של אדם אחר

הרב עמוס ראבילו

למיטב ידיעתנו משרד התחבורה הורה לכל חברות התחבורה הציבורית שלא לקנוס אזרחים המשתמשים ברב-קו של אדם אחר, במידה ושניהם זכאים לאותה הנחה

תלונה לעירייה על השלכת פסולת

הרב עמוס ראבילו

ניתן להגיש תלונה בעירייה על השלכת פסולת בשטח המשותף בבניין מגורים כאשר בו מטרד ואף סכנה. למרות שיתכן שהעירייה תחייב שלא על פי דין תורה, הדבר מותר על פי ההלכה כתקנת הציבור.

רעל עכברים שפגע בכלב של חברו

הרב עמוס ראבילו

ככלל המניח את הרעל פטור מדיני אדם וחייב בדיני שמיים, אולם ברוב בתי הדין מקובל היום לחייבו לפי הסכמי הבוררות המאפשרים פעמים רבות לחייב בגרמא או מכוח פשרה במקרה של חוב מדיני שמיים.

מניעת שימוש במעלית לצורך העברת דירה

הרב יוני רוטנברג

במידה ואין תקנון מוסמך, סמכות הדיירים היא רק על פי מה שחוק המקרקעין הקנה להם, ועל כן הם אינם יכולים לשלול את הזכות להשתמש במעלית בצורה סבירה. כדי לשנות את התקנון עליהם לקבל את הסכמת כל הדיירים. ולכן דיירי הבניין אינם יכולים למנוע ממך להשתמש במעלית לצורך העברת דירה, כל עוד אתה מקפיד שהדבר יתבצע בצורה זהירה ועל פי הכללים.

shutterstock

שינוי צוואה והפרה של הבטחה לחלוקה שווה

הרב עמוס ראבילו

בצוואה הלכתית מקובל להוסיף נוסח המאפשר שינוי הצוואה בעתיד. לגבי ההבטחה - אם מדובר על מתנה מועטת אסור לחזור ממנה, אך אם מדובר על מתנה גדולה מותר לחזור ממנה, אך מצד מידת חסידות אין לחזור, ויש מקרים שאף מחייבים לקיים את ההבטחה.

על מי מוטלת האחריות לתיקוני איטום?

הרב עמוס ראבילו

בימינו המנהג המצוי בהרבה מקומות הוא שהשכן העליון מתקן את כל הנזקים המגיעים מרכושו, ובדיני שכנים, יש למנהג זה תוקף. בנוסף, גם החיים בבתים המשותפים מוסדרים פעמים רבות על פי התקנון המצוי ובסעיף 3 לתקנון חובת התיקון מוטלת על מי שהליקוי ברשותו, קרי, על הדייר העליון. אשר על כן, בימינו בדרך כלל בעל המרפסת (או הקומה העליונה) צריך לשאת בעלויות האיטום של המרפסת.

מתנה בטעות בעקבות ניתוח מיותר

הרב עמוס ראבילו

רופא שקיבל מתנה מחולה שעבר ניתוח מבלי שידע שהניתוח מיותר - חייב להחזיר את המתנה, כיוון שמתנה בטעות אינה מתנה, ואף הוא חייב להתנצל על הסבל המיותר שגרם לחולה.

פיצוי על רשלנות רפואית

הרב עמוס ראבילו

המנהג הוא שהרופא מבוטח, והפיצויים שנפסקים למטופל ניתנים על פי חוקי המדינה. לפיכך, ניתן לתבוע פיצויים אלה כיוון שיש כאן הסכם מכללא ותקנה טובה. כל זמן שחברות הביטוח יסרבו להתדיין בבית דין של תורה ניתן לתבוע את הפיצוי בבתי המשפט.

עמדת ההלכה בנוגע למחאת האפודים הצהובים

הרב אורי סדן

על פי ההלכה עצם קיומה של המחאה הינו דבר חיובי בעיקרו. כיוון שכל פעולה אשר תכליתה לעורר את הצרכנים, להסב את תשומת ליבם לעליית המחירים, ולעורר בקרב המוכרים את הרצון להתחרות על ליבם של הצרכנים - מבורכת. במקרים מסוימים גם חרם צרכנים על יצרנים יקרנים הינו צעד לגיטימי בדרך להשגת מטרה זו.

תביעת ביטוח על החזר עלות שכפול מפתח שאבד ואחר כך נמצא

הרב עמוס ראבילו

אם חברת הביטוח הורתה למבוטח לשכפל את המפתח ואחר כך המפתח האבוד נמצא - המבוטח זכאי לקבל מהחברה את עלות השכפול. במקרה שהשכפול נעשה לפני הוראה מפורשת מסתבר שהדבר תלוי במשך הזמן שלקח משעת איבוד המפתח ועד למציאתו.

הגשת הצעה למכרז בשם קרוב משפחה זכאי כדי לקנות ממנו

הרב עמוס ראבילו

אם אין הגבלות על העברת הזכיה לאחר המכרז, הדבר מותר. ואם יש הגבלות במכרז, ואתה עוקף אותן יש במעשה זה משום גניבת דעת ואסור.

shutterstock

ירושת דירה שניתנה לאחד הילדים על ידי אבי המשפחה ללא הסכמת האם

הרב עמוס ראבילו

דירה שרשומה על שם שני בני זוג שייכים לשניהם בשווה. בהמשך לכך, בעל שנתן את הדירה המשותפת לילדיו לא נתן את חלקה של אשתו.

זכות שוכר להמשיך את השכירות

הרב עדו רכניץ

כאשר שוכר ומשכיר הסכימו על חוזה שכירות דירה שנקבע בו מועד סיום – לא ניתן להמשיך אותו ללא הסכמת שני הצדדים

צלם <a href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:פמוטות_אבן.jpg">from Wikimedia Commons</a>

עבודה בחברה המחללת שבת באיסור

הרב שמואל פולצ'ק

מותר לעבוד בחברה אם תפקידך אינו כולל חילול שבת, אלא אם כן הנסיבות הן כאלה שעבודתו או קבלת משכורתו מתפרשים כהבעת הסכמה לעניין אסור.

הפניה להיתר עיסקא באנגלית

הרב עדו רכניץ

מוצרף נוסח באנגלית של הפניה להיתר עיסקא שיש להוסיף לחוזה כדי למנוע איסור ריבית

תשלום למתווך רמאי

הרב עמוס ראבילו

ככלל אין חובה לשלם למתווך שניסה לרמות את הלקוח שלו. אולם במקרה שהלקוח החליט להמשיך את העסקה לאחר שנודעה לו הרמאות ואף שינה אותה מסתבר שהוא חייב לשלם.

זכותו של שוכר להאריך את חוזה השכירות

הרב עדו רכניץ

כאשר שוכר ומשכיר הסכימו על חוזה שכירות דירה שנקבע בו מועד סיום – לא ניתן להמשיך אותו ללא הסכמת שני הצדדים

סיוד דירה מושכרת בעת הפינוי

הרב יובל חסיד

כאשר סוכם במפורש שהשוכר יחזיר את הדירה כשהיא מסוידת, השוכר חייב בכך גם אם אמר למתווך אחרת.

מנהג להצהיר הצהרה חלקית לבגרות בידיעת מוסד הלימודים

במילוי טפסים לבגרות במוזיקה ביצועית נדרשים להצהיר על וותק ופרטים שונים, הנוהג בבתי הספר לוותר על חלק מהדרישות. האם ניתן לסמוך על נוהל בית הספר במקום שבטפסים מוצגת הצהרה רחבה יותר של ניסיון ויכולת? לכתחילה עדיף שבית הספר יבדוק את העניין מול משרד החינוך, אולם באופן עקרוני, אם אכן כולם נוהגים כך, ומשרד החינוך מודע לכך, ואף לא מייחס חשיבות מיוחדת לנתונים הללו, אין איסור של גנבת דעת או שקר כי הרי אף אחד לא מרמה וכל האמת נמצאת 'על השולחן'.

