הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

השבת אבדה בכרטיס רב קו

הרב יובל חסיד
המוצא כרטיס רב קו אנונימי והכריז ולא נמצאו לו תובעים, רשאי להשתמש בו. אבל לא בכרטיס הרשום על שם אדם.

שאלה

שלום לכבוד הרב. מצאתי רב קו על שם מישהי ויש שם 30 שקל. תליתי מודעה להשבת אבידה ולא יצרו עימי קשר כבר 4 ימים. מותר לי להשתמש ברב קו הזה?

תשובה:

ככלל, מציאה שנמצאת בתחבורה הציבורית הדרך הפשוטה להשבתה היא לדאוג להעברתה לנהג או למחלקת האבידות של החברה, וכך לצאת ידי חובת ההשבה, מכיוון שבדרך כלל אנשים מחפשים את אבידותיהם שם.

אם הכרטיס נמצא ברחוב, ניתן להעבירו למשטרה אם יש סבירות שהבעלים יחפש אותו שם, אבל בדבר שאינו בעל ערך גדול סביר יותר שהבעלים לא יטרחו לחפש במשטרה, ולכן יש להודיע על ידי מודעות באזור בו נמצאה האבידה.

לגבי שימוש בכרטיס- בשולחן ערוך חושן משפט רסז, כא נפסק: "מצא תפילין, שם דמיהן ומניחן עליו מיד, אם ירצה, שדבר מצוי הוא לקנות בכל שעה". כלומר, אבידה שאפשר להחזיר למאבד את שוויה והוא יוכל לקנות כמותה בקלות- מותר להשתמש בה, וכמובן להכריז, ולכשיגיע הבעלים יתן לו המוצא את שוויה הכספי.

לפי זה, יש אומרים שכרטיס רב קו, גם אם יש עליו סימנים- אפשר להכריז עליו ובינתיים להשתמש בו, וכשיגיע המאבד להחזיר את שוויו. אולם יש הסוברים שכיוון שההתחייבות של "החברה לתחבורה ציבורית" בכרטיס היא חוב כספי למי ששילם עבורו, ויתכן שהוא התייאש מלמצוא את הכרטיס ולגבות את החוב- החברה זוכה בכסף שנמצא אצלה ואז אסור להשתמש בכסף זה. למעשה אפשר להקל ולסמוך על הפוסקים שהמוצא את הכרטיס זכה בחוב שבו, במיוחד במקרים שיש סימנים בכרטיס שגורמים למאבד לא להתייאש. כל זה ניתן להאמר בכרטיס "אנונימי" שהבעלים כתב עליו את שמו וכדו'.

אולם אם מדובר בכרטיס רב קו הנושא תמונה ושם מוטבעים עליו- אז כיוון שיכול המאבד לממש את ערכו הכספי דרך החברה (בדיווח שאבד הכרטיס ניתן להעביר את שוויו לכרטיס חדש)- אז אסור להשתמש בו משום שבכך מאבד הבעלים את היכולת לממש את שוויו, גם אם המאבד לא יגיע זמן רב, כי יש להניח שבשלב מסויים יבטל את הכרטיס ויממש את שוויו.