הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

פסקי דין שנכתבו על ידי בית הדין הרבני האזורי באר שבע

 1. מזונות אשה על פי הסכם גירושין כשחזרו ונישאו על סמך הסכם אחר / פד"ר 115674-5

  קראו עוד...

 2. פשרה שלא מן הדין בחיוב כתובה / פד"ר 1105762-3

  קראו עוד...

 3. מינוי שליח הולכה אחר במקום שליח שני שמת 1254840/1

  מדובר בגט שנכתב בבית הדין בבאר שבע, עבור אשה המתגוררת בצרפת. הבעל מינה שליח ראשון ומסר לו הגט. לאחר מכן, מינה השליח הראשון בפני ביה"ד את השליח השני הנמצא בביה"ד בצרפת. מזכירות ביה"ד שלחה את הגט וההרשאות לביה"ד בצרפת. לאחר מכן התקבל מכתב מביה"ד בצרפת לפיו השליח השני נלב"ע במגפת הקורונה, טרם מסירת הגט לאשה. בית הדין הורה שיש לשלוח את הגט בחזרה לביה"ד, על מנת שהשליח הראשון ישוב וימנה שליח שני אחר שייתן את הגט לאשה, ואז ישלחו את הגט שוב אל בית הדין בצרפת. הדבר נדרש משום שיש פוסקים שאם הגט לא נשלח מהשליח הראשון אל השליח השני הזה יש כאן חסרון של "טלי גיטך מעל גבי קרקע".

  קראו עוד...

 4. תשלום הלוואה שנטלה האשה לפרנסת הבית לפני גירושין - פד''ר 148578-14 - ביה''ד באר שבע

  קראו עוד...

 5. קיום הסדרי שהות בעידן קורונה 1186300/4

  קראו עוד...

 6. כללים בפרשנות שטר (והסכם ממון) -פד''ר - 1182883-6 - ביה''ד באר שבע

  קראו עוד...

 7. חזרת האשה מוויתור הכתובה בעת אישור הסכם הגירושין בבית הדין - 1186061-3

  הצדדים חתמו על הסכם גירושין, בו נכתב שהאשה מוותרת על כתובתה עם מתן הגט. במעמד אישור ההסכם בפני ביה"ד, האשה חזרה בה ממחילת הכתובה וטענה שלא הבינה שההסכם מקפח אותה. כמו כן היא ציינה שהתעורר חשש שמא יש לבעל קשר עם אשה אחרת. בית הדין פסק שמחילת הכתובה נחשבת מחילה בטעות שאינה תקפה. אמנם אדם החתום על הסכם אינו יכול לטעון שחתם בטעות, אבל מנהג המדינה לגבי הסכם גירושין הוא שאין לו תוקף ללא אישור ערכאה משפטית (בית המשפט או בית הדין), וכן מחייב החוק, ומשום כך האשה יכלה לחזור בה.

  קראו עוד...

 8. דחיית בקשה לשינוי הסכם גירושין לאור פגיעה בזכות הקטינה / פד"ר 1045761-4

  קראו עוד...

 9. חיוב מזונות של אב שאין ביכולתו לשלם את מלא הצרכים של ילדיו / בית הדין באר שבע 1231083/7

  איש ואשה הגיעו להסכמה בדבר גובה תשלומי מזונות שהם נמוכים יותר מצרכי הילדים, משום שהאיש אינו מסוגל לפרנס את עצמו ואת ילדיו בסכום גבוה יותר. האשה הסכימה להסדר, עורכת דינה התנגדה. בית הדין קיבל את ההסדר, והסכים שאין לחייב אדם יותר מיכולתו.

  קראו עוד...

 10. אשה שבגיטה נרשמה טעות בשם אביה. הטעות הועתקה מרישומו במשרד הפנים ובתעודת הזהות שלה / בית הדין באר שבע 104334/3

  אשה ששם אביה ברישומי משרד הפנים היה שגוי, והשגיאה הועתקה לגט, נישאה שנית וילדה. בית הדין הכשיר את ילדיה.

  קראו עוד...

 11. אשה שעברה דירה עם בתה וע"י כך הרחיקה את הבת מן האב / בית הדין באר שבע 1280465/5

  בני זוג נפרדו. לטענת האשה - בגלל אלימות הבעל. האשה עברה להתגורר עם משפחתה וע"י כך נוצר נתק בין בתם של הצדדים לבין אביה. בית הדין קבע שזכותה של האשה לעבור דירה, אך יש למצוא את הדרך לאפשר לאב לפגוש את בתו.

  קראו עוד...

 12. אשה שמבקשת לפסול את נישואיה הראשונים כדי שתוכל להנשא לכהן / בית הדין באר שבע 1310757/1

  כהן מבקש לשאת אשה שהיתה נשואה 11 שנה, והתגרשה לפני שבע שנים, בנימוק שאחד מעדי הקידושין התגלה כמהמר כבד, ולכן דינו כ"משחק בקוביא" שפסול לעדות. בית הדין לא נעתר לבקשה, מכמה טעמים. האחד הוא משום שמציאות זו כלולה במושג "ריח הגט" שפוסל לכהונה. טעם נוסף הוא ש"משחק בקוביא" פסול לעדות רק מדרבנן, ולכן מן התורה האשה גרושה ואסורה לכהן. דיון נוסף היה בסברת החתם סופר שאם בקהל קיימים עדים נוספים שהם כשרים לעדות הרי שדעתו של החתן היא על הכשרים ולא על הפסול.

  קראו עוד...

 13. תביעה להשבת דמי מזונות יתרים על החיוב שנגבו ע"י הצל"פ / בית הדין באר שבע 82592/18

  אדם טען שהוצל"פ גבו ממנו במשך השנים עבור גרושתו סכום מזונות יתר על הסכום הנדרש, ולכן הוא מבקש להשיב את העודף. בית הדין דחה את דרישתו.

  קראו עוד...

 14. גט לחומרא לקראים שנישאו בנישואי קראים / בית הדין באר שבע 1379376/2

  בפני בית הדין באו זוג ששניהם בנים לעדה הקראית ונישאו כמנהג הקראים, אך כעת הם מבקשים לנהוג בהלכה. בית הדין קבע שאף שמעיקר הדין אין קידושיהם קידושין, יש לסדר גט לחומרא.

  קראו עוד...

 15. סתירת הדין לאור ראיה חדשה / בית הדין באר שבע 1222207/4

  בית הדין פסק שדירתם של הצדדים תחולק בשוה. כעת השיגה האשה ראיה חדשה המוכיחה שהיא שילמה את כל הסכום. בית הדין דן בבקשתה אך קבע שהדירה תחולק בשוה.

  קראו עוד...

 16. סמכות בית הדין לדון בכריכה כאשר בטל העיקר / בית הדין באר שבע 862209/7

  אשה הגישה בקשה לגירושין וכרכה את חלוקת הרכוש. כעת סגרה את תיק הגירושין וטוענת שמעתה אין לבית הדין סמכות לדון בחלוקת הרכוש. בית הדין דחה את טענתה.

  קראו עוד...

 17. התר נישואין למי שנולד לאשת איש שטענה שהאב גוי / בית הדין באר שבע 1302859/1

  אשה שחיה שנים רבות בנפרד מבעלה ילדה בן ומסרה אותו לאימוץ מיד בלידתו. בתיק האימוץ היא כתבה שהסיבה למסירתו לאימוץ היא כי אביו ערבי. האשה גרה בעיר שבבה אוכלוסיית ערבים גדולה. לכן סמך עליה בית הדין והתיר את נישואי הבן.

  קראו עוד...

 18. אדם שאמו נפרדה מבעלה ללא גט שנתיים לפני שנולד, וגדל בבית עם אמו ואיש אחר שגידלו כבנו / בית הדין באר שבע 1301625/1

  הרב יהודה דרעי לא הצליח למצוא פתח להתיר לבוא בקהל אדם שאמו נפרדה מבעלה שנתיים לפני שנולד, וחיה עם אדם אחר, שכבר בפסק הדין של גירושיה מבעלה, שהיו אחר שנולד הבן, נאמרה בפי כל העובדה שהבן הוא מבן זוגה החדש של האם.

  קראו עוד...