בחירות ודיני לשון הרע

הרב עדו רכניץ

לקראת הבחירות לרשויות המקומיות - מהן ההנחיות ההלכתיות למועמדים ולבוחרים? תשובה זו נוגעת בתמצית במספר נקודות חשובות: מי כשיר להתמודד, היחס למועמדות של נשים, וכיצד יש ליישם את דיני לשון הרע במערכת הבחירות.

"גניבת תור" על סמך פתק עם מספר שנמצא במקום

הרב יובל חסיד

אין היתר להשתמש בפתק עם מספר שנמצא כדי לעקוף את התור, ולו לאור הכלל הידוע ואהבת לרעך כמוך

אב שהבטיח לתת הלוואה לבתו וחזר בו

הרב עמוס ראבילו

לשאלה זו יש היבט משפטי והיבט מוסרי ורגשי. בהיבט המשפטי באופן עקרוני אדם לא יכול לחזור בו מהבטחה שנתן ובמיוחד עם על סמך הבטחה זו הצד השני נקט פעולות. בהיבט הרגשי יש להיזהר מאד כאשר באים ב'תביעות' להורים ויש לשמור על כבודם עד הקצה האחרון

shutterstock

מי צריך לתקן פגמים בדירה שכורה?

הרב עמוס ראבילו

המשכיר הוא שחייב לתקן את הבית, ולהעמידו לשוכר שיהיה ראוי לדירה, והשוכר נחשב "שומר שכר" של הבית ולכן הוא חייב לתקן נזקים שגרם על ידי שימוש חריג אך לא על נזקים שנגרמו משימוש שוטף.

שימוש בכרטיס סטודנט לאחר סיום הלימודים

הרב יובל חסיד

אם מצויין על הכרטיס שהוא מיועד לשימוש רק בתקופת הלימודים ולא אחרי כן - אסור להמשיך ולהשתמש בו.

דמי ריפוי לכלב שמירה שנדרס

הרב עמוס ראבילו

על אף שאין דין תשלומי ריפוי בבהמה, כתבו אחרונים רבים שהתורה פטרה מתשלום על ריפוי בהמה רק אם הבהמה תחזור לאיתנה מאיליה. ולכן במקרה בו הכלב לא יבריא ללא ריפוי חייב המזיק לפצות את הניזק על הוצאות הריפוי.

גביית מזונות דרך הוצאה לפועל

הרב עדו רכניץ

על פי שורת הדין מותר על פי דין תורה לפנות להוצאה לפועל כדי לממש פסק דין של בית הדין הרבני.

הסכם אי תחרות בין שותפים

הרב עמוס ראבילו

בדרך כלל בית הדין יטיל קנס על מי שהפר התחייבות לאי תחרות ופגע כלכלית בחברו

קונה ששכח לשלם על חלק מהסחורה

הרב יובל חסיד

מי שלקח מחנות סחורה בלי לשלם בטעות, יעשה מאמץ לשלם בהקדם, אולם, עוד קודם לכן מותר להשתמש בסחורה.

קיבלתי יותר מדי עודף מנהג מונית, מה לעשות?

הרב עמוס ראבילו

מי שקיבל יותר מדי עודף מנהג לא מוכר יכול להשתמש בכסף. אך יש לרשום את פרטי המקרה כדי שאם יזדמן לו לפגוש שוב את הנהג יוכל להשיב לו.

דייר בדירת שותפים שהזיק לרכוש של המשכיר

הרב יובל חסיד

שותף שהזיק לחפץ של בעל הבית חייב בתשלום ככל מזיק. בנסיבות מסוימות המשכיר יכול לתבוע את את שאר השותפים (ואלה יוכלו לתבוע את המזיק).

התנהלות בדירת שותפים

הרב יובל חסיד

שימוש בשטח המשותף דורש הסכמת כל השותפים, אלא אם כן מדובר בדבר המקובל לעשותו, אשר נקבע לפי נסיבות העניין. לאור זאת, מותר לשותף לשים ריהוט בשטח המשותף, וכן להזמין אורחים למרות התנגדות חבריו, אם כך אכן מקובל.

מקח טעות בבגד שנושרים ממנו נצנצנים

הרב עמוס ראבילו

לגבי שמלה שנושרים ממנה נצנצים - אם מדובר על תופעה מצויה ויכולת לראות בעת הקניה סימנים לכך - לא ניתן לבטל את המקח

shutterstock

נזילות כתוצאה מגשם במרפסת לדירה אחרת

הרב עמוס ראבילו

במקום בו יש מנהג, האחריות על התיקון מוטלת על העליון. אך יש מחלוקת מהו המנהג כאשר יש שני דיירים בלבד. במקום בו אין מנהג, נחלקו הפוסקים האם העליון חייב לתקן, או יחלקו שווה בשווה.

האם מותר לכתוב ביקורת שלילית על מסעדה?

הרב עמוס ראבילו

מותר לכתוב ביקורת על מסעדה אם מדובר על אתר שבעל העסק בעצמו פרסם את עצמו שם, והוא יודע שיש אפשרות למתן ביקורת טובה או רעה, ולדרג אותו, וכן אתר של החברה המאפשר מתן תגובות הן טובות והן רעות, מותר לפרסם. למקרים אחרים - ראו את התשובה המלאה

אלעזר

נערה שהפילה בטעות פלאפון בטעינה ושברה אותו

הרב יובל חסיד

כיוון שטעינת טלפון בכיתה היא התנהגות מקובלת, וכיוון שעמידה על כיסא היא התנהגות המחייבת תשומת לב - המזיקה חייבת

כדור של ילד שנמצא לאחר יאוש

הרב עמוס ראבילו

כדור נמצא לאחר כחודש, והמאבד התייאש: אם המאבד פחות מגיל בר מצווה, יש להשיב את הכדור מן הדין. ואם הוא מעל גיל בר מצווה, מן הדין הכדור שייך למוצא, ולפנים משורת הדין יש להחזירו למאבד.

מעמדו ההלכתי של קנס בחוזה

הרב עמוס ראבילו

בבחינת מעמדו ההלכתי של קנס בחוזה יש לבחון את סוגיית אסמכתא, ריבית וקניין דברים

עץ שחדר לתוך ביוב השכן ועשה נזק

הרב יובל חסיד

ככלל בעל עץ שחדר לביוב של השכן פטור מלשאת בנזק, אך יש לדון האם יש חובה לכרות את העץ, והאם מותר לכתחילה לטעת עץ כזה.

זמן הודעה מוקדמת לפני עזיבת דירה שכורה ללא חוזה

הרב עמוס ראבילו

בשכירות ללא חוזה וללא מועד סיום יש להודיע זמן סביר מראש לפני פינוי הדירה. מסתבר שחודש הוא זמן מספיק להודעה מוקדמת וכל המקדים הרי זה משובח.

חניה בשטח פרטי ללא היתר לצורך תפילה

הרב עמוס ראבילו

אין שום היתר לגזול לצורכי מצווה, ואדרבה העובדה שהמעשה נעשה לצורכי מצווה אינו ממעיט מחומרת העבירה אלא אף מגביר אותה, כי נלווה לדברים חילול ה'.

דין מצרן (בר מצרא) בקיבוץ

הרב עמוס ראבילו

לחברי הקיבוץ שמורה הזכות להחליט את מי לקבל כחבר בקיבוץ שלהם, ולא ניתן באופן עקרוני להתערב בשיקולים שלהם. לכן קשה להפעיל את "דינא דבר מצרא" כגורם המכריח את חברי הקיבוץ לקבל אתכם כחברים בו.

