הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

ערבות הדדית חיי אדם עני המהפך בחררה תחרות דיני חברות סמכות השלטון המקומי שכנים דיני עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך ועשית הישר והטוב טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה דינא דמלכותא חזרה מהתחייבות דיני חוזים קבלן פיטורי עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית התמודדות עם כשלים חוזים משפטי ארץ גבורה מצור פדיון שבויים משמעת מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר דבר האבד גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה דיני ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זכיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר לשאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי דיני משפחה לימודי אזרחות בתי הדין הרבניים עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה חוזה לטובת צד שלישי מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמני הקדש חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה משפטי ארץ ד - חוזים ודיניהם תום לב פסולי דין ערך זכויות עתידיות גיור משומדים זכרון דברים עריכת דין אסמכתא חשבון בנק נאמנות אב על כשרות בניו ממזרות שיעורים במסגרת מרכז הלכה והוראה עד מומחה עד פסול מורדת פוליגרף זכות עמידה בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התחייבות מופרזת התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה אופן קבלת עדות חיוב גבוה מסכום התביעה טענת אי הבנה בדיקות גנטיות חקירה וראיה ביוזמת בית הדין מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה טוהר המידות צנעת הפרט כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית

עלות הסרת אנטנה בגג של בית משותף

הרב עמוס ראבילו
על מי מוטלת האחריות לשלם על הסרת אנטנה שלא מתפקדת מגג משותף כאשר הסיבה להסרת האנטנה היא הצורך לאטום את גג של הדירה העליונה?

השאלה

אני גר בקומה אחרונה בבניין משותף. על הגג עד לא מזמן הייתה אנטנה ישנה שלא שימשה לכלום. בשביל להוריד את האנטנה פניתי לועד הבית שיאסוף כסף מהשכנים כי כאמור הגג הוא גג משותף. כיוון שלא היה מענה הולם והשכנים לא רצו לשלם, אני הורדתי אותה באופן עצמאי כיוון שהייתי צריך לעשות בדחיפות אטימה לגג. הבאתי בעל מקצוע שהוריד לי את זה ב-1300 ש"ח.

לטענתי השכנים צריכים להשתתף בעלות התיקון, כיוון שמדובר בנזק על גג משותף בו נמצאים הדודים של כולם ויש לכולם דריסת רגל בו. לטענת השכנים האנטנה באזור שלי בגג ולכן רק אני צריך לשאת בנזק. 

הסוכם בין הצדדים שאני אשאל רב ויקבלו מה שהרב יגיד. תודה. 

התשובה

הגג הוא רכוש משותף, אלא אם כן הוא הוצמד לדירת אחד הדיירים.

לפי התקנון המצוי הנוהג היום כל חברי הבית המשותף מחויייבים לדאוג לתקינות הרכוש המשותף, אם עלול להיגרם נזק לאחת הדירות ממנו (ראו כאן).

במקרה שלכם יש לברר מדוע נוצר הצורך באיטום:

אם הצורך נוצר מהרכוש המשותף (לדוגמא נזילה הנובעת מאיטום הגג עצמו וכד') אז כל הדיירים צריכים להשתתף בהורדת האנטנה. אך אם האיטום לא נדרש בגלל פגם ברכוש המשותף, אלא בגלל בעיה פנימית של הדירה, ולצורך פתרון היה צריך להוריד את האנטנה אז עליך לשאת בעלות לבדך.

 

אולם, אם יש חשש (מבוסס על פי אנשי מקצוע) שהאנטנה יכולה לגרום נזק עתידי, כגון בזמן סערה היא עלולה לעוף ולפגוע בדוודים וכד', מסתבר שכל הדיירים צריכים להשתתף בעלות ההורדה.

 

התשובה נכתבה על ידי הרב עמוס ראבילו