 19. התר נישואין למי שאימה הודתה שהתקדשה בעבר לאיש אחר ולא התגרשה ממנו / בית הדין באר שבע 1327839/1

  אשה הודתה בבית דין לבירור יהדות שהתקדשה ליהודי בקווקז ולא התגרשה ממנו, ובתה היא בתו של איש אחר. הרב יהודה דרעי התיר את הבת להנשא כיון שהאם לא נאמנת לאסרה.

  קראו עוד...

 20. חלוקת נכסים בין בני זוג, ובעל דין שהוחזק שקרן / בית הדין באר שבע 133004/5

  קראו עוד...

 21. דרך חישוב דמי מזונות / בית הדין באר שבע 1161022/12

  בית הדין פסק פסק דין עקרוני, עוד בטרם הכרעת השאלה במקרה הספציפי שלפניו. השאלה העקרונית היא האם לחשב את דמי המזונות לפי צריכתם של הילדים, או שיש לקחת בחשבון את העובדה שהם גרים בבית שבו אנשים רבים ונר לאחד נר למאה, ולכן חלקם בהוצאות פוחת.

  קראו עוד...

 22. נישואי בת של כהן וגרושתו לכהן / בית הדין באר שבע 1305259/1

  כהן גרש את אשתו והם חזרו לחיות יחד ונולדו להם חמשה ילדים. לדבריהם, הגירושין נעשו למראית עין מטעמים כלכליים. בתם מבקשת להנשא לכהן. בית הדין אסר זאת עליה.

  קראו עוד...

 23. חיוב אב בהוצאות פעוטון וצהרון / בית הדין באר שבע 1161022/12

  בית הדין חייב אב בתשלום עבור פעוטון וצהרון

  קראו עוד...

 24. היתר לכהן של בת שנולדה לאב כהן ולגרושתו, שלדבריהם התגרשו פיקטיבית בלבד / בית הדין באר שבע 1305259/1

  בית הדין אסר על בת לכהן וגרושה להנשא לכהן.

  קראו עוד...

 25. תובעת שמבקשת לחזור בה מחלק מסעיפי התביעה בטענה שב"כ הגיש אותם ללא ידיעתה / בית הדין באר שבע 1305503/2

  בית הדין דחה את בקשתה של תובעת לחזור בה מחלק מסעיפי התביעה ולדון בהם במקום אחר.

  קראו עוד...

 26. התר לקהל במי שנולד בחדש התשיעי לאחר גירושי אמו, מגבר שאינו יהודי, ולטענת אמו התעברה אחר הגט / בית הדין באר שבע 1326106/1

  אשה ילדה קצת פחות מתשעה חדשים לאחר גירושיה. היא והגרוש מודים שהבן אינו שלו. היא ואדם נוסף שאינו יהודי מודים שהבן שלו. האשה וגרושה הם בני הפלאשמורה שעברו גיור בארץ. לטענתם הטבעת שאחרי הגיור היתה שייכת לאשה כבר קודם, ולא ניתנה לשם קידושין. בית הדין התיר את הבן.

  קראו עוד...

 27. אשה שבעלה ספק יהודי שילדה בן לזר / בית הדין בא שבע 1317455/1

  אשה ילדה בת שלא מבעלה. לפי מסמכים שהוצגו לבית הדין עולה כי בעלה של האשה אומץ ברוסיה. אמו (המאמצת, ע"פ הטענה) נשאלה על כך והכחישה, אך כשעומתה עם מסמכים ברחה מבית הדין. לכן התיר בית הדין את הבת, ואסר אותה על קרובי הנטען, ואף על קרובי בעל האשה.

  קראו עוד...

 28. הקטנת מזונות כיון שכעת הבנות שוהות חלק ניכר מהזמן בבית אביהן / בית הדין באר שבע 1108823/7

  בית הדין הקטין את חיוב המזונות של האב, כיון שכעת חלק ניכר מהזמן הן ממילא שוהות בביתו.

  קראו עוד...

 29. גט שנרשם בו שם אביו הגוי של הבעל / בית הדין באר שבע 1146461/5

  בן לאב גוי כתב בגט את שמו ושם אביו הגוי. בית הדין קבע שאפשר להכשיר את הגט בדיעבד, אבל לכתחילה יש להשתדל לסדר גט נוסף.

  קראו עוד...

 30. חישוב מזונות ילדים והוצאות פעוטון / בית הדין באר שבע 1161022/12

  הרב אליהו אדרי מאריך לבאר כיצד יש לחשב את חיוב האב במזונות.

  קראו עוד...

 31. טענת אדם שקנה מגרש ולוה הלוואה כאשר אין ראיה לאף אחת מהטענות אלא מדבריו / בית הדין באר שבע 1237405/8

  בני זוג התגרשו והאשה טוענת שבעלה קנה מגרש באתיופיה. הבעל אומר שאכן קנה את המגרש אלא שגם לקח הלואה לצורך הקניה, ואם רוצה האשה להתחלק עמו במגרש - שתתחלק אף בהלואה. האשה טוענת ששטר ההלואה מזויף. אך כיון שגם האשה מודה שאינה יודעת על קיומו של המגרש אלא מפי הבעל, קבע בית הדין שאם נאמן הוא שקנה נאמן אף שלוה.

  קראו עוד...

 32. פרשנות סעיף להסכם גירושין / בית הדין באר שבע 1176983/3

  בני זוג התגרשו, וחתמו על הסכם שבו מוותר הבעל על כל הזכויות הפנסיוניות של האשה, ואילו האשה מוותרת על כל הזכויות הפנסיוניות של הבעל "למעט תשלום הפנסיה בשיעור של 25% שצבר הבעל במקום עבודתו ו/או סיום עבודתו." נחלקו הבעל והאשה בשאלה האם הבעל חייב לאשה 25% מכל הזכויות שצבר במשך ימי נישואיהם, או מכל הזכויות שיצבור כל ימי חייו. תוספת המלים "סיום עבודתו" מלמדת כדברי האשה, לכן הכריע בית הדין בדעת רוב כדברי האשה.

  קראו עוד...

 33. כשרות ילדים אשר בעל אמם טוען שאינו אביהם / בית הדין באר שבע / 1350352/1

  בני זוג התגרשו, והבעל מעלה ספקות בדבר אבהותו על חלק מהילדים. הוא מעולם לא טען כן לפני הגירושין, ובית הדין ביטל את דבריו והכשיר את הילדים.

  קראו עוד...

 34. הפרה יסודית של חוזה וקנס פיגורים / בית הדין באר שבע 1183397/8

  בהסכם גירושין נאמר שהאשה תשלם על חלקו של הבעל בדירה, נקבע לו"ז לתשלומים, נאמר שם שבמקרה של הפרה יסודית רשאי כל צד לבטל את ההסכם, ונקבע קנס פיגורים. בפעל התשלום שולם כחודשיים לאחר המועד, בשל מכשולים שונים. בית הדין קובע כי אין זו הפרה יסודית ולכן אין הצדקה לביטול ההסכם, ואולם קנס הפיגורים ישולם.

  קראו עוד...

 35. בעל דין המבקש לסתור את הדין בטענה שהוטעה ע"י בית הדין / ביתה דין באר שבע 1216667/9

  בעל דין טען כי חתם על הסכם כי במהלך הדיונים נאמר לו ע"י בית הדין שהוא יתחייב בכתובה, וכן נפסק שהוא רועה זונות ללא ראיה לכך. בית הדין דחה את טענתו משום שהוא כלל לא עסק בעניין הכתובה, (אם כי לא שלל את הטענה שאולי הנושא עלה תוך כדי הדיונים), ושאכן הוא חייב בכתובה, וכלל לא נפסק שהוא רועה זונות.

  קראו עוד...

 36. כתובה לאשה שתבעה גירושין / בית הדין באר שבע 1153967/14

  אשה תבעה גירושין. היו לה טענות רבות על התנהגותו של בעלה שלדבריה אילצו אותה להתגרש, אבל היא לא הוכיחה אף אחת מטענותיה. לכן פטר בית הדין את הבעל מן הכתובה.

  קראו עוד...