תשלום על ימי אבל של מטפלת

הרב עדו רכניץ

כיוון שמטפלת מוגדרת כעובד (ולא כקבלן) חל עליה חוק המדינה המחייב לשלם לה עבור ימי האבל, חוק שיש לו תוקף הלכתי.

אחריות תיקון ליקויים בשטח הציבורי על השוכר או על המשכיר

הרב עמוס ראבילו

תיקונים בשטח הציבורי של הבניין שאינם תוצאה של שימוש שוטף ודורשים מעשה אומן מוטלים על המשכיר

הלשנה למס הכנסה

הרב עמוס ראבילו

מותר להלשין למס הכנסה על מעלימי מס אך כיוון שהחוק לא מחייב את זה אין חובה לעשות זאת. ומסתבר שהדבר תלוי ברמת הנזק הנגרמת לציבור מהעלמת המס.

היתר עסקה למפרע

הרב יובל חסיד

ניתן לעשות היתר עסקה גם לאחר ההלוואה על ידי ביצוע מעשה קניין. אם מראש התכוונו לתת ריבית באיסור אין לגבות את הריבית עד לרגע העסקה (הקניין), אך אם ההלוואה מראש הייתה ללא ריבית ורק רוצים להוסיף את העסקה הדן קל יותר ודינה ככל הלוואה בהיתר עסקה.

נזק למצלמה שאולה

הרב עמוס ראבילו

שואל חייב לשלם על כל הנזקים אפילו אירעו באונס, אלא אם כן הם התרחשו בעקבות שימוש רגיל בחפץ

עיקרי דיני אונאה ואונאת מוכר גוי

הרב יובל חסיד

האם מי שקונה מוצר והמוכר לא ידע ששווה הרבה יותר צריך להודיעו? ומה הדין אם זה גוי? מצורף תקציר עיקרי דיני אונאה ומקורותיו. אכן על אף ש"גוי אין לו אונאה" יש שפסקו שעדיין מדובר באיסור אך ללא חיוב. ובמקרים רבים יש להחיל אותו באופן מלא על גויים כדי לקדש את ה'.

טבילת כלים שנקנו מחברה בע"מ

הרב שמעון גרבוז

יש ספק האם חברה בע"מ כמוה כבעליה הגויים או שהיא נפרדת מהם, ועוד יש ספק שמא החברה בבעלות יהודית. לכן למעשה נראה שיש לטבול את הכלים בלא ברכה.

סמכות עובד בחנות לוותר ללקוח על תשלום

הרב הלל גפן

מסתבר שיש לעובד סמכות לוותר ללקוח על סכומים קטנים בלבד כדי לאפשר את השלמת העסקה.

התניה עם קבלן שלא יבנה עבור אדם אחר על מנת ללחוץ עליו לשלם את חובו

הרב יובל חסיד

מותר לאדם להתנות עם קבלן שלא יבנה עבור אדם שלישי, כדי להפעיל לחץ על האדם השלישי לשלם את חובו לראשון ככל תנאי שבממון. אולם יש לשים לב שלא מדובר על קניין דברים כיוון שאז התנאי לא יחייב את הקבלן.

בחר דיין במסגרת זבל"א (זה בורר לו אחד) והדיין חלה

הרב שמעון גרבוז

אם הדיין שבעל הדין בחר בו חלה- בעל הדין רשאי לחזור בו, ואין הצד השני או הדיינים יכולים להכריח אותו לקבל דיין בניגוד לרצונו. ואם הדיין השלישי או הדיין שנבחר ע"י הצד השני חלה- בעל הדין השני אינו יכול לחזור בו.

סועד שבויש על ידי בעל מסעדה וכתוצאה מכך עזב את המסעדה בלי לאכול

הרב יובל חסיד

אורח במסעדה שבויש על ידי בעל הבית אינו צריך לשלם על המנה שהוגשה לו כיוון שהיה כאן מקח טעות. אעפ"כ, במידה ואכל את האוכל, נכון לחייבו לשלם תשלומי הנאה שהם שני שליש מעלות המנה שאכל.

<a href="http://www.boi.org.il/he/Currency/BanknoteSecurityFeatures/Pages/DefaultNew.aspx">בנק ישראל</a>

גמ"ח שקיבל כסף מזויף כפירעון הלוואה

הרב עמוס ראבילו

למנהל גמ"ח יש אחריות כלפי מפקידים שאמורים לקבל את כספם חזרה, ולכן אם יש כאן אכן פשיעה: חייב לשלם מדיני אדם כפי החלק של כספי הפיקדון. ועל החלק של הכסף המקורי- פטור, אך מדיני שמים חייב לשלם על הכל. אולם אם אין פשיעה - הוא פטור הן מדיני אדם והן מדיני שמים.

פנייה להוצאה לפועל ללא היתר מבית דין

הרב אסף שטיקל

במקום שיש חשש הברחת נכסים ולמשכיר אין ספק שהשוכר לא עמד בהתחייבויותיו עפ"י ההסכם, ובנוסף ברור לו שאין ולא יהיו לשוכר טענות נגדיות מכוח ההסכם, הוא יוכל לפנות להוצל"פ לגבות את חובו.

ריבית על פיגור בתשלום

הרב יובל חסיד

האם מותר לקבל מקונה המאחר בתשלום סכום כסף מעבר למה שסוכם מראש? אם הקונה מציע מרצונו הטוב להוסיף כסף לאחר שאיחר בתשלום - לרוב הדעות מותר לקבל, ובלבד שלא יאמר שהתשלום הנוסף הוא פיצוי עבור המתנת המעות. אולם לכתחילה הדרך הטובה היא להתנות בתחילת העסקה שכל הסכמי המכירה ותנאי הקנסות על פיגור בתשלומים יהיו על פי היתר עסקה

shutterstock

הלנת שכר

הרב עמוס ראבילו

מי שמלין את שכר עובדיו עובר על כמה איסורי תורה ומותר לגבות פיצויים על הלנת שכר בהתאם לחוק הגנת השכר ואין בכך משום איסור ריבית.

מתווך שהראה דירה והלקוח קנה אחרי שהיא שופצה כעבור שנתיים

הרב עמוס ראבילו

אם הקשר בין המוכר לקונה נוצר על ידי המתווך אזי הוא זכאי לשכר. לגבי שיעור השכר - הדבר ייקבע בבית הדין לאחר שמיעת הפרטים.

הוצאת חפצים של שוכר שנשארו בדירה

הרב אסף שטיקל

לכתחילה יש לפנות לבית דין על מנת לפנות את רכוש השוכר. יש פוסקים המתירים לפנות את הרכוש למחסן אחר על חשבון השוכר. אם השוכר מסרב לבוא לבית דין, בית הדין ייתן בידי המשכיר כתב סירוב ויוכל לפנות לבית המשפט על מנת לפנות את רכוש השוכר מהבית.

ביטול חוזה בעקבות שינוי הנסיבות

הרב עמוס ראבילו

כיוון שאתה היית מודע לאפשרות שינוי הנסיבות ולא יידעת את הצד השני על הסיכון - אינך רשאי לבטל את החוזה

cc אלעזר

האם האישה חייבת בהחזרת הלוואה משותפת לאחר שהתגרשה?

הרב עמוס ראבילו

כיוון שההלוואה נתנה לשני בני הזוג, אפילו שהיא לא היתה כתובה- על האישה מוטל לשלם חצי מהסכום, ועל בעלה לשעבר מוטל לשלם חצי מהסכום. אולם יש לשים לב שכאשר זוג מתגרש, בית הדין או בית המשפט מסדירים את כל ענייני הממון ביניהם במסגרת איזון משאבים, וגם החוב הזה צריך להיכלל במסגרת זו.

