הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר לשאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מורדת פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מורד חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב פרויקט חוקי התורה

שכר ליועץ משכנתאות

לקוח פנה ליועץ משכנתאות שימליץ לו על מחזור משכנתא. היועץ התחייב לבנות תיק המלצה על משכנתא. הותנה ביניהם שהתנאי לקבלת שכר הייעוץ הוא חיסכון של 20 אחוז לפחות מגובה ההלוואה. לאחר כיתות רגלים של היועץ, קיבל הלקוח הלוואה בתנאים טובים, הקרובים לתנאים שחשב היועץ שיצליח להשיג. לאחר מספר חודשים פנה הלקוח שוב לבנק לבדו וקיבל הצעת המיחזור בתנאים טובים יותר. הלקוח טוען שאין הוא צריך לשלם על הייעוץ כיוון שהוא לא השיג את מטרתו והיא קבלת ההצעה הטובה ביותר האפשרית. כמו כן, בסופו של דבר הוא זה שעמד מול הבנק.

לקוחות רבים פונים ליועץ משכנתאות על מנת למחזר את הלוואת המשכנתא שלקחו ובכך לחסוך סכומי כסף גדולים.

דא עקא, לעיתים הלקוחות אינו מרוצים מהיעוץ שקיבלו והם חושבים שיכלו לחסוך את היעוץ ולהגיע לתוצאות זהות (או אף טובות יותר) לבדם ועל כן הם אינם משלמים את דמי הייעוץ שסוכמו. חוסר ההסכמה בין הצדדים מוביל לעיתים לבית הדין.

פסק דין בעניין זה ניתן בבית הדין מערב בנימין (אב"ד הרב מיכאל הרשקוביץ, הרב חיים צפרי והרב יעקב שרעבי בתיק מס' עד/05).

 

לקוח פנה ליועץ משכנתאות שבדק את נתוניו והמליץ לו על מחזור משכנתא. בהמשך נחתם ביניהם הסכם ייעוץ לביצוע מיחזור, בו התחייב היועץ לבנות עבור הלקוח תיק הדרכה ובו המלצה על משכנתא המותאמת ליכולות ההחזר של הלקוח. בנוסף התחייב היועץ ללכת לסבב בנקים עם הלקוח על מנת לקבל את ההצעה הטובה ביותר להלוואת משכנתא. הותנה ביניהם שהתנאי לקבלת שכר הייעוץ הוא חיסכון של 20 אחוז לפחות מגובה ההלוואה. לאחר כיתות רגלים של היועץ, קיבל הלקוח הלוואה בתנאים טובים, הקרובים לתנאים שחשב היועץ שיצליח להשיג. אלא שהלקוח חשב שביכולתו להשיג תנאים טובים יותר וניתק קשר עם היועץ. לאחר מספר חודשים פנה הלקוח שוב לבנק לבדו וקיבל הצעת המיחזור בתנאים טובים יותר. כאשר פנה היועץ לקבלת שכרו לא רצה הלקוח לשלם. לטענתו, הייעוץ לא השיג את מטרתו והיא קבלת ההצעה הטובה ביותר האפשרית. כמו כן, בסופו של דבר הוא זה שעמד מול הבנק ועל כן אין הוא צריך לשלם ליועץ כלל.

 

בית הדין בחן את עבודת היועץ וקבע שהיועץ עשה את עבודתו על פי המוסכם ביניהם. ההצעה שהתקבלה מהבנק הייתה קרובה להצעה שהניח היועץ בתחילה שתנתן. אין היועץ אחראי לכך שהנחתו לא התגשמה במדוייק. מסתבר שהלוקח קיבל בסופו של דבר הצעה משופרת בשל שינוי בתנאי הבנק ועל כך אין ליועץ שליטה. בית הדין פסק שאין בעסקה מקח טעות וחייב את הלקוח לשלם.

 

לגבי התביעה על עבודת הפנייה לבנקים קבע בית הדין תשלום חלקי משום שהתרשם שעשיית היועץ הייתה חלקית ביחס למוסכם עם הלקוח. לסיכום, בית הדין חייב את הלקוח לשלם ליועץ המשכנתאות סך של 3500 ₪