 37. בן המתנכר לאמו ככל הנראה באשמת אביו / בית הדין באר שבע 1197864/14

  בתיק יושב דיין יחיד בהסכמת הדצדדים. הצדדים קבעו הסדרי שהיה של הילדים אצלם. ואולם, אחד הבנים מתנכר לאמו ועבר לגור אצל אביו. האם טוענת שגרמה לכך השפעתו של אביו. לכן מבקש אביו לפטור אותו מתשלום המזונות. בית הדין קבע שטובתו של הילד מחייבת את שובו לאמו, ואת קיום ההסכם.

  קראו עוד...

 38. כתיבת שם אדם שהכל קוראים לו רק בשם משפחתו / בית הדין באר שבע 1376271/2

  בני זוג התגרשו. אביה של האשה נקרא בפי כל רק בשם משפחתו. לאשה סודרו שני גיטין לחומרא.

  קראו עוד...

 39. בקשה מגרוש לתת לגרושתו גט נוסף לחומרא עקב טענתה שחזרו לחיות יחד / בית הדין באר שבע 133103/5

  אשה טענה שבעלה לשעבר חזר הבית לתקופה מסוימת והם חזרו לחיות יחד, ולכן היא מבקשת ממנו גט לחומרא. האיש מכחיש. בית הדין פסק שאי אפשר לחייב את האיש לתת גט לחומרא, אבל יש לבקש ממנו. עוד הוא קבע שהאשה מותרת להנשא. הבעל נעתר לבקשת בית הדין ונתן גט.

  קראו עוד...

 40. חיוב כתובה לאשה שתבעה גירושין עקב בגידת בעלה / בית הדין באר שבע 1180667/4

  בית הדין חייב את הבעל בכתובה למרות שהאשה היא זו שתבעה את הגירושין, כי התברר שהתנהגותו של הבעל גרמה לכך.

  קראו עוד...

 41. חיוב גט לאדם שעזב את אשתו ויצא לחו"ל / בית הדין באר שבע 1273888/4

  אדם עזב את אשתו ויצא לחו"ל. הוא שם כבר שנים רבות, ומעגן את אשתו. אומר שרוצה לתת גט אך בפעל מעכב. בית הדין קבע שהוא צריך לתת גט.

  קראו עוד...

 42. מחילת קטן על חלקו בירושה לסבתו אשת המנוח, כדי להתאים את חלקו למגיע לו ע"פ חוק המדינה / בית הדין באר שבע 1384001/1

  אדם נפטר, וע"פ ההלכה יורשים אותו בניו, וכן בני בנו המנוח, ששניהם קטינים ע"פ חוק, ואחד מהם קטן ע"פ ההלכה. בית הדין קבע שאם הבן הקטן, בהיותה אפוטרופסית, יכולה לחתום על מחילתו על חלקו, והדבר טוב אף לו.

  קראו עוד...

 43. מקום הדיון כשהנתבע אינו מתכוון להופיע בעצמו כי הוא חי בחו"ל, ותובע מקום שאינו מקום מגוריהם האחרון / בית הדין באר שבע 1215940/1

  אשה תבעה גירושין בעיר האחרונה שבה גרו בני הזוג בארץ. הבעל חי בחו"ל ואינו מתכוון לבוא בעצמו לדיון, אלא לשלוח את בא כחו. כיון שהוא הנתבע, הוא תבע שהדיון יתקיים בעיר שהוא יקבע, שאינה מקום המגורים המשותף האחרון של הזוג. בית הדין דחה את תביעתו.

  קראו עוד...

 44. סתירת הדין ע"י הערכאה המקורית, סופיות הדיון, וניכוי סכום שהממונה שדן בו לא נתן דעתו לפסק העתידי / בית הדין באר שבע 814876/11

  לבני זוג היו כמה חשבונות בנק. האשה פרעה חוב משותף מאחד מהם, וביקשה שבעלה ישא בחצי הסכום. בית הדין קבע שהבעל ישא בחצי הסכום, אך קבע שהחשבון שממנו נפרע הסכום הוא משותף. משום כך, ביקש הבעל לסתור את הדין. שהרי אם החשבון משותף - הרי שכבר פרע את חלקו. ב"כ האשה התנגד, ואמר שאי אפשר לסתור את הדין באותה ערכאה שדנה בו. בית הדין האריך לברר שהערכאה המקורית יכולה ואף צריכה לסתור את הדין אם טעתה. אבל לגוף הנושא הנידון הוא סבר שהצדק עם האשה.

  קראו עוד...

 45. חתימה שניה בגט הנמסר בשתי מסירות מחמת חומרה / בית הדין באר שבע 1382740/2

  בית הדין קבע שבגט שנמסר פעמיים לחומרא אפשר למסור את אותו גט פעמיים עם חתימה שניה.

  קראו עוד...

 46. היתר נישואין לפונדקאית מיד לאחר שתלד / בית הדין באר שבע 1045950/3

  אשה המשמשת כפונדקאית התגרשה, בית הדין קבע שכיון שאינה אמורה להיניק, הרי היא רשאית להנשא מיד לאחר שתלד.

  קראו עוד...

 47. בדיקת זרע לאדם שאשו ילדה והוא טוען שאינו מוסגל להוליד / בית הדין באר שבע 851648/5

  אשה ילדה. בעלה באותם ימי טוען שלא הצליח לבוא עליה ביאה גמורה, וששכבת זרעו אינה פוריה. בית הדין הפנה אותו לבדיקת זרע כדי לבדוק אם שכבת זרעו פוריה. אע"פ שהביאה לא היתה גמורה.

  קראו עוד...

 48. חיוב גט לאדם שחויב בגט מאותו טעם, ולאחר מכן אשתו הסכימה להתחתן אתו שנית / בית הדין באר שבע 298442/23

  אשם חויב לתת גט לאשתו ונתן לה. לאחר זמן נאותה גרושתו להנשא לו מחדש. כעת היא מבקשת חיוב גט מאותם טעמים שבגללו חויב הבעל לגרשה בעבר. בדעת רוב החליט בית הדין לחייב אותו שנית בגט.

  קראו עוד...

 49. כלה שנמצאה שלא בתולה ונטען גם שנהגה לאחר החתונה בחוסר צניעות / בית הדין באר שבע 1326712/4

  בני זוג חיו יחדו תקופה קצרה והתגרשו. הבעל טען שהאשה לא היתה בתולה. האשה טוענת שאמרה זאת לבעלה עוד לפני החתונה, אם כי היא מודה שהדבר לא נאמר במלים מפורשות וברורות ברחל בתך הקטנה. הבעל טוען שלאחר החתונה האשה התלבשה שלא בצניעות. וכן יש ביניהם טענות על הוצאות החתונה. בית הדין הכריע על פשרה בגובה הכתובה.

  קראו עוד...

 50. סתירה פנימית בהסכם גירושין / בית הדין באר שבע 143372/5

  בהסכם גירושין נאמר שסכום המזונות שישלם האיש לאשה לא ישתנה אם תתקבל קיצבה כלשהי. ואולם בסעיף שאחריו נאמר שהאשה צריכה לעזכן את האיש בכל קיצבה שתתקבל. בית הדין קבע שסעיף זה ודאי לא נכתב לחנם אלא משום שתהיה לכך נפק"מ לסכום המזונות. האיש טוען שהסעיף הוכנס לחוזה משום שבאותו זמן הם היו בהליכי תביעה לקיצבה מסויימת, שבסופו של דבר אכן התקבלה. ואולם, בית הדין קבע שאין הכרח לפרש את כוונת הצדדים שכל הקיצבה בשלמותה תנוכה מהמזונות. לכן הוא קבע פשרה בניכוי מעט מדמי המזונות.

  קראו עוד...

 51. דחיית בקשת בית משפט למשפחה לעיין בתיק / בית הדין באר שבע 1405562/1

  בית הדין דחה את בקשת בית המשפט לעיין בתיק, כיון שלא צורפו אליה נימוקים.

  קראו עוד...

 52. סמכות בית הדין לדון במזונות קטינים / בית הדין באר שבע 1399450/1

  אדם טען שלבית הדין הרבני אין סמכות לעסוק במזונות קטינים, בגלל פסיקת בית המשפט העליון האוסרת זאת. בית הדין דחה את דבריו.

  קראו עוד...

 53. חיוב כתובה למרות שהאשה תבעה גירושין, בגלל התנהגות הבעל / בית הדין באר שבע 5712/15

  בית הדין חייב את הבעל בחלק מסכום הכתובה למרות שהאשה תבעה את הגירושין, לאחר שהתברר שהתנהגות הבעל אילצה את האשה להתגרש.