תשלום למתווך שהחל את התיווך ואחרים סיימו

הרב עמוס ראבילו

כאשר מתווך אחד מתחיל בתיווך ואחר מסיים יש לחלק את דמי התיווך בין שני המתווכים

מימוש חוזה שנחתם לפי דין תורה

הרב אלעזר גולדשטיין

כיצד לממש חוזה במקרה של שוכרים שלא עמדו בחוזה של דין תורה? מי שחותם על חוזה מאתר דין תורה, מחתים גם על סעיף בוררות בבית הדין, ממילא השוכרים לא יכולו לסרב לבוא לדין.

cc אלעזר

חזרה מהנחה בדמי התיווך

הרב עמוס ראבילו

במהלך המו"מ לרכישת הבית הסכים המתווך לוותר על 1% מדמי התיווך. לאחר זמן המתווך תבע את שכרו, אך הקונה מתמהמה מזה חודשיים וטרם שילם את חובו. האם המתווך יכול "להתחרט" על ההנחה בטענה שהיא הייתה על תנאי שהקונה ישלם בזמן? תשובה בקצרה: הנחה בדמי התיווך אינה מוגדרת כמתנה אלא כקביעת שכר נמוך, ולכן לא ניתן לדרוש שכר מלא גם אם הקונה אינו שילם במועד.

תביעת דיבה כנגד משרד הבטחון

הרב יוני רוטנברג

בדרך כלל יש לתבוע בבית דין של תורה, אולם, בנוגע למוסדות מדינת ישראל ישנה הוראת יועמ"ש שאוסרת עליהם התדיינות כזו ולכן ניתן לתבוע בבית המשפט.

הנחה בקניה על ידי מוכרן שאיננו הבעלים

הרב יובל חסיד

מוכרן שאיננו בעלים מוסמך לתת הנחות רק בהסכמת הבעלים

ליקוי שהתגלה ברכב למרות בדיקה

הרב עמוס ראבילו

גם אם המוכר לא ידע על הליקוי הוא נושא באחריות, במיוחד במקרה בו הקונה ביצע לרכב והליקוי לא התגלה.

הגרלה שלא כללה את כל המשתתפים

הרב עמוס ראבילו

יש לערוך הגרלה נוספת במקרה של הגרלה שנעשתה ללא חלק מהכרטיסים, ויש מי שאמר שהדבר נצרך רק אם יש מי שיתבע הגרלה חוזרת (אך יש לידע את האנשים על הטעות). במידה ואי אפשר להחזיר את הגלגל לאחור, יש להשיב את הכסף של הכרטיס לאלו שלא שותפו בהגרלה, ובמקרה של ארגון חסד אם גם זה לא אפשרי כגון שלא יודעים מה שמם ניתן להשתמש בכסף.

החזרת ציוד למעסיק בסיום העבודה

הרב עמוס ראבילו

ציוד רב שנשאר בידי עובד מצריך אישור מבעל סמכות כגון מנכ"ל שהוא מוותר על הציוד ולא מספיק וויתור של מנהל זוטר

שימוש בחניה של שכן שנסע לחופשה מדין זה נהנה וזה לא חסר

ישנו "אנן סהדי" שלא אכפת לשכן שמישהו אחר חונה בחניה שלו ובלבד שהיא תהיה פנויה כשיחזור, התנגדות לחניה היא ביטוי מובהק של "מידת סדום". לכן נראה שכל עוד השכן אינו מוחה, ניתן לחנות בחניה זו ולהקפיד לפנותה לפני שהוא חוזר.

השבת ארגז של תנובה שנמצא

הרב יובל חסיד

אין חובה להשיב את הארגז לתנובה, אבל אם מדובר על יישוב קטן יש חובה להשיב לבעל המכולת

מלצר שאוכל באולם שמחות

בעל אולם חייב לתת למלצרים לאכול ממאכלים מעוררי תיאבון והעובד אינו יכול לוותר על זכות זו. מתוך שו"ת משפטי ארץ חלק א

שימוש בתוכנה לתקופת ניסיון בחינם כאשר אינו מתכוון לרכוש

הרב יובל חסיד

כאשר אין הגבלה מפורשת של בעל התוכנה אין איסור להשתמש בתוכנה בתקופת ניסיון גם אם אין כוונה לרכוש אותה בהמשך

חלוקת ירושה בסיכום בעל פה

הרב אסף שטיקל

יורשים נחשבים כשותפים בנכסי הירושה משעת הפטירה ועד חלוקת הירושה, וכדי לחלק את הירושה ביניהם יש צורך במעשה קניין תקף אולם אין צורך בצו ירושה חוקי

אחריות לתיקון אבני קיר חיצוני בבית משותף

הרב עמוס ראבילו

כל דיירי הבניין צריכים להשתתף בעלות תיקון קיר חיצוני כיון שהוא שייך לכולם

האם הסכם עבודה חייב להיעשות בכתב?

הרב עמוס ראבילו

על פי ההלכה הסכם עבודה אינו דורש הסכם כתוב אלא די במעשה קניין כגון התחלת עבודה, אולם, יש תועלת רבה בהעלאת הסיכומים על הכתב כדי להבהיר את פרטי ההסכם וכדי למנוע מחלוקות

בוקסה שנמצאה במסע בני עקיבא

הרב עמוס ראבילו

נראה שבמקרה שלך הסיכוי היחיד למצוא את המאבד הוא ע"י המשטרה או חברת האוטובוסים, וכל הפוסקים יסכימו שכך כדאי לעשות.

shutterstock

הפניית רכב לתיקון במוסך בתמורה לתיקון נוסף בחינם

הרב יוני רוטנברג

מותר לניזק להפנות את רכבו לתיקון במוסך מסוים על חשבון הביטוח של המזיק, בתמורה לקבלת תיקון נוסף בחינם, בתנאי שלא מעורבת בדבר רמאות כלפי הביטוח.

שימוש בפרויקט השו"ת פרוץ לאחר שהקנוי אבד

הרב עמוס ראבילו

באופן עקרוני מי ששילם עבור שימוש ביצירה וזו אבדה לו, רשאי להשתמש בעותק שלה. בנוגע לפרויקט השו"ת - יש לפנות אליהם

בר מצרא בקניית דירה כדי להצמידה לחנות

הרב יובל חסיד

בעל חנות הסמוכה לדירה יכול לדרוש קדימות ברכישתה לצורך מחסן מדין בר מצרא רק אם הן סמוכות זו לזו ובכפוף למגבלות של דין בר מצרא המופיעות בהלכה.

ויתור עובד על זכויות

הרב יובל חסיד

מעסיק אינו יכול להתנות עם עובד שיוותר על זכויות שמגיעות לו על פי חוק.

שכיר שמכר בקטנותו במחיר גבוה ממה שהתבקש על ידי המעסיק

הרב יאיר גריזים

יש להעביר את ההפרש למעסיק. לגבי היבטים נוספים ראו בפנים.

עקיפת מתווך עבודה

מתווך יצר את הקשר בין הפועל והמעסיק לצורך עבודה זו, אף שהיא נמשכת כמה ימים, יש לשלם לו את חלקו על התיווך של כל העבודה, כיון שהיא מוגדרת כעסקה אחת. אולם, אם שמעון יעבוד בשנה הבאה אצל אותו מעסיק, המתווך לא יהיה זכאי לדמי תיווך. מתוך שו"ת משפטי ארץ א, עמ' 149

הסגת גבול בתום לב

הרב אסף שטיקל

כאשר מסלעה נבנתה בשטח של שכן יש לפנות את השטח, כאשר נבנה בית או חלק ממנו בטעות בשטח של שכן יש לפצות את בעל הקרקע

קטן שהזיק

הרב נתן חי

לכתחילה הורי ילד מזיק צריכים לשלם את הנזק. אך במקרה שההורים לא ידעו שילדם הזיק, לא נראה שישנו מנהג לחייבם.

