הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

דין עני המהפך בחררה בקניית דירה

הרב אסף שטיקל
כאשר היה רק על מו"מ ראשוני ובמיוחד כאשר הקונה קנה בתום לב נראה כי לא חל דין עני המהפך בחררה לא לגבי המוכר ולא לגבי הקונה.

השאלה

ראובן שוחח בטלפון עם שמעון ביום רביעי בלילה על מכירת דירתו של שמעון במשך כ-10 דקות, שמעון אמר שעליו להתכונן לשמחה והציע להיפגש בעוד יומיים או שלשה ע"מ לראות את הדירה. ביום ראשון ראובן יזם שוב שיחת טלפון ושמעון טען שהדירה נמכרה ביום שישי לאדם שנקש בדלת וראה את הדירה וחתם. ראובן טען כי ישנו דין עני המהפך בחררה מאחר וסוכם להיפגש אך שמעון לא יצר קשר וחתם על זיכרון דברים, ולכן, אין פה ועשית הישר והטוב. שאלתי, האם על פי דין תורה יש עילה לתבוע את הקונה שלא ידע מזה ואסור לו לקנות , או לחלופין את המוכר שלא עמד בדיבורו?

 

התשובה

דין 'עני המהפך בחררה' נלמד בגמרא קידושין נט. ונפסק להלכה בשו"ע חושן משפט סימן רל"ז. לפיו, המחזר אחר דבר לקנותו, ובא אחר וקנה לפניו – אע"פ שהמקח קיים[1] הרי זה נקרא רשע.

אמנם כל האמור הוא דווקא בשלב בו הקונה הראשון והמוכר היו מצויים בשלב מתקדם של המו"מ ביניהם, על סף סיכום. הרמ"א (שם) קובע לפי דברי המרדכי  כי מדובר בשלב שכבר סוכם המחיר (ואולי גם כל שאר התנאים) ואינו חסר אלא הקניין עצמו. יש שנטו להקדים קצת ולומר שכשמתנהל מו"מ רציני על המחיר ולולא התערבות הקונה השני היו מגיעים לעמק שווה – גם שם יחול דין עני המהפך בחררה או דין השגת גבול (ערוך השולחן בעקבות הפרישה). אך מכל מקום נדרש שלב מתקדם מאד במו"מ.

עוד יש להוסיף בגדרי הדין כי נראה שהדין מופנה דווקא לקונה השני ולא למוכר שלגביו מישור הדיון אם פעל כשורה  יהיה מצד דין 'מחוסר אמנה'. וכ"כ בתושבה דומה: "...וגם אז האיסור הוא על העובד המתחרה ואילו על המעביד אין איסור לחפש עובד אחר (שו''ת מהר''ם אלשיך סז; שו''ת מהרש''ל לו). יש מי שכתב שגם על המעסיק יש איסור לשתף פעולה עם מבקשי עבודה מתחרים (ראה פתחי חושן גניבה פרק ט הערה לב) אך זהו דווקא מי שכבר היה מוכן להעסיק וכעת מראיין מתחרים נוספים". ועיין עוד אבני נזר חו"מ יז.

כמו כן יש אחרונים רבים שסברו כי כאשר הקונה השני עשה זאת בלא ידיעה – לא יחול הדין (למשל 'חמדת שלמה' המובא בפתחי תשובה שם ; אמנם ר' אגרות משה חו"מ ח"א ס' שסבר אחרת) .

במקרה שתואר בשאלה נראה כי המדובר בשלב מאד ראשוני של הצגת הנכס. עוד נראה כי המוכר שמעון לא התחייב להמתין ואף שיעור הזמן שציין לא היה מסויים ('יומיים שלושה'). כמו כן לא עולה מהתיאור כי לקונה לוי נודע על מציאות ראובן הממתין לראות את הדירה. על כן נראה לענ"ד כי לא חל דין עני המהפך בחררה במקרה זה, לא ביחס ללוי, ובודאי לא ביחס לשמעון המוכר. גם מצד דין מחוסר אמנה ( ר' בשו"ע סימן רד ז', יא ובפתחי חושן קניינים ח"א,ב) - נראה כי לא חל עד שלב שנפסק המחיר וסוכמו כל פרטי העסקה.

 

[1] לפי המשאת בנימין ומהרשד"ם ורוב האחרונים שלא פסקו כר"ת שחייב להחזיר את המקח