  קראו עוד...

 54. הטלת שכר טירחת רואה חשבון שחקר הברחות על הצד המבריח, וכשהתנגד לחקירה / בית הדין באר שבע 1178541/9

  אדם הבריח נכסים, ואף התנגד לחקירה. לכן הטיל עליו בית הדין את הוצאות רואה החשבון שחקר את הדברים.

  קראו עוד...

 55. חיוב אשה במזונות ילדיה המוחזקים ע"י האב מדין צדקה / בית הדין באר שבע 115837/20

  בית הדין חייב את האשה לשאת במזונות ילדיה שבידי האב, במסגרת הסכם פשרה שבית הדין אישר אותו.

  קראו עוד...

 56. גיור של עובר שאמו התגיירה בלי ליידע את בית הדין שהיא הרה / בית הדין באר שבע 1340454/1

  אשה התגיירה בלי לייידע את בית הדין שהיא הרה. בית הדין הכריע שהבת הנולדת אינה צריכה גיור.

  קראו עוד...

 57. חיוב בהוצאות משפט לבעל דין שהמתין לתורו זמן ארוך ובסוף הלך / בית הדין באר שבע 1381772/3

  אשה ועורך דינה המתינו זמן ארוך לתורם בבית הדין. לבסוף עזב עורך הדין את המקום והורה גם לאשה שלא תתייצב, כיון שנקבע לו דיון אחר במקום אחר. בית הדין דן בתביעת הבעל לחייב את האשה בהוצאות משפט, כיון שעו"דו גבה את שכ"ט על אותו יום.

  קראו עוד...

 58. זוג שנקבע שצריכים בירור אם יכולים להנשא, נישאו בנישואין פרטיים והאשה הרה, ומבקשים היתר להנשא. הם מעלימים מידע מבית הדין / בית הדין באר שבע 1390100/1

  זוג שנאמר שהם צריכים בירור אם רשאים להנשא, נישאו בנישואין פרטיים והאשה הרה. הם מעלימים מידע מבית הדין ומבקשים היתר להנשא.

  קראו עוד...

 59. כתובה לאשה שטענה שבעלה נהג כלפיה באלימות והוא זוכה / בית הדין באר שבע 1224675/4

  אשה תבעה שלום בית אך בדיון עצמו אמרה שרצונה להתגרש, כך רצה גם הבעל. האשה התלוננה במשטרה על ארועי אלימות מצד בעלה, והוא נשפט וזוכה. בית הדין פטר את האיש מתשלום הכתובה.

  קראו עוד...

 60. קנס לאדם שאינו נוהג כבוד בבית הדין / בית הדין באר שבע 1313311/7

  בית הדין דן בשאלה האם להטיל קנס שלא מן הדין על מי שאינו נוהג כבוד בבית הדין.

  קראו עוד...

 61. חיוב מזונות לאב שהכנסותיו נמוכות וסמכות בית הדין כשהתביעה הוזכרה אך לא נפתחה רשמית / בית הדין באר שבע 1383613/9

  בדיוני בית הדין עלה נושא המזונות. בית הדין שלח את האיש לפתוח תיק בנושא, והתברר שבינתים פתחה האשה תיק בבית המשפט. בית הדין קבע שכיון שפתיחת התיק הרשמית נעשתה משיקולים פרוצדורליים בלבד הסמכות נתונה לו. בית הדין קבע שאין לחייב את האב במזונות מעל ליכולתו.

  קראו עוד...

 62. פשרה בכתובה כשבית הדין מתרשם ששני הצדדים אשמים בגירושין / בית הדין באר שבע 1279531/2

  בית הדין פסק פשרה בכתובה כשמצא ששני הצדדים אשמים בגירושין.

  קראו עוד...

 63. גט שנמסר בשתי מסירות בגלל ספק בשם האשה שתוקן בין מסירה למסירה / בית הדין באר שבע 1182906/2

  בית הדין הסתפק בשאלה כיצד לכתוב את שם האשה. לכן כתב גט והבעל מסרו לאשה, ולאחר מכן תוקן השם בגט והבעל מסרו שנית.

  קראו עוד...

 64. בית דין ובית דין שקול במתן גט / בית הדין באר שבע 1417679/2

  הרב אברהם הרוש קבע שלכתחילה גט צריך להמסר בבית דין, ולכן לא יהיה בית דין שקול. ובדיעבד אינו מעכב.

  קראו עוד...

 65. איזון נכסים בפיצויי פיטורין וחודשי הסתגלות שניתנו לאיש לאחר הפרידה מאשתו / בית הדין באר שבע 1166274/4

  בני זוג התגרשו. לאחר פרידתם פוטר האיש מעבודתו, ובשל התקופה שבה עבד (ובה היה נשוי) היה זכאי לפיצויי פיטורין וחודשי הסתגלות. האשה תובעת לאזן אותם. בית הדין דחה את הבקשה לגבי חודשי ההסתגלות, ולגבי הפיטורין קבע בדעת רוב שיש לאזן אותם.

  קראו עוד...

 66. דחיית בקשת אב למשמורת בלעדית והתר יציאה מהארץ לבן שמתנכר לאמו / בית הדין באר שבע 1197864/21

  בן המתנכר לאמו חי עם אביו. בית דין דחה את בקשת האב להעביר את המשמורת אליו ולאשר את צאת הבן עמו מהארץ.

  קראו עוד...

 67. בת שאביה מעלה חששות שאינה בתו, אך לא הוצג שום דבר שמחזק חששות אלה / בית הדין באר שבע 1386877/3

  אב העלה חששות שמא הבת שילדה אשתו אינה בתו, אך לא הוצג שום ממצא המחזק חשדות אלה. לכן פסק בית הדין שהבת מותרת לבוא בקהל.

  קראו עוד...

 68. סמכות בית הדין לדון במזונות זמניים / בית הדין באר שבע 1389494/4

  בית הדין פסק שיש לו סמכות לדון במזונות זמניים

  קראו עוד...

 69. הסכם על קנס פיגורים יומי / בית הדין באר שבע 1183397/8

  אשה חתמה על הסכם וקיבלה עליה קנס פיגורים יומי. בית הדין קבע שההסכם חל.

  קראו עוד...

 70. חיוב גט בטענות אלימות, בא עליה בנידתה, ומאיס עלי / פד"ר 1132729/3

  קראו עוד...

 71. חליצת צעיר האחים, וחליצת מומר / פד"ר 1232594/1

  בית הדין קבע כי עדיף שאח צעיר שומר מצוות יחלוץ לאלמנה מאשר אח גדול יותר שאינו שומר מצוות. הקביעה מבוססת על כמה נימוקים: א. העדפת הגדול בחליצה היא חומרא ואינה מעיקר הדין. ב. האח הגדול ביותר אינו רוצה לחלוץ, ולפי הרמב"ם במקרה כזה שאר האחים שווים ואין עדיפות לגדול שביניהם. ג. כיון שיש כמה אחים, עדיף לחשוש לדיעות המשוות חליצה ממחלל שבת בפרהסיא לחליצת מומר, ולהעדיף את האח הצעיר שהוא שומר מצוות.

  קראו עוד...

 72. חיוב תוספת כתובה בתובעת גירושין / פד"ר 1158116/2

  קראו עוד...

 73. הדרך לקביעת יהדותה של תורמת ביצית / פד"ר 1216693/1

  האם ילדה את בנה מביצית של תורמת אנונימית, והיא מבקשת לקבוע כי הוא רשאי להינשא כדת משה וישראל. על פי החוק התורמת צריכה להיות בת דתה של הנתרמת, אולם בית החולים אשר ביצע את ההפריה הסתמך על מרשם האוכלוסין בלבד. בית הדין עמד על כך שעל פי פסיקת בג"ץ הפרטים הרשומים במרשם האוכלוסין אינם מהווים ראיה אפילו לכאורה לנכונותם, ולכן יש לברר אם התורמת היא יהודיה. עמדת ב"כ היועץ המשפטי לממשלה היא שאין לבית הדין סמכות להורות על הבאת הראיה לפניו, אולם בית הדין הוכיח מלשון החוק שיש לו סמכות לכך, וגם הציע דרך אחרת פשוטה וקלה לבירור יהדותה של התורמת ללא חשיפת העובדה שתרמה ביצית.