נתן לאדם כסף במקום זה שאבד, והכסף נמצא -מי יקבלו?

הרב עמוס ראבילו

אדם איבד סכום כסף והתייאש, אדם אחר נתן לו כסף במקום הכסף שאבד ולאחר מכן נמצא הכסף. במקרה כזה הכסף שייך למוצא.

האם שוכר שחזר בו יקבל בחזרה את דמי השכירות?

הרב יובל חסיד

השוכר חפץ מחברו וחוזר בו אחרי תחילת השכירות פטור מדמי השכירות רק במידה וניתן למצוא שוכר אחר

דין עני המהפך בחררה בקניית דירה

הרב אסף שטיקל

כאשר היה רק על מו"מ ראשוני ובמיוחד כאשר הקונה קנה בתום לב נראה כי לא חל דין עני המהפך בחררה לא לגבי המוכר ולא לגבי הקונה.

קניית תוכנות של מיקרוסופט בהנחה דרך משרד החינוך

הרב אלעזר גולדשטיין

הכל תלוי מה התנאים של החוזה בין מיקרוסופט למשרד החינוך, ונראה בפשטות שמורה שרוכש את התוכנה מוגבל לחוזה זה. וכיון שהרישיון מעניק זכות שימוש בלבד והוא אוסר העברה לאדם אחר.

הוצאות חתונה בביטול שידוך באשמת צד אחד

הרב יוני רוטנברג

מעיקר הדין כאשר צד אחד מבטל את השידוך ללא הסכמה הצד שביטל את החתונה אמור לשאת בעלויות הביטול, עם זאת מקובל לעשות פשרה בין הצדדים וסביר להניח שבית הדין לא יחייב את הצד שביטל בכלל ההוצאות.

מלצר שאוכל באולם שמחות

הרב חיים בלוך, הרב דניאל כץ, הרב עדו רכניץ

בעל האולם חייב לתת למלצרים לאכול מעט בלבד. בעל האולם רשאי להגביל את הכמות שהמלצרים אוכלים, ובלבד שייתן להם משהו לאכול (מתוך שו"ת משפטי ארץ חלק א).

תרנגולים המפריעים לשכנים

הרב עמוס ראבילו

בסביבה עירונית אסור לגדל תרנגולים כאשר הרעש מפריע לשכנים. לעומת זאת, בסביבה כפרית הדבר מקובל ולכן לא ניתן להתנגד לכך.

השבת חוב לבנו של המלווה

הרב עמוס ראבילו

השבת סכום קטן לבן של המלווה שהוא בן מצוות פוטרת את הלווה, אולם, לכתחילה יש להחזיר למלווה עצמו או לבן משפחה שעובד עמו בעסק

המחיר שמודבק על מוצר זול באופן בלתי סביר

הרב יאיר גריזים

בדרך כלל המחיר הקובע הוא המחיר המודבק על המוצר. אף שמדיני מקח טעות המוכר יכול לחזור בו במקרה של טעות, ואף לטעון שהקופאי חרג משליחותו. יש לראות בחוק להגנת הצרכן מנהג מוסכם, אולם יתכן ונכון לצמצם אותו במקרים שברור שהייתה טעות, אך למעשה, אם המחיר הנקוב על המוצר הוא המחיר הרשום בקופה - אזי אינך חייב לשלם יותר, גם אם המחיר נראה בלתי סביר.

מכשיר תיקוף תקול באוטובוס

הרב יוני רוטנברג

תקנות משרד התחבורה קובעות שאין לגבות תשלום בנסיעה בה מכשיר התיקוף היה שבור

נרות חנוכה שהתבררו כגזולים

הרב יובל חסיד

אין להדליק בנרות גזולים אלא אם היה יאוש וקניתם אותם אחרי היאוש. ואף אם היה יאוש - אסור לברך, אלא אם כן החפץ עבר יד נוספת לפני שהגיע לידי האדם שרוצה לקיים את המצווה. יש לדווח לרשויות על הגנב אם ידוע בוודאות שהוא הגנב.

<a href="https://youtu.be/PGCgnIM3Nbs">מתוך סרטון ההסברה</a>

בחירת מסלול השקעה של קצבאות הילדים

הרב אלעזר גולדשטיין

המסלולים הכשרים שמציעות החברות השונות מבוססים כולם על העמדה שהחזקת מניה בחברה שעוברת איסורים – אסורה. לעומת זאת, ישנם פוסקים חשובים שהתירו החזקת מניות כל זמן שאין למחזיק זכות הצבעה. וכן הרב פיינשטיין התיר הלוואה בריבית לחברה ללא היתר עסקה. לפי שיטות אלו ניתן להתיר במקרה הצורך כמעט את כל המסלולים המוצעים. הדעת נותנת שכאשר מדובר על שני מסלולים בעלי מאפיינים דומים (ובכלל זה: סיכון דומה, תשואה דומה, וכד') יש להעדיף את המסלול הכשר מבין שניהם. לגבי בחירה בין מסלול בעל סיכון גבוה ללא הכשר לבין מסלול כשר בעל סיכון נמוך, עמדת הרב יעקב אריאל תקיפה לאסור.

תביעה בבית דין לעבודה וזכויות העובד בבית דין לממונות

הרב עמוס ראבילו

יש תוקף הלכתי להסכם שבו המעסיק התחייב לשלם לעובד חלק מהרווחים העתידיים.

העברת זיכוי מס לאדם שאיננו התורם

הרב עמוס ראבילו

ברוב המקרים אסור להוציא קבלה על שם אדם אחר שאיננו התורם לצורך פטור ממס, כיוון שיש כאן שקר בדבר שנוגע לממון. וכן רשויות המס לא מסכימות להעביר את הזיכוי מאדם לאדם. אולם נראה שבסכומים קטנים שאין עליהם אכיפה וניתן להעבירם מיד ליד אין בעיה וכן בסכומים גדולים ניתן במקרים מסויימים להקנות את הכסף בצורה מסודרת.

נאמן על צוואה שהתרשל

הרב עמוס ראבילו

מה דין נאמן צוואה שהתרשל ומנע רווח, ושאר היורשים מפחדים ממנו? רק בית דין יכול להכריע בשאלה זאת. אולם, ככלל הסכמה של היורשים לנאמנות מכוח פחד מוגדר בפשטות כ"אנוס דנפשיה" שאינו מפגיע את סמכות הנאמן. נחלקו הפוסקים האם ניתן לתבוע נאמן שהתרשל על נזקים של מניעת רווח, ותנאי בעל פה שמבטל צוואה ולא נכתב בטל.

תיקון תקלות בקו ביוב

הרב גד אלדד

בניין ישן שצינור הביוב שלו התקלקל חובה על כל תושבי הבניין להשתתף בתיקונו גם עם בפועל רק דייר אחד סובל מהקלקול.

פגם שנמצא בשולחן שנקנה מתצוגה

הרב יובל חסיד

הקונה מוצר מתצוגה יכול לטעון טענת מקח טעות למרות שנאמר לו שיש סיכוי לפגמים, ולמרות שהמוכר התנה עמו שלא יוכל להחזיר את החפץ אם יש מום.

קניית כיסא לשימוש אישי בבית ספר מכספי מעשר כספים

אם ברצונך לתרום את הכיסא לתלמוד תורה ואפילו אם תעזוב את עבודתך שם תשאיר את הכיסא בידי המוסד, מותר לך להשתמש לצורך כך בכספי מעשר, כי תלמוד תורה היא מצווה.

DarkoStojanovic

אזרח עובד צה"ל שהוציא אישורי מחלה פיקטיביים

הרב עמוס ראבילו

מה תשובתו של מי שעבד כאזרח עובד צהל והוציא תעודת מחלה פיקטיבית כשלא היה חולה ולא הלך לעבודה? איזה דוגמאות יחשבו בימינו לצרכי רבים? והאם צריך לומר להם שזה החזרת גזלה?

