הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

סקירת פס"ד: בעיות בתכנון

הרב שמואל פולצ'ק
בהתקשרות בין מזמין לקבלן, פעמים רבות מתברר במשך הזמן שהקבלן זקוק להוצאות מרובות יותר מאשר היה מדובר בתחילה, ומגיעה דרישה מהקבלן לתוספות תשלום. הדבר עלול להתפתח לסכסוך ואף להפסקת ההתקשרות. בפסק דין נחלקו הדיינים מי מהצדדים היה אשם בהפסקת ההתקשרות.

בהתקשרות בין מזמין לקבלן, פעמים רבות מתברר במשך הזמן שהקבלן זקוק להוצאות מרובות יותר מאשר היה מדובר בתחילה, ומגיעה דרישה מהקבלן לתוספות תשלום. הדבר עלול להתפתח לסכסוך ואף להפסקת ההתקשרות כפי שאירע בתביעה שהוגשה לבית הדין של ארץ חמדה גזית בירושלים (תיק מס' 74039, בפני הדיינים: הרב סיני לוי; אב"ד, הרב דניאל כ"ץ, הרב דורון אלון).

אדריכל הציע למזמין תכנון של בניית קומה נוספת בביתו בתמורה ל-9,500 ₪. בפירוש נכתב בהצעה שהסכום אינו סופי ויכול לעלות לפי השעות שיושקעו בעבודה על הפרויקט.

בפועל דרש האדריכל סכומים נוספים והמזמין שילם (סה"כ כ- 13,000 ₪). כאשר הגיעה דרישה לתשלום נוסף סרב המזמין לשלם, והצדדים פנו לבורר שקבע שעל המזמין לשלם חלק מהסכום בלבד. עוד קבע הבורר את יתרת הסכום לתשלום. למרות זאת, האדריכל דרש אחר כך תשלום נוסף, מעבר למה שקבע הבורר. הצדדים חזרו אל הבורר, והוא קבע כי המזמין ישלם לאדריכל סכומים נוספים. עוד קבע הבורר כי מעתה ואילך לא יתחייב המזמין לשלם לאדריכל אלא אם הוא יזמין ממנו עבודה נוספת ויסוכמו הדברים והתשלום בכתב.

למרות זאת, בהמשך דרש האדריכל תשלום על שעות עבודה נוספות, ומשהמזמין סרב לשלם, הפסיק האדריכל לעבוד. בסופו של דבר, פיטר המזמין את האדריכל, ודרש לקבל בחזרה את כל מה ששילם (27,000 ש"ח). האדריכל סירב להחזיר את הכסף וטען שעבד באופן מקצועי, וכן סירב לשוב אל הבורר הראשון, והמזמין תבע את האדריכל בבית הדין של ארץ חמדה גזית בירושלים.

שאלת האחריות

ככלל, כאשר מופסקת עבודת קבלן ללא הצדקה, מגיע לקבלן תשלום על חלק העבודה שבוצע, כפי חלקו ממכלול העבודה, גם אם עלות ההשלמה על ידי אחר תהיה גבוהה יותר (שו"ע חו"מ שלג, ד). אך אם הפסקת העבודה הייתה מוצדקת, מגיע לו רק תשלום על כמה שנחסך למזמין בזכות עבודת הקבלן, כשיבוא להשלים את העבודה באמצעות אחר (שו"ע חו"מ שלג, ה). אם הפסקת העבודה הייתה מסיבות שאינן תלויות באחד הצדדים אז מגיע לקבלן שכר ראוי על טרחתו החלקית והוצאותיו, בלי קשר לתוצאות (שו"ע חו"מ רסד, ד; שלה, ב).

לאור עקרונות אלה, נחלקו הדעות בבית הדין על היישום במקרה הנדון.

בין הדיינים היו מחלוקות בשתי סוגיות: האחת, האם הפסקת העבודה על ידי המזמין הייתה מוצדקת, והשניה, האם יש תועלת למזמין מעבודת הקבלן החלקית.

הוסכם על כל הדיינים, שדרישת האדריכל לשכר נוסף לא הייתה מוצדקת, לאור פסק הבוררות השני. למרות זאת, שניים מהדיינים סברו שהפיטורים לא היו מוצדקים מסיבות שונות.

לדעת אחד הדיינים, גם התנהלות המזמין לא הייתה תקינה, כפי שהתבטא למשל בפניה החוזרת לבורר, והיא הקשתה על האדריכל לעבוד כראוי, לכן יש לראות את הפסקת עבודתו כנובעת מהיחסים הבעייתיים בין המזמין לקבלן, ולא כנובעת דווקא מצד זה או זה. המשמעות המעשית לדעתו היא שכל צד יישאר במה שהוא מוחזק, ו2,000 ₪ הנמצאים אצל הבורר הראשון יוחזרו למזמין.

לדעת דיין נוסף, טעותו של האדריכל מובנת עקב אי בהירות בפסקי הבורר הראשון, ועל כן לא היה מקום להפסיק את עבודתו, וזכותו לקבל את מלוא שכרו לפי חלקיות העבודה. לפי חישובו, משמעות הדבר שעל האדריכל להחזיר רק 5,000 ₪ מהכספים ששולמו לו (כולל מה שהוחזק בנאמנות אצל הבורר). 

לעומתם, הדיין השלישי סבר שהפיטורים היו מוצדקים. לפיכך, עקרונית היה על האדריכל להשיב את כל הכספים ששולמו, שכן לא נראה שהייתה למזמין תועלת מהעבודה שלא הושלמה. אך מכיוון שמפסקי הבורר הראשון נראה שחלק מהסכומים אינם תלויים בהשלמת העבודה, על האדריכל להחזיר 10,000 ₪  (כולל הסכום הנמצא בנאמנות אצל הבורר). 

בסיכום נפסק על פי רוב הדעות, כדעה האמצעית, שעל האדריכל לשלם סך 5,000 ₪.

לפסק הדין מלא לחצו כאן

 

פורסם במוסף צדק של מקור ראשון גיליון 928