  קראו עוד...

 74. גיורת שהסתירה כוונתה לקיים קשר זוגי עם אינו יהודי / פד"ר 1229182/1

  קראו עוד...

 75. פנויה שאינה יודעת ממי נתעברה - כשרות הבן לבוא בקהל / פד"ר 1156488/1

  קראו עוד...

 76. חשש שתוקי בשוטה שילדה בזנות / פד"ר 1193399/1

  קראו עוד...

 77. חשש ממזרות מגיור רפורמי / פד"ר 1126307/1

  קראו עוד...

 78. זכותה של אם לעבור דירה למרות שהדבר מקשה על הסדרי הראיה עם האב / 1199769/2

  האם מבקשת להעתיק את מקום מגוריה מבאר שבע לאיזור המרכז, כדי לקבל תמיכה ממשפחתה המתגוררת שם. האב מתנגד כיון שהדבר יקשה עליו לשהות עם ילדיו. בית הדין קבע שיש למצוא את הדרך לשלב בין זכותה של האם לגור במקום שתחפוץ, טובת הילדים לגדול אצל אמם, זכות הילדים לקשר עם אביהם וזכות האב לשהות עם ילדיו על פי הסדרי הראיה שנקבעו. בית הדין קיבל את חוות דעתה של עו"ס סדרי דין שתמכה במעבר האם עם התחייבות מצד האם לסייע בהסעת הילדים לצורך קיום הסדרי הראיה. בית הדין קבע גם כי לעו"ס יש מעמד של שליח בית דין לצורך קביעת ההסדר הראוי, ומתח ביקורת על בא כח האב שלא התייחס אליה כראוי במהלך דיוני בית הדין.

  קראו עוד...

 79. בדין שתוקי שאמו טוענת לכשר נבעלתי / פד"ר 1185936/1

  קראו עוד...

 80. היתר חשש ממזרות לאשה שנתעברה בזמן הפירוד מבעלה / פד"ר 1181337/1

  קראו עוד...

 81. חשש ממזרות בקראים / פד"ר 1216851/1

  קראו עוד...

 82. @חשש ממזרות מקידושי ביאה / פד"ר 1173268/1

  קראו עוד...

 83. @חשש ממזרות תוך ג' חודשי הבחנה / פד"ר 1165099/1

  קראו עוד...

 84. @חיוב האשה בגט מדין ר' ירוחם ועוברת על דת על פי אומדנא ודין מרומה / פד"ר 1129500/4

  קראו עוד...

 85. סקירת פס"ד רבני: נישואין בזהות בדויה

  אשה התחתנה בזהות בדויה. לאחר שזהותה התגלתה החליט בעלה שהוא רוצה להמשיך ולחיות עמה. בית הדין קבע שאין צורך בקידושין חוזרים. זאת, על פי דעת רוב הפוסקים הסבורים שגם במקרה של מקח טעות יכול הקונה למחול על זכותו לבטל את העסקה, ולקיים אותה כפי שהיא.

  קראו עוד...

 86. בעלות הבעל על דירה הרשומה על שמו / פד"ר 1081800/3

  בני זוג התגרשו וחילקו את רוב הרכוש. דירה אחת שנרכשה במהלך שנות הנישואין ועמדה להשכרה נרשמה על שמו של הבעל. האישה טענה כי היא נקנתה מכספי יפיצויים ומגיע לה חצי דירה והבעל טען כי נקנתה מכספי ירושה ואין לה חלק בהם. בגלל ספקות שונים בית הדין הכריע כפשרה להשאיר את הדירה ברשות הבעל והבעל ישלם לאישה סך מסויים.

  קראו עוד...

 87. ***הסכם גירושין שכתוב בו שידונו לפי דין תורה

  בהסכם גירושין נכתב שחלוקת הרכוש תעשה לפי דין תורה. באי כוח האישה בקשו לחזור בהם מההסכם או לטעון כי הדין יקבע לפי דין תורה והביצוע לפי החוק. בית הדין דחה את דבריהם כיוון שההסכם חתום על ידי הצדדים, מדקדקים בלשון השטר.

  קראו עוד...

 88. *** היתר נישואין למינקת

  אישה הרתה לגבר מזדמן, והתינוק נלקח ממנה למשפחת אומנה. בית הדין דחה את בקשתה להתחתן עם גבר אחר בגלל איסור נישואי מינקת. זאת משום שהבעל המיועד לא יוכל לזון את התינוק כדבעי, ומשום שהאישה מצפה שבכל רגע יחזור התינוק לחזקתה.

  קראו עוד...

 89. נישואי מינקת שהתעברה מתרומת זרע /פד"ר 1197420/1

  אישה ילדה מתרומת זרע. כשנה לאחר מכן ביקשה להתחתן. בית הדין התיר לה להינשא על אף הגזרה שלא לשאת מינקת חברו מתוך צירוף של כמה טעמים: הבעל המיועד התחייב לזון את הילדה, האמא מעולם לא הניקה בשל בעיה רפואית ולא בשל בחירה, וכן לידה מתרומת זרע לא נחשבת כשכיחה ולכן ניתן לומר שלא גזרו עליה.

  קראו עוד...

 90. *חיוב גט בבעל רועה זונות

  נישואי בני זוג עלו על שרטון, והם פרודים כבר 4 שנים. האישה טענה והוכיחה שבעלה רועה בשדות זרים, ובגין כך היא לא יכולה יותר לחיות איתו. הבעל הכחיש, וטען שהאישה זנתה. בית הדין חייב את הבעל בגט בגלל כמה סיבות: רועה זונות, טענת מאיס עלי של האישה כשהיא מבוררת, ובנוסף טענת הבעל שהאישה זנתה וממילא אסורה עליו, והפירוד הארוך ביניהם. בפסק הדין פרסו הדיינים בהרחבה עצומה את כל הסוגיא של רועה זונות וקישורה למקרה שבא לפניהם.

  קראו עוד...

 91. *היתר לשאת אישה שנייה למי שאשתו חלתה במחלת אלצהיימר בגיל צעיר

  אישה לקתה במחלה גנטית נדירה, אלצהיימר בגיל צעיר מאוד (38). לזוג שני ילדים. בית הדין התיר לבעל לשאת אישה שנייה, ולא חייב אותו בהשלשת כתובה או גט בשל העובדה שהבעל ספרדי שתוקף חומרת חרם דרבינו גרשום מוטל בספק בעדות אלו.

  קראו עוד...

 92. חיוב אב בדמי מזונות במשמורת משותפת, וחישוב גובה המזונות / פר"ד תיק 1140557/4

  בית המשפט העליון קבע שבמשמורת משותפת אין לחייב את האב בדמי מזונות של ילדים מגיל 6 ומעלה, אך יש לחייבו במזונות בילדים עד גיל 6. בית הדין חלק על קביעה זו לפי דין תורה וקבע כי במשמורת משותפת הבעל לא ישלם דבר לאישה עבור התקופה בה הילדים אצלו, אך ישלם את מלוא המזונות עבור התקופה בה הילדים אצל גרושתו. בנודע לשומת גובה המזונות קבע כי יש לשום אותם לפי צרכי הילדים וכפי אדם בינוני וסעודה בינונית, באופן זה יישאר אף לאב כדי דמי מחייתו.

  קראו עוד...

 93. היתר נישואים לאשה שהתקדשה בקידושי שחוק ובקידושין פיקטיביים / פד"ר 886271/2

  אשה התקדשה במועדון מפוקפק בקידושי שחוק, ובטבעת שלה, אך היא אינה יודעת את שמו של המקדש. במקרה נוסף היא התקדשה במסיבה מאולתרת לאדם אחר אשר היא חיה איתו כחצי שנה, וללא רב ועדים כשרים, מתוך מגמה שאם תציג את עצמה כנשואה יועברו ילדיה למשמורתה. האישה חזרה בתשובה וביקשה היתר נישואים. בפסק הדין נידונו סוגיות שונות הנוגעות לקידושי שחוק: אומדנה בקידושין, נישואים פיקטיביים, הגדרת עדים פסולים, ומעמדם של עדים שלא יודעים האם יש רצון בקידושין. בית הדין התיר מעיקר הדין את האישה אך קבע שבמידת האפשר יש מקום לבצע גט לחומרא מהנישואים הפיקטיביים. המקדש השני אותר ונתן לאישה גט לחומרא.