מורה שפוטר לאחר תחילת השנה

הרב יובל חסיד

עובד שפוטר לאחר תחילת עבודתו וכעת אינו מוצא עבודה זכאי לשכר כפועל בטל. את התביעה יש להגיש לבית דין של תורה.

אבטלה סמויה ושימוש בטלפון של העבודה

הרב עמוס ראבילו

במקרה שהמעסיק אינו דורש עבודה בלתי פוסקת וגם אין מנהג מקובל בעניין, נראה שאין לחייב את העובדים בעבודות יזומות. מאידך העובד צריך להיזהר שלא ליצור זמן פנוי, ועליו להשתדל ככל הניתן לסיים את המטלות בצורה הטובה ביותר בזמן המוקדש לכך

חתימה על חוזה בו נקבע בית המשפט כערכאה מוסכמת

הרב יובל חסיד

אין לאסור לחתום על חוזה כזה, למרות זאת אם ישנה אפשרות כדאי לנסות לשנות את הסעיף ולהסתפק בציון המקום בו נחתם החוזה (על פי החוק הדיון יהיה בבית משפט שבאותו מקום)

ניכוי בשכר של מטפלת שנעדרה מעבודתה

במקרה של מטפלת צהרון שנעדרה מסיבה לא מוצדקת, ניתן לשכור על חשבונה עובד אחר יקר יותר, ואם לא שכר ניתן לנקות את שכר אותו היום. ברם, המעסיק לא יכול להרוויח כסף מהיעדרות העובד שלו.

תביעת מטפלת להעלאת שכר באמצע שנה

מטפלת אינה רשאית להעלות את שכרה באמצע השנה, כיון שהעלאה כזו דינה כהתפטרות

פיצול דירה

הרב אסף מישור

אף כאשר התקבלו אישורים מהעירייה לפצל דירה, והתקבלה הסכמה של רוב הדיירים, בדין תורה אין הדבר מועיל כיון שיש צורך לקבל את הסכמת כל הדיירים וכל אחד יכול למחות. אולם, אם הבניין נבנה אחרי התיקון בחוק המקל על פיצול דירה, ניתן לסמוך על כך שרוב הדיירים מסכימים, מכיוון שעל דעת כן בנו את הבניין ונכנסו לדור בו.

*"סידורים" וטלפונים בזמן העבודה

הרב עמוס ראבילו

נראה שאבן הבוחן לדעת האם הדבר מותר או אסור, היא גם על פי תגובת המעסיק, כאשר הוא רואה את העובד משתמש ברכוש העסק

*אחריות מפקח בניה

הרב עמוס ראבילו

מפקח הוא ידו הארוכה של בעל הבית לוודא שאכן העבודה נעשתה כראוי, ולא בורר בין בעל הבית והקבלן. ולכן, אפילו אם היה תנאי מפורש שרק אחרי שהמפקח מאשר הכסף יעבור, לא ניתן לעכב תשלומים על סמך תנאי זה.

הגינות במסחר טלפון סלולרי

אדם שקנה טלפון סלולרי הבהיר למוכרת שהוא מוכן לחכות אם עתיד להגיע לשוק טלפון חדש, ואכן כעבור חודשיים הגיע לחברה מכשיר חדש יותר. כדי לבטל את העסקה יש להוכיח שהיא היתה מותנית או שמדובר בתנאי מכללא המובן לכל.

חלוקת אחריות בין קונה ומוכר להשגת היתר בניה

הרב עמוס ראבילו

כאשר מוכר התחייב שלבית שהוא מוכר יהיה היתר בניה, ההתחייבות אל כללה הוצאת היתר לתוספת שבנה הקונה

שיק שאבד

הרב עמוס ראבילו

העמדה המקובלת רואה בשיק שטר חוב. ולכן אם השיק אבד יש לתת שיק חדש במקומו. במקרה זו יש חשש שכותב השיק יידרש לשלם פעמיים, על מקבל השיק להעמיד לו בטוחות.

אילוסטרציה

ריבית והצמדה על תשלום לאוטובוס

הרב משה נחמן

נוסע שלא שילם על נסיעה באשמת חברת האוטובוסים חייב לשלם לשלם את עלות הנסיעה בלבד ללא ריבית והצמדה

אתר הכנסת

האם יש בהלכה מקור לצורך ברוב מיוחס?

הרב משה נחמן

גם בהלכה מצאנו מקרים בהם לא די ברוב רגיל וצריך רוב מיוחד, וזאת כאשר מונחת על הכף הכרעה בעלת משקל רב וחשיבות יתרה או חומרה מיוחדת.

תפיסת חוב לועד הבית

הרב יובל חסיד

במקרה שאדם א חייב כסף לשכן שלו אדם ב, והשכן חייב כסף לועד הבית - יכול אדם א לשלם ישירות לועד הבית

ילדים ששילמו משכנתא עבור ההורים

הרב עמוס ראבילו

ילדים ששילמו משכנתא עבור הוריהם אינם הופכים להיות בעלים של הדירה, אולם, ההורים חייבים להחזיר להם את החוב. לאחר פטירת ההורים יצטרכו היורשים להחזיר את החוב, אולם, הדירה תהיה שייכת לכל היורשים.

מינוי כהן שהחזיר גרושתו לתפקיד בבית הכנסת

כיון שהרב אישר את המינוי אין לפנות למכון תורני כדי לקבל תשובה שתנגח את הרב

ירושת בן לאב יהודי ואם נכריה שהתגיירה

הרב משה נחמן

בן מאב יהודי ואם נכריה שהתגייר יחד עם אימו אינו יורש את אביו, לא מדאורייתא ולא מדרבנן. ואולם, פוסקי זמננו כתבו שראוי לתת לו ירושה על ידי צוואה.

פיצוי בעל אולם עקב ביטול אירוסין

הרב עמוס ראבילו

אם טרם שולם על שכירות האולם - אין חובה לשלם, ואם שולם כבר כל הסכום או חלקו - אין להוציא מבעל האולם. אך אם חתמו על חוזה, יש לבדוק אם יש סעיף ביטול ותוקפו ההלכתי

לקיחת ציוד צבאי שמיועד לזריקה

הרב אלעזר גולדשטיין

אין לקחת ציוד צבאי העומד לזריקה כאשר ישנה פקודה האוסרת כך. ראשית כיון שהלכתית יש תוקף לפקודות הצבא, ובוודאי כשהפקודה עליה אתה מדבר נשענת על מציאות עגומה מאוד של לימוד זכות "לשאול" ציוד מהצבא כפי שרואים במציאות. מעבר לכך יש לראות את דרישת הצבא לזריקת הציוד כדרישה להשמדתו ולא כהפקר וממילא יש איסור גזל בלקיחתו. זאת לצד זה שראוי שהצבא ימצא דרכים למנוע בל תשחית.

תפילה בזמן העבודה

הרב הלל גפן

על פי החוק התפילה מוגדרת כהפסקה שאין עליה תשלום. כדי לקבל שכר על זמן התפילה יש צורך בהסכמת המעסיק, ולשם כך צריך המעסיק לדעת את העובדות ולתת את הסכמתו לקיום התפילות ולמתכונתן. אם אין הסכמה מפורשת, ניתן לקיים תפילה בזמן סביר (ומסתבר שניתן לקיים גם תפילה בציבור), כאשר המעסיק יודע ואינו מעיר דבר

ריבית והצמדה על אי תשלום פנסיה בזמן

הרב משה נחמן

אדם שלא הופרש לו כסף לפנסיה בזמן זכאי לבקש את הריבית שהיה מרוויח במידה והכסף היה מופרש לפנסיה בחברת השקעות.

