הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

ערבות הדדית חיי אדם עני המהפך בחררה תחרות דיני חברות סמכות השלטון המקומי שכנים דיני עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך ועשית הישר והטוב טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה דינא דמלכותא חזרה מהתחייבות דיני חוזים קבלן פיטורי עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית התמודדות עם כשלים חוזים משפטי ארץ גבורה מצור פדיון שבויים משמעת מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר דבר האבד גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה דיני ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זכיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר לשאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי דיני משפחה לימודי אזרחות בתי הדין הרבניים עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה חוזה לטובת צד שלישי מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמני הקדש חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה משפטי ארץ ד - חוזים ודיניהם תום לב פסולי דין ערך זכויות עתידיות גיור משומדים זכרון דברים עריכת דין אסמכתא חשבון בנק נאמנות אב על כשרות בניו ממזרות שיעורים במסגרת מרכז הלכה והוראה עד מומחה עד פסול מורדת פוליגרף זכות עמידה בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התחייבות מופרזת התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה אופן קבלת עדות חיוב גבוה מסכום התביעה טענת אי הבנה בדיקות גנטיות חקירה וראיה ביוזמת בית הדין מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה טוהר המידות צנעת הפרט כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה

מזמין כתיבת ספר תורה שחזר בו ואחר כך נפטר

הרב עמוס ראבילו
אדם הזמין מסופר ספר תורה, והסופר התחיל לכותבו. לאחר זמן נחתם הסכם ביטול, והמזמין נפטר. למרות שספר התורה לא הושלם היורשים לא זכאים לקבל את מלוא כסף המוריש בחזרה.

שאלה

שלום רב! באמצע כתיבת ספר תורה ביטל המזמין את ההסכם ונחתם הסכם ביטול בין הסופר למזמין. המזמין נפטר לבית עולמו, בטרם הספיק הסופר להשיב את הכסף לנפטר. הנפטר היה בסכסוך קשה עם ילדיו שהתנגדו לכתיבת ספר התורה, ועשו הכל למנוע ממנו לכתוב את הספר תורה. הנפטר לא הותיר צוואה. עתה היורשים דורשים את כל הכסף ששילם הנפטר לסופר. האם היורשים זכאים לקבל את כל הכסף ששילם הנפטר לסופר, במיוחד על רקע האיבה שהייתה קיימת בין הנפטר ליורשיו? אודה לכם מאד על תשובה בהקדם! בברכה רבה!! שלמה בן שלום

 

תשובה

לא ניתן להכריע בדיני ממונות ללא שמיעת שני הצדדים.

שכר 'קבלן' ונפטר המעסיק, האם היורשים חייבים לשלם את כל שכרו?  

מעסיק שנפטר במהלך תקופת העסקה, אין היורשים חייבים להמשיך להעסיק את העובד אלא משלמים לו על מה שעשה (כמו אונס שהיה על שניהם לדעת, ראו פתחי חושן הלכות שכירות פרק יב סעיף יח ובהערה לג). במקרה של סופר שהוא לא פועל אלא קבלן, יש דעות בין הפוסקים האם היורשים חייבים לשלם את כל שכרו (ראו שם הערה לד, ולפי חלק מסברותיו שם פטורים), אך כיוון שאתה תפוס בכסף אתה יכול לא להחזיר.

תשלום השכר בעבודה שחולקה לחלקים

סברה נוספת לכך שאין צורך להחזיר את הכסף, מההסכם שלכם נראה, שנקבע שכר על כל התקדמות מסוימת ולכן נראה שבזה לכל הדעות יהיו היורשים פטורים מתשלום עבור השלמת המלאכה, וחייבים לשלם על המלאכה שכבר נעשתה (ראו שו"ע חו"מ סימן עח סעיף א ברמ"א).

מסקנה למעשה

כל שכן וקל וחומר במקרה שלכם שנחתם הסכם ביטול, והסכם זה מחייב את הצדדים, ולכן יש לקיים את הסכם הביטול ככתבו וכלשונו והיורשים זכאים לקבל את כל הסכום שנכתב בהסכם הביטול, ללא קשר ליחסים ביניהם ובין המוריש. גם יורשים שהיו מסוכסכים עם מורישם יורשים אותו (ב"ב קלג: שיש איסור להעביר נחלה מבן רשע לבן צדיק ממנו).