  קראו עוד...

 94. אדם שהוחזק ככהן אבל בני דודי אביו הוחזקו כישראלים / פד"ר 1123288/1

  אדם הוחזק ככהן. הוא, אביו וסבו נהגו ככהנים. אך מתברר ששאר צאצאי אבי-סבו לא נוהגים ככהנים. בית הדין קבע שינהג ככהן לחומרא ולא לקולא.

  קראו עוד...

 95. גביית כתובה כאשר בני הזוג חתמו על הסכם ממון שלפיו אין להם תביעות זה על זה, והאיש רשם את ביתו על שם בנותיו / פד"ר 1136658/1

  בני זוג שנישאו בנישואין שניים, חתמו על הסכם לפיו אין להם שום תביעות ממוניות זה על זה. הבעל אף רשם את דירתו על שם בנותיו. לאחר מות הבעל, מבקשת האשה לגבות את כתובתה. בית הדין פסק שהכתובה אינה כלולה בהסכם, והאשה זכאית לה, אלא שכיון שהדירה נרשמה על שם הבנות עוד בחיי הבעל, הרי שהיא אינה חלק מהירושה, והאשה לא יכולה לגבות ממנה. אם ימצאו נכסים אחרים של הבעל, תוכל האשה לגבות מהם את כתובתה.

  קראו עוד...

 96. **ילדים שאמם ובעלה טענו שהבעל אינו אביהם / פד"ר 1065411/1

  במהלך תהליך גירושין טענו שני בני הזוג כי שני הילדים הקטנים של האשה אינם של הבעל. כעת הבעל טוען שלא אמר כך אלא משום שהאשה אמרה לו זאת, וגם האשה אומרת שבאותו זמן עדיין חיה עם בעלה אלא שבמקביל היה לה קשר עם גבר אחר, לכן קבע בית הדין שהילדים אינם ממזרים.

  קראו עוד...

 97. אשה שבקשה לבטל צו ירושה בטענה שהיא הידועה בציבור של המנוח / פד"ר 1095633/2

  אדם נפטר והותיר אחריו בת. הבת קבלה צו ירושה. אשה כלשהי הופיעה וטענה שהיא הידועה בצבור של המנוח, ושהיא מתנגדת לדיון בבית הדין. בית הדין דחה את טענתה, משום שלא הובאו כל ראיות. גם אם, כטענתה, היא היתה בקשר עם המנוח, הרי שקשר זה לא כלל משק בית משותף.

  קראו עוד...

 98. נשיאת מינקת חברו / פד"ר 1151229/1

  אשה ילדה בן לגבר שלא היתה נשואה לו. כעת הוא בכלא בגלל אלימות כלפיה. הבן עדין לא בן שנתים, אבל בינתים האשה הרה לגבר אחר, ורוצה להנשא לו. בית הדין התיר לו לשאת את האשה, אע"פ שהבן הראשון עדין לא בן שנתים.

  קראו עוד...

 99. חיוב כתובה לבעל שעבר בדיקת פוליגרף אך סירב למסורה לבית הדין / פד"ר 141110/8

  הבעל עזב את הבית במפתיע ולאחר מכן דרש גירושין. האישה הסכימה לגירושין אך תבעה את כתובתה בסך 520,000 ש"ח, והבעל טען שהוא פטור מכתובה כיוון שלא היה ביניהם יחסי אישות חצי שנה לפני הפירוד. בית הדין שמע את הצדדים וקבע שאחד מהם וודאי משקר והצדדים הסכימו לבדיקת פוליגרף שתקבע מי משקר במידה והאישה תמצא משקרת היא תישא בהוצאות המשפט ובמידה והבעל ישקר ישלם לאישה 300,000 ש"ח. האישה עשתה את הבדיקה והעבירה אותה לבית הדין בעוד הבעל טען שעשה את הבדיקה אך סירב במשך כמעט שנה להעבירה לבית הדין. פסק הדין קובע שאין הוא נזקק לדון בתוקף בדיקת פוליגרף כיוון שהצדדים הסכימו בקניין לסמוך על בדיקה זאת, אלא רק בסמכות לפסוק מאומדנה כנגד אדם המסרב למסור ראיה שבידו לבית הדין. בפסק הדין האריכו הדיינים לדון בסמכותו להכריע באומדנה, וקבעו שכאשר אדם לא מוסר ראיה שבידו נחשב הדבר ל"אומדנה דמוכח" שהוא משקר, וניתן לפסוק כנגדו, בפרט בכתובה בה האישה מוחזקת מעיקר הדין. הבעל חוייב ב300,000 ש"ח ולאחר מכן התברר שתוצאות הבדיקה אכן היו שהוא משקר.

  קראו עוד...

 100. חיוב גט במקרה שבו ככל הנראה הבעל ניהל רומן עם נשים אחרות, והאשה מואסת בו / פד"ר 113995/3

  אשה טוענת שבעלה מאוס עליה. היא טוענת שהוא ניהל רומן עם נשים אחרות. הבעל מכחיש, אבל הנסיבות מראות כדברי האשה. כמו כן האשה טוענת שהבעל אנס אותה פעם אחת. בית הדין פסק שאם הבעל לא יתן גט לאשתו יופעלו עליו הרחקות דר"ת.

  קראו עוד...

 101. גירושי אשה שדעתה אינה צלולה / פד"ר 1112268/8

  בית הדין בדק את יכלתה לקבל גט של אשה שאינה לגמרי צלולה ואינה עצמאית.

  קראו עוד...

 102. בקשה לשינוי הסכם עקב טענה לטעות בהערכת שמאי / פד"ר 1002642/13

  בני זוג חתמו על הסכם גירושין ובו קבלו על עצמם את שמאותו של שמאי מסוים שישום את שוי הבית שלהם. השמאי הגיש הערכה נמוכה מהצפוי. בתים אחרים באותו אזור נמכרו במחירים גבוהים בהרבה, לכן מבקש אחד הצדדים לבטל את ההסכם ולקבוע שמאי אחר. האיש לא הוכיח שהיתה כאן טעות. לכן קבע בית הדין שההסכם לא יתבטל. עם זאת, כיון שהבקשה הוגשה בתום לב, ביה"ד לא חייב אותו בהוצאות.

  קראו עוד...

 103. **כפיית פשרה בכתובה במקום מרידה הדדית כאשר אין האשם יכול להתברר / פד"ר 915181/3

  בני זוג מרדו זה בזה והסתכסכו, כאשר כל צד טוען שהצד השני אשם בדבר. הצדדים לא הביאו ראיות לדבריהם. בית הדין כפה פשרה בעניין הכתובה.

  קראו עוד...

 104. העדר סמכות לדון בתביעת מזונות בתביעה שלא צורפו אליה האישורים המתאימים / פד"ר 1116471/3

  אדם תבע שבית הדין ידון במזונות ילדיו. ואולם התביעה לא גובתה באסמכתאות ובטפסים הנדרשים. בית הדין דחה את טענת האישה לחוסר סמכות מכוח "הלכת שרגאי", אולם הוא הסכים עמה שניתן לכרוך את מזונות הקטין רק בתביעה כנה מתוך דאגה לילד. במקרה זה הכריע בית הדין שאין לראות את הכריכה ככנה, לאור הנסיבות המצטברות של ההעדר טופס הצהרת הפרטים, עיכוב בהמצאת התלושים, והפרש גדול שבין סכום המשכורת אשר נקב הבעל בתביעתו לסכום המשתקף בתלושים (התואם את טענת האישה). לאור זאת פסק בית הדין שהוא אכן נעדר סמכות לדון בתביעת מזונות קטין בתיק זה.

  קראו עוד...

 105. **סמכות בית הדין כאשר כבר הוגשה תביעה לבית המשפט / פד"ר 954767/2

  אשה הגישה תביעה לבית המשפט, בעלה הגיש תביעה לבית הדין. טוען שרצה להגיש תביעה עוד לפני האשה אלא שהענין התעכב מסבות מסוימות, וגם האשה לא הודיעה לו בזמן על פתיחת התיק. בית הדין דחה את בקשתו.