תשלום על טבילה במקווה שלא חומם כמובטח

אדם שהגיע למקווה כדי לטבול וגילה שבניגוד למובטח הוא לא חומם פטור מלשלם אם לא טבל, ובמקרים מסיומים חייב בתשלום נמוך אם טבל.

תיקון דירה שנמכרה שהתגלה בה רטיבות

הרב אלעזר גולדשטיין

אין על מוכר דירה חובה לתקן נזקים או לבטל את המקח כשהקונה לא תבע את תיקונם או מחה עליהם כשהם התגלו.

פיצוי על חופשה משפחתית שנהרסה

הרב גד אלדד

כאשר לא נחתם חוזה שכירות ע''פ ההלכה ובו סעיף על קנסות במקרה של הפרת חוזה, אין לחייב את בעל הצימר בקנסות, אלא לפצות על הוצאות ונזקים בלבד. מלבד זאת במקרה שמדובר ברשלנות עליו לפייס אתכם על עגמת הנפש שנגרמה לכם.

פיצויי פיטורין

הרב אלעזר גולדשטיין

עובדת זכאית לפיצויי פיטורין גם אם לא תבעה אותם במשך מספר שנים

אכזבה ממשפט התורה

הרב אלעזר גולדשטיין

האתר כולו עוסק ביישום דיני ממונות בזמן הזה. ניתן למצוא באתר חומר רב שניתן ללמוד ממנו על הרצון לחזק את בתי הדין ועל התנהלות בתי הדין והסמכות שלהם למעשה. כבר לימד אותנו ר' טרפון ש"לא עליך המלאכה לגמור, ולא אתה בן חורין לבטל ממנה". גם בנושאים אלו אנו נמצאים בתהליך של התחדשות מחד אם דרך ארוכה מאידך. ולצד העשייה אנו מתפללים שלוש פעמים ביום "השיבה שופטיך כבראשונה".

ביטול שיק

ישיבה קבלה שקים עבור שכר לימור והעבירה אותם לאנשים אחרים ללא רישום. כעת ההורים העבירו את התלמיד לישיבה אחרת והישיבה אינה מצליחה להחזיר את השקים שקבלה. במקרה כזה ניתן לתבוע את הישיבה.

פיצול דירות ומכירת דירה לאדם מאוכלוסיה מוחלשת

הרב אסף מישור

אסור לפצל דירה אחת לשתי דירות ולהשכיר או למכור את הדירה לאחרים אא"כ קיבל אישור מרוב הדיירים ומהרשויות באופן המועיל לפי החוק. מותר למכור או להשכיר דירה לאדם מאוכלוסייה מוחלשת.

הפחתת תשלומים לוועד בית כאשר הוועד לא מבצע את מלאכתו נאמנה

הרב יובל חסיד

א. דיירי בנין משותף חייבים לשלם מיסי ועד בית, הן לפי דין תורה והן לפי החוק הישראלי המהווה מנהג מדינה. ב. אין זכות לדייר להימנע או להפחית תשלומים על דעת עצמו אא"כ התקבלה החלטה באספת דיירים, גם אם ישנם כשלים מסוימים בתפקוד ועד הבית.

השתתפות בהגרלה סינית מכספי צדקה

הרב עמוס ראבילו

המקל לתרום כספי מעשר לעמותת חסד שאוספת כסף באמצעות 'מכירה סינית' שהיא בעצם הגרלה, יש לו על מה שיסמוך, ובקניית מוצר מעמותה, אם לא היה קונה את המוצר כלל וקונה אותו רק בגלל שרוצה לתת צדקה, מותר, ואם ייתכן שהיה קונה את המוצר והוא מועיל לו - יש להחמיר.

עדות קרוב על צוואת שכיב מרע

הרב עמוס ראבילו

עד פסול רשאי להעיד בפני בית דין ופעמים יקבלו את דבריו, ואם הוא נאמן על הצדדים כשני עדים כשרים, יש עליו מצווה להעיד.

פטור פיקטיבי מתשלום ביטוח לאומי

הרב עמוס ראבילו

על פי החוק וההלכה אסור למעסיק להוציא תלוש לאדם שאינו עובד שלו כדי לפטור אותו משלום ביטוח לאומי

החזר נסיעות לבחור ישיבה בשל"ת

הרב אלעזר גולדשטיין

חייל הנוסע חינם בשל"ת יכול לקבל ממקום העבודה את דמי הנסיעה לפי תעריף האוטובוס גם אם הוא לא משלם אותו בפועל. אולם במידה והמעסיק דורש קבלות, יש לראות בכך תנאי בחוזה העבודה, ויש להביא לו את הקבלות האמתיות.

פיצוי לבעל שמחה כיוון שהמזגנים לא עבדו

הרב שמעון גרבוז

מסתבר שבעל האולם צריך לגבות מכם תשלום נמוך יותר. אלא שיש מקום להתלבט בין שתי אפשרויות: האם המחיר יהיה כמחירו של אולם בלי מזגן, או מחיר נמוך עוד יותר ('מה שנהנה')

סמכות אב בנוגע למתנה שבנו קיבל

הרב אסף מישור

האם אב שהחזיר מתנה שנתנה לבנו בגלל שלא היה מרוצה מגודלה הוא גזלן?

האם לספר לאבי על הנזק שגרמתי לו

הרב אסף מישור

אם לא תספר יהיה עליך לשלם, משום שאם מחל פעם אחת לא בטוח שימחל פעם נוספת

השתלטות על עמותה

הרב עמוס ראבילו

האם מותר להירשם לעמותה כדי לסייע לאדם מסוים להשתלט עליה?

נזק עקב טעות של חברת אשראי

הרב אסף מישור

נציג מחברת האשראי שלי פרע התחייבות שלי ללא ידיעתי למרות שאני לא בקשתי פירעון בכלל. האם אני יכולה לתבוע את החברה על הנזקים?

ריבית בקניית רכב

הרב עמוס ראבילו

קניית רכב בתשלומים ולקיחת הלוואה לצורך קניית רכב - כיצד עושים זאת ללא איסור ריבית?

פיצויים על ביטול קבלה לעבודה

הרב יובל חסיד

האם אדם זכאי לקבל פיצוי בגלל מעסיק שחזר בו מהסכמתו להעסיק אותו כיון שהוא מעדיף להעסיק אשה שתהיה נאמנת יותר למקום העבודה?

מדוע מוצדק לאדם מאמין לתבוע מי שהזיק לו?

הרב עמוס ראבילו

כשהמכה לא באה ישירות מהקב"ה, אלא יש כאן אדם שברשעותו גרם לי נזק, יש כאן עשיית צדק כאשר מגדעים זרועות רשע.

פיצויים לחולה על תור לרופא שבוטל

הרב אסף מישור

אדם קבע פגישה עם חברו וביטל אותה. אם חברו הוציא הוצאות כדי להגיע לפגישה, המבטל חייב לפצות אותו על ההוצאות הישירות. זאת, למעט במקרה שהמבטל היה אנוס. לאור זאת, גם רופא שביטל תור, אם עשה זאת באופן שרירותי, יהיה חייב לפצות את המטופל.

נזקים של נזילות בבניין דירות

תמצית: אין אדם חייב על נזקי נזילה שאירעו באונס, ללא אשמתו וללא שהייתה לו אפשרות לתקן

מוצא אבידה שהניח אותה ברשות הרבים וזו אבדה

הרב שמעון גרבוז

מה דינו של אדם שמצא אבדה, פרסם אותה ללא הועיל, ולאחר מכן הניח אותה במקום בולט ברשות הרבים. בסופו של דבר המאבד פנה אליו, אלא שבינתיים האבדה נעלמה מהמקום בו הונחה?

קנס על איחור של תשלום קטן

הרב עמוס ראבילו

שוכר איחר בתשלום חלק קטן מדמי השכירות. בחוזה נקבע קנס קבוע לכל יום איחור ללא תלות בגודל הסכום - כמה על השוכר לשלם במקרה זה?

