הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

ערבות הדדית חיי אדם עני המהפך בחררה דיני חברות סמכות השלטון המקומי שכנים דיני עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה דינא דמלכותא - דינא חזרה מהתחייבות דיני חוזים קבלן פיטורי עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי על האתיקה הצבאית הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית התמודדות עם כשלים חוזים משפטי ארץ מבוא לאתיקה צבאית גבורה מצור פדיון שבויים משמעת מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל כופים על מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר דבר האבד גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה דיני ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זכיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בן המצר - בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר לשאת אשה שניה (מאה רבנים) השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי דיני משפחה לימודי אזרחות בתי הדין הרבניים עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה חוזה לטובת צד שלישי מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמני הקדש חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה משפטי ארץ ד - חוזים ודיניהם תום לב פסולי דין ערך זכויות עתידיות גיור משומדים זכרון דברים עריכת דין אסמכתא חשבון בנק נאמנות אב על כשרות בניו ממזרות שיעורים במסגרת מרכז הלכה והוראה עד מומחה עד פסול מורדת פוליגרף זכות עמידה בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התחייבות מופרזת התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה קבלת עדות בטלפון או סקייפ חיוב גבוה מסכום התביעה טענת אי הבנה בדיקות גנטיות חקירה וראיה ביוזמת בית הדין מדריך ממוני מעשי אין אדם עושה בעילתו בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג חוות דעת לועדת שרים לחקיקה טוהר המידות צנעת הפרט תעודות רשמיות של גוים כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית

הלנת שכר

shutterstock

shutterstock

הרב עמוס ראבילו
מי שמלין את שכר עובדיו עובר על כמה איסורי תורה ומותר לגבות פיצויים על הלנת שכר בהתאם לחוק הגנת השכר ואין בכך משום איסור ריבית.

השאלה

שלום.

עבדתי 4 חדשים באיזה מקום. ראינו את כל הפרטים והכל היה בסדר. אבל אחרי חודש עבודה המנהל לא שלם לי בזמן, זה גרם לי הרבה בעיות וגם הפסד כסף. 

והנה 12 ימים לא קבלתי משכורת החודש האחרון, והוא גם נשאר חייב כסף מהחודש האחרון ששלם לי.

מה הדין?

 

התשובה

כמובן שלא ניתן להכריע בויכוח בין צדדים ללא שמיעת הצדדים, לכן אנחנו עונים באופן כללי, ואם יש צורך פנו לדין תורה על מנת שיכריע בסכסוך שביניכם.

 

על פי המידע שסיפקת בשאלתך נראה שהמעסיק שלך נוהג באופן לא ראוי. אסור להלין שכר (ויקרא יט,יג) ומי שמלין את שכר עובדיו עובר על כמה איסורי תורה (בבא מציעא קי ע"ב- קיא ע"א). אבל יכול להיות שיש למעסיק תשובות טובות על כך  שהלין את שכרך, לדוגמא- אין לו כסף לשלם

ולכן עיכב את המשכורת שלך (עיין בשולחן ערוך חושן משפט שלט,י ובפתחי תשובה ז,ח). אולם לא ניתן לחייב על הנזקים העקיפים שנגרמו לך כתוצאה מהלנת השכר. 

 

לפי החוק הנוהג במדינת ישראל במקרים מסוימים של הלנת שכר יש חובה לשלם פיצויים. הבעיה ההלכתית בפיצויים אלו היא בעיית ריבית, שכן המעביד מחוייב לשלם לעובד מעבר לחוב שהוא חייב לו בגין המשכורת שעוכבה.

ישנם פוסקים האוסרים על קבלת פיצויים אלו (עיין בפד"ר טו מעמ' 242; שורת הדין ו קע – קעו) אך לעומתם יש מקילים לתבוע פיצויים אלו, ולא רואים בהם ריבית, משום שלדעתם התשלום מוגדר כתקנת הקהל וקנס כנגד עוברי עבירה (עי' הרב ד"ר איתמר ורהפטיג, תחומין כט, עמ' 85, וראו את המקורות המובאים שם).

 

הרב שלמה אישון (כתר ו עמ' 299) דן בשאלה זו בהרחבה, והעלה צדדים נוספים להתיר, וכך הוא כותב בסיכום דבריו:

מותר לגבות פיצויים על הלנת שכר בהתאם לחוק הגנת השכר, ואין בכך משום איסור ריבית.

היות שתכלית הפיצויים הללו היא קנס על המחזיק בכספי חבירו שלא כדין, יש על בית הדין להתחשב גם במידת אשמתו של המעביד בקובעו את גובה הפיצוי שעליו לשלם.

עובד שתבע בבית המשפט את המעביד על הלנת שכר (לאחר שקיבל היתר לכך מבית הדין) וזכה שם לפיצויים בהתאם לחוק הגנת השכר – רשאי לגבותם ואין בכך משום איסור ריבית.

לכן נראה למעשה שמותר לגבות פיצויים על הלנת שכר בהתאם לחוק הגנת השכר ואין בכך משום איסור ריבית.