הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם עני המהפך בחררה תחרות דיני חברות סמכות השלטון המקומי שכנים דיני עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך ועשית הישר והטוב טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה דינא דמלכותא חזרה מהתחייבות דיני חוזים קבלן פיטורי עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית התמודדות עם כשלים חוזים משפטי ארץ מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר דבר האבד גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה דיני ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זכיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר לשאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי דיני משפחה לימודי אזרחות בתי הדין הרבניים עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה חוזה לטובת צד שלישי מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמני הקדש חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה תום לב פסולי דין ערך זכויות עתידיות גיור משומדים זכרון דברים עריכת דין אסמכתא חשבון בנק ממזרות שיעורים במסגרת מרכז הלכה והוראה עד מומחה עד פסול מורדת פוליגרף זכות עמידה בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התחייבות מופרזת התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה אופן קבלת עדות חיוב גבוה מסכום התביעה טענת אי הבנה בדיקות גנטיות חקירה וראיה ביוזמת בית הדין מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה טוהר המידות צנעת הפרט כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים

תשלום לוועד הבית למפרע

הרב הלל גפן
נחלקו הפוסקים מהו מעמדו של וועד הבית, האם כמנהל של חברה או כשליח הדיירים. נפקא מינא במחלוקת זו היא האם הוועד יכול למחול על חובות הדיירים. לכן במקרה כזה כדאי שהדיירים ישלמו כדי לצאת ידי כל הדעות.

תשלום ועד הבית למפרע

שאלה

שלום רב,

לפני מספר שנים, סביב מהלך של תמ``א 38 בבניין בו התגוררנו, היו מספר חודשים בהם לא שילמנו מיסי ועד. בתקופה זו הוועד לא היה פעיל ולא דרש את הכספים ועם התחלת הבניה הקבלן היה זה שנשא בכל התשלומים. לאחר סיום הבניה שאלנו את הוועד (יש לציין שהיה זה ועד חדש) כמה עלינו לשלם, ציינו שלמיטב זכרוננו עלינו להשלים תשלומים ולאחר בדיקה שביצע אמר שאינו רואה שיש לנו חוב וכי התשלומים מתחילים מסיום התמ``א. להערכתנו, באותה תקופה בה לא שילמנו היו דיירים נוספים שלא שילמו גם כן, אולם לא מן הנמנע כי יש דיירים שהמשיכו להעביר תשלומים כבעבר. כיום איננו גרים שם, גם בזמן אמת לא היה כ``כ את מי לשאול מבחינת ההתנהלות, קל וחומר כיום. יחד עם זאת, באם נהגנו לא כשורה ברצוננו לתקן. על כן שאלתנו האם אנחנו חייבים בתשלום ואם כן מה עלינו לעשות.

בתודה ובברכה.

תשובה

1. נאמר בשו"ע חושן משפט סימן עה סעיף י: לא תבעו אדם אלא מעצמו אמר לחבירו ...איני יודע אם הלויתני או אם הפקדת אצלי או אם גזלתיך, הואיל ובלא תביעת אדם אמר כן פטור אף לצאת ידי שמים.  לפי זה הנכם פטורים מלשלם סכומים שאתם מסופקים עליהם.

2. לגבי הסכומים שלפי דעתכם אתם ודאי חייבים היה מקום ללמוד מהסעיף הבא (שו"ע חו"מ עה-יא): "אמר ליה חייב אני לך מנה והלה אומר ודאי לי שאינך חייב (לי) כלום פטור אע"פ שיודע בודאי שהוא חייב דהוי כאילו מחל לו". כלומר שכאשר יש הודאה סותרת משני הצדדים הנתבע פטור מלשלם.

3. אמנם יש מקום לחלק ולומר שוועד הבית אינו רשאי למחול למי מן הדיירים על חובו, כיון שהוועד הוא שליח הדיירים ועליו לפעול לטובתם, ואינו רשאי למחול על חשבונם. יש המתייחסים לוועד הבית כמנהל של חברה בע"מ, כלומר אישיות משפטית עצמאית שיש לה זכות לפעול כהבנתה. לפי שיטה זו, ועד הבית רשאי למחול על החוב. אך יש הרואים בהם שליחים בעלמא של דירי הבניין, ולפי שיטה זו אין להם סמכות למחול על החוב. ראה "דיני הבית המשותף" פרק רביעי הערה ב'.

4. על תקופת הבניה נראה שאתם ודאי פטורים, אך אם ישנם סכומים שלא מהתקופה הזו שלא שילמתם בוודאות, נראה לי שכדי לצאת ידי כל הדעות כדאי לשלם אותם.