  קראו עוד...

 106. **אשה שתובעת להגדיל את תשלומי המזונות כי גרושה מרויח יותר, וכן שישא בתשלומי בר המצוה לבנם / פד"ר 969697/9

  אשה תובעת להגדיל את תשלומי המזונות כי גרושה מרויח יותר, וכן שישא בתשלומי בר המצוה לבנם. הגרוש טוען שגם הוצאותיו גדלו.

  קראו עוד...

 107. **מילת בן שהוריו גרושים ודנים בשאלת הנוכחות בברית / פד"ר 1104607/6

  בן נולד להורים גרושים. האב בקש שבית הדין ימנע מהאם לקייים את הברית בלעדיו, וכן שתנתן לו הזכות למנות את הסנדק. בית הדין קבע שהאב הוא המצווה למול את הבן, ולכן אין לקים את הברית בלעדיו, גם אם הדבר יוביל לדחיית הברית. כן קבע בית הדין שהאב ממנה את הסנדק. בסופו של דר הצליחו ההורים להגיע להסכמה.

  קראו עוד...

 108. אב המבקש לשנות את הסכם הגירושין למשמורת משותפת / פד"ר 120850/19

  בני זוג התגרשו. בהסכם הגירושין סוכם שבנם הקטין יהיה במשמורת האם, כעת מבקש האב להעביר את הבן למשמורת משותפת משום שהוא עבר לגור באותו ישוב שבו גרה האם. בית הדין התרשם שלילד יש קשר טוב עם שני ההורים. עם זאת, ההורים אינם מצליחים להתעלות מעל המריבות שביניהם, ואינם מצליחים להגיע להסכמה על שום פרט. בית הדין דן בגדרו ההלכתי של הסכם הגירושין, וקבע שהסכם הגירושין שנעשה בקניין מחייב ולכן המדד היחידי לשינוי הוא טובת הילד, ואין לדון בטענת "אם אינו אצלי..." וכן אין כל משמעות להיות הילד בן. בית הדין קבע שעל אף שככלל אחריות הורית משותפת היא חשובה ומועילה לילד, הדבר נכון רק כאשר מדובר אכן במשמורת "משותפת" וההורים יודעים להתעלות על משקעי עבר. ולכן יש לחתור לאחריות הורית משותפת, כאשר התנאי העיקרי לכך הוא תיאום ושיתוף בין ההורים. למעשה התביעה למשמורת משותפת נדחיתה והמשמורת תישאר על כנה כפי שסוכם בהסכם הגירושין.

  קראו עוד...

 109. **תביעת אב שגרושתו תשא בהוצאות מזונות הילדים בניגוד להסכם הגירושין / פד"ר 147728/12

  אב טוען שכיון שהוא וגרושתו מחזיקים בילדים בשוה, מן הראוי שכל אחד יפרנסם כאשר הם בביתו, ואין הוא צריך לשלם לגרושתו על הזמן שהילדים בביתה. בית הדין האריך לבאר שע"פ ההלכה רק האב חיב בפרנסת ילדיו, ואין כל חיוב על האם. בית הדין קבע שאם פחתו מקורות ההכנסה של האב, הוא רשאי להגיש תביעה להפחתת מזונות.

  קראו עוד...

 110. **סמכות בית הדין כאשר הוגשו תביעות מקבילות / פד"ר 1010085/5

  בני זוג הגישו תביעות במקביל לבית הדין ולבית המשפט, כאשר כל צד מאשים את רעהו בחוסר תום לב. בית הדין פסק שיש לו סמכות בעניין חלוקת הרכוש.

  קראו עוד...

 111. **כתובה לאשה שהגישה תלונת שוא נגד בעלה / פד"ר 1010085/5

  במהלך סכסוך בין בני זוג, הגישה האשה תלונת שוא נגד בעלה והלה הורחק מהבית. כעת היא תובעת כתובה והבעל תובע דמי שמוש. כמו כן, טוען הבעל שהוא שילם על הבית יותר מאשתו. בית הדין פטר את הבעל מהכתובה, פטר את האשה מדמי שמוש, ועקב חוסר יכולת לברר בדיוק את פרטי הענין, הוא קבע פשרה הקרובה לדין בקשר לחלוקת הדירה.

  קראו עוד...

 112. **דחיה על הסף והטלת קנס על מי שדרש לדחות על הסף ולהטיל קנס/ פד"ר 818372/6

  בני זוג גרושים דנים זה שבע שנים בפני בית הדין על סידורי החזקת ילדיהם. לאחר שבע שנים שכרה האשה עו"ד. עורכת הדין דרשה לדחות על הסף את תביעתו של האב להחזקת הילדים, בשל חוסר סמכות בית הדין, ולהטיל על האב קנס על עצם הגשת התביעה. בית הדין דחה על הסף את תביעת עו"ד האשה, והטיל עליה קנס.

  קראו עוד...

 113. **כריכת חיוב מזונות וחלוקת רכוש בתביעה בבית הדין / פד"ר 1098252/12

  אשה הגישה תביעת מזונות לבית המשפט. לאחר מכן הגיש הבעל תביעה לחלוקת רכוש בבית הדין. האשה התנגדה, בטענה שנושא הרכוש כרוך בתביעה בבית המשפט, ושלגבי חלק מהותי ברכוש יש לדון למי הוא שייך. מדובר על מגרש שרכש הבעל מכספו של אביו, והבעל טוען שמלכתחילה לא היה אלא שליח של אביו. בית הדין פסק שאין לו סמכות לדון בנושא המזונות, אך יש לו סמכות לדון בשאר הנושאים. כולל המגרש.

  קראו עוד...

 114. אדם שנשא גרושה ולאחר מכן נאמר לו שהוא כהן / פד"ר 1110483/1

  אדם נשא גרושה. לאחר החתונה אמר אבי החתן לכלה שהחתן כהן. בני הזוג והוריהם היו חילונים, ולכן מעולם לא נשאו כפים ולא עלו לתורה ככהנים. ואולם, במשך הזמן חזרו בני הזוג בתשובה, ובקשו לברר את מעמדם. ביה"ד ברר, והתברר שהבעל אכן כהן. לפיכך התגרשו בני הזוג.

  קראו עוד...

 115. בקשה לפסילת טוען רבני בטענה שבעבר גישר בין הצדדים. הטוען טוען שלא היו דברים מעולם / פד"ר 969697/9

  אשה מבקשת לפסול את הטוען הרבני של גרושה, בטענה שבעבר ניסה לגשר ביניהם. הטוען מכחיש, ואומר שרק נתן להם עצה כיצד להתמודד עם בעל הבית שלהם. בית הדין דחה את בקשת האשה.

  קראו עוד...

 116. אשה שמסיתה את ילדיה שלא לפגוש את אביהם / פד"ר 868053/4

  בני זוג התגרשו. שני הילדים הגדולים כבר זמן רב מסרבים לכל קשר עם אביהם, וכעת גם הילדה השלישית מפסיקה לבוא למפגשים עם אביה כפי שקבע בית הדין. האשה טוענת שהבת לא מעוניינת בכך. בית הדין קנס את האשה.

  קראו עוד...

 117. **יהדותה של אשה שאומצה בגרוזיה / פד"ר 1077869/1

  אשה, עולה מגרוזיה, טענה שהיא בתה הביולוגית של האשה שגידלה אותה. לאחר שהוכח שהדבר אינו נכון, שבה האשה וטענה שאמה הביולוגית היא פלונית שעלתה מגרוזיה וקבורה בארץ. בית הדי מינה כשליח את אחד מרבני העדה, שחקר ומצא כי האשה הנ"ל היא אכן אמה של הנידונה.

  קראו עוד...

 118. **אשה שנישאה בנישואין אזרחיים וילדה ילדים לגבר אחר / פד"ר 1112391/1

  אשה נישאה בנישואין אזרחיים, ולאחר זמן נפרדה מבעלה וילדה ילדים לגבר אחר. בית הדין קבע שאפשר לסדר גט לחומרא, ואין לחשוש להוצאת לעז על הילדים. וגם אין צורך לחשוש לימי הבחנה.

  קראו עוד...

