הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר לשאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מורדת פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מורד חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות הסכם קיבוצי

סיכום ערב השקת ספר משפטי ארץ חלק ד ופאנל על חוק יסודות המשפט

אור לראש חודש אייר תשע"ז התקיים בעפרה ערב ההשקה של הספר "משפטי ארץ ד: חוזים ודיניהם", בשיתוף ועדת הקשר של לשכת עורכי הדין מטה בנימין.

את הערב פתח הרב הראשי הרב דוד לאו שעסק בשאלת תוקפה של כתובה שנחתמה בלא שהעדים או החתן קראו אותה במלואה. וזאת, בעקבות מאמרו של הרב ד"ר אלי גורפינקל, בוגר המכון, בעניין החותם על שטר שלא הבין את תוכנו, המופיע בספר. הרב לאו ציין לשבח את הקשר בין היאחזות בארץ ישראל לתחיית משפט התורה, ואת תרומתו הייחודית של המכון בשתי החזיתות.

לאחר מכן, בירך ראש מועצת מטה בנימין ויו"ר מועצת יש"ע מר אבי רואה, והדגיש את חשיבותו של המכון שעוסק בסוגיות היסוד של המשפט בישראל, ומציע לציבור חוזים על פי ההלכה לשימוש מיידי.

עו"ד חייא גרינבוים, היועץ המשפטי של הספר, עסק בשאלת השימוש בחוזים על פי ההלכה המוצעים בספר, בעבודת עורך הדין. במסגרת זו הוא סיפר על חוזה מכר דירה אותו ערך, על בסיס חוזה משפטי ארץ. באותו אירוע עורך הדין של הצד השני העלה כמה חששות, אולם, לאחר שהבין את תוכנו של החוזה הוא הסיר את התנגדותו.

חלקו השני של הערב הוקדש לפאנל בעניין הצעת חוק יסודות המשפט, בהנחיית עו"ד אבינעם גואלמן, יו"ר משותף של לשכת הקשר מטה בנימין. במסגרת הפאנל הציג עו"ד יצחק נטוביץ, המשנה ליו"ר לשכת עוה"ד ויו"ר ועדת המשפט העברי, את יתרונות הצעת החוק הנוכחית, שנועדה להגביר את השימוש במשפט עברי בפסקי הדין של בתי המשפט.

חלק עליו, ד"ר בנימין פורת, ראש המכון לחקר המשפט העברי באונ' העברית, וחוקר במכון הישראלי לדמוקרטיה. לדבריו, לחץ חזק מדי על השופטים יגרום לתוצאות הפוכות, ולכן יש לחייב את השופט להתייחס למשפט העברי במקרה של לקונה (היעדר התייחסות של החוק או של הפסיקה), מבלי לחייב אותו לפסוק על פיו.

עמדה שונה הציג הרב אברהם גיסר, יו"ר מכון משפטי ארץ, שטען כי החוק המוצע עוסק בשוליים של המשפט ואין לראות בו מהפיכה. בהמשך לכך הציב הרב גיסר חזון של הפיכת החוק הנוכחי בישראל ל"חוק מעבר" עד לבחינה שיטתית שלו לאור המשפט העברי.