הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

קביעת דמי מזונות במשמורת משותפת / ארץ חמדה גזית 1157486/2

הרב אליהו היישריק, הרב מיכאל עמוס, הרב אברהם שינדלר ( בית הדין הרבני הגדול)
בית דין קמא קבע לאב דמי מזונות מופחתים בגלל המשמורת המשותפת. ערכת הערעור קבעה שיש להגדיל את המזונות בגלל החובה של האב לשלם מדור, וכיוון שהאב יכול וצריך לדאוג לרמת חיים גבוהה יותר עבור ילדיו גם בזמן שהם לא איתו, דבר שלא קשור כלל לזמני השהות השווים.

ב"ה

תיק ‏1157486/2

בבית הדין הרבני הגדול ירושלים

לפני כבוד הדיינים:

הרב אליהו הישריק, הרב מיכאל עמוס, הרב אברהם שינדלר

המערערת:      פלונית (ע"י ב"כ עו"ד שני ליבמן ועו"ד חן לב רן)

נגד

המשיב:           פלוני   (ע"י ב"כ עו"ד אהרון טירר, עו"ד עינת טירר ועו"ד נירית דוד)

הנדון: צורכי מדור ופערי השתכרות כשיקולים בפסיקת מזונות במשמורת משותפת

פסק דין

בפנינו ערעור המערערת – האם על החלטת בית הדין האזורי מיום כ"ה תמוז תשע"ח (8.7.2018) שבה פסק בית הדין מזונות עבור שלושת ילדי הצדדים, כדלהלן:

[...] לפיכך, בהתחשב בהכנסות הצדדים, בהתחשב בקביעה למשמורת המשותפת ובפסיקה המקובלת, בית הדין אינו רואה סיבה לשנות את סך המזונות שנקבעו ל־3,750 ש"ח. על האב להמשיך לשלם את המחציות כולל עלויות גנים וצהרון, כהסכמתו.

יצוין בהערת אגב כי אף שאת סכום המזונות לא שינה בית הדין האזורי הרי ביחס להוצאות הנלוות – מה שקרוי 'המחציות' (גנים, צהרונים, חוגים וכדומה) – שינה בית הדין מפסק הדין שניתן ביום י' בטבת תשע"ח (28.12.17) – שם קבע בית הדין כי 'הבעל ישא במלוא ההוצאות'.

המערערת טענה כי בית הדין לא שקל את מצבה הכלכלי לעומת מצבו הכלכלי של הבעל וכי סכום המזונות שנפסק – 1,250 ש"ח בעבור כל ילד – הוא מתחת לרף, ודאי שאינו מאפשר לאם לעמוד בכלכלת הילדים ובוודאי אינו תואם את רמת המחיה שהורגלו לה הילדים, כפי שהאב – המשיב אומנם מספק להם כאשר הם נמצאים אצלו, וכך נוצר מצב קשה בעבור הילדים כאשר האם אינה יכולה לעמוד בתחרות זו עם האב – דבר הפוגע בילדים.

באת כוח המשיב טענה כי בית הדין קבע את גובה המזונות בהתחשב בהיות המשמורת משותפת, למעשה. הילדים שוהים אצל האב כמעט מחצית הזמן, נמצא שיש לראות את גובה המזונות שנקבעו ביחס למחצית הזמן ודי בכך.

בית הדין שמע את באי כוח הצדדים ואת הצדדים. כמו כן עיין בתיק הצדדים ובחומר שהוגש לו על ידי באי כוח הצדדים.

אף שעל דרך הכלל אין בית הדין הגדול מתערב בגובה המזונות שקבע בית הדין האזורי מכל מקום מצאנו כי במקרה זה לא הובאו בחשבון כל הפרמטרים בעת קביעת המזונות.

נציין כי בית הדין האזורי לא התייחס כלל בפסק דינו לתביעת האם ל'מדור' בעבור שלושת הילדים. צורך האם למדור עבור הילדים ומכך – חובת האב לדאוג למדור הילדים אינם יכולים להיות מופחתים עקב זמני שהות כאלו או אחרים.

כמו כן ביחס למימון שמעל הצרכים ההכרחיים – דבר שבמקרה זה שני הצדדים מעוניינים בו, שלא לשנות את רמת החיים של הילדים: בעניין זה לא ייווצר שוויון אוטומטי בין הצדדים [בשל זמני שהות שווים] והוא ייוותר אצל כל אחד כפי יכולתו.

אין חולק כי התשתית הכלכלית של האב גדולה בפער ניכר מזו של האם. שני הצדדים אינם סותרים עובדה זו, וגם אם יש מחלוקת על הפוטנציאל של השתכרות האם מכל מקום ברור שהמצב בפועל הוא כי יש אכן פער גדול בין הצדדים.

כל הסיבות הנ"ל גורמות כי אין להטיל את נטל המימון בשווה על שני הצדדים גם אם מדובר במשמורת משותפת.

בשקלול כל הנ"ל אנו קובעים כי גובה המזונות שישלם האב לידי האם, כולל תשלום בעבור מדור, יעמוד על סך של 5,700 ש"ח לחודש ובנוסך ישלם האב את כל המחציות כפי שקבע בית הדין האזורי.

פסק דין ומתן הוראות

על פי האמור מוחלט:

א.         החלטת בית הדין האזורי מיום כ"ה תמוז תשע"ח (8.7.2018), מבוטלת.

ב.         בית הדין קובע כי סכום המזונות שישלם האב לאם כולל דמי מדור עבור הילדים יעמוד על סך של 5,700 ש"ח מידי חודש.

ג.          מלבד הנ"ל ישלם האב מחצית מכל ההוצאות הנוספות (גנים, צהרונים, חוגים וכדומה).

ד.         תיק הערעור ייסגר ללא צו להוצאות.

ה.         פסק הדין מותר בפרסום בהשמטת פרטים מזהים.

ניתן ביום כ"ו בטבת התשע"ט (3.1.2019).

הרב אליהו הישריק                         הרב מיכאל עמוס                       הרב אברהם שינדלר

 

עותק זה עשוי להכיל שינויי ותיקוני עריכה