הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

ערבות הדדית חיי אדם עני המהפך בחררה תחרות דיני חברות סמכות השלטון המקומי שכנים דיני עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך ועשית הישר והטוב טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה דינא דמלכותא חזרה מהתחייבות דיני חוזים קבלן פיטורי עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית התמודדות עם כשלים חוזים משפטי ארץ גבורה מצור פדיון שבויים משמעת מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר דבר האבד גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה דיני ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זכיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר לשאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי דיני משפחה לימודי אזרחות בתי הדין הרבניים עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה חוזה לטובת צד שלישי מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמני הקדש חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה משפטי ארץ ד - חוזים ודיניהם תום לב פסולי דין ערך זכויות עתידיות גיור משומדים זכרון דברים עריכת דין אסמכתא חשבון בנק נאמנות אב על כשרות בניו ממזרות שיעורים במסגרת מרכז הלכה והוראה עד מומחה עד פסול מורדת פוליגרף זכות עמידה בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התחייבות מופרזת התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה אופן קבלת עדות חיוב גבוה מסכום התביעה טענת אי הבנה בדיקות גנטיות חקירה וראיה ביוזמת בית הדין מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה טוהר המידות צנעת הפרט כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים

עבודה בחברה המחללת שבת באיסור

הרב שמואל פולצ'ק
מותר לעבוד בחברה אם תפקידך אינו כולל חילול שבת, אלא אם כן הנסיבות הן כאלה שעבודתו או קבלת משכורתו מתפרשים כהבעת הסכמה לעניין אסור.

השאלה

האם מותר לעבוד בחברה שנותנת שירותים בשבת למפעלים ולבתי חולים, כאשר העובד לא עובד בשבת. אך ישנם יהודים שעובדים בשבת בחברה. האם זה נקרא ליהנות מכסף של שבת או ההלכה מתירה לעבוד. אשמח לקבל תשובה. שבת שלום.

התשובה

שלום רב

עובד המקבל משכורת על עבודתו המותרת אינו נחשב כנהנה מחילול שבת, גם אם יהיה ידוע שלמעסיק יש כסף לשלם לו את המשכורת עקב איסור (משנה ברורה שיח, ד ושער הציון שם ז שם מפורש שהאיסור של מעשה שבת אינו איסור הנאה ומותר ליהנות מדמי המלאכה). יש לציין שהאיסור על קבלת "שכר שבת" הוא כשמקבל משכורת או דמי שכירות על שבת בפני עצמה ללא הבלעה של ימות החול ואין זה קשור כלל לשאלה שלפנינו (שו"ע או"ח שו, ד-ה. משנה ברורה רמו, ג.) אמנם יש איסור גם על קבלת רווחים משבת בלא הבלעת ימות החול כי זה נראה כשכר שבת (משנה ברורה רמה, יב). אבל כאן אין זו קבלת רווחים משבת ובוודאי לא בלי הבלעה של ימות החול.

 

אמנם, יש לדון אם הוא נראה כמסכים לאיסורי שבת בעבודתו או בקבלת משכורתו שבכך יש איסור מחזק ידי עוברי עבירה או חנופה(תלמוד בבלי גיטין סא. סוטה מא: יראים רמח). אולם, בדרך כלל בעובד שאינו אחראי על עבודה הנעשית בשבת, אלא רק על עבודתו המותרת, לא משתמע מעבודתו או מקבלת משכורתו שהוא מסכים לאיזשהו איסור שנעשה בחברה (בשו"ת שבט הלוי ח"ג כא אוסר על עובד בבית חרושת להכין תוכניות לעבודה לפועלים שחלקם יהודים שיעבדו בשבת בבית חרושת מטעם זה. וברור שאינו אוסר את עצם העבודה בבית החרושת והכנת תוכניות לימות החול, אע"פ שבשבת עובדים שם יהודים באיסור, כי אין השתמעות של הסכמה לאיסור מעצם העבודה במפעל, אלא אם כן מכין תוכניות עבורם לשבת כפי שהייתה שם השאלה).

 

ולכן בשורה תחתונה נראה שאין איסור. אלא אם כן הנסיבות הן כאלה שעבודתו או קבלת משכורתו מתפרשים כהבעת הסכמה לעניין אסור. אבל מתוך הנחה שלפחות חלק מרווחי החברה שממנה משולמת המשכורת אינם מגיעים בעקבות מעשה אסור כלשהו, ניתן לתלות שמשכורתו מגיעה משם ואין כלל השתמעות של הסכמה לאיסור בקבלת המשכורת, ולכן אין בעיה של מסייע ידי עוברי עבירה.

 

(אפשר גם לעיין בתשובה שבקישור הבא בה נדונה שאלה שיש לה מן המשותף עם שאלה זו: http://shut.moreshet.co.il/shut2.asp?id=79940).