הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

ערבות הדדית חיי אדם עני המהפך בחררה תחרות דיני חברות סמכות השלטון המקומי שכנים דיני עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך ועשית הישר והטוב טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה דינא דמלכותא חזרה מהתחייבות דיני חוזים קבלן פיטורי עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית התמודדות עם כשלים חוזים משפטי ארץ גבורה מצור פדיון שבויים משמעת מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר דבר האבד גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה דיני ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זכיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר לשאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי דיני משפחה לימודי אזרחות בתי הדין הרבניים עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה חוזה לטובת צד שלישי מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמני הקדש חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה משפטי ארץ ד - חוזים ודיניהם תום לב פסולי דין ערך זכויות עתידיות גיור משומדים זכרון דברים עריכת דין אסמכתא חשבון בנק נאמנות אב על כשרות בניו ממזרות שיעורים במסגרת מרכז הלכה והוראה עד מומחה עד פסול מורדת פוליגרף זכות עמידה בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התחייבות מופרזת התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה אופן קבלת עדות חיוב גבוה מסכום התביעה טענת אי הבנה בדיקות גנטיות חקירה וראיה ביוזמת בית הדין מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה טוהר המידות צנעת הפרט כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים

ביטול שיק

ישיבה קבלה שקים עבור שכר לימור והעבירה אותם לאנשים אחרים ללא רישום. כעת ההורים העבירו את התלמיד לישיבה אחרת והישיבה אינה מצליחה להחזיר את השקים שקבלה. במקרה כזה ניתן לתבוע את הישיבה.

 

השאלה

שלום כבוד הרב יש לי נכד שלומד בישיבה הוא לומד שיעור א' בתחילת השנה ביקש לעבור לישיבה אחרת ומצאתי לו ישיבה בתוך בני ברק לא חתמתי על כלום כי התחילה כבר השנה הוא החזיק שם חודשיים והתחיל לבקש ממני להוציא אותו משם. כנראה שלא היה לו טוב. לפני חנוכה הוא ביקש מהישיבה הקודמת שלו לחזור לשם. והם קיבלו אותו ברצון. לאחר חנוכה ביקשתי מהישיבה בבני ברק להחזיר לי את השקים שלא השתמשו . אחרי דברים ואומר הסיכמו להחזיר אליי את שאר השקים. אבל הרב הודיע שהוא מנסה לאסוף אותם אף אל פי שאמרתי להם על שם מי רשום . כבר ביטלתי צ'ק אחד אבל מבחינה חוקית זה אסור חודשיים אני מבקשת . מה עושים במצב כזה. תודה מראש מרגלית

תשובה:

לשואלת שלום

כמובן שלא ניתן להשיב תשובה מלאה ללא ידיעת כל הפרטים. אולם, מה שניתן לומר הוא כך:

אם מדובר על שיקים שאינם "למוטב בלבד" ונעשה בהם שימוש כדי לשלם לספקים וכדומה, אזי יש בעיה. זאת, כיון שע"פ החוק אדם זכאי לגבות צ'ק אפילו בהוצאה לפועל אם הוא "אוחז כדין ובתמורה".

לדוגמא: אם אדם א' נתן צ'ק לאדם ב' בתמורה לשירות, ואדם ב' לא סיפק את השירות, אזי אדם ב' אינו רשאי לפדות את הצ'ק, כיון שהוא לא נתן תמורה. אבל אם אדם ב' העביר את הצ'ק לאדם ג' בתמורה לשירות שאדם ג' סיפק לו, אזי אדם ג' רשאי לפדות את הצ'ק גם אם אדם ב' לא סיפק את התמורה לאדם א'. זאת, כיון שאדם ג' אוחז בצ'ק כדין (הוא לא גנב אותו) ובתמורה (הוא נתן שירות לאדם ב').

הדרך למנוע זאת היא לכתוב על הצ'ק את שם המוטב ולהוסיף "למוטב בלבד".

לאור זאת נראה שבמקרה שלך יתכן שלא תוכלי למנוע ממי שמחזיק בצ'קים לפדות אותם. אולם, תוכלי לתבוע את הרב שנתן את הצ'קים וביה"ד יחליט האם וכמה עליו לשלם לך.

כמוכן שיותר טוב שתגיעי איתו להסכמות ללא צורך בתביעה.

 

בברכה

מכון משפטי ארץ, עפרה