הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם עני המהפך בחררה תחרות דיני חברות סמכות השלטון המקומי שכנים דיני עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך ועשית הישר והטוב טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה דינא דמלכותא חזרה מהתחייבות דיני חוזים קבלן פיטורי עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית התמודדות עם כשלים חוזים משפטי ארץ מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר דבר האבד גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה דיני ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זכיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר לשאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי דיני משפחה לימודי אזרחות בתי הדין הרבניים עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה חוזה לטובת צד שלישי מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמני הקדש חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה תום לב פסולי דין ערך זכויות עתידיות גיור משומדים זכרון דברים עריכת דין אסמכתא חשבון בנק ממזרות שיעורים במסגרת מרכז הלכה והוראה עד מומחה עד פסול מורדת פוליגרף זכות עמידה בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התחייבות מופרזת התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה אופן קבלת עדות חיוב גבוה מסכום התביעה טענת אי הבנה בדיקות גנטיות חקירה וראיה ביוזמת בית הדין מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה טוהר המידות צנעת הפרט כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים

מניעת שימוש במעלית לצורך העברת דירה

הרב יוני רוטנברג
במידה ואין תקנון מוסמך, סמכות הדיירים היא רק על פי מה שחוק המקרקעין הקנה להם, ועל כן הם אינם יכולים לשלול את הזכות להשתמש במעלית בצורה סבירה. כדי לשנות את התקנון עליהם לקבל את הסכמת כל הדיירים. ולכן דיירי הבניין אינם יכולים למנוע ממך להשתמש במעלית לצורך העברת דירה, כל עוד אתה מקפיד שהדבר יתבצע בצורה זהירה ועל פי הכללים.

השאלה

שלום הרב

בבניין בו אני שוכר דירה ישנה מעלית. הדיירים מעוניינים לאסור על שימוש במעלית לצורך העברת דירה. האם הם רשאים? האם לא נפגעת זכות שימוש שיש לי? (כמובן שאם יהיה נזק עלי לשלם(...

התשובה

בהיותך שוכר בבניין, באופן בסיסי קיימת לך זכות להשתמש במעלית ובכל הרכוש המשותף, שכן הכלל הנקוט בידינו 'מה מכר ראשון לשני, כל זכות שתבוא על ידו' (בבא קמא, דף ח עמוד ב, ובעוד מקומות), מעניק לשוכר את כל הזכויות ששייכות במושכר. עם זאת, במידה והשימוש שלך מזיק את הרכוש המשותף, ביד הדיירים למנוע ממך אותו גם אם תבטיח לשלם (שולחן ערוך חושן משפט סימן ד – עושה אדם דין לעצמו, ויכול למנוע חברו מלהזיק לו אפילו אם ישלם).

לשם כך עליך:

[א] להשגיח על המובילים שאינם שורטים ופוגעים במעלית (דבר שהניסיון מורה כי עלול בהחלט לקרות)

[ב] להקפיד שלא להעמיס על המעלית יותר מהמשקל המרבי המצויין בה.

משעמדת בתנאים האלה, לא ניתן לקבוע כי עצם העברת התכולה היא שימוש בלתי סביר ברכוש המשותף.

 

עם זאת, אם לבניין יש תקנון מוסכם, הוא תקף על פי ההלכה כמו כל תנאי שבממון שעושים ביניהם אנשים. לכן, אם על פי התקנון יש לדיירים סמכות לאסור שימושים על פי רצונם, יש בידם לכפות אותו עליך כפי התנאים שם. בהיעדר תקנון, קיים תקנון מצוי, שמחייב על פי ההלכה, ככל תנאי שבממון שהוא קיים. על פי התקנון המצוי, סמכות הדיירים היא רק על פי מה שחוק המקרקעין הקנה להם, ועל כן הם אינם יכולים לשלול את הזכות להשתמש במעלית בצורה סבירה כיוון שלא הוזכרה בחוק סמכות כזאת.

חשוב לציין ש'דיירים' כאן הכוונה לבעלי בתים דוקא, ולכן לו יצוייר שכולם, כולל בעל הבית שלך, הסכימו למגבלה הזאת, אינך יכול להשתמש ברכוש המשותף שלהם בניגוד לדעתם. עם זאת, נראה לומר שכיוון שבשעת החתימה על החוזה מול בעל הבית עמדה לך הזכות להעביר את הדירה דרך המעלית, הוא לא יכול לשנות מהתנאים הראשונים ולהסכים לדעת שאר הדיירים לפגוע בזכויותיך (בדומה לזה: "המשכיר בית לחבירו לזמן ורוצה לסתרו בתוך הזמן, השוכר יכול לעכב עליו". שולחן ערוך חו"מ שיב,יז. ונראה שאין חילוק בין לסתור את כל הבית ובין לגרוע מהזכויות שהיו בזמן חתימת החוזה).

 

לסיכום:

על פי התקנון המצוי, סמכות הדיירים היא רק על פי מה שחוק המקרקעין הקנה להם, ועל כן הם אינם יכולים לשלול את הזכות להשתמש במעלית בצורה סבירה כיוון שלא הוזכרה בחוק סמכות כזאת. כדי לשנות את התקנון עליהם לקבל את הסכמת כל הדיירים. ולכן דיירי הבניין אינם יכולים למנוע ממך להשתמש במעלית לצורך העברת דירה, כל עוד אתה מקפיד שהדבר יתבצע בצורה זהירה ועל פי הכללים.