תפילה בזמן העבודה

על פי ההלכה תפילה בזמן העבודה תלויה בסיכום עם המעסיק, ע"פ החוק עובד זכאי להתפלל אולם לא יקבל שכר על זמן התפילה. לפיכך, רצוי להגיע לסיכום מפורש עם המעסיק

היתר עסקה לבית מסחר בורסאי

במקרה שהכסף ניתן לבית השקעות ומוחזר עם הרווחים וההפסדים כפי שהם אין צורך בהיתר עיסקה

קניית כרטיסים בהנחה בשם מישהו אחר

האם מותר לקנות כרטיסים לגן חיות בהנחה, בשמו של מישהו אחר שהוא חבר מועדון וזכאי להנחה?

כלב שהזיק לדלת

כלב שרט דלת של השכנים, וגרם לה נזק מסוים בחלק התחתון שלה. בעל מקצוע שהוזמן למקום אמר שהוא יכול לתקן את מקום השריטה עצמה - אבל אם רוצים שהדלת תחזור להיות כפי שהייתה...

תביעת אשה חסרת כל

הרב אלעזר גולדשטיין

אשה נתבעת על חוב של בעלה שהייתה ערבה לו, האם ניתן לתבוע אישה בכלל, ובמקרה זה בפרט? והאם הדין שונה כאשר היא חדלת פירעון?

כתיבת שובר - קבלה

הרב אלעזר גולדשטיין

שלום רב. ברצוני לפרוע את חובי המלא לשני שכנים בשתי קומות תחתיי, עבור יסודות של הרחבה שהרחיב. כעת אני נהנה מההרחבה בתור מרפסת. האם יש נוסח של שובר / קבלה עבור התשלום שאוכל להחתים אותם, או לחילופין מרכיבים מסויימים שכדאי להכליל בשטר?

ריבית על מניות בקרן נאמנות

קניתי מניות בקרן נאמנות. לפי מיטב הבנתי בקניית מניות אין איסור ריבית. אם הקרן מלווה בריבית, האם גם אני עובר על האיסור?

נזק לציוד תאורה מושכר

הרב עדו רכניץ

על מי מוטלת האחריות לנזק שנגרם תוך כדי שימוש סביר לציוד תאורה מושכר - על השוכר או על המשכיר?

שאלות על חוזה שכירות דירה כהלכה

המשכיר הציע לי לחתום על חוזה שכירות דירה על פי ההלכה אבל יש כמה סעיפים שאני מבקש להבין

הצגת חשבונית פיקטיבית לטובת החזר הוצאות מזון

החזר הוצאות היא הטבת שכר, אולם, נראה שאין לשנות מנוהלי החברה אלא אם כן תינתן לך רשות מפורשת מהאחראים עליך.

טיפולים ברכב ללא הסכמת הבעלים

בעל מוסך ביצע ברכבי טיפולים מעבר למה שסוכם, האם עלי לשלם לו על כך?

הלוואה ממי שלווה כסף מהבנק

אדם שלווה מהבנק בהיתר עיסקא ורוצה להלוות את הכסף לחברו באותם תנאים חייב לעשות היתר עיסקא נוסף

האם יש לשוכר זכות ראשונים לקנות את הדירה בה הוא גר?

הרב אלעזר גולדשטיין

למעשה בעל הדירה צריך ולהציע את הבית למכירה קודם לשוכר, ביחוד במקרה שהשוכר גם בעל הדירה המקורי. מאידך, לכל הדעות דין בר מצרא לא מקנה זכות לקבוע מהו ערך הנכס אלא רק זכות ראשונים בקניין.

פיצוי על פגיעה בקטנוע

זכותו של ניזק לקבל פיצוי גם אם מכר את החפץ שניזוק. במקרה כזה שיעור הפיצוי יהיה ירידת הערך ולא עלות התיקון.

מזגן שמרעיש לשכנים

יש ספק האם רעש של מזגן נחשב כרעש חריג שניתן לדרוש את הפסקתו. אם היתה הסכמה של השכן להתקנת המזגן הדבר מצמצם עוד יותר את האפשרות שלו להתנגד.

השתתפות שכנים בזיפות הגג

בימינו נהגו בתי הדין לחייב את כל הדיירים בתיקון וזיפות הגג בבית משותף מכמה סיבות: א) הדיירים נכנסים על דעת התקנון המצוי ב) זהו המנהג ג) כיון שכל הדיירים משתמשים בגג

שואל שלא החזיר חפץ במשך 10 שנים

שואל שלא החזיר את החפץ המושאל במשך 10 שנים צריך להחזיר אותו כפי שהוא ואינו חייב לשלם את שוויו

השבת גניבה שבוצעה בילדות

אדם שגנב בילדותו חייב להחזיר את הגניבה, אולם, אם החפץ אבד הוא אינו צריך להחזיר את שוויו. אם נהנה מהחפץ הגנוב לפנים משורת הדין ראוי שיחזיר את שוויו

מתן עדות לטובת גוי נגד יהודי

מותר ואף ראוי להעיד לטובת גוי כנגד יהודי שמנסה לעשוק את הגוי כדי למנוע חילול ה'

גזל מגוי

אסור לגנוב ולגזול מגויים והגונב מגוי חייב להשיב את הגנבה

חשד שעובד מרמה את המעסיק

האם יש לחשוש שהנחה שנתן עובד שקיבל מתנה מלקוח נתנה שלא באישור?

הכנסת פועלים לדירה מושכרת

אסור לבעל הבית להכניס פועלים לדירה ללא הסכמת השוכר כל משך החוזה על פי שהשוכר כבר פינה את הדירה

תביעת חברת ביטוח בבית משפט

האם מותר לתבוע חברת ביטוח בבית משפט?

הלוואה ממי שלווה כסף מהבנק

האם מותר לקחת הלוואה ממי שלקח הלוואה מהבנק ולהחזיר לו את ההלוואה עם הריבית שהוא משלם לבנק?

חשד בפועל

לכל אדם יש חזקת כשרות, על כן בדרך כלל אין לחשוש שהפועל עושה שלא כדין בסחורתו של בעל הבית ובפרט בדבר שאין לו ריווח ממנו ''אין אדם חוטא ולא לו'' אלא אם כן יש סימנים ניכרים לרמאות

נזקים לדירה מושכרת

אם הנזק נגרם משימוש רגיל ולא חריג אזי חובת התשלום חלה על המשכיר. אולם, אם הנזק נגרם משימוש חריג אזי החובה חלה על השוכר. בנוסף, יש לבדוק האם חלוקת האחריות על נזקים הוגדרה במפורש בחוזה.

עץ שניטע בשטח ציבורי ומפריע לשכנים

כאשר נטיעה פולשת לשטח הציבורי – יש חובה לעקור אותה ללא קשר לנזק שהיא גורמת לשכנים, אלא אם כן יקבל אישור מפורש מהרשות המקומית.

תמונות כראיה בבית דין

מהו תוקף הראיה של צילום במצלמה (נסתרת או לא נסתרת) לעניין קבלת עדות, האם זה קביל בבית דין

מעמדו ההלכתי של בית הדין לעבודה

הרב אלעזר גולדשטיין

מקורות הלכתיים לדעות הסוברות שבית דין לעבודה אינו ערכאות, וכן שיש לו דין של בית דין קבוע.

תחרות על משרת ר"מ בישיבה

אני לומד בישיבה כבר 19 שנים, לאור העובדה שהישיבה ברובה מתבססת על כספי ציבור, האם לראש הישיבה יש יכולת לקבוע על בסיס אישי מי יהיה ר"מ?

נעיצת שברי זכוכית בגדר

נזק לרכב חוסם