הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

ערבות הדדית חיי אדם עני המהפך בחררה תחרות דיני חברות סמכות השלטון המקומי שכנים דיני עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך ועשית הישר והטוב טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה דינא דמלכותא חזרה מהתחייבות דיני חוזים קבלן פיטורי עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית התמודדות עם כשלים חוזים משפטי ארץ גבורה מצור פדיון שבויים משמעת מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר דבר האבד גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה דיני ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זכיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר לשאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי דיני משפחה לימודי אזרחות בתי הדין הרבניים עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה חוזה לטובת צד שלישי מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמני הקדש חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה משפטי ארץ ד - חוזים ודיניהם תום לב פסולי דין ערך זכויות עתידיות גיור משומדים זכרון דברים עריכת דין אסמכתא חשבון בנק נאמנות אב על כשרות בניו ממזרות שיעורים במסגרת מרכז הלכה והוראה עד מומחה עד פסול מורדת פוליגרף זכות עמידה בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התחייבות מופרזת התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה אופן קבלת עדות חיוב גבוה מסכום התביעה טענת אי הבנה בדיקות גנטיות חקירה וראיה ביוזמת בית הדין מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה טוהר המידות צנעת הפרט כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים

מורה שפוטר לאחר תחילת השנה

הרב יובל חסיד
עובד שפוטר לאחר תחילת עבודתו וכעת אינו מוצא עבודה זכאי לשכר כפועל בטל. את התביעה יש להגיש לבית דין של תורה.

שאלה

קיבלתי משרה חלקית בהוראה בתחילת שנת הלימודים  קיבלתי את מערכת השעות והתחלתי יום אחד ללמד. למחרת אמרו לי שבגלל מיעוט תלמידים מצמצמים כיתות ולכן לא אוכל להמשיך ללמד וכתוצאה מכך החמצתי את היכולת ללמד בכל אותה שנה. בפנייתי לארגון המורים הם אפשרו לי לתבוע אותם בבית משפט לעבודה ולקבל ייצוג של עורך דין מהארגון.

שאלתי היא אם יש לי בסיס הלכתי לתבוע את השכר של כל השנה אם הייתי ממשיך לעבוד, או פחות מזה.

האם מותר לי לתבוע אותם בבית דין לענייני עבודה שלפי הארגון בתביעה כזאת אוכל לקבל שכר שנתי מלא.

בברכה

 

תשובה

ראשית יש לדעת כי בענייני ממונות אי אפשר לפסוק אלא לאחר שמיעת שני הצדדים, ולפיכך נענה על השאלה רק באופן כללי.

תמצית התשובה

  1. אם אין הסכמי עבודה אחרים אזי מגיעה לך משכורת מופחתת ('כפועל בטל') של שנה שלימה אלא אם כן המוסד לא ידע ולא יכול היה לדעת שלא יפתחו עוד כיתות. אם המוסד לא ידע ולא יכול היה לדעת על כך- הוא פטור מתשלום. אך אם יש הסכמי עבודה, כמו במערכת החינוך, יש ללכת אחרי ההסכם.
  2. נחלקו הפוסקים בנוגע למעמדו של בית דין לעבודה, היו פוסקים שאסרו ככל בית דמשפט אחר, היו פוסקים שהסתפקו האם מותר לפנות אליו, והיו שהתירו. ולכן לכתחילה יש לפנות לבית דין לדיני ממונות.

א. פועל שהופסקה עבודתו לאחר שהלך לעבודה:

במס' ב"מ (דף עו' ב' וכן נפסק בשו"ע חושן משפט סי' שלג' סעי' א וסימן שלד סעי' א) מבואר, כי פועל שהלך למקום העבודה והתברר שאין אפשרות לעבוד- חייב המעסיק לשלם לו שכרו, אלא שאינו משלם שכר מלא (משום שנוח לפועל לא לעבוד ולקבל פחות).  חובה זו מוטלת על המעסיק ללא קשר לשאלה האם הפועל יכול היה להשיג עבודה אחרת.

אולם, אם הסיבה לכך שלא ניתן לעבוד היא סיבה שאינה קשורה במעסיק (אונס), והמעסיק לא ידע עליה מראש ולא יכול היה לדעת עליה- המעסיק פטור מתשלום. אך אם המעסיק ידע שדבר מעין זה עלול להתרחש, היה עליו להתנות מראש שבמקרה כזה יהיה פטור מתשלום, ואם לא עשה כן עליו לשלם.

 לפי זה במקרה שלכם, יש לברר האם הנהלת המוסד לא ידעה ולא יכולה היתה לדעת מראש שלא יזדקקו לשירותיך, ואם אכן הם התרשלו חייבים לשלם למורה כפועל בטל.

נחלקו הדעות לגבי הגדרת ''פועל בטל האם מדובר בשיעור קבוע של חצי המלאכה, או שהכול לפי העניין ואומדן דעת הדיין וכלשון הרשב"א 'פוחתין לו קצת'.

אולם, במוסדות חינוך יש בהסכם ההעסקה עצמו תנאים והסכמים על פיצוי במקרה של אי העסקה, ומורה המועסק במערכת החינוך מועסק לפי ההסכם המקובל, ולכן בנידון זה יש ללכת אחר ההסכם הזה.

 

ב. פניה לבית דין לענייני עבודה

בנושא הפניה לבית דין לעבודה ראה באתר דין תורה - לחץ כאן. לכן הדרך העדיפה היא לתבוע תחילה בבי"ד רבני ובמידה ונתקלים בסירוב ניתן לגשת לבי"ד לענייני עבודה.