הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

עסקה בשוק המניות על ידי שליח לעניין ריבית וזיכוי מס

הרב שמואל פולצ'ק
שליח משקיע בשוק המניות עבור משלחו ושומר לעצמו חלק מהרווחים. באופן זה אין כלל חשש של איסור ריבית.

השאלה:

שלום כבוד הרב. 1. אני משקיע בשוק ההון. אח שלי רצה גם להשקיע, וכדי לחסוך בעמלות, הוא הביא לי את הכסף, קניתי בשבילו ני"ע מוגדרים (שסיכמנו בינינו), והחזרתי לו את כל הכסף (כולל הרווח), אחרי המכירה (לא עשינו היתר עסקה). לא עבדתי השנה, ולכן יש לי נקודות מס לא מנוצלות, ואני מתכוון להגיש דו"ח מס על השנה, ולקבל החזר. בהחזר יהיה גם המס של אחי. האם אני חייב להביא לו את הכסף של החזר המס שלו? (הוא לא היה מגיש דו"ח בשביל זה). 2. האם מותר לכתחילה לקבוע שאני משקיע בשבילו, והחזר המס (אם יהיה) הוא שלי, בלי לחתום על היתר עסקה? תודה רבה!

תשובה

 

שלום וברכה,

סליחה על העיכוב במענה.

לכאורה אין כאן שום בעיה. מדובר כאן על מצב שבו מי שקיבל כסף שואל אם הוא רשאי לשמור לעצמו חלק מהרווחים ולא להחזירם לנותן. איסור ריבית הוא כאשר המקבל משלם לנותן יותר ממה שקיבל. לא כשהוא משלם פחות ממה שקיבל.

אני מבין שהשאלה נובעת מכך שאם יש לו רווח מזה יוצא שלא הכל פיקדון אלא יש חלק שהוא הלוואה. אבל אין זה כך. אין שום בעיה שהמקבל פיקדון יקבל שכר על טרחתו ואין זה הופך בגלל זה להיות הלוואה. לכן גם אם מסכמים כך מראש, אין בזה בעיה. העיקר הוא שהאחריות במקרה של אונס והפסד שאינו באשמת המקבל תהיה על הנותן. ולהבנתי זהו המקרה שבשאלה, שברור שכספי ההשקעה שישיכים לנותן ואם יהיו הפסדים שלא בפשיעת המקבל הנותן הוא שיפסיד. אם אין שום חלק מהסכום שאחריות המקבל עליו מוחלטת, אין כאן הלוואה כלל, ואפשר להחזיר עם כל הרווחים או חלק מהם כאשר השאר הוא שכר טרחת המקבל. ואין צורך בהיתר עסקה.