 119. שלילת משמורת מאם שמסיתה את ילדיה שלא לפגוש את אביהם / פד"ר 868053/4

  ילדים להורים גרושים מסרבים לפגוש את אביהם זמן רב. האם טוענת שהיא מעוניינת בפגישה עם האב, אלא שהילדים מסרבים. בית הדין מתרשם שהאם היא הגורם, במישרין או בעקיפין, לחוסר הפגישות. האב דורש להעביר את הילדים למשמורתו. בית הדין החליט ברוב דעות לשלול מהאם את המשמורת למש זמן מוגדר.

  קראו עוד...

 120. כשרות אדם שאביו כהן ואמו ילדה בן לפניו, לדבריה לגוי / פד"ר 1066995/1

  אשה ילדה בן, ואח"כ נשאת לכהן וילדה לו בן אחר. בדבריה לפני רשם הנשואין אמרה תחילה שבנה הבכור הוא בן של גוי, אבל אח"כ, בפני בית הדין, אמרה שאביו ישראל. בית הדין דן במעמדו של הבן השני שאביו כהן, ופסק שהוא חלל.

  קראו עוד...

 121. גט שליחות שלא נמצא בו נקב / פד"ר 1089949/2

  גט שליחות הובא מחו"ל בצרוף הרשאה. בהרשאה נכתבו סימני הגט כולל נקב בצד אות פלונית, אלא שהנקב לא נמצא. ביה"ד הכשיר את הגט על סמך יתר הסימנים, ועל סמך נאמנות השליח.

  קראו עוד...

 122. **כשרות צאצאי אשה שנישאה בגרוזיה והרתה לגבר אחר / פד"ר 499105/6

  אשה נישאה בגרוזיה לפני ששים שנה, ונפרדה מבעלה ללא גט. היא עלתה לארץ ונישאה לאחר. כעת שואלים הנכדים האם הם מותרים לבוא בקהל. ביה"ד התיר אותם כי הוברר שהקידושין שנעשו בגרוזיה לא נעשו כדין, והעדים היו קרובים.

  קראו עוד...

 123. אשה שהתקדשה ע"י רב שאינו מוסמך ובעדים פסולים, ולאחר מכן עזבה את בעלה וילדה לגברים אחרים / פד"ר 932006/1

  אשה נישאה בגיל 15 ע"י רב לא מוסמך שקידש את בני הזוג באופן פרטי. לאחר מכן עזבה את הבעל וילדה ילדים לגברים אחרים. הרב הנ"ל אומר שסידר את הקידושין תחת איום, שגם האשה היתה מאוימת, שהוא לקח עדים פסולים ודאג שהקידושין לא יחולו. כשהאשה עזבה את הבעל, הרב אמר לה לתת לו את הכתובה, הוא קרע אותה לגזרים, אמר לה להקיף את הכתובה שבע פעמים, ואמר לה: כעת את מגורשת. הוא טוען שעשה זאת משום שמלכתחילה דאג שהקידושין לא יחולו. בית הדין התיר את ילדיה של האשה, משום שהתברר שהעדים היו רשעים. ומטעמים נוספים.

  קראו עוד...

 124. דרישה לביטול הסכם לפירוק שותפות / פד"ר 854706/7

  התובע רשם על שם אשתו את המשק שירש מהוריו. לאחר שלושים שנים התגרשו הצדדים, ובהסכם הגירושין סוכם שהמשק ימכר ותמורתו תחולק בין הצדדים. האיש מעכב את המכירה, ותובע את ביטול ההסכם משום שלטענתו הוא נעשק בהסכם זה. וכי אין למכור את משק אבותיו. וכך דורשות תקנות הציבור. בית הדין פסק שעם כל הכאב על אובדן נחלת אבותיו, כיון שהוא בדעה צלולה הסכים לרשום אותו על שם אשתו, ובדעה צלולה הסכים לחלק אותו עימה, ובפרט שגם היה לו עורך דין, עליו לעמוד בהסכם שעליו חתם. מאחר והתקיים דיון סרק, ביה"ד חייב את הבעל לשעבר בהוצאות משפט הן לאוצר המדינה בגלל בזבוז זמן שיפוטי והן לצד השני עבור הייצוג.

  קראו עוד...

 125. סמכות בית הדין כשהבעל טוען שכבר שילם את הכתובה / פד"ר 107820/6

  הצדדים חתמו על הסכם המסדיר את תשלום הכתובה וקובע שאם תתעורר בעיה יסדיר בית הדין את התשלומים. האשה טוענת שטרם קבלה את מלוא הסכום, ותובעת את הבעל. הבעל טוען שכבר שילם את מלוא הסכום ולפיכך אין סמכות לבית הדין לדון בדבר. בית הדין קבע שיש לו סמכות. כי יש לו סמכות לדון בכל ענייני הכתובה, וכי זה המשך הדיון שנידון בפניו.

  קראו עוד...

 126. **סמכות בית הדין לדון בחלוקת נכסים לאחר הגט/ פד"ר 978295/4

  גרוש תובע לקיים את הסכם הגירושין. גרושתו טוענת שתפקיד בית הדין הסתיים זה מכבר, ואין לו סמכות לדון. בית הדין דחה את טענתה.

  קראו עוד...

 127. **דיון חוזר בתביעת כתובה עקב גילויים חדשים לגבי מי שעוברת על דת יהודית / פד"ר 976276/3

  אדם חויב בתשלום כתובת גרושתו. כעת הוא מבקש דיון חוזר כי הגיעה לידו עדות של אשה שראתה את גרושתו שלובת זרוע עם גבר אחר עוד לפני הגירושין. וכן הוא טוען כי אשתו אשמה בגירושין. בית הדין מצא שאין בדברים הצדקה לדיון מחודש בבקשת הכתובה.

  קראו עוד...

 128. מעמדו של ולד שנולד מתרומת ביצית של לא-יהודיה / פד"ר 1031698/1

  בית הדין קיבל את עמדתו של הרב זלמן נ. גולדברג שכתב: "באופן מעשי, צריך להתייחס לשתי האימהות (הגנטית והיולדת) לפחות כספק אימהות לגבי דיני יוחסין וגילוי עריות. אחרת עלול להיפגע מאד מעמדו של הילד".

  קראו עוד...

 129. היתר אישה שניה במקרה של אישה חולת נפש / פד"ר 839622/3

  הרב אהרן דרשביץ דן בהיתר לבעל לשאת אישה שנייה, במקרה של זוג פרוד שהאשה חולת נפש שנים רבות. הכרעת בית הדין להתיר לבעל להנשא ואין צורך במקרה זה להיתר מאה רבנים. אולם, מאחר ומדובר בבני זוג מעדות המזרח, לשופרא דמילתא, ביה"ד יתיר לבעל את השבועה שלא לשאת אישה על אשתו. וכן מאחר ולא מדובר באישה שמוגדרת לפי ההלכה כשוטה לחלוטין, הבעל יפקיד גט בביה"ד.

  קראו עוד...

 130. האם עובר מוקפא יורש? (פד"ר 1063670/1)

  בית הדין הרבני עסק בשאלת ירושה של עוברים מוקפאים שאביהם מת ולאם יש כוונה להחזירם לרחמה. בית הדין קבע שכל זמן שהעוברים לא הוחזרו לרחם הם אינם יורשים, ונחלקו הדעות האם הם יורשים משלב ההיריון או רק לאחר הלידה.

  קראו עוד...

 131. נישואים בזהות בדויה / בית הדין הרבני 1011498-1

  אשה התחתנה בזהות בדויה. לאחר שזהותה התגלתה החליט בעלה שהוא רוצה להמשיך ולחיות עמה. בית הדין קבע שאין צורך בקידושין חוזרים. זאת, על פי דעת רוב הפוסקים הסבורים שגם במקרה של מקח טעות יכול הקונה למחול על זכותו לבטל את העסקה, ולקיים אותה כפי שהיא.

  קראו עוד...

 132. קידושי קראי חירש-אילם / ביה"ד הרבני ‏1008762/1‏

  משקלה של העדה הקראית הוא מזערי בימינו ועל כן כמעט ואין עיסוק הלכתי במעמדם ובמנהגיהם. חריג מעניין לכך הוא פסק דין זה שהתיר את ילדיה של אשה שהיתה נשואה לקראי, התגרשה ממנו בבית הדין הקראי ולאחר מכן נולדו לה שני ילדים מאדם אחר

  קראו עוד...