הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

ערבות הדדית חיי אדם עני המהפך בחררה תחרות דיני חברות סמכות השלטון המקומי שכנים דיני עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך ועשית הישר והטוב טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה דינא דמלכותא חזרה מהתחייבות דיני חוזים קבלן פיטורי עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית התמודדות עם כשלים חוזים משפטי ארץ גבורה מצור פדיון שבויים משמעת מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר דבר האבד גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה דיני ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זכיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר לשאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי דיני משפחה לימודי אזרחות בתי הדין הרבניים עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה חוזה לטובת צד שלישי מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמני הקדש חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה משפטי ארץ ד - חוזים ודיניהם תום לב פסולי דין ערך זכויות עתידיות גיור משומדים זכרון דברים עריכת דין אסמכתא חשבון בנק נאמנות אב על כשרות בניו ממזרות שיעורים במסגרת מרכז הלכה והוראה עד מומחה עד פסול מורדת פוליגרף זכות עמידה בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התחייבות מופרזת התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה אופן קבלת עדות חיוב גבוה מסכום התביעה טענת אי הבנה בדיקות גנטיות חקירה וראיה ביוזמת בית הדין מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה טוהר המידות צנעת הפרט כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית

השבת ארגז של תנובה שנמצא

הרב יובל חסיד
אין חובה להשיב את הארגז לתנובה, אבל אם מדובר על יישוב קטן יש חובה להשיב לבעל המכולת

השאלה

שלום לרב

מצאתי ארגז פלסטיק של תנובה זרוק בשולי כביש ראשי. מותר לקחתו או צריך להחזירו לתנובה?(הוא מלוכלך קשות בשרידי בטון אם זה משנה...)

 

תשובה  בקצרה

אין חובה להשיב את הארגז לתנובה, אבל אם מדובר על יישוב קטן יש חובה להשיב לבעל המכולת

תשובה בהרחבה

חברת תנובה מקפידה שיחזירו את הארגזים שלה, מסמנת אותם, ומבקשת מכל מוצא  שישיב לה את הארגז. בנוסף, בעלי החנויות משלמים לתנובה דמי פיקדון של 20 שקלים עבור כל ארגז. לכן יש לדון, הן על השבה לבעל המכולת והן על השבה לחברת תנובה.

השבה לתנובה

אם תנובה היא המאבדת ניתן להעלות כמה סיבות לפטור אותך מהשבה:

1. אבדה השייכת להרבה שותפים, ואם נחלק את שוויה בין כל השותפים לא יהיה לכל אחד שווה פרוטה, אין בה חיוב השבה (שו"ע חו"מ רסב,ב). חברת תנובה היא חברה בע"מ, ונחלקו הפוסקים כיצד לפרש את המושג חברה בע"מ - כשותפות רגילה של בעלי המניות, או כבעלות חדשה (ראו דיון נרחב על משמעות חברה בע"מ בפד"ר י עמ' 279 ונייר עמדה מס' 12 של מכון משפטי ארץ - כאן).

במקרה שלפנינו אם נקבל את הגישה שבעלי המניות שותפים - אין חובת השבה כאמור לעיל, ולפי הגישה השנייה יש מקום להסתפק האם יש חובת השבה (כיוון שמדובר על פיקציה משפטית שאין לה זכויות משפטיות, ובנוסף במקרה של תנובה היא כעת בבעלות נכרית).

2. הארגז מסומן, אולם הוא ניזוק קשות, ומסתבר שאין לחברה מה לעשות בו וגם אם תדע על כך לא תרצה בהשבתו (ראו ש"ך חו"מ שנח,א ושו"ת עונג יו"ט סי' קיא, אולם קצות החושן שם חולק על דברי הש"ך).

3. דבר שיש בו סימן, ואבד במקום שמצויים בו גויים, שאינם משיבים אבדה, הבעלים מתייאשים, והמוצא לא חייב להשיב (שו"ע חו"מ סי' רנט' ס"ג).

יש פוסקים הסוברים שכיוון שמצויים יהודים שאינם מחזירים אבדות, הבעלים מתייאשים (ספר "השבת אבידה כהלכה פ"ב ס"ח), ואע"פ שאין זו הדעה המרכזית בהלכה, ניתן לצרף דעה זו באבדה שאינה חשובה כל כך, כמו ארגז המלוכלך במלט. (אין הדבר מוגדר כ'יאוש שלא מדעת', כיוון שמצוי הדבר שארגזים אלו נעלמים, וישנה ידיעה כללית שזה המצב, נחשב הדבר כיאוש מדעת (ראה שו"ע חו"מ סימ' רס סעי' ו).

השבה לבעלי החנות

במקרה של ארגז שנמצא לצד כביש ראשי, אם נגדיר את בעל החנות כבעלים על הארגז בגלל הפיקדון שהוא משלם (לחצו כאן בקישור לאתר ישיבה את התייחסותו של הרב ויטמן מתנובה לנושא), אין צורך להחזיר, כיוון שבעל החנות וודאי התייאש. אבל ארגז הנמצא ביישוב קטן וברור מהיכן הגיע, צריך להשיבו לבעל החנות.