הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

ערבות הדדית חיי אדם עני המהפך בחררה תחרות דיני חברות סמכות השלטון המקומי שכנים דיני עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך ועשית הישר והטוב טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה דינא דמלכותא חזרה מהתחייבות דיני חוזים קבלן פיטורי עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית התמודדות עם כשלים חוזים משפטי ארץ גבורה מצור פדיון שבויים משמעת מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר דבר האבד גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה דיני ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זכיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר לשאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי דיני משפחה לימודי אזרחות בתי הדין הרבניים עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה חוזה לטובת צד שלישי מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמני הקדש חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה משפטי ארץ ד - חוזים ודיניהם תום לב פסולי דין ערך זכויות עתידיות גיור משומדים זכרון דברים עריכת דין אסמכתא חשבון בנק נאמנות אב על כשרות בניו ממזרות שיעורים במסגרת מרכז הלכה והוראה עד מומחה עד פסול מורדת פוליגרף זכות עמידה בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התחייבות מופרזת התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה אופן קבלת עדות חיוב גבוה מסכום התביעה טענת אי הבנה בדיקות גנטיות חקירה וראיה ביוזמת בית הדין מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה טוהר המידות צנעת הפרט כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה

סקירת פס"ד: פיצוץ דוד בדירה שכורה

הרב עמוס ראבילו
בית הדין עסק במחלוקת בין שוכר ומשכיר לגבי אחריות השוכר לאחריות לפיצוץ דוד מים חמים שיתכן ונשאר דולק זמן רב. בית הדין קבע כי מערכת החיובים שנקבעה בחוזה נועדה להחליף את מערכת החיובים על פי דין, לפיכך, אין לחייב את השוכר אלא בחיובים הכתובים בחוזה.

שומר ומזיק

חיובו של שוכר לשלם על נזקים יכול לנבוע משני אפיקים: אפיק אחד הוא חיובי שמירה. לפי הדין, שוכר מוגדר כ'שומר שכר', החייב להישבע שלא פשע בשמירתו, אף ללא תביעה ודאית של המשכיר. בימינו לא משביעים אלא מחייבים תשלום של כשליש מהתביעה (שו"ע חו"מ יב,ב). אולם, אין חיובי שמירה בקרקעות (שו"ע חו"מ שא,א) אלא אם הייתה התחייבות מפורשת לקבלם (שם, שא,ד).

אפיק נוסף הוא דיני נזיקין. שוכר שהזיק למושכר חייב ככל אדם שהזיק. אולם בדיני נזיקין צריכה להיות תביעה ודאית, ובנוסף הנזק צריך להיות ישיר ולא להיגרם בדרך עקיפה (גרמא בנזיקין פטור). 

פעמים רבות השוכר והמשכיר  קובעים בחוזה השכירות מערכת חיובים אחרת. במקרה שעמד בפני הרב דניאל מן מבית הדין של ארץ חמדה גזית בירושלים (תיק מס' 75016, יש לציין שמדובר בדיון בפני דיין יחיד בהסכמת הצדדים), חוזה השכירות הטיל את חובת תשלום הנזקים על השוכר במקרה בו שימוש 'בלתי סביר' בדירה גרם לנזק.

במקרה הנדון, השוכר פינה את הדירה לפני הזמן, והמשכיר נכנס לדירה לצורך ארגונה מחדש. המשכיר טוען, שגילה מיד בבוקר לאחר פינוי הדירה דוד מים חשמלי דולק, וכתוצאה מכך הדוד התפוצץ. לטענתו, השוכר השאיר דוד דולק וזהו שימוש 'בלתי סביר' בדירה, ולכן הוא תובע דוד חדש. השוכר טוען שלא השאיר את הדוד דולק, אלא כנראה אחד הפועלים של המשכיר. בנוסף, דוד לא אמור להתפוצץ, ועל כן גם אם השאיר אותו דולק הרי זה שימוש סביר בדירה.

בין הצדדים היו אם כן ויכוחים עובדתיים: האם הדוד נשאר דולק, והאם דוד שנשאר דולק זמן רב עלול להתפוצץ. בנוסף היה גם ויכוח משפטי בשאלה האם השארת דוד דולק מהווה סיבה לחייב את השוכר בנזק שאירע. במסגרת זו נמקד בשאלה המשפטית בלבד.

הויכוח המשפטי

כאמור לעיל, הצדדים קבעו בחוזה השכירות מערכת חיובים אחרת שאינה נובעת מדיני שומרים או נזיקין, אלא כל אימת שהיה שימוש בלתי סביר בנכס חיוב התשלום מוטל על השוכר.

את ההתחייבות הזאת ניתן לפרש בשני אופנים: האחד, בנוסף לחיובים העולים מעיקר הדין השוכר חייב עצמו בכל נזק הנובע משימוש בלתי סביר. לפי ההבנה הזאת במקרה שלפנינו היה מקום לדון בחיוב השוכר מצד דיני שומרים או נזיקין, אף אם נכריע שמדובר בשימוש סביר בדירה.

הפרשנות השנייה להתחייבות זו היא, כי מערכת החיובים שנקבעה בחוזה נועדה להחליף את מערכת החיובים הרגילה, ולפי זה אין לחייב את השוכר אלא בחיובים הכתובים בחוזה.

בית הדין הכריע כפי ההבנה השנייה, וכיוון שאין הכרעה ברורה שבהשארת דוד דולק יש משום שימוש בלתי סביר אין מקום לחייב את השוכר בתשלום. אילו היה ברור שהשוכר השאיר את הדוד דולק, בית הדין היה מחייב אותו באחוז בלתי מבוטל משוויו של דוד משומש כפשרה. אך כיוון שכלל לא ברור שהשוכר אשם לא הוטל עליו שום חיוב תשלומין.

יחד עם זאת, הדיין המליץ לשוכר להשתתף בסכום קטן, בכדי להגיע לשלום בין הצדדים שהשלום שרר ביניהם במשך כל זמן השכירות. זאת ועוד, הדיין התרשם בזמן הדיון שהשוכר היה מוכן לעשות צעד זה עבור השלום אפילו טרם הגעתם לבית הדין, ועל כן הציע לשוכר לממש את כוונתו הראשונית הטובה.  

 

לפסק הדין הדין המלא לחצו כאן

 

פורסם במוסף צדק של מקור ראשון גיליון 936