הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

האם מותר לפנות לבית המשפט ללא פניה לבית דין בחובות ברורים?

הרב עמוס ראבילו
כאשר יש לאדם חוב ברור, לדוגמא שיק שחזר, או משכיר שרוצה לגבות משוכר את החשבונות שלא שילם, מתעוררת השאלה האם יש צורך לפנות קודם לבית דין או שזה הליך פשוט של גביה ואין צורך בהיתר. למעשה נחלקו בדבר הפוסקים ולכן יש להחמיר ולתבוע את החייב לבית דין.

פניה לערכאות בחובות ברורים

השאלה:

שלום רב! שאלתי היא בעניין איסור פניה לערכאות, יש לנו שוכר לשעבר שיש לנו מספר תביעות עליו, היה לנו עמו שתי תקופות שכירות, בשני מהן היה סעיף בוררות והוא נידון בבי"ד, (והפס"ד לא בוצע ע"י החייב), ואילו בחוזה הראשון לא היה סעיף בוררות אך יש לנו תביעות גם מחמת אותה תקופה.

נכון לעכשיו הנתבע מצוי בהליכי פשיטת רגל ובהוצאה לפועל שלחו אותנו אל הממונה שיש לו את הסמכויות בתיק, והממונה הנ"ל ביקש שנשלח לו את כל התביעות והחומר שברשותנו, לפי מה שהבנו יש לו סמכות הכרעה בעניין כעין שופט וכעת, לגבי חלק מהתביעות יש לנו פס"ד מבית דין רבני, אך אנו מחזיקים בנוסף צ'ק ביטחון על סך 10,000 ש"ח שמתוכו יש לנו תביעות והם:

  1.  תשלום ועד בית שלא שולם במשך שנה+תשלם חשבון גז שלא שולם
  2.  במהלך התקופה השוכר התלונן על ליקויים שונים שהיו בדירה ובבניין, ועקב תלונות ואיומים שונים שילמנו לו סכום של 6,000 ש"ח, סכום זה שולם מבחינתנו כ"לפנים משורת הדין" וכדי לשמור על יחסים טובים, נתנו לו את זה במתנה גמורה (לפנים משה"ד) בהנחה שמדובר על אדם תמים שנקלע לדברים לא נעימים. אך בסופו של דבר התברר לנו שהוא הונה אותנו בפרטים בסיסיים ביותר-כגון שהוא מצוי בהליכי פש"ר וכן שהוא כלל לא משלם תשלומי ועד בית. (יש להניח שאם היינו יודעים את המצב לאשורו לא היינו משכירים לו כלל את הדירה ובודאי שלא נותנים לו מתנות חינם, כל זה מלבד סיפורים אחרים שהיו איתו אח"כ שמבחינתנו התגלה למפרע שהוא נוכל, והוא סתם עשה עלינו 'מניפולציות').

השאלה היא האם מותר לשלוח לממונה בכינוס נכסים את התביעות שלנו, החומר והאסמכתות, והם יחליטו מה שיחליטו, או שיש בזה משום איסור פניה לערכאות (מלבד מה שחוייב בבית דין), (יש אולי שיקול נוסף, שאולי אם התביעה תהיה גדולה יותר נקבל גם את הכסף שחוייב בבה"ד מהר יותר) בתודה רבה

 

 

תשובה

 

1. בנוגע לתשלומים לחברת הגז ולתשלומים לוועד הבית (בהנחה שהשוכר מודה שאכן לא שילם, ואין לו טענות) עיין ב http://dintora.org/publication/17

שם כתבנו שיש פוסקים המתירים לפנות להוצאה לפועל מיד כאשר יש חובות ברורים, אך יש פוסקים שאוסרים זאת ולכן למעשה יש לפנות לבית הדין גם בחובות ברורים לגמרי. אם הנתבע יסרב לבוא, תקבל היתר פנייה לערכאות.

2. בנוגע לסכומים (6000) ששילמתם, בית דין חייב להכריע האם הכסף הזה צריך להיות מוחזר לכם או לא. לא ניתן לוותר על דיון כזה. אם יסרב לבוא לדין יתנו לכם היתר פניה לערכאות.

כל טוב