הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

ערבות הדדית חיי אדם עני המהפך בחררה תחרות דיני חברות סמכות השלטון המקומי שכנים דיני עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך ועשית הישר והטוב טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה דינא דמלכותא חזרה מהתחייבות דיני חוזים קבלן פיטורי עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית התמודדות עם כשלים חוזים משפטי ארץ גבורה מצור פדיון שבויים משמעת מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר דבר האבד גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה דיני ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זכיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר לשאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי דיני משפחה לימודי אזרחות בתי הדין הרבניים עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה חוזה לטובת צד שלישי מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמני הקדש חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה משפטי ארץ ד - חוזים ודיניהם תום לב פסולי דין ערך זכויות עתידיות גיור משומדים זכרון דברים עריכת דין אסמכתא חשבון בנק נאמנות אב על כשרות בניו ממזרות שיעורים במסגרת מרכז הלכה והוראה עד מומחה עד פסול מורדת פוליגרף זכות עמידה בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התחייבות מופרזת התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה אופן קבלת עדות חיוב גבוה מסכום התביעה טענת אי הבנה בדיקות גנטיות חקירה וראיה ביוזמת בית הדין מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה טוהר המידות צנעת הפרט כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה

סמכות עובד בחנות לוותר ללקוח על תשלום

הרב הלל גפן
מסתבר שיש לעובד סמכות לוותר ללקוח על סכומים קטנים בלבד כדי לאפשר את השלמת העסקה.

סמכות עובד בחנות לוותר ללקוח על תשלום

השאלה

שלום,

הלכתי לחנות וניסיתי לשלם במזומן. לא היה לקופאי מספיק כסף לפרוט לי והחליט על דעת עצמו לוותר על 20 ש"ח מהסכום כדי שאני אוכל לקנות את המוצר. התרשמתי שהקופאי די זלזל בעבודה שלו ורק רצה להיפטר ממני. בהנחה שזה לא מעשה מקובל בחנות (בניגוד, לדוגמה, לחנות בגדים שהרבה פעמים נותנים הנחה בצורה חופשית כחלק מההתמקחות), האם מותר לי לבצע את העסקה? זאת אומרת, האם עלי לחשוד שיש צד של גזל מצידי?

או לחילופין האם מותר לי להתעלם מאחריות המעשה לאור העובדה שהפועל הוא שליח של בעל החנות ואם יש גזל האחריות מוטלת רק על הפועל?

התשובה

אם בעל החנות לא נתן רשות לקופאי לוותר לאנשים על סכום מסוים, והוא עשה כן על דעת עצמו, יש בעיה של גזל גם לקונה, כמו שכתב השו"ע (חו"מ קפב,ב): "עבר השליח על דעת משלחו, לא עשה כלום; ודוקא שהודיע שהוא שליח של פלוני, לפיכך אף על פי  שמשך או המשיך, אם נמצא שעבר על דעת משלחו בטל המקח, ומחזיר".

הטעם הוא משום שהשליח אינו יכול להקנות לאחר שלא לפי הוראות המשלח, כמו שאמרו חכמים "לתיקוני שדרתיך ולא לעוותי" (קידושין מב:) ונמצא שביד הקונה נמצא חפץ השייך לבעל החנות, ועליו לשאול את בעל החנו האם הוא מסכים להנחה זו.

במקרה שלפנינו מדובר בהתרשמות שלך שהעובד מזלזל, אך אפשר לברר את הדבר אצל מנהל החנות או מישהו אחר שמוסמך על ידי הבעלים לוותר על ממון.

בסכומים קטנים מסתבר שיש לעובד סמכות לוותר בשביל להשלים את העסקה. בסכומים גדולים מסתבר יותר שאין לו סמכות. כיוון שאיננו יודעים מה גובה העסקה קשה להתייחס. במקרה של ספק כדאי לברר את סמכות גבוהה יותר