הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

ג.ג. טעות במשא ומתן

הרב אורי סדן
משא ומתן אודות תנאי העבודה מחייב את העובד, פועל או קבלן, להעריך נכון את דרישות התפקיד על מנת שיוכל לתמחר נכון את העבודה. במקרה של טעות בהערכה רשאי הפועל לדרוש העלאה בשכרו או להתפטר בעוד הקבלן אינו רשאי לעשות כן אלא אם כן גילה נתונים חדשים שלא היה ניתן לבדוק אותם קודם לכן, או שהוטעה.

משא ומתן אודות תנאי העבודה מחייב את העובד להעריך נכון את דרישות התפקיד על מנת שיוכל לתמחר נכון את העבודה. הדבר נכון כאשר מדובר בפועל ונכון שבעתיים בקבלן. לכן מומלץ לעובד לבדוק, עד כמה שהוא יכול, מהי העבודה הנדרשת ממנו, בדיקה שיכולה למנוע עגמת נפש משני הצדדים.

במקרה בו העובד גילה במהלך העבודה כי העבודה קשה או דורשת זמן ארוך מכפי שחשב ולפיכך הוא דורש העלאה בשכרו, יש להבחין בין פועל לקבלן:

כיוון שלפועל עומדת זכות להתפטר בכל עת (ראו להלן פרק יג סעיף א), הרי שאם גילה כי העבודה קשה מדי עבורו או אינה משתלמת לו, הוא רשאי לדרוש העלאה בשכרו. אין זה אומר כי המעסיק חייב לתת לו את מבוקשו, אלא שאם המעסיק יסרב לדרישה, תעמוד בפני הפועל האפשרות להישאר ולעבוד במחיר שסוכם עמו מלכתחילה או להתפטר לחלוטין מעבודתו[1].

לעומת זאת לקבלן אין זכות להתפטר בכל עת (שם) ולכן אם הוא ידע מהם תנאי העבודה הנדרשת ממנו לפני תחילת העבודה, הוא אינו רשאי אחרי תחילת העבודה לדרוש את הגדלת שכרו בטענה שהעבודה קשה מכפי שחשב[2]. אם ינהג שלא כדין ויתנה את המשך עבודתו בתשלום גבוה יותר מכפי שסוכם, ההלכה מתירה למעסיק היתר חריג – להתגונן מפני הקבלן שנהג שלא כדין באמצעות הטעיה. המעסיק יהיה רשאי להבטיח לשלם את השכר המוגדל אותו הקבלן דורש, ובבוא מועד התשלום, לשלם לו כפי שסוכם מלכתחילה ואף לא שקל אחד יותר.

אמנם יש לסייג את הדברים ולומר כי אם אכן התגלו נתונים חדשים שלא היה ניתן לבדוק אותם בעת כריתת ההסכם, הקבלן יהיה רשאי לטעון שההסכמה הייתה בטעות (מקח טעות) ולדרוש מחיר המתאים לנתונים החדשים שנתגלו[3]. כגון קבלן שיפוצים שגילה שמערכת החשמל או הצנרת שבתוך הקירות אינה ראויה עוד לשימוש והוא מוכרח להחליפה.

גם אם הקבלן, מסיבה זו או אחרת, לא בדק מראש את נתוני העבודה אלא הסתמך על התיאור של המעסיק, והמעסיק גרם לקבלן לחשוב שמדובר בעבודה קלה וקצרה, ובמשך העבודה התברר כי מדובר בעבודה קשה או ארוכה יותר, אשר שוויה מוערך באמת בסכום גבוה יותר, רשאי הקבלן לתבוע העלאה בשכרו מדין מקח טעות[4]. אמנם טענה זו טעונה הוכחה ועל הקבלן יהיה להוכיח (בין השאר באמצעות מומחה), כי העבודה שנדרשה ממנו קשה וארוכה מכפי שהוצג לו מלכתחילה.

 


[1] למעט פועל שהתפטרותו תגרום נזק למעסיק שאינו רשאי להתפטר ולפיכך גם אינו יכול לדרוש שיפור של שכרו, ראו להלן, פרק יג, סעיף ח. בהקשר זה יש לציין כי הרמ"א חו"מ שלג, ד, כתב שאין זה ראוי מצידו של הפועל להשתמש בזכות אותה נתנה לו התורה להתפטר בכל עת כדי להפעיל באמצעותה לחץ על המעסיק ולתבוע העלאה בשכרו. אולם במקרה זה הפועל לא דורש העלאה בשכר עליו הוסכם, אלא טוען כי הסכמתו מלכתחילה נעשתה בטעות. בדיוק לשם כך העניקה התורה לפועל את הזכות להתפטר – כדי שלא להיות מחויב לעבוד על פי הסכם שנכרת בטעות.

[2] שו"ת הרא"ש קד, ב.

[3] פתחי חושן שכירות, ח, הערה ב.

[4] ערוך השולחן חו"מ שלג, כז.